Хилядите хора, които излязоха преди две години по улиците на украинската столица, за да извършат "Оранжевата революция", могат да бъдат простени за въпроса "Защо беше всичко това?"
Украинският президент Виктор Юшченко, изправен срещу мнозинството на опозицията в парламента, предложи във вторник за премиер Виктор Янукович - бившия премиер и човека, когото победи по време на революцията през 2004 г. Янукович е промосковски политик, тясно свързан с големия бизнес и споделящ малко от прозападните и реформистки идеали на революцията. По-специално той
не споделя ентусиазма на Юшченко
да вкара Украйна в НАТО и Европейския съюз.
Юшченко заяви, че е измъкнал писмени гаранции от противника си, че като премиер той няма да се опитва да спъне пазарните реформи или интеграцията в Европа, макар да не даде подробности. Много неща ще зависят от това дали президентът ще успее да настани свои съюзници на ключови постове в едно правителство на Янукович.
"Разочарованието е толкова голямо", казва Валентина, администратор в киевски хотел. Тя едва сдържа сълзите си, като чува, че Янукович ще става министър-председател. "Със собствените ни ръце... предадохме властта точно на този, срещу когото се борихме."
"Оранжевата революция" бързо загуби блясъка си, щом архитектите й дойдоха на власт.
Избухнаха люти боричкания
между Юшченко и бившия премиер Юлия Тимошенко. Икономическият ръст спря, а хората, които се надяваха на бързо подобряване на жизнения стандарт, бързо изгубиха илюзиите си. Месеците на нерешителност и дрязги в "оранжевия" лагер след неубедителните парламентарни избори през март го дискредитираха още повече в очите на много гласоподаватели.
Но много наблюдатели казват, че революцията остави незаличима следа върху Украйна. Медиите вече са жизнени и не се страхуват да критикуват политиците. Това е забележителна промяна в сравнение с времето преди 2004 г., когато помощниците на тогавашния президент Леонид Кучма се опитваха да диктуват на журналистите как да отразяват събитията. Дори Янукович се промени. Предишният груб политик, който имаше малко време за медиите, бе обучен от западни консултанти и стана по-телегеничен.
След революцията в Украйна два пъти имаше избори, които бяха люто оспорвани, но все пак честни. Предишните вотове бяха разтърсвани от нападки за фалшифициране на резултатите.
"Гласоподавателите разбраха, че
властта и отчетността идват от урните",
писа Карлос Паскуал, бивш посланик на САЩ в Украйна, който сега работи в "Брукингс инститюшън". "Като се пребори за възможността хората да искат сметка от лидерите чрез опозиционно движение, "Оранжевата революция" осигури бъдеще за политическата опозиция", казва той.
Като изтъкна колко далеч е отишла Украйна, самият Янукович каза: "Хората излязоха на улиците с огромното желание да променят живота си към по-добро. Събитията през 2004 г. бяха от полза за всички."