:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,580
Активни 644
Страници 14,454
За един ден 1,302,066

Предварвайки неизбежното

Цялата ни приемна система във висшите училища е безнадеждно остаряла. На кого се смеем, когато с некроманска страст четем кандидатстудентските бисери?
Снимка: Любомир Спиров
Колкото и медиите традиционно да се взират в глупостите, които се пишат в кандидатстудентските работи, в последните години например има покачване на бала по история. Но това не е толкова успокоително, защото има смисъл да се разсъждава за промяна на цялата система на прием във ВУЗ.
Настане време жежко, лятно, сиреч изпитно и изведнъж потичат лиги журналистически в предвкусване на очакван гастрономически пир за перото. Къде неграмотност, къде ниски оценки, къде грешки при съставяне на задачите. Сластно се премятат из уста процентите на слабите оценки - било те по история, било по математика или български език.



Чудел съм се откъде иде тази некроманска страст



Ако е за да се бие тревога за състоянието на образованието - добре. Но често интересът е просто клюкарски, злонамерен. Никой не се интересува от процента на добрите оценки. Опитвах последните два изпита да не давам на журналистите броя на двойките на изпита по история - да им соча, че балът на приема с история в Софийския университет се вдига. С единица-единица и половина последната година. Че благодарение на предварителния изпит бе дадена възможност на кандидат-студентите с по-малко страх да сядат на банките; да не изпадат в паника още щом чуят изтеглената тема. Че кандидатите с оценка "много добър" са достатъчни за нуждите на университета.

Сълзи се леят по повод лошата подготовка на кандидатите за "елитните" училища. Но колко "елитни" са самите те? Елитни бяха преди години, когато в България общо бяха десетина. В тях по петнайсет души се състезаваха за място. Елитните и сега си остават десетина. Другите са паралелна реалност, създавана от медиите и охотно подхващана от родителите, чиито деца не са пробили в най-престижните школа. В тях се влиза с тройка или малко отгоре. Това, че си се сдобил с мечтаната диплома, прави ли те член на елита? За какви "елитни" училища ставаше дума?

Десетки са езиковите училища. Да не се самооболщаваме. Когато бях дете и четях съветските романи за Втората световна война, в които храбрият съветски разузнавач бе обучаван три месеца на немски и след това зад линията на фронта дойчовците учтиво се интересуваха къде е израсъл - в Берлин или Мюнхен - и на ум не ми идеше колко трудно е човек действително да научи чужд език, когато живее в друга езикова среда. Не говорим за гениите, а за нормалните хора. От 14-годишна възраст се занимавам с английски. Години съм живял в англоговорещи страни и щом си отворя устата, веднага става ясно, че съм чужденец. Та слаба ми е надеждата възпитаниците на тези многобройни езикови училища свободно да си играят с идиоми, да водят с чужденците свободен разговор, да пишат на чуждия език.



Сълзи се леят за подготовката на кандидат-студентите



Отличници в училище изкарвали двойки на изпит. Но да видим как се промени процентът на отличниците през последните десетилетия, колко по-лесно се пишат на доста места високи оценки. За съжаление, в много случаи кандидатстудентският изпит става за младежите първото стъпало, където могат да проверят действителното ниво ако не на знанията си, то на умението си да пишат що-годе логично и смислено.

Децата са изкупителните жертви на нашето неумение толкова години вече да направим промяна. Сега прореваха за Далчев - един от най-добрите ни поети. Но и ние сме виновни. Тъпчем ги с автори и произведения, които те не могат да съпоставят с битието си или по-скоро не съумяваме да ги представим така, че да ги убедим, че са релевантни на битието им. С десетилетия вървим назад от интересите на подрастващите.

Цялата ни приемна система е остаряла безнадеждно. Ясно е това и за преподаватели, и за администратори, но прекалено много интереси са заложени в нея, та затова се води подмолна борба против промените. Тестове се предлагат едва ли не като панацея. Само че те могат да са само помощно средство. В най-добрите американски или западноевропейски университети кандидатстудентски изпити няма. Приемът става със сложна система от критерии, които обхващат цялостните постижения на ученика в годините на обучението му до този момент, а не представянето му на един-единствен изпит, когато се поти изобилно къде от юлската жега, къде от страх, когато е вдървен от напрежение и неистово се моли да не забрави наизустената, често подготвена не от самия него, а от преподавателя, при когото е вземал частен урок, информация. Комплексни критерии, които оценяват цялостното израстване на младежа, наклонностите му, хобитата му, способността му да се адаптира към изискванията на обществото, доказаната готовност да е работил вече, дори и на тази възраст, за интересите на обществото.

При това не е тайна, че немалко от кандидатите и за "елитните" училища, и за висшите училища по-сетне сядат на банките и треперещи се готвят за неминуемото заколение само защото са били подложени на натиска на околните или на родителите им, които в тях виждат олицетворение на собствените си несбъднати надежди. Колко от нас - изпитващите, са виждали младежи в опърлените от слънцето юлски аудитории да дремят над белия лист, но да не смеят да излязат навън, където ги чака разяреното родителско тяло. На самия мен се падна да прегледам работа с вопъл, изтръгнат от сърцето на кандидата: "Моля Ви, пишете ми три. С три няма да вляза никъде, но ако имам двойка, майка ми ще ме убие".



А и висшето образование съвсем не е задължително,



за да бъде животът пълноценен. Познавам доста глупаци с дипломи и немалко разумни, мислещи, интелектуално любопитни хора, които никога не са прекрачвали университетски праг.

Та да стигнем и до една от най-неприятните прояви на медиите по време на изпитните кампании. Публикуването на т.нар. кандидатстудентски "бисери" или цели теми, скалъпени от "бисери". Грях ми на душата, в първите ми години в университета и аз го правех. После осъзнах изначалната порочност на това занимание. Хора, на които и през ум не би им минало да се подиграват на сакат, който мъчително подскача по улицата, за да настигне потеглящия от спирката автобус, упражняват остроумието си за сметка на деца, които отчаяно опитват да наваксат това, за което те самите едва ли са виновни. Деца, които искат да се включат в редиците на тези, за които непрекъснато им тръбят, че работят по-престижни и по-добре платени работи. Някои от тях не успяват първия път, трудят се сериозно цяла година и после съумяват да прескочат бариерата. Настигат автобуса.

Или да перифразираме Йордан Радичков. На кого се смеем, драги ми господине, на себе си се смеем.
32
3365
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
25 Юли 2006 00:34
25 Юли 2006 01:26
Това, на края, не беше ли "Ревизор"? Нейсе, само гледайте догодина да разпознаете цитатите от новата история словеноболгарская, дето я пише Цанев. Не за друго, ама ще стане конфузия ако после ги публикуват като бисери.
---
В редакция:
Сега разбрах, от Радичков е "драги ми господине". Останалото - от "Ревизор": "Чему смеетесь? - Над собою смеетесь!" (реплика Городничего, в която има много характерни форумни изрази, за сравнение - Натиснете тук )

Редактирано от - Вежливия Лос на 25/07/2006 г/ 01:37:59

25 Юли 2006 05:19
Приемът става със сложна система от критерии, които обхващат цялостните постижения на ученика в годините на обучението му до този момент

Така и не разбрах, каква промяна предлага автора. Приемане с препоръка от кварталната ОФ организация ?

Редактирано от - ole-le на 25/07/2006 г/ 05:21:34

25 Юли 2006 06:33
Историци ли. Пак ли историци. Когато се споменете историк и се сещам за ДПС продажното БКП начело с историка Пръван. Като се сетя за Пръван, се сещам за Духан. Мерси от историци които не днаят рожденната дата и името на Левски. Аз съм оживял без историци. Много добре се чувствам.......
25 Юли 2006 07:11
Нека да не се смеем над нелицеприятните истини за бюлюците кандидат-студенти със знания и опит на зелени еуглени. Авторското есе за пороците на образователната ни система си е чиста истина. Чест прави на проф. Илчев, че сумира и загатва за корените на отчайващата простотия, преобладаваща сред кандидат-студентската част на обществото - защото голяма частица от него отива в държавните институции - лекари, историци, прависти, икономисти, инжИнери и т.н. А накарайте някой декан /на нехуманитарен факултет/ да напише 1/2 страница смислин текст и да изложи факти или да извади заключения . Лошото на есето е, че не дава лечението на проблема "Повсеместна неграмотност и отчайващо скудоумие като следствие на държавна политика". Das ist des Pudels Kern.

25 Юли 2006 08:28
И какво им беше на кварталните оф организации, бре ох-ле-ле? Как така съвместявате(професори като тебе) "любовта" си към народа, когато се мъчите да се докопате до изборни гласове и презрението си към мнението на същоя тоя народ, нявга обединен в оф организации? Или ще се опиташ да изфилософстваш, че ОФто и народа са различни неща? Не "професоре", това са различни понятия за едно и също нещо...
25 Юли 2006 08:41
Обикновено се закачам в този форум с "уманитарите", но като е казал човекът един куп истини, какво да кажеш -

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
25 Юли 2006 08:56
Аз пък се смея на бисерите, родени от знайни и незнайни кандидат-студенти, обикновено от провинцията. Ако някой смята, че което и да е училище, елитно или не, може да направи даден ученик призьор на олимпиада жестоко се лъже. Образованието има най-голяма тежест в семейството - щом като родителите ти те издържат от село за да купонясваш в Студ. град няма да какво да плачем.
Btw, всички ученици, които са печелили олимпиади по математика в Бг и чужбина са подготвени от Съюза на математиците в България.
25 Юли 2006 09:04

Системата за приемане на Запад не е толкова сложна, както пише автора. Примерно в американските университети. Не знам защо у нас гледат на Америка висикомерно - като че ли нашето образование е по-добро, нашите училища са по стари. Университетите по източното крайбрежие обаче са по на 150-200 години, а Йейл и Харвард за по на 300-400. По-стари и от повечето европейски. Та в американските университети се приема с есе - не тема, в която се пишат назубрени тези, а есе, в което се вижда как кандидатът мисли сам и може да се изразяява. Другата част от изпита е САТ - изпит по математика и английски, който е като нашите матури. Еднакъв и задължителен за всички кандидатстващи за висши училища. САТ е система от тестове и е съсвесме обкетивен изпит. (Тук за задължителните матури настъпи страшен вой - защо ли?). И най-накрая, третото изискване за прием в американския университет е характеристика от двама учители от училище и успехът там година по година. Но есето и САт са по-важни. Третото има по-голамо значение, когато става дума за стипендия, за избор между повече хора и т. н.
25 Юли 2006 09:10
Сеирджия, точно така е, както си го написал. Да не говорим за преподавателите, библиотеките, условията за учене. възможностите да работиш и учиш и т.н. Това, което видях там надмина всичките ми очаквания.
25 Юли 2006 09:26
Btw, всички ученици, които са печелили олимпиади по математика в Бг и чужбина са подготвени от Съюза на математиците в България.

Вярно е, доколкото преподавателите по математика в България членуват в съюза на математиците. Поне по мое време подготовката се извършваше на място, а чак когато ученикът се класира в челната група на националната олимпиада (т.нар. "подборен" кръг), с него се заемаха хората от СУ и БАН за подготовка за международната олимпиада.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
25 Юли 2006 10:07
потичат лиги .. гастрономически пир.. ..некроманска страст ... самооболщаваме ...
И това от човек с хуманитарно образование ...
25 Юли 2006 10:09
Познавам доста глупаци с дипломи и немалко разумни, мислещи, интелектуално любопитни хора, които никога не са прекрачвали университетски праг.

И аз, г-н професоре.
25 Юли 2006 10:21
"От 14-годишна възраст се занимавам с английски. Години съм живял в англоговорещи страни и щом си отворя устата, веднага става ясно, че съм чужденец."
Ами така е, ако през всички тези години си е стоял в къщи и е гледал телевизия. Език без чужд акцент се учи в кръчмите, на купоните, в спортния клуб и т.н. Език се учи от жени. Учи се навънка, при хората.
"Цялата ни приемна система е остаряла безнадеждно".
Не знам, може и така да е. Но ако нещо трябва да бъде запазено от старата, това е анонимния състезателен изпит. Няма по-честен начин. Всякакви интервюта и характеристики са субективни. В противен случай сме свидетели на печални факти. Например, на това как един декан на факултет в СУ пише "са релевантни", вместо "имат отношение".
Едно от малкото смислени неща в написаното е, че висшето образование не е задължително. Повечето от останалите са ирелевантни
25 Юли 2006 10:49
Ами прав е професора! нито учебните висши заведения като болшинство са елитни- веднага си личи какви са по дипломите, които издават и после как се признават тези дипломи по света и в Европа в частност! какво му е елитното на висше учебно заведение, което събира само таски и хич не му пука какви висшисти бълва! какви ли не шантави специалности се пръкнаха-само и само да имат студенти и оттук-да дерат такси и после младите хора не можели да се реализират. сбъркана е системата още от училище, после това продължава и нагоре! а после -и в живота..
25 Юли 2006 10:56
Най-сбърканото нещо на системата е огромния брой кандидати да се сдобият с хартийка (диплома) от ВУЗ. Каквито и приемни изпити да се измислят, матури, тестове и каквото там проблемът няма решение докато университите не престанат да бъдат считани за печатници на дипломи. Достъпът до университетско образование трябва да е свободен и пресяването да се извършва естествено, в процеса на обучение. За да стане това трябва държавните субсидии трябва да се заменят със стипендии за изявени студенти и нисколихвени заеми за останалите, които те ще трябва да връщат като приключат с образованието си. Така ще се отблъснат огромния брой пишлемета, които в момента стават студенти само заради 5-те години безгрижен живот на гърба на мама, тати и данъкоплатците.
25 Юли 2006 10:57
БРАВО!
Много добра статия. Моного точно посочени проблеми.
не е задължително да копираме американската сисетма, но има какво да се поучим от нея.
За Щатите спецификата е, че основното и средното образование са гола вода, но пък висшето е на световно равнище.
Там много малък процент от студентите стават магистри - просто е адски трудно.
От висшето им образование има какво да научим.
Мисля обаче, че следва да се започне у нас още от основното образование - намирам го за действително доста остаряло като подход и материя.
Ще попитам реторично - кой от възрастните хора каква част от ученият в основонот и средното училище материал си спомня?
От химическите формули?
От физичните закони?
От видовете почви?
От структурата на костната система?
От синус, косинус, тангенс, котангенс?
Не че тия знания са излишни. но са за обща култура - който му е интересно да си ги учи. Не са дотам нужни на по-голямата част от хората.
Твърде слаба е практическата насоченост на преподаваното в училище. Няма знания, които да помагат после в живота.
Да не говорим пък за методите на преподаване - едва ли някой мисли, че развиват и насърчават собственото на ученика критично мислене.
25 Юли 2006 11:14
Братя Стругацки,
малко грубо изказване, мисля:"кандидат-студенти, обикновено от провинцията...щом като родителите ти те издържат от село за да купонясваш в Студ. град няма да какво да плачем"
Аз самата съм кандидат-студентка за втора година(но за втора не защото не са ме приели първата)и съм от така нареченото от теб "село"-т.е. от явно омразната ти (?????) провинция.действително имам приятели, които мама и тати ги издържат, за да пият по цял ден, но обикновено те са в специалности или университети, които не предполагат много учене-например Минно-геложки университет или специалност като Педагогика.Защо повечето студенти в СУ например не "купонясват" по цяла нощ?Защото са хора със самосъзнание и цели, дошли в Студ.град не за да пилеят паричките на родителите си, а за да се учат. Познавам много такива. Така че не ти прави чест фактът, че унифицираш всички студенти и всички "селяни", още повече, че ги преценяваш едностранчиво-евда ли не като безнадеждно тъпи простаци, които нямат капка потенциал. Само че подобна оценка говори за някаква безпричинна агресия у теб, която, съжалявам, но не мога да обясня като нещо нормално и присъщо на разумен(обективен, тактичен, широко скроен, неограничен интелектуално) човек.
25 Юли 2006 11:18
Сгуню, повечето възрастни изобщо не си спомнят основни формули от естествените науки (ако ратобата им не е свързана с това). Но те са необходими, понеже те карат да мислиш, а това е доста важно за твоето бъдеще. Инак пример за практична насоченост на обучение са циганите - знаят да преджобват, да свиват решетките и да се излежават на наш гръб.
25 Юли 2006 11:38
Стругацки,
твърде елементаризираш нещата.
Огледай се около себе си и ако откриеш че не е пълно с хора с развито мислене, не се изненадвай - противно на твърдяното от теб, "формулите" не учат никого да мисли, защото те се наизустяват механично в огромният брой от случаите.
25 Юли 2006 11:45
Абе професора вместо да подготви една качествена лекция си е загубил бая време да разтяга локуми тука за неща, които всеки знае, ама никой държавник не иска да предприеме лечение на проблема. Защо от висшите училища не окастрят приема и не закрият 2/3 от над 40-те висши училища в България. Кому е нужна такава бройка??? За справка вижте колко са висшите училища в Австрия, която е приблизително равна на България като брой на населението и териториална площ. Добре е, че професора е решил да поплюе тук, а той и колегите му всяка година организират едни бая скъпички курсове, които много "помагали да влезнеш в час с българската история", пък и на "изпита ставаш много добър". Аре отрежете го тоя златен клон на който сте седнали. И министърът на образованието е ваш колега - що не му предложите как да реши проблема?
25 Юли 2006 11:55
Добре де, защо няма такива проблеми с кандидатстудентските изпити по математика?И още нещо-никаква образователна система по света не може да помогне да говориш чуждия език така, че да не те разберат, че си чужденец.Това просто е невъзможно.Кажат ли ти в магазеина"Вие говорите чудесно испански/италиански, английски/, значи са разбрали, че си чужденец.
25 Юли 2006 12:04
за неща, които всеки знае, ама никой държавник не иска да предприеме лечение на проблема.
Какви са държавниците ни, знаем. Но, доколкото ми е известно, университетите сами си определят вида и формата на кандидатстуденстските изпити - та поне за тях не са държавниците виновни.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
25 Юли 2006 12:13
бла-бла ...
25 Юли 2006 12:50
А, учи се език и без акцент, но от деца и то попаднали в съответната езикова среда. След известно време говорят абсолютно като местните... Но на нашего брата това не може да се случи поради навъртяните годинки...
А за чуждоезиковото обучение бих казала, че не е важното дали имаш акцент или не, важното е да разбираш, говориш и ползваш чуждия език на добро ниво. Това е абсолютно необходимо за младежите, завършващи университета.
А не като сегашните служители, масово не владеещи чужди езици... Да се чудиш и маеш къде са отишли възпитаниците от езиковите училища. Единственото ми обяснение, че държавните служби са подложени на отрицателен подбор.
25 Юли 2006 13:08
Хахавата, ето ти инфо от един форум, пък сама си прави изводите. И прочети интервюто на Ст. Цанев, има някои точни определения за боклука в София...
Не се обиждай - най-развъртяните моми, с които съм бил, са от провинцията ...

"Все още сам студентка и сега ще бъда 3 курс. От София сам обаче всичкита ми колеги са в студентски град и винаги ходим там по дискотеки и купони и си изкарваме незабравимо. Аз, която не живея там се страхувам, че един ден всичко ще свърши, пък какво остава за другите.....
Публикувано: 05/07/2006, 11:32

определено липсата се усеща доста!
хубави бяха студентските годинки, но за жалост няма връщане назад. все се сещам за яките купони, дискотеките, колегите...а сега купоните в студентски град не са същите, когато бяхме ние там!
Maya Публикувано: 05/06/2006, 17:36

Да наистина, какви времена бяха само. Казвахме си "веднъж да завърша", а сега всичко ми липсва - приятелите от студентските общежития, купоните, колегите, та дори и лекциите! Но такъв е живота уви...
borovinka Публикувано: 01/06/2006, 14:19

Ами аз съм още тук.
Покрай блока- пълно с дискотеки, Стрийт-барове, пици и дюнери... Оживено е! Като имаш сесия всеки се отбива в стаята- лекции, пищови уж се събирате да учите, а накрая някой извади ракия, друг донесе салата....и стане тя..
Но сестра ми като дойде при мене на гости и все отбелязва колко се е променил Студентски град.Че преди е имало самотни павилиони, а хранителните магазини постепенно са се появили.А накрая и ФАНТАСТИКО!
"Студентски живот, ах сладък живот!"
флатко Публикувано: 18/05/2006, 23:21

Така е , peaches , така е. Тези години не се забравят. Ама вярно че вече някак си са се променили нещата. Все по-сериозни и по-сериозни стават. И не щото няма пари, а щото всеки гледа да се качи по-горе от другите. И през това време младостта си течеее ли течеее.... Аз живях в студ.град 2 години и после ме отрязаха да се скитам по квартири, понеже в СУ "няма мафия"... Ама за тези 2 години каква хипария съм видял... Наистина беше весело. Къде усъмвах и къде замръквах, зависеше само от случайността. Само някой да предложеше нещо и то се правеше.
П.С. А ти къде си живяла с музиканти? Защото и аз съм музикант и ми стана интересно
peaches Публикувано: 18/05/2006, 13:33

Разбира се, че ми липсва Но онзи Студентски град, с онези хора, които бяха там, когато бях и аз)))) А някои хора, с които съм се запознавала в последствие, се гордеят с това, че са живеели по квартири и са бръмчали из центъра на София и хич не са стъпвали в т'ва мизерно градче... Нещо грандоманията яко ходи по българите. За справка виж темата за успеха... Всички са по-по-най...
В моята група във ВУЗ-а повече от половината бяха от София, но не можехме да ги изгоним да си спят у тях, все киснеха при нас и беше вечен купон Аз съм живяла при какви ли не интересни условия, то това не се забравя) Например живяла съм в стая за 3ма с 4 момчета. 3ма от тях - музиканти), заедно със всичките им там инструменти А 4тият беше охрана в едно чейндж бюро... Само аз бях студентка, но понеже бях извън списъци всякакви, те ме приютиха. Това и до сега са си едни от най-готините ми приятели, които така се грижеха за мен и толкова ми беше хубав този период от живота, че как да не ми липсва)))
Живели сме по едно друго време пък 4ри мадами, 1.5 момчета (1 приходяш и 1 постоянен) и 2 котки... пак в стая за 3ма)) Плюс това бяхме с различни режимчета... някои спят през деня и т.н. абе!!! тоя цирк после не се повтаря, нито го приемаш по същия начин с ЕГН-то)))
Аре, стига толкова истории, да има и за други постинги
rethera Публикувано: 18/05/2006, 12:59

Определено не ми липсва...
Backo# Публикувано: 17/05/2006, 17:48
Никога не съм живял там или в такава обстановка.
Сега съм на квартира, но мисля, че бих бил щастлив да прекарам поне половин година там.
mechoka Публикувано: 13/05/2006, 00:08

Цитат(flatko @ 12/05/2006, 09:01) *

Вие, които сте такива като мен - завършили и завършващи - липсва ли ви студенстки град и кое най-трудно ще прежалите?
Аз лично започнах да оценявам какво всъщност съм имал докато живях там... Какви времена...


Липсва ми и все още сънувам отвреме навреме че пътувам в 280
флатко Публикувано: 12/05/2006, 16:01
Вие, които сте такива като мен - завършили и завършващи - липсва ли ви студенстки град и кое най-трудно ще прежалите?
Аз лично започнах да оценявам какво всъщност съм имал докато живях там... Какви времена... "
25 Юли 2006 13:15
Абе то хубаво с унифициран тест (проверяващ езикова и мисловна култура) и есе, ама от ук нататък започват проблемите.
1. Боричкане сред различните специалности кой матиреал да влезе в този тест. Защото отпадането на материал означава намален хорариум и съкращения на преподаватели. Означава съкращаване на бая средства за заплащането по проверки. Знае ли някой колко лв струва проверката на една кандидат-студентска работа и какви разправии са кой да е в комисията по провека и кой - не?
2. Кой ще проверява тези есета? Литераторите водят от години спор - трябва ли българското есе да се различава от есето за Кеймбридж или Оксфорд, например. Освен това си правят класификации - литературни есета, исторически, философски... и всеки си е оградил парцела и нито се интересува какво става в съседния, нито пуска в своя. И критериите за оценяване на есе се мотаят от "задължително познаване на материята върху която пишат" до "задълбочено" мислене.
3. Какво ще стане с готовите темички, с които сегашните преподаватели в училище и вуз, готвят кандидат-студентите. На вторични суровини???
Така, че не разбирам професорът срещу какво се бунтува. Ръководител на факултет би трябвало да общува с колегите си от другите факултети и от своя. И да търси промените там, а не във виртуалното пространство.
25 Юли 2006 13:46
Хубава статия, ама и много дивотии както в нея, така и във форума.

1- в повечето западноевропейски университети (за разлика от по-скъпите и елитни висши училища) се влиза едва ли не с вписване на името. Приеха ме в три различни университета в три различни страни с едиснтвеното изискване да покажа, че мога да плащам. Избрах тогава Франция и видях какво губене на време пада след като един ученик си влиза как да е където си поиска, после сменя и губи 3 години преди да реши какво му се учи< През това време дърважата е загубила сума пари защото са малко истински скъпите елитарски училища дето прават някакъв истински подбор.
2- сеирджия, какви ти 300-400 годишни училища в страна с 200 годишна история бе?
3- език се учи от малък и само там му е цаката. Говоря три езика, от които само френския си го доработих във франция. така и не стъпих в която и да било англофонска страна, а на английски мога да си правя и акценти ако реша да се бъзикам с австралийци или американци, та англичаните не могат да повярват на ушите си. И от моето поколение ги има още много и по-добри от мене.
4- че трябва да се затегне иначе хубавото ни обучение- това е ясно, ама не трябва да се махат приемните изпити или да се заменят с тестове или мотивационни писма. Щото като се сетя какви глупости писах в моите само и само да ме приемат, срам ме хваща.
След две дипломи в престижни западноевропейски университети си се върнах в София да си изкарам още една магистратура и за момент не съжалявам.
25 Юли 2006 16:55
Братя Стругацки,
аз точно определение за боклука не прочетох, единствено че е в София...което означава, че не само провинцията е виновна за него, нали така?Пък и , пак ти казвам, не слагай всички под общ знаменател.Т'ва, че "най-развъртяните моми", с които си бил, са от провинцията, абсолютно пък до никакво разумно заключение не може да доведе една задълбочена логика(виж, повърхностините хора лесно могат да направят всякави цинични обобщения).А защо си бил с толкова много жени от провинцията, при положение, че ги наричаш боклук...не знам(не , това не е лицемерие, нито безпринципност)!!И това, че си бил с такива, говори и за способността ти да привлечеш някоя мацка "не боклук", някоя "по-така" например...Но няма да съдя за сексуалния ти живот-достатъчно доказателство за неговата "активност" и "пълноценност" е очевидната ти напрегнатост, която изливаш върху "ех, тия тъпи селяни", нали така?
25 Юли 2006 17:15
Един университет се оценява по това дали студентите, които го завършват си намират работа или не, и по това колко от успелите в бизнеса, науката и изкуството (но НЕ и политиката!!!) хора са го завършили. Останалото е вятър работа и губене на времето на младите хора. Ако се използва този критерии за ценка българските университети трябва да се затворят, данъкоплатецът трябва да престане да си харчи паричките да плаща заплатите на полуграмотни професори, а младите българи трябва да бъдат насочвани към престижни европейски и американски университети, които ще им дадат образование и дипломи, с които ще си намерят прилична работа и ще успеят в живота.
25 Юли 2006 17:37
Зевзека,
и аз така смятам! В България единственият що-годе свестен университет в тая насока май е СУ. Въпреки че най-заможните люде у нас не са завършили университет, а може би и средно образование нямат...Но това е една друга тема на разговор.
25 Юли 2006 18:10
образованието стана индустрия защото родитилите се замогнаха и имат възможност да издържат децата си до към 25тата годишнина
друг е въпроса децата колко са умни щом като влезат в университета веднага влиза в сила вица за моя твоя и ничия човек
професора като е толкова радетел за обновявяне на образованието що тогава не въведат анонимни писмени изпити по време на следването до държавния изпит
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД