:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,984
Активни 469
Страници 1,549
За един ден 1,302,066
Анализи

Парите от Европа са като наркотик

Има ли смисъл Брюксел да преразпределя милиарди от данъчни постъпления и към по-бедни, и към по-богати държави
СНИМКА: ПРЕССЛУЖБА НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ
Подобряването на качеството на водата чрез построяването на малки язовири се финансира от структурните фондове.
Европейският парламент одобри на второ четене разпределението на структурните фондове в общия бюджет за периода от 2007 до 2013 г. Общо 308 милиарда евро са предвидени за по-бедните страни, както и за по-слабо развити региони в старите страни членки.

-----------------------------

Машината по преразпределението на финансовите средства в ЕС през следващите месеци ще работи на пълни обороти: до края на годината Европейската комисия ще представи гигантски план за стимулирането на европейските региони, които до края на 2013 г. ще получат повече от 300 милиарда евро субсидии. На полската еврокомисарка Данута Хюбнер се удаде да опрости правилата и критериите за получаване на средства от Брюксел. Това обаче не променя основния въпрос: има ли смисъл Брюксел да преразпределя милиарди от данъчни постъпления.

В крайна сметка, не бива да се смята, че само действително бедните страни в Източна Европа ще получат изгоди от европейската солидарност. Германия, която е най-големият нетен платец в общността, през седемте години до 2013 г. ще получи 14.300 млрд. евро за източните си провинции и удивителните 8.3 млрд. за западните. Тук възниква въпросът дали не би било по-лесно, ако въпросните 23 милиарда се разпределяха само от Берлин в рамките на Германия, без преди това да бъдат изпращани към Брюксел и после връщани обратно. Тази абсурдна процедура важи принципно за всички страни - нетни платци в европейския бюджет, и показва противоречията и проблемите на европейския бюджет.

Солидарността с по-бедните региони често присъства в политическите речи, но



стане ли дума за пари, приятелствата приключват доста бързо.



По време на мъчително постигнатия компромис по европейския бюджет през декември миналата година, държавните и правителствени ръководители на общността съкратиха общия обем на структурните фондове, така че новите страни-членки от Източна Европа днес получават относително по-малко помощи, отколкото навремето взеха новоприсъединилите се държави като Испания, Португалия и Гърция. В същото време бяха намалени разходите по поддръжката на региони в старите страни членки. Затова пък бяха предвидени множество специални клаузи и изключения, така че и старите членки на ЕС не ги грози внезапното оттегляне на европейските субсидии. Десетилетия след като са се присъединили към ЕС, Испания, Португалия, Гърция и Ирландия продължават да получават структурни помощи в размер на много милиарди, смисълът от което едва ли е лесно обясним.

Тенденцията сега е ясно разбираема: бюджетът на ЕС и следователно парите, които подлежат на преразпределяне, естествено не се увеличават пропорционално на приемането на нови държави.



Бюджетът става по-малък



и трябва да се разпределя към повече нуждаещи се, отколкото преди. Тогава лесно може да се предвиди, че новоприсъединяващи се страни като България, Румъния, Хърватия, а по-късно и други балкански държави, ще получават все по-малко средства в бъдеще. Затова онези, които очакват, че след приемането им в ЕС над тях ще се изсипе благодатен финансов дъжд, могат да се окажат измамени. Да не говорим за Турция, чийто нужди едва ли изобщо могат да бъдат покрити със средствата, с които ЕС в момента разполага.

Европейските субсидии, които в повечето случаи служат за съфинансиране на съвместни проекти, ще задвижат стопанския прираст, производителността и пазара на труда в страните - получателки. Но субсидиите са като "наркотик", към който твърде лесно се привиква. На всичкото отгоре много от проектите се създават не защото в тях има смисъл, а защото се знае, че ЕС отпуска субсидии за тях.

През 2008 г. е предвидено европейският бюджет да бъде основно преразгледан, в това число и целесъобразността на гигантските субсидии. Вместо да подпомага стари отмиращи отрасли, ЕС би трябвало да инвестира в бъдещето си - т.е. в образованието и иновациите. Голяма част от днешната структурна политика може да бъде рационализирана - особено онази, която не е трансгранична, така че да отпаднат и огромните бюрократични апарати, занимаващи се с преразпределението на парите, които и без друго в бъдеще ще стават все по-малко.
11
1943
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
05 Юли 2006 23:37
Не, няма никакъв смисъл! Най-яркото доказателство за това е историята около Летище София. Ако от едно нещо има смисъл, частният сектор ще го направи и без подаянията на Брюксел.
06 Юли 2006 01:55
Не знам защо тази "Машината по преразпределението на финансовите средства в ЕС" ми мирише на корупция!
06 Юли 2006 04:13
Европа ни реже 4 пъти парите
В. "СТАНДАРТ"-06.07.2006
България ще получи четири пъти по-малко средства от т. нар. кохезионни фондове, които подпомагат изостаналите региони, в сравнение с Унгария или Чехия. Това стана видно, след като в интернет бе публикуван финансовият пакет на структурните фондове за периода 2007-2013 г. Той бе одобрен от Европарламента завчера.
От общо 308 млрд. евро за подпомагане на изоставащите региони в целия Евросъюз на България се падат 6 млрд., а на Румъния - малко над 17 млрд. евро. Чехия и Унгария, които са сходни по размер с България, получават много повече. За Прага са предвидени над 23 млрд. евро, а за Будапеща над 22 млрд. Най-много пари за изоставащите си региони ще получи Полша - почти 60 млрд. евро. Богати страни в ЕС като Дания, Ирландия, Люксембург, Финландия и Швеция не получават почти никакви средства по това перо на евробюджета. Има обаче богати държави, които получават значителни средства - Германия над 23 млрд., Италия - над 25 млрд. Традиционни бенефициенти като Испания, Португалия и Гърция продължават да получават значителни суми - за Мадрид са предвидени над 31 млрд., за Лисабон - над 19 млрд., а за Атина - над 18 млрд.
Евросъюзът твърди, че третира България и Румъния равноправно. Запитахме службата на еврокомисаря по разширяването Оли Рен как ще догонваме средното равнище в ЕС, като ни се отпускат много по-малко средства от другите източноевропейски страни. Оттам ни помолиха да зададем въпроса писмено, което и сторихме. Очакваме отговор.
......................................... ............................
А освен, че ни режи четири ПЪТИ парите, Европа ни реже и ЧЕТИРИ реактора на АЕЦ "Козлудуй" !
06 Юли 2006 04:28
Параграфът ги търси тези пари като наследство.
Сумата от шест милиарда са много пари, ако се използват рационално. Ако се крадат и 60 милиарда са малко.
06 Юли 2006 05:15
Какви фондове, какви пари бе пара? Смятай как ще надуят инфлацията... да кажем нашто твърдо Нйее!
06 Юли 2006 10:28
На какво ли се надява България след като още от сега я "спрягат" за "нетен донор" ?
06 Юли 2006 12:44

Все едно е дали се приказва за 6 или 60 млрд, какво ли ви пука за числото се чудя...Никой българин няма да ги види в джоба си, ни да ги усети по нещо, напротив, уж чуваш да влизат някакви пари в Бг, а джобът ти олеква все повече и повече.
Така ставали работите, видохме и кьоравите...Анатема в черковата си требе!/щом псувни тука не дават/.
06 Юли 2006 19:17
Сатията е пълна мъгла в черна нощ.
...
""Парите от Европа са като наркотик"", а него пък го "раздават" пристрастени.
(открийте деветте разлики в картинката и ще получите транзистор "VEF" с антена!)
06 Юли 2006 19:31
ЗУЮ,
/:/ "Параграфът ги търси тези пари като наследство.
Сумата от шест милиарда са много пари, ако се използват рационално. Ако се крадат и 60 милиарда са малко."
......................................... ......................................... .....................................
ПРАВ си, но ГРЕШИШ!
НЕ аз, а С. Кобургготски си /по/търси Наследството и си го получи- дори получи и вповече! Моето НЕ ми го дават- общината ли, държавата ли, Министерството на Отбраната ли, но Някой в тях имал ВИПИЮЩА нужда, май, от наследствените МИ имоти, находящи се на територията на вече ЗАКРИТИ военни поделения край брега на морето в с. Черноморец, общ. Созопол?!
Колкото до "европейските пари"- според мен, трябва да си ОТИДАТ / или да ги ИЗГОНИМ!/ Досегашните управници- управлявали България през тези БАНДИТСКИ 17 години!-и чак тогава да си поискаме тези пари! Иначе тези пари ще дадат сили и Мощ на Досегашните "БългарияУБИЙЦИ" да си продължават с Досегашното им убиване на България и българите! Аз НЕ ща!!! Тъ-цъ! КАЗАХ!
06 Юли 2006 19:42
НЕ - на финансирането на българската мафия от Европа! (или обратното)
ДА - на правата на данъкоплатците!
И аз - Казах!
06 Юли 2006 20:00
Пара, на "Акра" ли?
Мама им и копелета, верно се опитват да ви ги национализират пак. Колкот` можем ще помагаме, ама много апетити има, това са 370 декара на брега, на полуостров...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД