"Трябва да призная, че когато станах министър, бях изненадан, че в МВР има търговски дружества, защото в моето съзнание то е бюджетно учреждение и не върши търговска дейност", така изненадано коментира слабо известните занимания на министерството Георги Петканов, когато стана министър през 2001 г. Факт е, че и след неговото 4-годишно министерстване МВР остана собственик на фирми.
Останалите министерства започнаха да раздържавяват търговските дружества, на които бяха принципали. И в общи линии много малко от тях вече имат фирми или са на път да се разделят с малкото останали.
Защото работата на администрацията не е да има, контролира и издържа фирми, още по-малко пък МВР трябва да се занимава с това.
Но и в момента вътрешното министерство е собственик на 100% от три фирми - "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ), "Радиоелектронни системи" (РЕС) и "Проинвекс". Имаше и още две. "Сигма Ц 2" с предмет "търговско посредничество с разнообразни стоки" и "Ямекс" с дейност по регистрация - "отглеждане на свине".
Факт е и, че за разлика от последните няколко години сега около фирмите на МВР не се шуми и няма скандали.
Въпросните търговски дружества станаха особено популярни през последните няколко години
като постоянен обект на ревизии, техни шефове бяха разследвани и проверявани от военна прокуратура. Винаги обаче нещата или замираха, или странно бяха забулвани в тайна.
Например "Проинвекс", строителната фирма на МВР, бе проверявана от прокурори. Бившият вътрешен министър Богомил Бонев на два пъти трябваше да отговаря на парламентарни питания за неизпълнени от фирмата задължения или за забавяне на построяването на стотици жилища. Той извади от парламентарната трибуна факти за дейността на дружеството през периода 1993-1996 г., като обяви, че тя фактически е действала като строителна пирамида, и обеща да даде всичко на прокуратурата. Не е известно нещо да се е случило, вече няма и протести. Така или иначе обаче, "Проинвекс" си остана сравнително мощна фирма, чийто уставен капитал е 349 000 лева. Именно тя продава и помещенията, и магазините в подблоковите пространства на построените от нея сгради.
"Радиоелектронни системи" пък беше и си остава едно от най-тайнствените дружества на МВР. То е създадено още по Указ 56 с уставен капитал от цели 6 млн. лв., които за онези времена си бяха много пари. Нейният предмет на дейност е, най-общо казано, радиоелектрониката, охранителната и свързочната техника. В момента според фирмените регистри и информационните системи уставният капитал на фирмата е 39 662 лв. Тя
стана известна около участието си в "Мобиком". Това се случи през 1993 г., когато фирмата влезе с 12% апортна вноска в РТК "Мобиком" ООД. Апортната вноска всъщност са "съоръженията за мониторинг на мрежата", както е официалното наименование на техниката за подслушване. Преди повече от година "РЕС" продаде 12-те си процента от "Мобиком", но така и не стана ясно как и за колко.
Най-мощната фирма на МВР си беше и остава "БМВ"
Тя бе учредена със скандал и с множество съдебни спорове.
По документи от 1992-1993 г. "БМВ" тръгва като съвместно начинание на ливанеца Виктор Радев Шамаа и вътрешното министерство. Именно Радев, който твърдеше, че има 87.78% от капитала на дружеството, съдеше през 1992 г. МВР заради увеличение на капитала. Увеличение, което фактически го извади от фирмата. Пак според документи МВР участваше във фирмата с вещи и със 7-етажната си сграда на бул. "Мария-Луиза" 101. Два състава от Върховния съд тогава се произнесоха в полза на ливанеца, но накрая петчленен състав го отряза.
По-късно името на "БМВ" гръмна заради раздавани честоти от системата на МВР. Ренесансът й обаче се случи по времето на министерстването на Богомил Бонев. Дружеството стана съдружник заедно с "Мобилтел" във фирмите "Джи Пи Ес България" и "Телепорт България". Първата фирма, в която "БМВ" има 10%, се занимаваше с контрол на товари по железниците, по море и суша. А втората, в която имаше 20% участие - с "изграждане и поддържане на сателитни далекосъобщителни мрежи". Според регистрациите в информационните регистри "БМВ" не участва вече в тези съвместни начинания.
Самата фирма обаче
разработи и осъществи смяната на регистрационните номера на автомобилите,
създаването на Център за първоначална подготовка на документи за регистрационното състояние на МПС, а постепенно през нея започна да минава и купуването на автомобили за системата на МВР.
С "БМВ" имаше скандал и в края на мандата на СДС. Малко преди изборите през 2001 г. стана известно, че през фирмата са купени 300 автомобила "Опел" и 90 мотоциклета БМВ. Обвиненията в пресата бяха, че покупката станала без обществена поръчка. Със случая се зае военна прокуратурата, но после всичко заглъхна. Последователно на разпити бяха викани тогавашните МВР-шефове. Според тях обаче няма нарушение на Закона за обществените поръчки при покупката, защото той не се прилагал от едноличните търговски дружества, каквото е "БМВ", доставчик на колите. Вече бившите шефове на МВР обявиха и че колите, и мотоциклетите са купени не с бюджетни средства, а с "изгоден кредит от западна банка, гарантиран със средства от печалбите на фирма "БМВ". Това само доказа с какви суми всъщност оперира фирмата.
Всъщност няма нищо лошо да има всякакви, включително и такива фирми. Въпросът обаче е
доколко е нормално, законосъобразно и целесъобразно те да са под шапката на
вътрешното министерство.
Още повече че въпросното ведомство има дирекция "Материално-техническо осигуряване и социално обслужване" в МВР (известно в системата повече като МВР-тил), което може преспокойно да се оправя с всички неща във ведомството, свързано с доставки, оборудване и т.н.
Всъщност публична тайна е, че през МВР минават десетки и дори стотици милиони левове.
Знае се, че освен явния бюджет това министерство - както и Министерство на отбраната и специалните служби, има и скрит бюджет. Последното се обосновава обикновено със защитата на националната сигурност. Изобщо през МВР циркулират страшно много пари. Да погледнем само. През вътрешното министерство минават сумите от таксите, свързани с документите за самоличност, с номерата на колите, с разрешителните за оръжие и за охранителна дейност, от психологическите прегледи, от експертизите, извършвани от неговите институти. В МВР има и огромни харчове, много търгове и още повече обществени поръчки. Ведомството поръчва и купува коли, мотоциклети, униформи, специално оборудване - оръжие, бронежилетки, муниции, свързочна техника (често продава и такова, включително и старо), компютри, софтуер. МВР е и един от най-големите ползватели на гориво, то има и голям фонд от жилища и почивни бази, има и строителна дейност. Не е трудно да се изчисли, че
става дума за стотици милиони
И през всичките тези години досега в общи линии харчовете в МВР, както и неговите фирми винаги са били своеобразна тайна, контролирана само от по няколко души в държавата (нещо, което между другото е напълно валидно и за парите на отбраната и на специалните служби).
Според приетия сравнително наскоро и влязъл в сила от 1 май т.г. изцяло нов закон за МВР,
вътрешното министерство вече има право да създава фирми или фондации за прикриване на свои служители или за провеждане на тайни операции с контролирани доставки и доверителни сделки.
Нещо познато в демократичния свят, в който и България претендира вече да участва. Дано обаче сме подготвени това да се използва срещу организираната престъпност и корупцията, а не както обикновено за разправа с един или друг икономически субект.
Важното е обаче, че в същия този демократичен свят не могат да бъдат тайна харчовете на силовите ведомства, процедурите за поръчки и доставки, за създаването и функционирането на фирми. Ето това трябва да се случи и в България. И хората да знаят къде и за какво им отиват парите и кой кой е и защо.