:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,231
Активни 282
Страници 14,105
За един ден 1,302,066
На финала

Професионална армия - мисията (не)възможна

За година и половина Генералният щаб трябва да събере 5000 кадрови войници. И да ги задържи
Снимка: Импакт прес груп
Според графика за професионализация на Българската армия, през септември 2007 г. в казармите ще влезе последният набор от цивилни младежи.
Лято. Слънце. Чудно време за ремонт. На Българската армия й предстои саниране. Този актуален напоследък строителен термин обозначава изкърпването и обновяването на старите, олющени и прокапали сгради. За да станат по-приятно място за живеене и поне да се доближат до европейските норми. И не на последно място - да им се придаде добра визия.

Неотдавна почти единодушно народните представители от всички парламентарни групи решиха най-накрая да завърши санирането и за Българската армия. И сложиха срок - до 1 януари 2008 г. да отпадне наборната служба и в казармата да останат да служат само професионалисти. Както е в повечето натовски армии.

Политиците обещаха, че ще намерят повече средства за "ремонта" на армията. Военните през зъби рапортуваха, че ще ускорят темповете на професионализацията.

За нея всъщност се говори и се действа вече десета година. И въпреки всичко се очертава това да бъде една от най-тежките мисии на военните.

Статистиката е проста. Първата заповед за назначаване на кадрови бойци в Българската армия беше подписана от о.р. ген. Михо Михов през есента на 1997 г. Оттогава досега са назначени около 12-13 хиляди кадрови войници. А само в рамките на оставащите година и половина до 2008-а трябва да се съберат още около 5 хиляди.

През последните няколко години не повече от 2000 души ежегодно проявяват желание да служат в армията. От тях през комисиите успяват да минат не повече от 500-600 души. В същото време,



средно по 200 души на година напускат армията



и не подновяват тригодишните си договори с военните. Основното им оправдание е, че не могат да живеят с парите, които получават в казармата.

Така че Генералният щаб несъмнено е поставен пред едно сериозно изпитание - не само да събере за кратко време сериозно количество кадрови войници, но и да направи така, че те да останат на работа в армията.

За момента и политици, и военни са обединени около факта, че повече кандидати могат да се привлекат единствено с повишаване на социалните придобивки.

Първото е заплатата. Месечното възнаграждение на обикновения редник е 295 лв. С дежурства, извънредни, вредни и т.н. заплатата му стига до около 340 лв. Засега се обсъжда парите да бъдат вдигнати на 400 лв. Това обаче може да стане най-рано със следващия бюджет на държавата.



Другата уловка е жилището



Тук мисията е още по-невъзможна. 18 000 молби за собствени жилища са подадени от офицерския състав на Българската армия. Представяте ли си как ще дадат заветното армейско жилище на новопостъпилия редник пред очите на подполковника?

Прокрадват се идеи в социалния пакет за примамване на бойци да влезе и осигуряването на съпругите им. Идеята е нежната половинка на военния да получава средната работна заплата, ако не успее да си намери работа в града, където е поделението на съпруга й. Финансирането на тази чудесна на пръв поглед придобивка обаче изобщо не е ясно, никой не смее да го споменава като част от следващия бюджет.

Извън социалните придобивки, които се обсъждат, самото ускоряване на професионализацията на армията ще изисква допълнителни финансови средства. Военните смятат, че по най-груби изчисления издръжката на един наборен войник за месец струва на държавата към 1100 лв. Заедно с трудовото възнаграждение, храната, облеклото и отчисленията за пенсионен фонд и здравеопазване



издръжката на кадровия войник е около 1370 лв.



В същото време числеността на редовия състав, която в момента е около 20 -21 хиляди, няма да се промени драстично след пълната професионализация.

На фона на сравнително ниските засега заплати на редниците проблемът за набиране на кадрови бойци ще се задълбочава още, като се има предвид разширяването на пазара на труда след приемането на България в Европейския съюз. Повечето от кадровите войници, които сега напускат армията, са добри бойци, но успяват да намерят по-добре платена реализация в цивилния живот, анализират военните.

Най-лошото е, че в основните бригади, които сами сме си определили, че ще участват в мисии зад граница, не могат да се наберат необходимите хора. А имаме и ангажимент към НАТО да държим 8% от 45-хилядната ни армия в бойна готовност. Това означава да може да тръгне на мисия във всеки един момент.

В различните страни начините за привличане на военнослужещи са различни. Със сигурност част от тях могат да бъдат пригодени за българските стандарти. Но у нас вече десета година военното ведомство и Генералният щаб умуват по какъв начин да привлекат повече бойци.

В армията на САЩ например функционират над 1800 бюра за набирането на професионални войници. Още



с подписването на договора им се дават към 2000 долара кеш,



за да бъдат мотивирани за по-бързата си адаптация към изискванията на службата. Сключват се договори, в които е въведена клауза за образователни отчисления в размер на около 24 хиляди долара за онези младежи, които имат възможности да следват във висши учебни заведения след изтичане срока на службата им в американската армия. Междувременно се отварят вратички за всички стипендианти на Пентагона, които искат да се върнат в армията със сержантски или с офицерски пагон. Заплатата, която боецът получава по време на мисия зад граница, също е сериозен стимул.

Ситуацията в България към момента показва, че пълна професионализация на армията до края на следващата година е по-скоро мисия невъзможна. И би могла да се случи само ако бъдат занижени критериите на медицинските и образователните комисии, които пресяват кандидатите за кадрови войници. Но тогава отново ще попаднем в омагьосания кръг на диспута дали нискообразованият боец може да бъде по-добър изпълнител във времената на високите технологии, които все някога ще стигнат и до нашата армия.





каре 1

Сухопътните войски изостават



Пълната професионализация е проблем най-вече за Сухопътните войски, Националната гвардейска част и отчасти за някои по-малки структури и звена в армията. Във Военновъздушните и Военноморските сили този процес е приключил.

В момента степента на професионализация в Сухопътните войски гравитира около 60%, по данни от Министерството на отбраната. За различните поделения процентът е различен.

В 61-а Стрямска механизирана бригада - Карлово, например не достигат 43% кадрови войници. Недостигът за 5-а Шипченска механизирана бригада е 42% , а за 2-а лека пехотна бригада - цели 66 на сто.

В 13-а бронетанкова бригада само половината от редниците са кадрови войници. В Горнобанската 9-а бронетанкова бригада професионализацията протича много бавно и засега е на ниво една трета от необходимото. Там преди всичко се търсят водачи на БТР, танкове и друга бойна техника. Засега срещу 340 лв. В същото време шофьор в столичния градски транспорт взима около 800 лв.

Само 55-а инженерно-сапьорна бригада е професионализирана на 100 процента. Там процесът е приключил още през 2004 г. Но кадровите военни работят непрекъснато под напрежение, защото върви слух, че в този род войски ще има реорганизиране, свързано със съкращаване на личния състав.





каре 2

Челен опит



В армията на Гърция заплатата на полковниците е около 2000 евро, а на лейтенанта към 1000 евро, твърдят български военни, преминали през обмяна на опит в армията на съседите. Към 100 000 евро е обезщетението при уволнение след навършване на пределна възраст. Размерът на пенсията е приблизително 80% от размера на последната заплата.

Във всеки гарнизон има дом на офицера със зали за брифинги, стол и ресторант на преференциални цени, военни супермаркети, където стоките са по-евтини от тези в останалата търговска мрежа. В по-големите гарнизони има и военни болници.

Униформите, обувките и други военни принадлежности се получават в поделенията чрез персонална книжка, където са уточнени сроковете за износването им. За младшите офицери те са по-кратки. За парадните униформи се получава само платът, за шиенето кадровите военнослужещи заплащат от джоба си.

Построени са и жилищни блокове за военните, където наемите за апартаментите са многократно по-ниски в сравнение с цените на частните квартири. От тази придобивка кадровите военнослужещи обикновено се ползват след шестата-седмата година от службата им в армията. През това време обикновено те са преминали най-малко през 3 гарнизона. Квартирни компенсации за неустроените с жилище не се изплащат.

В момента се реализира програма за изграждане на детски градини само за децата на военнослужещите.
Снимка: Архив "Сега"
В момента и в България ударно се изграждат информационни центрове, където младежите да могат да се запознаят с предимствата да си професионален войник.
17
6437
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
18 Юли 2006 00:05
Да-а, не е лесно да си редник...
------------------
18 000 молби за собствени жилища са подадени от офицерския състав

При планирана 40 000 армия колко офицери има?...
18 Юли 2006 00:43
имаше шанс чрез продажбата на ненужни вече имоти армията да се сдобие с няколко десетки хиляди жилища, които щяха да са сериозна примамка за потенциални кадроваци. при разпродажба на пазарни цени щеше да има даже ресурс за качване на заплатите и частично превъоръжаване. обаче чиновниците от министерството и генералите предпочетоха да се налапат с комисионни от подаряване на имоти на "свои" хора и да си построят петзвездни хотели в софия. кой им е крив на тия книжни тигри?!

18 Юли 2006 01:55
Ми са, кой ще боядисва апартаменто на началнико, кой ще му храни кокошките или ще му полива градинката......... Вече нема да има новобранец А не ти хареса, чао. Духайте супата драги шопари, пардон офицери, въпреки, че е едно и също.............
18 Юли 2006 09:18
Ами да, с просто око се вижда, че издръжката на армията е прекалено скъпа. Най-добре направо да я закрият и да не трошат грешни пари за глупости. Както е в Коста Рика - армията е закрита преди половин век, разходите са пренасочени за образование и опазване на околната среда... и сега това е туристическият рай на Латинска Америка.
18 Юли 2006 10:29
Ама ние още ли имаме армия? Бързо да я ликвидирате, че ще кажа на Буш!
18 Юли 2006 10:41
лошоо ..
18 Юли 2006 10:51
Мисля че мисията все пак е възможна, ако политиците помислят за армията, а не само как да напълнят джобовете си.
18 Юли 2006 10:51
Няма лошо Старши!
Редникът си е редник - дори и кадровак!
"За няколко долара повече" прави чудеса
18 Юли 2006 11:15
Ако има национален характер, дори и професионална да е, пак ще има кой да отиде да служи в нея. Но в днешна България цонистите няма да допуснат съществуването на национална войска, затова скоро няма да има читави българи в нея. Ционизмът е по-лош и от чума, братя българи!
18 Юли 2006 12:34
Военните смятат, че по най-груби изчисления издръжката на един наборен войник за месец струва на държавата към 1100 лв.


Малко висока ми се вижда тази сметка - за какво (или за кого) по-точно отиват тези пари?
Храната се купува и готви на едро, не е и кой-знае колко луксозна, много поделения си имат и собствени стопанства.
Облекло - колко струва една пълна камуфлажна униформа, и колко набора карат с едни и същи дрехи?
Сгради и отопление - има си построени казарми, едва ли се плаща наем за тях, отоплението по устав през зимата траябваше май да докарва 18 градуса температура, не повече.
Та с други думи - един обикновен гражданин изкарва с доста по-малко пари на месец, а харчи за доста неща - явно много се разхищава и краде в армията.


18 Юли 2006 13:08
Разгеле, в горните сметки не се споменават жестоките разьоди за оборудване.

18 Юли 2006 13:20
Абе, докато под шапките на военните не започне да вирее акъл, все ще си е същата простотия!
18 Юли 2006 13:31
Така-така. За да стана професионален войник трябва да покрия някакви критерии - за да стана наборен, трябва само да не съм болен. В крайна сметка ще върша едно и също нещо, само дето в първия случай ще ми и плащат... Чудя се дали да не се пробвам за професионален войник и след като ме отхвърлят (а те със сигурност ще ме отхвърлят) с тоя мотив да кажа, че не ставам и за наборната армия...
18 Юли 2006 15:48
OLDMAD,
Редникът си е редник...

Как да го разбирам това изказване?!...
18 Юли 2006 16:23
въпросът е да попълним тези 8%, останалите може и да не отговарят на всички критерий. тва са 3600 човека, които наистина трябва да са ок. след като не виждам да е спомената 69-та бригада специални сили (където отслужих), значи няма как да не сме попълнили бройката за 8% като добавим и по някоя рота оттук-оттам. по-важното е да се въведе някакво елементарно военно обучение по училищата, което да завършва предпоследната година(да не пречи на кандидатстудентите) с пр. двуседмичен лагер по някое поделение, малко стрелби, малко тактики, малко недоспиване, чистене и край. ценното е лапетата(на 26г наистина няма смисъл) да се научат на дисциплина и най-вече да се научат на самоконтрол и да знаят кво ги очаква цял живот-неправди, идиоти навсякъде и няма накъде да бягаш, абе да са готови за всички лайна.
18 Юли 2006 17:53
Абе РЕДНИК(НЕ вервам да си такъв) и понеже Старши офицер Олди си трайка-така че както искаш така го разбирай! t
18 Юли 2006 19:28
Никой не казва кое ще е по-изгодно за България - дали да храним собствена армия или да храним чужда като си плащаме "членския внос" на Алианса?!?!?!??
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД