Родният интернет потребител е свикнал да тегли на аванта от мрежата, но не се скъпи да плаща висока месечна такса за бърза връзка. |
Промените
Съхранението на пиратски филми и музика, изтеглени от интернет на личния компютър, вече няма да се брои за престъпление. Ще се санкционират само лицата, които използват пиратска продукция "за търговски цели в големи размери". Това предвиждат промени в Наказателния кодекс, предложени от управляващата коалиция. Депутатите са заложили и завишаване на санкциите за търговията с пиратска продукция. Досегашните - до 3 години затвор и глоба от 1000 до 3000 лв., се качват на до 5 години зад решетките и парично наказание от 1000 до 5000 лв. При повторно нарушение - годините затвор се увеличават до 8.
---
Благодарение на промените в Наказателния кодекс българските депутати са на път да сложат край на един абсурд - всеки притежател на личен компютър да е потенциален кандидат за затвора. Няма шега, така стоят нещата в България - в страната едва ли има личен компютър, на който да не е инсталирана поне една нелицензирана програма, да няма поне една пиратска МР3-ка или филм, рипнат от DVD. Според Наказателния кодекс подобно провинение се наказваше с до три години лишаване от свобода.
Как се стигна дотук?
В началото бяха дисковете. Уличните сергии с пиратските копия бяха единственият шанс за редовия меломан да се сдобие с новия албум на любимата банда. В магазина оригиналният диск се продаваше на
непосилна цена - 5-6 пъти по-висока
от ментето. Успоредно с разрастването на интернет покритието се появиха и големите сървъри, които бързо преляха от музика, филми, игри и софтуер. Целият този рай е на разстояние от едно кликване в Data.bg, Arenabg.com, Bubu.to и т.н. Бързо се оформи порочен кръг между собствениците на тези сайтове, интернет доставчиците и потребителите. Клиентите, или както стана популярно да ги наричаме - юзъри, искаха от своя доставчик бърз достъп до безплатните сайтове. За да го осигурят, доставчиците сключваха споразумение със сайтовете и бяха изнудвани за непосилни суми. Ефектът от наддаването за вниманието на потребителя бе, че той бе натоварен с по-високи такси за достъп до интернет. Парите отиваха в джобовете на безименни "добре облечени бизнесмени".
След като антимафиотите натикаха в ъгъла въпросния вид сайтове, интернет обществото мина на друг вариант - торентите. Става въпрос за формат на файлове, който свободно да циркулира между потребителите в специален сайт (торент тракер) и да осъществява връзка между тях чрез специална програма. На практика торент тракерът само предоставя свободно пространство, в което потребителите разменят файлове. Процесът има две страни - чрез програма, примерно Bit comet, от една страна, теглиш определен файл (лийчваш), от друга - го споделяш с останалите потребители (сийдваш). Двете дейности могат да стават едновременно.
Всеки торент тракер има различни вътрешни правила. Общото е
наложената потребителска йерархия,
която се подрежда според заслуги за общото благо. Колкото повече се сийдва, толкова повече се качва личният коефициент и нивото в йерархията - от обикновен потребител ставаш "суперпотребител", "ъплоудър" и т.н. По-високото ниво носи различни привилегии при използването на сайта. По този начин потребителите сами поддържат системата - всеки споделя с всеки файлове и така винаги може да се намери всичко. Ако тази система забуксува, на практика няма как да работи сайтът. Затова си има и санкции за егоистични потребители, които само теглят и не си правят труда да споделят.
Тук се намесва бизнесът. Голяма част от хората са точно такива - те искат просто да си изтеглят филма или песента и повече да не се занимават. За тази категория в Arenabg.com въведоха такса - 2 лв. на месец. Плаща се чрез SMS и автоматично те нарежда сред лоялните абонати. Не е ясно какви суми се събират по този начин. От сайта обявяват 220 000 потребители, от тях поне една четвърт си плащат, което прави вероятен
приход от поне 110 000 лв. месечно
Разбира се, техническата поддръжка на сайта едва ли е евтина. В технологията може би е и ключът към спазването на закона - сайтът или интернет доставчикът да отделя част от приходите си за откупуване на авторски права. Така или иначе, по новото законодателство само собствениците и администраторите на торент тракерите и сървърите са единствените лица, които могат да бъдат подведени под отговорност. Трудно ще е на държавата да накара свикналия да тегли на аванта български потребител да си плаща директно. Затова пък родният юзър не се скъпи да плаща висока месечна такса за по-бърза интернет връзка.
Въпреки всичко това въобще не е случайно, че нашите торент тракери са едни от най-големите в света. Основната причина е ясна - цената на легалните продукти - все още сме твърде бедна държава, в която стандартната цена от няколко долара е непрежалима. Опитът за борба със силови средства показа, че хакерите неминуемо
намират нови и по-съвременни начини
да разпространяват пиратската продукция. Това обаче им струва скъпо. След последната показна акция на ГДБОП, при която бяха арестувани някои от администраторите на Arenabg.com, от сайта минаха на изцяло нова технология, като за целта закупиха нови мощни сървъри.
Очевидно е, че играта на котка и мишка между тези хора и държавата трябва да спре. Представителите на световните компании у нас със сигурност ще прегърнат подобно начинание, в което да прибират поне част от полагащите им се суми за разпространяваните от тях продукти на интелектуалната собственост.
В крайна сметка торентите не са българско откритие. С малко по-бърза интернет връзка може да се намери всичко в някой от подобните чужди сайтове. Всеки нов албум, филм и програма така или иначе се появяват моментално в мрежата.
Лошото е, че тази промяна на НК няма нищо общо с другите важни условия в задачата - да се намери работещ механизъм, по който правата да се плащат, а срещу това да се даде свобода на бизнеса да се развива, без да бъде преследван от държавата. Тогава и
Европейската комисия ще свали жълтия картон,
който ни е вдигнала в тази област. Иначе каквито и закони да се напишат, все ще се намери начин да бъдат заобикаляни.
Успокоението е, че се вдигат и санкциите за истинските пирати - онези, които въртят голямата търговия с нелицензирана стока и печелят сериозно от това. След като направиха първата крачка в правилната посока, време е депутатите да се замислят и къде се корени проблемът. Как да се стимулират големите пирати да извадят сенчестия си бизнес на светло и да отделят пари за авторски права - това е основният въпрос, който остава без отговор досега.
-----торент обществото-----
Торент тракерите не са просто каталози, в които се търси и предлага. Те са интернет общества, където потребителите обменят опит и си помагат. Това става в различните форуми, в които всеки новак може спокойно да попита по-опитните потребители за различни тънкости в изполването на сайта. Атмосферата е приятелска и колегиална и всеки въпрос намира своя отговор. Отделно се обменя и текуща информация между юзърите и администраторите - например, кога се очаква да се появи даден нов филм или музикален албум. Под всеки файл пък потребителите пишат своите мнения, чрез които може да добиеш представа за това какво ти предстои да гледаш, слушаш или играеш и съответно - дали си заслужава да го изтеглиш.