:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,172
Активни 152
Страници 14,046
За един ден 1,302,066
Школи

Тайната на френските футболни успехи

Държава и клубове издирват талантите и бдят над пълноценното им изграждане чак до 21-годишна възраст
Снимки: "Сега"
Младите футболни надежди на Франция съчетават усилени тренировки с пълноценно образование.
Една световна (1998 г.) и една европейска купа (2000 г.), един злощастно загубен световен финал наскоро, главозамайващи договори за френските звезди и истинска обсада на юношеските школи от чуждестранните клубни съгледвачи. Явлението заслужава анализ, особено предвид не дотам високото реноме на националния шампионат в сравнение с английската Премиършип, германската Бундеслига или испанската Примера дивисион, например.

Парадоксът е привиден и намира своето обяснение в два процеса с противоположни резултати: образцовата организация на френската школа за подготовка и селекция на футболни таланти и либерализацията на футболния пазар след казуса "Босман". Така откритите и обучени във Франция дарования, едва изгрели на националния футболен небосклон, поемат към Апенините, Пиренеите или към Острова, където се печелят големите пари.

Всичко започва през 1972 г. със създаването на Националния институт по футбол във Виши и наложеното на клубовете от първа дивизия задължение да изградят и поддържат центрове за подготовка на млади футболисти. Във витрините на френската федерация все още не блести нито една купа, тези на клубовете също пустеят. Амбициозните французи обаче още тогава въвеждат етапа на предподготовка на футболисти, който от 1999 г. германци и англичани се опитват да копират у дома си. Той се заключава в



ранното откриване на талантите (12-13-годишна възраст)



и съчетаването на усилени тренировки с пълноценно образование, без да се прекъсват връзките на момчетата със семейната им среда. Целта е да се избегне серийното производство на мускулести и безмозъчни състезатели, които често по-сетне изпадат в социална алиенация. Някои откриват поприще в организираната престъпност (като мнозина от нашите олимпийски надежди), други затъват в депресии и алкохолизъм (спомнете си Тони Адамс и Пол Гаскойн).

Френските футболни политици и експерти са убедени, че над определено състезателно ниво здравата психика и интелектът решават мачовете. За да спазваш тактическите инструкции, да вникнеш в играта на противника, да намериш своето място в колектива, талантът и интуицията не винаги са достатъчни. Спортните медици пък твърдят, че на 12-14 години се формират окончателно ключови за футбола физически качества, като аеробията и беговата координация. Цялостната методология на тренировките е научно обоснована и непрестанно се обогатява. На тази възраст германските юноши са принудени да се задоволяват с масовия спорт в училище в очакване някой да ги забележи, като навършат 15 години. Междувременно френските им връстници трупат опит в шампионата за юноши до 15-годишна възраст и този до 17 години, а също и в борбата за младежката купа на страната. Там те изковават професионалното си отношение към спорта, развиват чувството си за отговорност, себеотдаване и самодисциплина, от които е изтъкан всеки спортен триумф.

Френската федерация по футбол вменява на юношеските школи



да осигурят пълноценно общообразователно ниво на младежите



и да бдят да не се прекъсва връзката им със семействата. Тренировките никога не са за сметка на средното образование. За целта специални автобуси отвеждат юношите от игрищата до училищата и оттам обратно в тренировъчните центрове. В случай че младежите произхождат от бедни семейства, клубовете и националните школи покриват транспортните и хотелските разходи на техните родители, които имат право да ги навестяват поне веднъж на две седмици.

Мечтата на почти всички млади футболисти е да се озоват в националния център за подготовка на елитни играчи в Клерфонтен, южно от Париж. В райска природна среда, насред смесени широколистни гори, са разположени няколко резиденции от XVIII-XIX в. Школата се простира върху 80 000 квадратни метра и разполага с всички удобства за тренировка и почивка, включително и видеотека със записи на над 4000 мачове от последните 40 години. Щастливите избраници в юношеската школа са 64-ма, почти всички чернокожи и със скромен произход. Истинската причина за завист е, че докато правят кросове из алеите на парка, младежите се разминават със Зидан, Анри, Виера, Бартез и Тюрам, които провеждат тренировъчните лагери на националния мъжки отбор в съседство. Малчуганите присядат покрай игрищата и жадно попиват дрибъла на Зидан, пласирането на Анри, единоборствата на Тюрам.

Междувременно цяла процесия от клубни съгледвачи се озъртат наоколо, готови да броят скромната сума от 7000 евро, за да получат правата върху някой от подрастващите, които до 3-4 години ще тежат милиони, а понякога и десетки милиони евро.







Каре 1:



Етапи в обучението на френските футболни надежди



* „аспиранти" - 16-17-годишни юноши. Придобиват статута за срок от две години след серия от тестове. Така широк контингент от дарования бива картотекиран и влиза в полезрението на селекционерите.

* „стажанти" - статутът се придобива на 18-19-годишна възраст за срок от един шампионатен сезон. Футболистът сключва договор с клуб или център за подготовка. Статутът „стажант" може да се подновява в продължение на три години, но се губи след навършване на 21 г. Следва пълноценен трудов договор с клуб или (за мнозина) край на кариерата. Статутът е преходен етап от тренировъчните игрища към професионалната изява. Стимулира постоянното себедоказване на талантите.

* „надежди" - този привилегирован статут получават най-даровитите юноши на възраст от 16 до 20 г. Те сключват договор с клубове, които се задължават да им осигурят пълноценно професионално обучение в собствените си школи или в някоя от националните. В замяна играчът се обвързва с клуба за определен срок, който варира съобразно възрастта му.





Каре 2:



Казусът "Босман"



На 15 юни 1995 г. Европейският съд осъжда „Стандарт" (Лиеж) да плати обезщетение на почти неизвестния белгийски футболист Жан-Марк Босман, задето му е попречил да приключи кариерата си в друг клуб след изтичане на професионалния му договор със "Стандарт". С това решение се слага край на доживотната обвързаност на футболистите от Европа с клубовете. Освен това е променен и регламентът на УЕФА относно допустимия брой чужденци в клубните отбори. Футболният пазар се либерализира, а цените на трансферите достигат понякога десетки милиони евро.
 Треньорът на "петлите" Реймон Доменек наблюдава звездния отбор по време на тренировъчен лагер в Клерфонтен.
Снимка: Ройтерс
Френският национален отбор на тренировъчен лагер в Клерфонтен
18
3880
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
25 Юли 2006 01:44
Издирват таланти, но в Африка. Тези от снимката нямат нищо общо с френския футбол. Французите са африканци!
25 Юли 2006 07:08
Пълни глупости.В потвърждение един пресен виц.
Играят Франция и Ангола.Детенце пита баща си: Тате, Тате кои са Франция ?
25 Юли 2006 08:42
Как виц - та това е живата истина. Отборът на Франция отдавна е отбор на Централна Африка&Магреб.
25 Юли 2006 09:38
Вместо космато-балканско-матовия си примитивен расизъм, да бяхте научили нещо. Затова ще сме вечно на опашката. Етнически всеки е такъв, какъвто се самоопределя. Поне французите имат по 3-4 деца, а нашата "чиста нация" ще я претопят съвсем скоро.
Зидан, ти си велик!
25 Юли 2006 10:34
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 25/07/2006 г/ 11:07:44

25 Юли 2006 10:44
На тази възраст германските юноши са принудени да се задоволяват с масовия спорт в училище в очакване някой да ги забележи, като навършат 15 години.

Пълни глупости
25 Юли 2006 10:55
Famous . *****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 25/07/2006 г/ 11:08:06

25 Юли 2006 12:14
"младите футболни надежди на франция" с израстването си стават НЕГРИ! тва е ...
25 Юли 2006 12:33
СтарШина, съчувствам ти. Ама наистина
25 Юли 2006 12:34
я си ... със съчувствията ..
25 Юли 2006 14:49
Статията е доста глупава и невярна.
Свидетелство са играчите, които понастоящем съставят националния отбор на Франция. почти всички те са от африкански и арабски произход.
Без да отричам изнесеното в статията-за начините на подготовка във Франция на млади футболисти, изцяло няма да се съглася с направените изводи.
Истината е, че генетично надарените африканци подложени на състезателния режим на гореописаните школи се превръщат в талантите, които съставят френския отбор.
Това, прочее, прави негрите играещи за Франция по добри футболисти от тези от Ангола, нигерия и т.н. Не че са подобри, а са подготвени по добре.
Убеден съм, че това е и разковничето на успеха - африканска генетика, съчетана с европейска подготовка!!!
25 Юли 2006 14:57
Друг е въпросът доколко това е коректно - националният отбор на една страна да е съставен почти изцяло от представители на емигранти, и то чужди расово на страната.
Коректно от морална и социална и от гледна точка на справедливостта - като нямаш надарени футболсти ще си внесеш отвън.
Това става, но с клубните отбори. С националните не би следвало да е така.
Понастоящем, в ЕВропа, а и в останали свят, футболните битки символизират някаква форма на национално утвърждаване за различните страни, т.е. това което в миналото е изпълнявала войната. В този смисъл, визията на един така съставен отбор не кореспондира с визията, която запалянковците имат за националното утвърждаване. На обикновенния французин едва ли му изглежда че Тюрам го представлява - той не може да се идентифицира с него по никакви показатели, освен езика.
-------------------
Размишлявайки над темата, идва логично въпросът, какво би станало, ако треньорски школи се създадат и развият в Черна Африка в степента, в която и в Европа - дали тогава няма да гледаме едно световно първенство, доминирано изцяло от африкански национални отбори!
И още нещо - всяка друга страна, ако реши да си внесе негри и да ги обучи, както прави Франция, ще има френския национален отбор.
За Европа Франция има това предимство, че заедно с Англия има най-много негри, които да обучава.
25 Юли 2006 15:27
А италианците на разчитат на импорт, а си играят самички...
25 Юли 2006 15:41
Cгунио, събуди се бе човек. Живеем в 21-ви век вече. какво значи "имигранти" за теб. Анри е роден в предградие на Париж, Вилтор и Галас също, Тюрам в Гваделупе (френски департамент), Гову- близо де Лион, оше да ти изброявам ли? какво трябва да направят за да бъдат французи? операция за избеляване на кожата ли? Та те дори не говорят друг език освен френски(от малки имам предвид разбира се, не езиците които са научили играеики в чужбина) Недеи да бъдеш толкова тесногръд и ограничен, предполагам все пак че си млад човек
25 Юли 2006 18:03
Ама чакайте бе колеги, то това "почерняване" на френския национален отбор, не е от вчера и случайно и ще продължава, така че, подготовката независимо от цвета на кожата ще става все по-важна. Вие сте по- млади, ама вземете баскетбола в САЩ например предиq 30 години негрите не бяха така тотално представени, а сега белите се броят на пръсти, така ще става и в Европа във всички спортове...Даже и германците на това световно по футбол вече имаха мисля трима черни, единия от които Одонкор се представи много добре...За лошо или добро и при нас само след 5 до 10-тина години ще почернее спорта, но ние имаме опит с циганетата...
25 Юли 2006 18:10
Тантус (или Тантъс),
то аз и да се събудя(макар да не мисля че имам нужда) що от туй?
Французите трябва да искаш да се събудят, щото те не ги признават за свои.
Препратка-бунтовете в парижките предградия наскоро. Повечето от бунтуващите се младежи бяха родени във Франция, но французите ги нямат за свои.
Не бъди идеалист и виж реалността, нищо че е груба и грозна - тия хора може и да са родени във Франция, може и да я имат за своя родина, но французите (същинските французи) тях ги нямат за французи.
Факт.
25 Юли 2006 18:20
Сексът сплотява нациите! Много африкански държави са били френски колонии и много от тамошните бамбини са били обект за сексуално развлечение с дядовците и прадядовците завоеватели с френски оригинал. Така дружбата се е сплотила и семето на комбинираните поколения и гени се е разнесло из Африка. Ето защо, днес повечето африканци считат себе си за "французи", а останалите - са "англичани".
Нашите чукачи от североизток се оказаха "кауза пердута" и пропуснаха шанса си за 16-та република, а и от тук чрез мъдрата политика на изкукуригали политически псевдовеличия задниците и предниците се насочиха към реалните чукачи.
Да ви е сладко изчукването!

26 Юли 2006 11:07
В миналия брой на Монд Дипломатик има една статия за тази система за избор на таланти. В системата влизат хиляди деца/юноши с надеждата да станат като Зидан и да са звезди и да печелят много пари. Само че професионалисти стават максимум 10%, другите остава емоционално осакатени за цял живот. Така че по внимателно с рекламирането на системи, които не познаваме отвътре, а само гледаме отвън.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД