:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,588
Активни 649
Страници 14,462
За един ден 1,302,066

Просветна реформа за сметка на общата култура

Българското средно образование отново е изправено пред дилема - прилични знания по всички предмети или специализация по отделни дисциплини
Снимка: Архив "Сега"
От 2003 г. чуждият език влезе за пръв път в бележниците на второкласниците. За него МОН е готово да прави сериозни компромиси с обучението по останалите предмети.
Българското гимназиално образование за пореден път е изправено пред дилемата към какво да се стреми. От едната страна стои схващането, че средните училища трябва да гарантират прилична обща култура по всички предмети. От другата страна е стремежът към колкото се може по-полезен - и оттук по-специализиран спрямо личните предпочитания на отделния ученик, образователен проект.

Везната е наклонена в полза на втората възможност и това не е български патент. Времето на енциклопедистите в науката отдавна отмина, а стремежът към ефективност отдавна е подчинил дори чувствителни публични сфери като здравеопазване и образование.

Въпросът е коя е критичната точка, отвъд която би могло да се твърди, че образованието произвежда по същество неграмотни хора, умеещи да изкарват хляба си, но неспособни да разпознават света около себе си. Ползата от подобни индивиди в едно демократично общество надали ще е голяма.

Представената от Министерството на образованието и науката (МОН) концепция за реформа на гимназиалното образование видимо отдава дан на утилитаризма. Реверансът към задоволяване на личния житейски план на отделния ученик обаче изглежда прекомерен и крие опасност от критичен спад в нивото на общообразователната подготовка.



Какво е заложено на карта в предложенията на МОН?



За трупане на специфични знания по малко на брой дисциплини министерството заделя 3 от общо 5 години на гимназиално обучение - 8, 11 и 12-и клас. 8-и клас, по примера на езиковите гимназии, ще е предназначен почти изцяло за изучаване на чужд език. 11 и 12-и клас са за профилирана и професионална подготовка, като единствените задължителни предмети тук остават български език и литература, чужди езици, физическо възпитание и свят и личност.

Заради това разделение обучението по голяма част от останалите предмети ще бъде реорганизирано. От програмата за 8-и клас отпадат 5 предмета - география, история, физика, химия и биология. Те ще се учат само в 9 и 10-и клас, тоест учебен материал за 3 години се вмества в 2. При историята положението е още по-тежко - тя отпада и от програмата за 11 клас, тоест в 9 и 10-и клас се вместват 4 години учебен материал. Математиката и философията от 11 клас също трябва да слязат в 9 и 10-и.

На първо място впечатление прави двойният (всъщност троен - ако броим основното образование)



реверанс към чуждите езици



Те хем получават цял един клас - 8-и, хем имат честта да са сред 4-те задължителни дисциплини, които остават в 11 и 12 клас. Второто става с цената на сериозен компромис по два достатъчно фундаментални предмета - математика и история. Не е ясно защо изучаването на тези дисциплини трябва да приключи в 10-и клас, а само българският език и литературата, чуждите езици и физкултурата да продължават нагоре.

Наред с това обединяването на материал, преценен като подходящ за различни възрастови групи, само по себе си е спорно. Учениците и в момента имат проблеми да осмислят това, което им се преподава, а сега в рамките на 1 година ще трябва да усвояват почти двоен по обхват материал (от МОН твърдят, че самият обем няма да расте пропорционално, защото от материала ще отпадне ненужната фактология). Да вземем например историята. От 8 до 11 клас в момента се учат последователно история на средновековния свят, ново време, съвременност и история на България. Тези четири периода при новата структура на образование трябва да бъдат покрити в рамките на 2 години.

При предложената в момента от МОН схема е почти невъзможно предвидените часове по "преместените" предмети да не бъдат орязани. За побирането им в 9-и и 10-и клас, ако изхождаме от сегашните хорариуми, са необходими общо 452 часа. За това се разчита на резерва от 612 часа, заделяни в момента за задължително избираема подготовка. Но ЗИП остава и при новата структура.

На фона на тези сериозни размествания възниква въпросът



какви са очакваните ползи от тях



Да започнем с 11 и 12 клас. Те и в момента са предназначени за засилена профилирана и професионална подготовка. Разликата освен наличието на няколко задължителни предмета повече е в периода, в който ученикът избира профила си. Това се случва още при кандидатстването в 7-и клас. Дори и междувременно да е променил нагласите си, ученикът не може да промени застопорения профил.

При предложената от МОН система изборът става след 10-и клас, като ученикът дори има право да се премести в друго училище. Оттук излиза, че причината за лошото качество на съществуващата в момента профилирана подготовка в 11 и 12 клас е невъзможността за избор на по-късен етап. В същото време МОН очаква от избор в края на 10-и клас да се възползват малко ученици.

Тук има и друг парадокс. Смяната на училището според МОН е възможна, защото в 8-10-и клас разликата между ученото от децата е незначителна - 2 до 5 часа седмично ЗИП. Тоест ЗИП-ът хем се приема за маловажен при смяната на училище, хем все пак трябва да съществува, стеснявайки учебното време по останалите предмети.

В това противоречие изпъква и най-сериозният проблем в предлаганата система - опитът на МОН хем да заличи разликата между училищата до 10-и клас, хем да я запази. Години наред обликът на българските гимназии се е определял в края на 7-и клас с кандидат-гимназиалната кампания. За да не се посяга на езиковите училища - на практика не повече от 30 типични гимназии в страната, учебната им програма се налага на всички. За да не се посяга на професионалните гимназии, които още от 8-и клас започват да преподават професионални предмети, се оставя минимален брой часове за ЗИП.

На практика именно



професионалните гимназии ще станат жертва



на новата структура. До 10 клас изучаваните от учениците професионални дисциплини в рамките на ЗИП ще бъдат напълно еднакви, независимо в каква професия е специализирано училището, за да може да се гарантира правото на избор на друго училище след 10-и клас. Това представлява сериозен удар - и кадрови, и организационен, по професионалното обучение, независимо че в 11 и 12 клас за професионална подготовка може да се задели допълнително време. А учениците, останали с образование до 10-и клас, са без шанс за придобиване на професия.

Всичко това показва, че по промените в образованието тепърва ще текат тежки дебати. Най-сериозният аргумент на МОН в тях ще бъде ползата от въвеждане на задължително образование до 10-и клас за всички ученици и излизането от батака с различните учебни програми, прилагани в момента от училищата. Водещ въпреки наследените тежки проблеми обаче трябва да си остане въпросът с качеството на образование.
24
2152
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
17 Юли 2006 23:35
Прилични познания по всичко ли? Вестникът сигурно си прави майтап. За съжаление такова нещо няма. Няма дори прилични познания поне по някои предмети и в някои области... Ако някой ученик или студент ги има - то е въпреки образователната система!
17 Юли 2006 23:46
Знаенето на английски - като международен език е особено важно са малка страна като нашата, на която предстои да стане член на голямото англоговорящо семейство на ЕС.
Но! Доброто владеене (дори що годе приличното владеене) на чужд език не е за всяка уста лъжица. Прахосване на ценно време е всеки да учи по една година език - като в езиковите гимназии.
И сега е пълно с училища, които уж имат езикова година - професионални и всякакви други гимназии (изключвам езиковите). Успех в овладяването на чуждия език - смехотворен. По три причини: липса на качествени учители по езиците, по-ниско средно интелектуално ниво на учениците, липса на часове (след 'подготвителния') за затвърждаване на знаенето и практикуването на езика. И някой да го е знаел - той го забравя докато завърши средното си образование. Но... моите наблюдения показват, че децата от тези училища НЕ научават и 20% от това, което научават децата в езиковите гимназии пре 'подтотвителната' година. А завършвайки средното си образование - не могат да участват в елементарен разговор, камо ли да напишат нещо на езика.
17 Юли 2006 23:49
Вчера тази тема я обсъждахме... Авторката можеше да прочете по-задълбочено форума...
18 Юли 2006 00:31
Пропуснах вчерашното
Но и днешното е достатъчно
Много е лошо, че не се знае достатъчно английският
Както е и историята с математиката
Ами така е в реалния свят
Никой не те задължава да си проЗт
Сам си избираш
Училището е ..
Ами какво е то в този нов нов нов и проЗт свят
Разпределител на бъдещите гении?
Или е проЗт разпределител на сегашните правонарушители
МОН не взема отношение
Оставя това за избор на родителите
И предоставя прейскурант, пардон, прейслиста
Продава вчерашната стока за днешните цени на утрешните потребители
Днес училището не дава нито специални, нито общи познания
Защото това никога не му е била задача
Но вчера то е дисциплинирало по един азимут
Сега няма никакъв
Затова знанията се разпиляха
Но се търси дисциплината
Като няма знания дисциплината се изражда във волята ..за власт, т.е. в глупостта
Поздрави

Редактирано от - Минавам от тук на 18/07/2006 г/ 00:34:11

18 Юли 2006 01:30
Учебна програма, баш като за колониална територия. Знаеш толкова и това което ти позволява да бачкаш, езика на господаря за да разбираш какво иска да направиш, но не и защо и за кого бачкаш.

Редактирано от - ole-le на 18/07/2006 г/ 01:35:43

18 Юли 2006 02:07
"Jack of all trades, master of none"
"Обща кулура" или общо невежество и кухоглавие.
Простотиите на комунистическото псевдообразование!
18 Юли 2006 02:27
Истинско образование в България няма да има докато неможем да си внасяме скъпите учители по английски и други важни западни езици!
Ще продължаваме да слушаме и "учиме" до пълно затъпяване литература, философия, история ....и други лъженауки съчинени от комунистите.
18 Юли 2006 02:38
ами сега няма какво да се добави
18 Юли 2006 02:43
*****

Редактирано от - bot на 18/07/2006 г/ 09:06:51

18 Юли 2006 08:30
Само аз ли не мога да разбера какво й беше лошото на предишната система?
18 Юли 2006 08:34
От 23 години некомпетентни просветни "гении" еспериментират налудничавите си идеи върху поколения деца V Тази реформа обаче е една от най-абсурдните. Правилно е отбетено обилието ( меко казано ) от фрапиращи противоречия в нея . И едва когато бъдат провалени последните випуски някой ще призние погрешността на стратегията на МОН . НО ВЕЧЕ ЩЕ БЪДЕ КЪСНО !Възможно ли е толкова много глупост и непрофесионализъм да са се събрали в това министерство ?!
18 Юли 2006 08:38
Една просветна реформа би трябвало да обхване не само средното образование, а всички степени на образованието, вкл. и висшето (бакалавърска и магистърска степен - тук министър Вълчев засега предпочита да не се меси ). Освен това, тя трябва да се прави не от анонимни хора или партии начело с министър, а от предварително създаден и оповестен в пулбличното пространство екип от професионалисти в разл. науки, педагози и психолози. Те, предполага се, са наясно какви са съвременните изисквания пред образованието (в момента едно лице - министър и чиновници са се нагърбили да създават концепция, което не може да доведе до позитивен резултат, а до люшкане ту в една, ту в друга посока ). Трето - трябва да се заявят съдържателни цели на това образование и да се създаде ефективна система за контрол на изпълнението им (да се повиши качеството на образованието не е съдържателна цел, а нищо не означавщи общи приказки ). Сега са ясно забележими количествени цели - да се редуцира материално, финансово и кадрово системата, при това само на средното образование (срещу колегите си във вуз министърът "предвидливо" не тръгва ). Следователно, не сме изправени пред дилема за това, каква да бъде образователната реформа, а пред неразбиране. Понеже съм добронамерена, ще кажа - вярвам, че министър Вълчев искрено желае реформа. Остава ми да вдигна стария грузински тост: "Выпим за то, чтобы наши желания совпадали с нашими възможностями!"
18 Юли 2006 09:09
И аз не разбирам защо трябва математиката и историята да отпадат от 11 клас...
18 Юли 2006 09:45
Целта на предлаганата образователна система - яки топидиот полиглоти
18 Юли 2006 09:54
То се вижда на кандидат-студентските изпити колко са образованите и защо- повечето с частни уроци, щото в училищата е пълен батак! Едно есе като хората не могат да напишат, а и една автобиография без грешки-също! Как да наема на работа такъв млад човек, като трябва наново да го обучавам на основни неща..Че и на обща култура..Изобщо образованието не дава много шансове на младите хора, само ги залъгват, че така с тези програми ще си намерят по-лесно работа..Къде, в Европа ли? Просто учебните програми не са конкурентно приложими към европейските- с редките изключения на скъпо платените колежи тук, но те пък са за "другите деца", дето мама и тати знаят защо си дават парите и работата за децата е осигурена априори!
18 Юли 2006 10:05
Това министерство (както май и всички други), има огромна нужда от дезинфекция и дератизация. Ако остане нещо след това (много се съмнявам), може да го оставят за портиер, чистач, пазач и т.н. Но със сигурност не трябва да им се дава трибуна за говорене и писане на програми и проекти, защото ги мислят със задниците си.
Една реформа в образованието трябва да се подложи на много широко обществено обсъждане. Първо защото засяга всички - родители, ученици и учители. И второ, защото не съм убеден в професионализма на "професионалистите" и "експертите", които ни се пробутват, а още по малко в здравия разум на чиновниците.
Ако обществото ни не е в състояни да измисли и избистри концепция, по-добре е да се вземе една готова, работеща и горе-долу добра (идеални едва ли има), най-добре определена чрез референдум, отколкото да се плаща на пишман "експерти" за мисловните им екскременти.
18 Юли 2006 10:09
SINDBAD е прав.
Реформата трябва да започне от програмите, а не от бройката години и часове. Това имах предвид и аз, предлагайки екип от професионалисти. Въпросът е министърът да ги разпознае и да замени чиновниците от МОН с тях.
18 Юли 2006 10:33
Защо да се лъжеме?Свестно образование се получава само в частни езикови гимназии, далеч от бюрокрацията и некомпетентността на МО!
От комунистическите университети и гимназии в България научаваш лъжи и пропаганда!Честен човек от българската "образователна" машина не излиза!
18 Юли 2006 10:42
До Fl- а вие от каква система сте излязъл (като се надявам, че се смятате за честен човек) Или сте научили български и всичко останало в чужбина? Или сте нечестен човек?
18 Юли 2006 11:10
"Лошото" на предишната система беше в това, че даваше солидно образование на българчетата, то беше насочено към университета. Даваше и добро патриотично възпитание, доколкото тогавашния Голям брат позволяваше в рамките на идиотската юдокомунситческа идеология. Все пак беше с няколко порядъка по-изгодно за България, за нацията, за отделните българи в нея. Ционистите чрез "Отворено общество" го досъсипват съвсем злонамерено. Навсякъде правят така. Блеещо стадо лесно се управлява и ползва, нацията винаги се справя с талмудистката гад.
18 Юли 2006 11:26
Щом историята е фундаментален предмет , а литературата изобщо някакъв предмет , нещата са отишли в дерето.
Дали изобщо някой мисли за тези деца?
Ако мисли , на първо място ще постави проблема за учебниците?
Това не са учебници , това изобщо не са учебници?
По значимите дисциплини , особено по математика и физика , нещата са написани в тип зазубряне , направени са като литература разказвана с числа , могат да се зазубрят , но никога не може да се разберат.
На много деца съм разправял за неволите и пътя на мисълта при гениалните хора , променили човешкият род и грешната земя на която живеем.
Изтръпвали са , от жестокото и животинско отношение , на простаците и снобите.
Самите деца , за мен са деца , макар и някой да са станали лични моми и ергени , почти винаги са питали , защо не ги учат на стойностни неща , а ги учат и обучават с рецепти , като по готварска книга.
Защо трябва да знаят за Царе , а не трябва нищо да знаят за титаните на мисълта.
Вижте я ограмната маса , дрънкаща клишета и мислеща с клишета.От простаци и сноби , никаква файда няма , никаква?Хора мислещи с два бита информация , леви -десни , леви-десни , не стоят по високо от животинският род.

Учете ги децата на основната дисциплина , УМЕНИЕТО ДА СЕ МИСЛИ и на всички предмети свързани с мисленето.

Научете ги да опознаят СЕБЕ СИ , да разпознават интелектуалното мошеничество , най страшното и най вулгарно мошеничество.Научете ги да не стават лесни за манипулиране , научете ги на емоционална култура.
Спрете да ги обучавате с художествени измислици.Човешкият дух е неукротим , когато му потрябват , той ще ги открие и прочете , стига да са актуални и да не са попски проповеди.
18 Юли 2006 14:46
е такива ги върши вълчев! освен да си гледа PR-a друго няма и да направи, най-много да развали. немислимо е училищата да се превръщат в някакви как да ги нареча "занаятчийници"? -да те учат как да пишеш мотивационно писмо, как да се представяш пред работодател, как да му говориш езика, как да му лижеш гъза в крайна сметка! училището трябва да дава възможност да се изградиш като личност и да не се опитва да те прави такава по някакъв стандарт! затова трябва да се набляга на хуманитарните науки и не бива да се пренебрегват изкуствата. иначе -роботчета! тва ще пожънем като посеем чужди езици+конкретни професионални умения+физическо=мислещи с кредитната си карта (здрави, за да не спират да блъскат)"бели роби". ценното са не знанията а да се събуди интерес към нещо от огромното многообразие на заобикалящия ни свят, пък оттам насетне кой както си реши. а интересно какво стана с въвеждането на тестовете? заедно с турците, овчаров и хари потър това ми е противния министър.
18 Юли 2006 14:48
пропуснах да добавя "най" пред "противния"


можете да ползвате функцията " редактиране на мнение" (вторият бутон отдясно наляво под постинга ви)

Редактирано от - bot на 18/07/2006 г/ 14:57:50

18 Юли 2006 17:44
Невколкократно съм го питал FL-а на чия образователна система е продукт, а той упорито мълчи!Явно на некоя мрачнокумунистическа та го е страм( имам предвид от настран), та ги реди такива нелепи определения!Заткнис хлевоустий!Внимавай да не станеш леводухащ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД