Олимпи Кътев е роден в София. Завършил е външна търговия в УНСС. Учредител и член на Националния съвет на НДСВ. Бивш областен управител на Софийска област. Сега е депутат от НДСВ. Член е на комисиите по въпросите на държавната администрация и по политиката при бедствия и аварии.
- Г-н Кътев, вашият зет е италианец. Как вашата рода в Италия коментира Савойската афера и замесването на Симеон Сакскобургготски?
- Миналата седмица бях за няколко дни в Италия. Трябва откровено да ви кажа, че нито в електронните медии, нито в пресата се коментира като новина. Почти никъде не се чува за т.нар. Савойска афера или ако има коментари, те са свързани изключително с вътрешните дебати - участието на Виктор Емануил и други италианци. Абсолютно никъде не се коментира за българска следа или участие на царя в нея. След полуфинала на световното по футбол мисля, че радостта от победата взема връх в новините на Апенините.
И за роднините ми не представлява интерес тази тема. Те го отдават повече на случващото се в Италия, на събития, които са свързани най-вече с Виктор Емануил. Не считат, че той е човек с достатъчно голям авторитет, който да въплъщава всички кралски особи. Според тях намесването на българския цар е абсолютно нереално и невъзможно, доколкото те познават и българската обстановка.
- Вие със специална мисия ли бяхте там?
- Предлагам да не търсим в едно частно посещение специални мисии. Разбира се, ако търсим влиянието, оказано от тази афера, може би ще намерим отговора в събитията от последната събота и неделя в Люксембург. Имайте предвид, че кралските особи в Европа са особено чувствителни на подобни теми. Самият факт, че царят с царицата и принцовете бяха там, посрещнати на най-високо ниво, дава отговор на вашия въпрос. Както и липсата на покана към Виктор Емануил.
- Ако в Италия това не е първа новина, у нас беше. Дали това окончателно отказа Симеон от атака на президентското кресло?
- Със сигурност не мога да кажа това, но явно клеветите, които се изсипаха върху него, оказаха някакво влияние. Да не забравяме, че това не е първи опит да се говори срещу него лично - като започнем от гражданството му, "Краун ейджънтс"...
- А той обмисляше ли вариант да се кандидатира?
- Не бих могъл да отговоря точно, не съм чувал от него или от политическото ръководство да се е отричала такава възможност. Но дали е имал такова намерение, щеше да се разбере в подходящия момент.
- Веднага след като гръмна Савойската афера, Сакскобургготски каза, че НДСВ е било готово да обяви своята кандидатура за президентските избори, но този скандал я е осуетил.
- Готвим се сериозно за кандидатура за президентските избори. Задачата никак не е лека при такова развитие на ситуациите. Не може еднозначно да се каже, че към точно този момент нещата са формулирани и че има издигната кандидатура. Нямаше решение на политическите органи. Той каза, че НДСВ се готви и има готовност да съобщи името на кандидата.
- Защо НДСВ реши да има свой кандидат? Просто да участва в състезанието, или пък, за да не му се наложи да подкрепи кандидата на коалиционния партньор?
- За да постигнеш успех в едно състезание, трябва да участваш в него. Да не забравяме все пак, че понастоящем НДСВ е втора парламентарна сила. Така че имаме реално основание да се включим в тази надпревара, при това не само символично. На последните избори в Пещера, Мизия и на други места, макар че са местни и с друга специфика, НДСВ се представя абсолютно достойно - или отива на балотаж, или печели. Ние чувстваме подкрепата на електората. Не забравяйте, че НДСВ е електорална партия.
- Издигането на ваш кандидат сега ще прилича много на хода ви с издигането на кандидат за кмет на София. Тогава беше ясно, че няма да спечелите при кандидат като Бойко Борисов.
- Пак се връщаме на въпроса със състезанието. За да си в темпа на събитията и да побеждаваш, трябва да участваш. Даваме си реална оценка и неслучайно на срещата с актива на НДСВ на регионално и общинско ниво като стратегическа задача е поставена подготовката и участието за местните избори следващата година.
- Давате си реална преценка за какво?
- За това, че за нас важни са местните избори през 2007 г. Естествено на президентските избори също ще издигаме кандидатура, но нямаме време за толкова дълга подготовка. До края на юли, надявам се, ще издигнем нашата кандидатура. Разбира се, нищо не бива да се изключва като възможност, но и нищо не е предопределено.
- Колко имена се обсъждат в момента и имате ли печеливш вариант?
- Около пет-шест. Засега е ясно, че кандидатурата на Симеон Сакскобургготски би събрала достатъчно гласове, за да спечели президентските избори. Не знам дали на такова състезание Бойко Борисов би излязъл срещу царя.
- Тогава кое отказва Сакскобургготски от това участие?
- Пак казвам, че нищо не е предопределено. Просто не му е дошло времето да обявим кандидатурата.
- Споменахте следващите местни избори, но като че ли пропускате евентуални предсрочни парламентарни избори? Областните ви координатори вече поискаха да се мисли в тази посока. Дали пък Сакскобургготски не се цели отново в премиерския пост?
- Едни предсрочни парламентарни избори са нещо съвсем друго. Според мен нещата трябва да се разделят на две - действията на коалицията на централно ниво и на регионално и местно ниво. Смятам, че на централно ниво нещата вървят нормално, докато на регионално и местно ниво нещата са доста по-различни. Там машината не функционира добре. Ние нееднократно сме сигнализирали за проблеми, които ги има.
- Какво точно искат те - повече постове и власт?
- Напротив. Може би си спомняте, че НДСВ за пръв път не упражниха "правото" си на масови чистки нито на регионално, нито на централно ниво. Опитахме се да внесем една нова политическа култура. И на места се запазиха съществуващите ръководни кадри на места. Конкретните примери са във вид на няколко папки с доста обемисто съдържание, които са съхраняват в партийното ръководство. И в областните, и в общинските структури имаме сигнали за уволнени, отстранени хора, за оказване на натиск да напуснат работа. Никой не им прощава.
- Възможно ли е местните структури да повлияят на централата и да се мисли за напускане на коалицията от 2007-а?
- Възможно и реално е местните регионални структури да кажат своето мнение. Политическото ръководство на НДСВ е длъжно да ги постави пред ръководството на тройната коалиция.
- Какво стана с царските имоти, трябваше до края на март този въпрос да е уреден?
- Царските имоти са си на мястото, стопанисват се добре, не се продават.
- Може би някои се продават?
- Аз поне нямам такава информация. По настояване на НДСВ срокът в комисията за царските имоти беше удължен с три седмици и се надяваме силно, че докладът, който се готви в момента, ще бъде обективен, коректен и конкретен.
- Дали заплахите за напускане на коалицията не са натиск и върху тази комисия?
- Събитията си текат, животът не спира заради една афера или заради една комисия. Той поднася всякакви изненади. За мен е важно тази комисия да си свърши работата и парламентът да затвори тази тема. Докладът ще е готов до 10-ина дни.
- Затихва ли проектът "Супер Боровец" след Савойската афера и отпадането на домакинството ни за зимната олимпиада?
- Напротив, проблемите по отношение на взаимоотношенията на хората, участващи в дружеството, вече са изгладени и организационно нещата са добре. Надяваме се в близките месеци да се започне с изграждането на първия голям лифт. Кандидатурата ни не е спешна и само ни дава тласък да построим тези съоръжения, които ни липсват.
- Успоредно с доклада за царските имоти ви предстои битка и срещу разделянето на закона за кризите на два?
- Съгласен съм с вас, но искам да разделим нещата на две. Към момента има приет закон, който действа, но няма поднормативни актове към него, които трябваше да бъдат приети около септември миналата година. Изпълнителната власт не си е свършила работата и не може да бъде оправдание това, че ще внесат нови закони, защото те могат да бъдат приети или отхвърлени. Но за съществуващия закон трябва да бъдат осигурени условия той да функционира нормално. Получихме предложенията на МС миналата седмица. Разглеждаме ги много внимателно, но с две думи може да се каже, че предложените проектозакони са доста спорни. Неслучайно по време на приемането им имаше министри, които са "против", а други не бяха дали становища. Ако се стигне до първо четене, ние ще бъдем с доста резерви. Считаме, че има преразпределение на функции от различни министерства към новото.
- Притеснява ли ви това, че министърът на бедствията става трети силов министър?
- Въпросът е повече политически, отколкото конкретен към този момент. Не е важно кой е министър или коя партия има представител в това министерство. Един закон се прави за години напред. Но според мен, в този вид на закона ще се нарушат съществуващи баланси.
|
|