Споровете през последните няколко седмици да има ли Данък добавена стойност (ДДС) върху книгите или адвокатските услуги отклониха вниманието от една не по-маловажна тема, свързана с въпросния налог - измамите с ДДС. Според някои изчисления за последните 5-6 години по този начин са източени поне 5 млрд. лв. от държавния бюджет. Други твърдят, че цифрата е тройно по-голяма. Тази сума би стигнала за издръжката на цялата съдебна система, армията, образованието и МВР взети заедно. И дори ще остане за социални помощи и здравеопазване.
Но вместо
усилията да се насочат първо към наказването на измамниците,
подпомагани от ята митничари, данъчни, високопоставени държавни служители, бизнесмени, счетоводители и адвокати, държавата върви по друг път - тя иска ДДС за още стоки и услуги. Въпреки че логиката може да е - ще се събира повече ДДС, за да има повече за източване. Може да звучи грубо, но на практика няма нито един аргумент против тази постановка.
Наскоро след едно заседание на правителствения Съвет по сигурността премиерът Сергей Станишев в прав текст обяви, че мафията продължава да се финансира от контрабандата и чрез източване на ДДС от държавата. Тогава той поиска законодателни промени - например да се премахне възможността за регистриране или прехвърляне на фирми на фиктивни и несъществуващи собственици, както и на такива, които имат непогасени публични държавни вземания. Всичко обаче си остана само едно пожелание. Станишев призна също, че проблемът с източването на ДДС може да се задълбочи с влизането на България в ЕС, тъй като в редица членки на ЕС действа принципът на доброволното регистриране на ДДС без задължителен праг. Ако България се присъедини към този режим, това означава, че всяка фирма ще може да се регистрира по ДДС, в това число и тези, които са създадени с цел измами. Тези фирми няма да са длъжни дори на хартия да реализират определени сделки, за да натрупат оборот.
Британският вестник "Гардиан" потвърди тази теза, като цитира експерти от ЕС, според които измамите с ДДС струват на съюза 50 млрд. евро годишно. Сумата е повече от средствата, които страните-членки изразходват за общата селскостопанска политика. Тя е в пъти повече от всички пари за стимулиране на заетостта и социални дейности. Проблемът ще се разраства изключително бързо. Само Великобритания очаква да загуби до 10 млрд. британски лири от подобни измами през 2006 г. Там ДДС далаверите се разследват от над 1000 души, които за последните две години са се увеличили двойно.
Според "Гардиан"
измамите с ДДС се извършват предимно с компактни стоки
с висока стойност, като например компютърни чипове и мобилни телефони. В най-общи линии при врътката измамниците внасят стоки от една държава-членка на ЕС в друга такава. Така стоката не се облага с ДДС. След това вносителят я продава в своята страна, начислявайки ДДС на получателя, но изчезва, преди да внесе задължението си в бюджета. Загубата за държавата идва, когато стоките са реекспортирани от друга компания във веригата, а измамникът си възстановява данъчния кредит в своята държава. Организираната престъпност в Европа вече дори прави виртуални "въртележки" за източване на ДДС, при които използва компютри, за да бъдат генерирани несъществуваща верига от фирми с цел връщане на данъци.
И на целия този фон
в България цари пълно безхаберие
- като се почне от парламента, мине се през правителството, финансовото министерство, Националната агенция по приходите, митниците и се стигне до МВР, прокуратурата и съда.
Защото така и не се намериха механизми за спиране на източването на ДДС. То се предотвратява спорадично, но накрая няма правосъдие и възстановяване. Нито опитът с ДДС сметката, нито промените в регистрационните режими, нито историята с вземането на специален отчет на наказателните производства свършиха нещо.
Всъщност повтори се историята с раздаваните преди години милиони и милиарди левове, долари и марки негарантирани кредити. Нито кредитните милионери и фалиралите банкери бяха осъдени, нито парите се върнаха. И с ДДС нещата се развиха по сходен начин. Години наред всички дават като пример огромната далавера с източването на ДДС и никой нищичко не прави. Бяха разкривани схеми, в които гърмяха като бушони единствено някакви роми, които вземаха по 100-200 лв., за да си дадат името и личната карта за регистрация на фирмата. Хващани бяха данъчни, счетоводители и съпругите им, организирали и прикривали центрове за точене на ДДС и разхождащи се с по 100 000 лв. в джоба.
И нито един досега не е осъден на последна инстанция
Няма влязла в сила присъда за шумно разбитата престъпна схема за източване на ДДС през 1994 г., създадена от 20 данъчни служители, сред които и шефове на териториални данъчни служби. Тогава официално се твърдеше, че са източили над 11 млн. лв. ДДС чрез фиктивен износ на обувки за Кипър. Бе установено, че са регистрирани 40 фирми и счетоводна къща, която да ги обслужва. Събрани бяха 5000 страници доказателства.
Няма присъда и за засечените щети, нанесени от големи фармацевтични компании чрез невнесен ДДС, дължим за медикаменти, които са изчезнали от складове под митнически контрол.
Няма присъда и за шумното разследване през м. г. на фиктивните операции с участието на 88 фирми в София и околностите, източили милиони левове ДДС. Бяха хванати и двама високопоставени данъчни служители.
Няма нищо и за гръмналата преди две година афера с ДДС, при която по твърдения на МВР фирми фантоми са доставяли фиктивни стоки и услуги на енергийни предприятия и даже на АЕЦ "Козлодуй". По данни на финансовото министерство само по този случай от 1999 г. до пресичането от хазната са били източени около 6 млрд. лв. - по милиард годишно.
Всъщност
никой не знае колко са точно реалните щети от източването на ДДС
Според Националната следствена служба от 1998 г. до 2004 г. са разкрити случаи за 3.5 млрд. лв. Според бившия шеф на данъчните Николай Попов ежегодно България губи по един бюджет на здравната каса само от данъчни измами. По негови думи за 5 години са пресечени опити за източване на ДДС за 2 млрд. лв., а непресечените, т. е. с щета за бюджета - са за над 4 млрд. лв. Попов твърди, че всяка трета от над 80 000 регистрирани по ДДС фирми е потенциален измамник.
В миналия парламент месеци наред комисия се занимаваше с обобщаване на ситуацията с измамите с този данък, уж бяха предложени някакви мерки и накрая пак нищо. През 2004 г. пък бе създаден координационен център за борба с източването на ДДС. В спецзвеното участват представители от службите и дирекциите на Министерството на финансите и МВР. Имаше много преписки, разследвания, дори обвинителни актове. Но реален резултат няма. Нещо повече - край тържищата и големите пазари и до днес можеш да си купиш фактури за източване на ДДС.
Така че държавата първо трябва да реши този проблем - да събере от мафията и от бандитите откраднатите милиарди от ДДС. И чак тогава да говори колко много ЕС и бюджетът имали нужда от косвения данък върху книгите и хляба например.
Къде вижда журналиста недомислици? Системата за обир на българина си върви съвсем стройно и смислено!