:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,178
Активни 167
Страници 14,052
За един ден 1,302,066
Виртуално

Пиратството в интернет - легализирано или преследвано

Законът най-после ще подгони истинските пирати, а не редовия потребител. Следващата стъпка е да се извади на светло сенчестият бизнес в мрежата
снимка: Велислав Николов
Родният интернет потребител е свикнал да тегли на аванта от мрежата, но не се скъпи да плаща висока месечна такса за бърза връзка.
---каре---

Промените



Съхранението на пиратски филми и музика, изтеглени от интернет на личния компютър, вече няма да се брои за престъпление. Ще се санкционират само лицата, които използват пиратска продукция "за търговски цели в големи размери". Това предвиждат промени в Наказателния кодекс, предложени от управляващата коалиция. Депутатите са заложили и завишаване на санкциите за търговията с пиратска продукция. Досегашните - до 3 години затвор и глоба от 1000 до 3000 лв., се качват на до 5 години зад решетките и парично наказание от 1000 до 5000 лв. При повторно нарушение - годините затвор се увеличават до 8.

---



Благодарение на промените в Наказателния кодекс българските депутати са на път да сложат край на един абсурд - всеки притежател на личен компютър да е потенциален кандидат за затвора. Няма шега, така стоят нещата в България - в страната едва ли има личен компютър, на който да не е инсталирана поне една нелицензирана програма, да няма поне една пиратска МР3-ка или филм, рипнат от DVD. Според Наказателния кодекс подобно провинение се наказваше с до три години лишаване от свобода.

Как се стигна дотук?

В началото бяха дисковете. Уличните сергии с пиратските копия бяха единственият шанс за редовия меломан да се сдобие с новия албум на любимата банда. В магазина оригиналният диск се продаваше на



непосилна цена - 5-6 пъти по-висока



от ментето. Успоредно с разрастването на интернет покритието се появиха и големите сървъри, които бързо преляха от музика, филми, игри и софтуер. Целият този рай е на разстояние от едно кликване в Data.bg, Arenabg.com, Bubu.to и т.н. Бързо се оформи порочен кръг между собствениците на тези сайтове, интернет доставчиците и потребителите. Клиентите, или както стана популярно да ги наричаме - юзъри, искаха от своя доставчик бърз достъп до безплатните сайтове. За да го осигурят, доставчиците сключваха споразумение със сайтовете и бяха изнудвани за непосилни суми. Ефектът от наддаването за вниманието на потребителя бе, че той бе натоварен с по-високи такси за достъп до интернет. Парите отиваха в джобовете на безименни "добре облечени бизнесмени".

След като антимафиотите натикаха в ъгъла въпросния вид сайтове, интернет обществото мина на друг вариант - торентите. Става въпрос за формат на файлове, който свободно да циркулира между потребителите в специален сайт (торент тракер) и да осъществява връзка между тях чрез специална програма. На практика торент тракерът само предоставя свободно пространство, в което потребителите разменят файлове. Процесът има две страни - чрез програма, примерно Bit comet, от една страна, теглиш определен файл (лийчваш), от друга - го споделяш с останалите потребители (сийдваш). Двете дейности могат да стават едновременно.

Всеки торент тракер има различни вътрешни правила. Общото е



наложената потребителска йерархия,



която се подрежда според заслуги за общото благо. Колкото повече се сийдва, толкова повече се качва личният коефициент и нивото в йерархията - от обикновен потребител ставаш "суперпотребител", "ъплоудър" и т.н. По-високото ниво носи различни привилегии при използването на сайта. По този начин потребителите сами поддържат системата - всеки споделя с всеки файлове и така винаги може да се намери всичко. Ако тази система забуксува, на практика няма как да работи сайтът. Затова си има и санкции за егоистични потребители, които само теглят и не си правят труда да споделят.

Тук се намесва бизнесът. Голяма част от хората са точно такива - те искат просто да си изтеглят филма или песента и повече да не се занимават. За тази категория в Arenabg.com въведоха такса - 2 лв. на месец. Плаща се чрез SMS и автоматично те нарежда сред лоялните абонати. Не е ясно какви суми се събират по този начин. От сайта обявяват 220 000 потребители, от тях поне една четвърт си плащат, което прави вероятен



приход от поне 110 000 лв. месечно



Разбира се, техническата поддръжка на сайта едва ли е евтина. В технологията може би е и ключът към спазването на закона - сайтът или интернет доставчикът да отделя част от приходите си за откупуване на авторски права. Така или иначе, по новото законодателство само собствениците и администраторите на торент тракерите и сървърите са единствените лица, които могат да бъдат подведени под отговорност. Трудно ще е на държавата да накара свикналия да тегли на аванта български потребител да си плаща директно. Затова пък родният юзър не се скъпи да плаща висока месечна такса за по-бърза интернет връзка.

Въпреки всичко това въобще не е случайно, че нашите торент тракери са едни от най-големите в света. Основната причина е ясна - цената на легалните продукти - все още сме твърде бедна държава, в която стандартната цена от няколко долара е непрежалима. Опитът за борба със силови средства показа, че хакерите неминуемо



намират нови и по-съвременни начини



да разпространяват пиратската продукция. Това обаче им струва скъпо. След последната показна акция на ГДБОП, при която бяха арестувани някои от администраторите на Arenabg.com, от сайта минаха на изцяло нова технология, като за целта закупиха нови мощни сървъри.

Очевидно е, че играта на котка и мишка между тези хора и държавата трябва да спре. Представителите на световните компании у нас със сигурност ще прегърнат подобно начинание, в което да прибират поне част от полагащите им се суми за разпространяваните от тях продукти на интелектуалната собственост.

В крайна сметка торентите не са българско откритие. С малко по-бърза интернет връзка може да се намери всичко в някой от подобните чужди сайтове. Всеки нов албум, филм и програма така или иначе се появяват моментално в мрежата.

Лошото е, че тази промяна на НК няма нищо общо с другите важни условия в задачата - да се намери работещ механизъм, по който правата да се плащат, а срещу това да се даде свобода на бизнеса да се развива, без да бъде преследван от държавата. Тогава и



Европейската комисия ще свали жълтия картон,



който ни е вдигнала в тази област. Иначе каквито и закони да се напишат, все ще се намери начин да бъдат заобикаляни.

Успокоението е, че се вдигат и санкциите за истинските пирати - онези, които въртят голямата търговия с нелицензирана стока и печелят сериозно от това. След като направиха първата крачка в правилната посока, време е депутатите да се замислят и къде се корени проблемът. Как да се стимулират големите пирати да извадят сенчестия си бизнес на светло и да отделят пари за авторски права - това е основният въпрос, който остава без отговор досега.



-----торент обществото-----

Торент тракерите не са просто каталози, в които се търси и предлага. Те са интернет общества, където потребителите обменят опит и си помагат. Това става в различните форуми, в които всеки новак може спокойно да попита по-опитните потребители за различни тънкости в изполването на сайта. Атмосферата е приятелска и колегиална и всеки въпрос намира своя отговор. Отделно се обменя и текуща информация между юзърите и администраторите - например, кога се очаква да се появи даден нов филм или музикален албум. Под всеки файл пък потребителите пишат своите мнения, чрез които може да добиеш представа за това какво ти предстои да гледаш, слушаш или играеш и съответно - дали си заслужава да го изтеглиш.
Снимка: БТА
Вместо да се бори чрез показни акции с пиратите, държавата трябва да намери начин да ги накара да плащат авторски права.
30
3975
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
18 Юли 2006 00:10
Луда държава – стадата изядени, железата продадени, парното осребрено(за 30х ххх ххх сребърника), народа избягал пък те се разплакали, че Устата, Мадона, Румънеца и Енчев немали да си получат честно спечелените парици. Това щеше да е смешно, ако не беше трагично. С цел ограмотяване на паяците-кръстоносци привеждаме някои факти. 1) Ползването на торентите е равностойно на размяната на книги; 2) Единственият сигурен начин да се спрат торентите е да се спре интернета в РБи се конфискуват личните PCта, а после и държавните; 3) Обаче, дори и в този случай хич нема да се повишат приходите на Румънеца и Енчев(за Ванко1 нема говорим); 4) Мадона би се гордяла ако знае, че в най-бедната европейска държава хората не си доспиват за да си дръпнат некое нейно парче и даже щеше да почерпи; 4) Папагалите не знаят, че ако примерно случайно смачкат торентите после пък какво ги чака..
18 Юли 2006 00:18
Наши дипломати са сред най-големите длъжници

в САЩ за неплатени глоби за неправилно паркиране, съобщи в. "Бостън хералд".
----------------------
18 Юли 2006 00:30
Защо не направят виртуални видеотеки (или за игри и музика) с месечна такса, от които да теглиш на воля каквото пожелаеш? Така всички ще са доволни и притежателите на правата и тези, които разпространяват и потребителите.
18 Юли 2006 00:40
Gan(ю)гоТрий,
въпрос на конкретни частни интереси, прокарвани чрез силата на държавата.
...преди около година-година и половина шефовете на седемте мейджърфилмови компании ... са се договорили да започнат продажба на филми във виртуалното пространство чрез система, наречена video on demand (буквален превод - платено видео по поръчка). Неизвестно кога правото да търгува с филми в българското ИНТЕРНЕТ пространство е купено от споменатата "Амотера Лимитид", която се оказа офшорна компания, регистрирана на Британските Вирджински острови. Според информационната система "Дакси" въпросната офшорка е собственик на две български дружества - "Евроком София кабел" и "Томеком".
*
Оттук нататък - през десетина-петнайсет фирми, следите водят до три много известни личности. Първата е социалдемократът Теодор Дечев, който е бивш депутат от 38-ото Народно събрание (1997-1998 г.), бивш заместник-министър на труда и социалните грижи в кабинета на Иван Костов (1998-2001 г.) и настоящ член на УС на Съюза за свободна инициатива. Вторият "главен герой" е Явор Джиджев - собственик и съсобственик на няколко кабелни телевизии, сред които са "Евротур Сат Тв" и "Верея кабел", както и на "София комюникейшънс", занимаваща се с доставката на ИНТЕРНЕТ по кабел и с изграждането на т. нар. ЛАН-мрежи. А третият е Стефан Минчев, собственик на най-голямата българска компания за кино-и видеоразпространение - "Александра", както и на мултиплексите от веригата "Арена".

Натиснете тук
18 Юли 2006 00:44
Да бе, защо?

18 Юли 2006 00:48
Минавам от тук,
кое защо ?
18 Юли 2006 01:13
Торент тракерите не са просто каталози, в които се търси и предлага. Те са интернет общества, където потребителите обменят опит и си помагат.

За незапознатите тук се получава неяснота, поради смесването на тракер с форум. Двете неща, дори и да съществуват в съседство на даден сайт са отделни неща.
*
Тракерите са точно насочващи списъци и нищо повече. Ако за момент приемем, че тези списъци бъдат забранени на български сървъри, то нищо не пречи те да се появят примерно на руски или китайски сървъри, като същевремено обмена на файловете да си остане между домашни компютри в България.
*
Няма ли най-сетне някой хора да проумеят, че животът е по силен от мераците им и че ако искат да печелят, трябва да се съобразяват с реалността, а не да хабят държавен ресурс за да водят предварително загубени битки с него за да го направят угоден единствено на себе си ?
18 Юли 2006 02:24
Смятам че решението на българските законодатели е много прогресвно а именно да се декриминализира притежаването на файлове. Това решение ще създаде изключителен комфорт за юзърите . Интерсно каква отговорност носят собствениците на тракерите? . В САЩ притежаването на видео и аудио файлове е незаконно със съответната санкция , дори от време на време на някои късметлии им излиза номера да платят някоя солена глоба и дори се говори за затвор. Разбира се тук еврейското лоби от Холивуд е много близо и много влиятено за да стоят нещата инак, а и американците си падат малко мазохисти - при най-голямата престъпност от разв(б)ите страни имат най-строгите закони.
Независимо от криминализираното притежаване на файлове изглежда усилията по -доказването на вината на някои юзър най-вероятно не си струват и алчните еврей работят по-елементарен начин - пращат ти нещо което вместо да кажем видео файл ти разказва играта на дънната платка, не на диска или нещо друго ами директно на платката и започваш да получаваш грешка от сорта на "boot pre-execution environment error..." Честото сватя!
18 Юли 2006 02:36
Точно това е, че те не могат да осъзнаят реалността. А тя е, че ако не предложат разумна алтернатива, всичко ще продължава както досега и никакви закони не са в състояние да променят нещата. Защо не направят виртуална видеотека, от която за 10 лева месечна такса да речем да теглиш колкото си искаш филми с добро качество и превод. Ако се закачат 200-300 000 души както е в арена, това си е една сериозна сума на месец. Така че изборът е техен - или да вземат моите десет лева за неограничен достъп до филми или да не получат нищо и торент тракерите и пиратството да процъфтяват.
18 Юли 2006 02:44
алчните еврей работят по-елементарен начин - пращат ти нещо което вместо да кажем видео файл ти разказва играта на дънната платка

el mojado,
що ме разсмиваш ?
То бива да плашиш гаргите, ама посмали малко.
18 Юли 2006 02:54
Като са свикнали на 10000% печалби трудно се примиряват с печалби от о 5-600%, разбираемо е.
В германския градец Люнебург наскоро имаше следния случай:
В една и съща жилищна кооперация били осъдени по едно и също време двама души-единия на 54 години заклал съседката си с която имали спорове за нивото на шума-получил е 4 и половина години ефективно.
Другият, на 27 години за притежаване на около 400 гигабайта пиратски файлове на личното си РС (не дискове!) е получил...пак толкова, 4 години и половина ефективно.
Изводите оставям на вас.
18 Юли 2006 02:54
el mojado, наистина са много алчни и точно благодарение на тяхната алчност пиратството процъфтява. А има и нещо друго, поне 90% от продукцията на холивуд е пълна боза. Преди време около акциите на НСБОП във форума на арена имаше интересна дискусия, в която бяха изказани доста интересни неща. Оказва се, че покупката на интелектуален продукт като един филм да речем сериозно нарушава потребителските ти права, защото ако не ти хареса филма, няма как да го върнеш. Така че в крайна сметка ти плащаш за нещо, за което нямаш представа какво е и дали ще си доволен от него. А навремето не е било така - първо артистите са изнасяли представлението, а после са събирали пари и ако хората са останали доволни, са давали, ако не... случвало се и да ги замерят с яйца. Така че или ще променят системата, или ще продължаваме да си играем на котка и мишка.
18 Юли 2006 03:02
feuchtevotze, откровен цинизъм. Колко много се е обезценил човешкият живот - някакви си 4 години и половина. От друга страна се оказва, че притежанието на пиратски файлове е престъпление, което се равнява на убийствтвото на човек по особено жесток начин. Пълно безумие...
18 Юли 2006 03:18
noirdenis,
не да предоставят алтернатива, а да се впишат в реалността.
*
И веднага ще ти дам прост пример с една линукс дистрибуция наречена Xandros. (Това е може би най-приятната линукс дистрибуция за неизкушения потребител. На ниво потребителски интерфейс и визуално (построена е върху KDE) и функционално (като боравене) не се отличава от Уиндоус. Ако примерно си масов потребител, който е работил досега само на Уиндоус може и да не разбереш, че си на друга операционна система.)
Скоро излезе новата им 4-та версия. Исках да я разгледам и я потърсих в нета (включително в торентите по целия свят). Няма я. Защо ?
*
Какво правят те. След като пуснат нова версия, понеже съдържа и техни платени пакети и включва поддръжка го продават на определена нормална цена известно кратко време, след което пускат безплатна версия почти неотличима от нормалната. Други линукс дистрибуции, го правят същото но само в частта поддръжка и забавяне без да орязват дистрибуцията.
*
Къде е номера ? Никой няма да се напъне да си усложнява живота да качва и тегли нещо, което след кратко време може да получи безплатно. А ако много бърза, иска екстри и е на приемлива цена ще си го купи.
*
Как този модел може да бъде приложен към филмите и музиката ? Ами по същия начин. Ако разпространението им след определен кратък срок е свободно и безплатно, то едва ли някой чак толкова ще бърза да ги качва и тегли нелегално, а авторите ще имат достатъчно време да си върнат инвестициите и да спечелят достатъчно.
*
Вероятно този модел няма да им хареса, защото те искат да печелят много и неограничено, пък парите за борба с "пиратството" ги плаща държавния бюджет, а не тези чиито печалби защитава тази борба. Държавата харчи за да печелят те.

Редактирано от - ole-le на 18/07/2006 г/ 03:34:28

18 Юли 2006 03:41
оле-ле, абсолютно си прав, но все ми се струва, че рано или късно разпространителите ще бъдат принудени да променят стратегията си. С бясното развитие на интернет, скоростта на обмен и включването на все повече и повече хора, те просто нямат шанс за каквато и да е ефективна борба.
18 Юли 2006 07:51
Всички тия мероприятия са свързани с интереси на местни големи пирати които имат бизнес тук-видеотеки , филмчета с вестник и др. подобни.Иначе който е сведущ знае че нашите торенти са нищо в сравнение с някои европейски, скандинавски например.
18 Юли 2006 08:10
Уважаеми г-н Цеков,
толкова ли според Вас нямаше новини и проблеми от българското ежедневие, че пак оставяте в "Сега" да се пише за нещо, за което се е писало, писало, писало. Защо е тази статия? Нито нова информация, нито нещо по проектозакона се е променило, нито някой управник е хукнал да мисли за нещо по проблема. Аз ли да ви напомням за съвета на оня умен човек към оня американски президент "ИКОНОМИКАТА ГЛУПАКО!".
18 Юли 2006 08:59
не преоткривайте колелото, драги форумци....
http://www.vongo.com/
9.99$ на месец
18 Юли 2006 10:10
Абе какво въртят и сучат- простата истина е, че докато има такава бедност в България, никой няма да се нахака да даде 25-30 лева за един диск музика или филм, пък ако ще да му е най-въл фен! САЩ са най-големите притежатели на торент-общества, няма какво да се правят на ощипани булки...
18 Юли 2006 14:24
Вижте сега, торентите и прочие са логична реакция на мегасвръхпечалбите, които гонят Холивуд и музикалните компании. Както при всеки бизнес, има една норма на печалба, над която потребителите се чувстват явно ограбвани и търсят начини. Сметнете колко е бюджета на най-скъпия холивудски филм, сметнете само преките приходи от него за 1 година и ще видите за какво става въпрос. За музикалните клипчета не говоря...
18 Юли 2006 16:44
Натиснете тук

начини дал господ, въпрос на желание...
18 Юли 2006 16:56
ps. а може поне за едно нещо да сме "напред" от европейската общност, поне веднъж?
18 Юли 2006 17:12
Нека и Един дядо да се обади. Повечето млади смятат, че дядовците трябва да си ходят (там горе) и че консумацията на кофичка кисело мляко на ден е цялата консумация, която им се полага. Но и ние, дъртите, имаме нужда и от запознанство със световната култура. Кой може да ми обясни смислено как големите музикални и филмови компании ще спечелят от такива като мен, дето пенсията не стига за нищо. За да имам допир до световната култура чрез интернет, аз отделям 22 лева на месец. Ако разни НСБОП-овци и зинали лакоми усти на създателите и разпространителите на световната култура забранят сегашното статукво и аз не мога да си изтегля песни от моето време (имам плочи, за които съм плащал авторски права, но вече не мога да намеря грамофон), или филми, които съм гледал по националната телевизия (например филмите на Луи дьо Финес и др.), които съм слушал и гледал без някой да ми слага на шията примката на авторските права), кой и как ще спечели от това? Ами ние, "дъртите" няма да слушаме музика, няма да гледаме филми, НО ОТ ТОВА И ПРОБИТ ДОЛАР НЯМА ДА ВЛЕЗЕ в джобовете на лакомите компании. Дали от "вноските" на пенсионерите ще могат да си купят по още някой остров? През "мрачните времена на социализма" все пак и "Балкантон" издаваше плочи по 2.30 лв. не само на български, но и на световни изпълнители - естрадни, оперни, симфонични имам много от тях). Защо тогава никой не плачеше за "нарушаване на авторските права", за "пиратство"? А чрез руските книжарници аз се докоснах до световната литература. Знаете ли вие, млади, че едно пълно издание на най- великите световни автори струваше 10-12 лева, при това в луксозна подвързия? Е, сега могат ли да ме съдят наследниците на Джек Лондон, Хемингуей, Фитцджералд, Роберт Бърнс, Стайнбек и много други, че съм им купил произведенията "на безценица" и от това те са загубили милиони? Тук мога да поздравя Gan(ю)гоТрий за констатацията. Да, торентите са като размяна на книги, или дискове. Ако аз дам на приятел книга за четене, или диск за слушане, може ли НСБОП да ме окошари за пиратство? Ами че те с това си измиват ръцете - големите риби на свобода, обаче ЛОВЯТ ПИРАТИ!
P.S. Поздрави на този, който е имал търпението да изчете всичките ми глупости!
18 Юли 2006 18:16
Благодаря за поздравите, Един дядо.
А за ония плочи и книги, които споменуваш, се плащаха впрочем авторски права. Дори "Балкантон" плащаше, СССР също плащаше. Друг е въпросът, че тиражите бяха огромни, сумите за авторски права - доста по-малки, а "притежателите" на копи-райт /буквално - права за копиране/ не бяха чак толкова алчни... поради простата причина, че предпочитаха все пак да вземат нещо, отколкото да не вземат нищо отвъд "Желязната завеса". Аз като юноша бледен също съм понаобикалял доста руските книжарници...
Кратичко - смятам, че сегашната технологична революция до голяма степен ще промени пазара и ще поозапти алчността на копирайтърите. Но няма как да минем съвсем без да се плащат авторски права.

Редактирано от - риж на 18/07/2006 г/ 18:20:16

18 Юли 2006 18:28
ole-le искаш ли да ти пратя моя Compaq Presario 2100 и ти като експерт да откриеш някоя по тривиална причина за "boot pre-execution environment error..." Кажеш ли ОК и спирам да търся дънна платка от ebay.
Еврейте са много алчни приятелю, по-алчни от Иван Костов дори
Поздрави!
18 Юли 2006 19:27
el mojado,
при всички положения причината за повредата на лаптопа ти е хардуерна и тривиална, което не означава че повредата не е на дъното. Няма как да бъде предизвикана от софтуер. Най голямата беля, която може да ти направи вирус е да е нужно да форматираш харддиска и да загубиш цялата съхранявана на него информация.
18 Юли 2006 19:48
На практика торент тракерът само предоставя свободно пространство, в което потребителите разменят файлове.

Само като прочетох тая глупост, ми стана ясно капацитета на аФторо. Нека иде при децата да му обяснят че на тракера няма свободно място за никакви файлове!!!Файловете са си на машините на потребителите!Тракера осъществява само връзка между потребителите.При това при трансфер на файловете торент-клиента ги разделя на дребни части и фактически когато теглиш примерно филм, според броя на сийдърите теглиш части от файла от няколко машини и накрая файла се "сглобява" от частите.Това е измислено за да направи недоказуемо пред съда пиратството.
18 Юли 2006 20:05
Не само това, но докато ти теглиш от някой който е по-напред в процента, макар и с по-малко материал имаш парченца, които той ги няма и ги тегли от тебе. Системата е силно интелектуална и неразбираема за дебили.
18 Юли 2006 20:26
Чак толкова не е интелектуална системата... Ако и файлът да се къса на парченца от по 256 кВ
Между другото - не сте напълно прави. Все пак самите торент-тракери играят ролята на ... каталог ли да кажа, пътеуказател ли - но чрез тях намираш пътя... В САЩ вече има съдебно решение, че това си е подпомагане на интернет-пиратството. Казусът обаче бе твърде заплетен, за да го обяснявам тук, има го в специализирани форуми.
18 Юли 2006 20:45
Ole-le написва се един вирус които бъзиква драйерите на някое комон устройство
(за да си сигурен че го има в системата) и то не използва по надлежния ред ресурсите на системата ами си драйва на PCI буса фъшкии когато да кажем и Хард диска драйва същия бус в същото време. Кажи ми ти какво ще стане? Или се написва вирус подобен на малките екзекютабъли дето ъпгрейдват BIOS-a ама се сещаш с какво го упгредваш. Заеби ! Дано разбираш за какво си писал, че това за тривиалните хардуерни повреди би втрeщило всеки MSEE. Пойнта ми беше, че еврейте са много алчни и много безкруполни като Гад Зееви и ортака му Иван Костов. ОК?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД