Граждани чакат , за да получат удостоверение за актуалното състояние на фирмите. Когато се въведе електронният търговски регистър, не би трябвало да има такива проблеми в обслужването. |
Вече се чуват гласове всичко да се отложи след 1 януари 2007 г. Наистина има огромна подготвителна работа за свършване, за която по-малко от 60-те работни дни до сегашния срок може да се окажат недостатъчни. Но все едно, и държавата, и фирмите бързо трябва да започнат подготовка.
Предстои 3-годишен срок, в който всички съществуващи фирми, вписани в окръжните съдилища, ще трябва да се пререгистрират. Целта е създаването едновременно на единен и пълен регистър на всички фирми, тяхното уникално наименование и изваждането от правния мир на
700 000 търговски дружества-фантоми
Сигурно е, че много от работещите дружества ще направят своята пререгистрация още в рамките на първите 6 месеца от влизането на закона в сила. Най-важната причина е, че ще искат да си запазят сегашните наименования. Затова ще трябва да подадат бързо заявление за пререгистрация. Защото първият, който подаде, наистина ще има уникално име. А не както сега, собственикът на фирмата плаща 100 лв за уникалност, а после се оказва, че има още десетки и дори стотици такива из страната.
Въпреки абсолютната законова норма да няма съвпадение на имена, съдилищата в страната са регистрирали 183 ЕТ "Иван Иванов" и още толкова "Георги Георгиев". Случва се дори
в един и същ съдебен район да има по 13 съвпадения. Повтарят се и наименования и на ООД, и на АД дори. Нещо, което дава възможност за измами, злоупотреби или поне за подлъгване на партньори.
Само първият, който подаде заявление, ще може да запази наименованието. Останалите ще изберат друго име. Ще бъдат уведомявани служебно от търговския регистър. Ако не посочат сами друго име, ще го получат по служебен път. Ако например в Перник има 10 ООД "Чудодей", първото подало заявление, ще получи името "Чудодей" ООД, второто ще е "Чудодей-Перник" ООД, третото ще е ""Чудодей-Перник-1", ООД и т.н.
Според закона задължението за пререгистрация е за всички търговците и клоновете на чуждестранни търговци, вписани в търговския регистър и в регистъра на кооперациите при окръжните съдилища. Държавна такса не се дължи.
Пререгистрацията ще става на няколко стъпки.
Първо съответният търговец трябва да отиде и да вземе удостоверение за актуално състояние от фирмения регистър в съответния окръжен съд, където му е първоначалната регистрация. Съдът е длъжен в тридневен срок да даде удостоверението. И тук не се дължи такса. После се попълва заявление по образец. После двете неща се носят в съответното отделение на Агенцията по вписвания към Министерство на правосъдието, която ще поддържа търговския регистър. И там ще получат пререгистрацията. Дружествата - с ограничена отговорност, акционерните или пък командитните дружества, и кооперациите ще трябва да представят заедно с актуалното състояние и заявление и заверен от управителния си орган актуален дружествен договор или устав. Не се налага свикването на общо събрание на ООД или АД, за да се извърши пререгистрация.
Другата промяна е свързана с общите събрания
Сега те трябва да се обявят в "Държавен вестник" поне 60 дни при необходимата дата . Този срок не само ще се съкрати, но и вече няма да е наложително използването на "Държавен вестник". Просто в търговския регистър се подава поканата за общото събрание със съответните й атрибути - ден, час, дневен ред и т.н., към съответния администратор. Последният е длъжен да се произнесе незабавно дали всичко е наред. Поканата се слага в партидата на търговеца и оттогава тече 30- дневният срок по Търговския закон, който е задължителен от поканата до провеждането на събранието. Т.е. срокът ще се скъси наполовина.
Освен това става възможно всички документи и заявление да се подават по електронен път, но е необходим електронен подпис.
Бизнесът се интересува как ще става вписването на промени за една фирма, ако има искове и спорове между съдружници, за апортни вноски и т.н. По закон те ще се извършват независимо от тези искове. Ако съдът приеме решение в обратния смисъл, вписаните обстоятелства ще бъдат заличавани. Предложено - и то основателно, да се прави отбелязване в съответната партида, че има висящи искови производства, свързани със съответната фирма. Това предстои да се уточни и евентуално направи.
Всъщност важно е да се отбележи, че след влизането на закона в сила - без значение дали това ще е 1 октомври или 1 януари, не само старите ще се пререгистрират в новия търговски регистър към Агенцията по вписвания, но и всички нови фирми ще се регистрират вече само в него, а не в съдилищата. Или иначе казано, единственият регистър ще е този към агенцията.
Другото съществено е, че ще
има пълен достъп до търговския регистър
В него ще може да се влиза чрез Интернет, или ня място - от всяко териториално звено на Агенцията по вписванията. Ще могат да се виждат фирмите, собствеността, тяхната регистрация, евентуалните откази и т.н. Законът изрично определя, че "търговският регистър е публичен" и че "всеки има право на свободен достъп до него и до документите, въз основа на които са извършени вписванията, заличаванията и обявяванията".
Агенцията по вписванията ще определи за всеки търговец нов единен идентификационен код (ЕИК), задължителен за лицата, вписани в търговския регистър. Той ще се определя при първоначалното вписване на търговците и клоновете на чуждестранните търговци в търговския регистър и остава непроменен до заличаването им. Тук е важно да се знае, че ако е посочен ЕИК, държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация и лицата, на които е възложено упражняването на публична функция, нямат право да изискват доказването на обстоятелства, вписани в търговския регистър, и представянето на актове, обявени в търговския регистър. Т.е. нито данъчен, нито МВР, нито прокуратура, нито съд могат да искат да се доказва вписано обстоятелство. Ще е достатъчно фирмата да посочи ЕИК.
Този код е подобен на ЕГН при физическите лица. Сега фирмите имат номер в регистъра БУЛСТАТ, който се счита за вторичен регистър. На няколко пъти в публичното пространство бяха извадени данни за проблеми при тези номера. С влизането на новия закон фирмите ще бъдат изключени от БУЛСТАТ и ще имат само ЕИК.
Друго важно е, че трети добросъвестни лица могат да се позовават на вписването, както и на обявяването, дори ако вписаното обстоятелство, съответно обявеният акт, не съществува. Невписаните обстоятелства пък ще се смятат несъществуващи за третите добросъвестни лица. Това означава, че всяко нещо, вписано в регистъра, е задължително и за държавните органи, дори и да не съществува. Това се прави, за да има пълно доверие в регистъра и държавата да си носи отговорността за него.
Както винаги в такива случаи, се стига до парите и до това кое колко ще струва.
Все още не е ясно кои услуги и по колко ще се заплащат
Законът предвижда приемането на тарифа, но още не е готова. Тя трябва да бъде изготвена и приета от правителството .Ясон е, че ще се плаща държавна такса "за вписване в търговския регистър, издаване на удостоверение, за запазване на фирма, както и за предоставяне на базата данни". Пак срещу заплащане и Агенцията по вписвания ще "предоставя специализирани услуги за автоматизиран достъп до търговския регистър".
Ще има и регламентиран достъп и по служебен път на държавните органи, органите на местно самоуправление и местна администрация и лицата, на които е възложено упражняването на публична функция. Той ще е безплатен, а пък редът и начинът за осъществяването му ще се уредят с акт на Министерския съвет.
Очевидно има неща, които трябва да се правят скоростно. Необходими са 120 души деловодители, за които ще бъде обявен конкурс. Конкурс ще има и за длъжностни лица по регистрацията, за които законът определя, че трябва да са задължително юристи с поне 3 години юридически стаж. За последното ще са необходими 60 души. Проблемни са и местата, където ще се помещават звената на Търговския регистър. В момента дори цялата Агенция по вписванията, която е натоварена не само с него, е разположена само на 245 кв.м, на 9-ия етаж на "Информационно обслужване" АД. Проблемни са и териториалните звена.
Специална междуведомствена комисия е натоварена да реши сградния проблем.
Софтуерната програма не е довършена. Тя се финансира по програма ФАР, а конкурсът за нея бе спечелен от "Интраком" на гръцкия бизнесмен Сократис Кокалис. За малко време има много за вършене. Огромното предимство на България е, че е изостанала и може да се поучи от лошите практики в Европа и света и да не ги прилага.
Подобни регистри са не само сложни, но и много скъпи. Например в Австрия бюджетът на съдебната система е от 974 млн.евро, от които 200 млн. са държавни дотации за поддържане на електронния регистър.
Бизнесът има нужда от бързо и сигурно регистриране и вписване на промени, а не голяма част от времето му да минава в спорове и висене по опашки. Ако това се постигне, ще си заслужава цената.