:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,789,153
Активни 735
Страници 16,027
За един ден 1,302,066
Светло бъдеще

Лекарствата - най-либералният бизнес

Или колко е трудно да се отнеме лиценз на фармацевтичен завод, който пуска некачествени медикаменти
Снимка: архив "Сега"
Правилата за добра производствена практика изискват сериозни инвестиции и наличието им би трябвало да гарантира качеството на лекарствата.
Само на едно нещо хората вярват по-малко, отколкото на лекарите. Това са лекарствата. Народната и алтернативната медицина процъфтяват, а доверието към медикаментите постоянно се срива. Обяснения много - колкото повече лекарства предписват лекарите, толкова повече цените им растат. Фармацевтичната индустрия е една от най-мощните в света и съответно всеки се опасява, че е колкото лекуван, толкова и манипулиран. Медикаментите са химичен продукт и дори и да помагат за едно, увреждат друго. Те могат да бъдат и опасни, особено ако са фалшиви или некачествени.

А последните скандали с открити фалшиви ампули и некачествено произведени лекарства могат да доубият доверието в медикаментите. Затова е логичен и въпросът, кой и как контролира производството и търговията с лекарства, така че да няма подобни инциденти. И как е възможно още да работи завод, пуснал за 6 месеца 4 некачествени партиди лекарства.

"Не могат да бъдат проверявани всички субекти във фармацевтичния сектор - над 5500 аптеки, търговци и производители, а ние да сложим до тях по един инспектор, който да живее и работи там. В целия свят се прави извадка на случаен принцип и при сигнали", обяснява д-р Емил Христов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), която основно отговаря за контрола над медикаментите.

Тепърва агенцията по лекарствата ще трябва да проверява годишно 30% от участниците на пазара, а не както сега само 10-15%. Такива са изискванията на новия закон за лекарствата, който скоро ще влезе в парламента. Ще се увеличи и щатът на агенцията - от 135 на 165 души. В момента, например за контрола над производството отговарят 4 души, а производителите у нас са 75. "С толкова производители



България оглавява европейската класация по брой заводи на глава



от населението", обясни Христов.

Контролът на пазара е на няколко нива. Първото е при регистрацията на лекарството и производителя. В ИАЛ се предоставят сертификати за качество, които се проверяват на място. "Тепърва ще се акцентира върху последващия контрол - лекарствата ще имат по-свободен достъп до пазара, но надзорът от агенцията ще е усилен с повечето проверки", обяснява Емил Христов. Освен това при установени нарушения следват глоби и административни санкции.

Въпреки това е възможно например агенцията да открие последователно 4 некачествени партиди лекарства на българския фармацевтичен завод "Милве" за половин година и той още да работи. ИАЛ е установила неидентифицирани примеси в 3 партиди от препарата за туберкулоза "Етанбутол". Лекарството не е било годно за употреба и дори да не вреди, не помага да пациентите. След това се оказа, че заводът е пуснал и ацетизал, при който лечебното вещество се разпада 3 г. преди да изтече срокът на годност.

"На практика "Милве" са хванати в нарушение 2 пъти - заловени са три некачествени партиди от едно и също лекарство и още една от друг препарат. Първите три партиди може да се произведени в рамките на една седмица или един ден", отговаря Христов. "Първия път, когато установихме, че лекарството е като гипс - не може да се счупи и има неидентифициран примес, написахме акт и ги глобихме 4500 лв. Което по сега действащия закон



си е сериозна глоба, тъй като таванът за подобно нарушение е 5000 лв.",



пояснява шефът на ИАЛ.

Пътят до глобата обаче съвсем не е толкова кратък. За проверка на съдържанието на партида са нужни 3 седмици за анализи. След откриването й са последвали 3 инспекции на завода в рамките на 4 месеца. Едва при третата са открити и констатирани нарушения в качеството. "Това е нужно, защото винаги има риск уличеният производител да обяви, че търговецът или аптеката не са съхранявали правилно препарата. Затова се проверява на място качеството на производството, дали заводът отговаря на дадения му лиценз за производство и на т. нар. правила за добра производствена практика, без които не може да работи нито един производител у нас", обяснява Емил Христов. Докато текат проверките, за два месеца са проверени още 2 партиди, в които също се открива дефект. Следва и глобата от 4500 лв. плюс предписания за отстраняване на пропуските.

Това звучи абсурдно. "Разрешенията за производство са безсрочни и е почти невъзможно да бъдат отнети. Ако агенцията реши да отнеме лиценза, производителят може да обжалва решението в съда и да твърди, че лекарствата се произведени качествено, което да докаже с т. нар. музейна мостра - опаковка от всяка пусната на пазара партида, която се пази в завода. И според предоставените в съда мостри те съответстват с разрешения за производство продукт, т. е. партидата е качествена. Затова според производителя може да става дума за неправилно съхранение по пазарната верига", обяснява Емил Христов.

Има и нещо друго. "Милве" имат 30 продукта. За да може да се отнеме разрешителното за производство, трябва да се докаже, че не само при "Етанбутол" има дефект, а става дума за системни нарушения", пояснява шефът на ИАЛ. Затова са иззети две партиди ацетизал, при които също се откриват нарушения в качеството. Едва след това агенцията прави обща проверка за изпълнението на задължителните правила за добра производствена практика. "Установихме нарушения, дадохме тежки предписания, които да бъдат отстранени в 20-дневен срок, който изтече в края на юли. След това ще се направи нова проверка и в зависимост от това, какво са направили, ще се върви към отнемане на разрешението", описва Христов.



Пътят към самото отнемане на лиценза също е безкраен



- след глобата се издава заповед за временно спиране на производството; на завода се дава възможност да представи програма, как ще отстранят нарушенията; след това отново трябва да се направи инспекция и ако тогава вече се установи, че подобрение няма, се издава постоянна заповед за спиране на производството. Дали това ще се случи на практика с "Милве", ще се разбере до края на август.

Логичен е въпросът, защо и как са давани сертификатите за добра производствена практика, и то на цели 75 завода. Те са задължителни за всяко фармацевтично производство и гарантират, че всяка таблетка, ампула, разтвор и т. н. са качествени и безопасни. Изискванията за хигиена, машини, суровини са доста високи, нужни са и сериозни инвестиции, а излизането от завода на партиди с неидентифицирани примеси не би трябвало да се случва, ако тези правила се спазват.

"Разрешителните за добра производствена практика са дадени през 2003 г. при предишното ръководство на агенцията", лаконично обяснява Христов. Преди 3 години, през април, изтече последният срок, който ЕС беше дал на България да приведе производството си към тези правила и залпово всички производители получиха сертификати.

Веднъж даден, сертификатът е безсрочен и е трудно да се отнеме. С новия закон обаче лекарствена агенция на държава от ЕС ще може да направи проверка и да обяви, че разрешението за производство не съответства на правилата. "В такава ситуация те не признават нашия производител на тяхната територия, имат право да сезират европейската агенция и да принудят по административен ред нашата агенция да направи повторни проверки и да си преоцени даденото разрешение", описва Христов.



Светло бъдеще



"По новия закон за лекарствата, който трябва да влезе в сила от датата на членството на България в ЕС, процедурата по отнемане на лиценз за производство ще се прецизира. При случай на некачествени лекарства директорът на агенцията може да спре временно производството на продукта или да отнеме разрешението за употреба на част или на всички лекарства, които не отговарят на изискванията, при които е дадено разрешението за производство. Освен това директорът може да забрани вноса на активните вещества, с които се правят лекарствата, и те няма как да се произвеждат. Плюс това може да се наложи глоба по 50 000 лв. за всяко от нарушенията", обещава Емил Христов. Това значи, че тепърва на агенцията се дават 5 възможности за санкция за едно нарушение, а не както досега - за едно и също нарушение не можеше да се налага повече от 1 наказание. "Сега, като изберем най-тежкото, отиваме в съда, който казва: има градация - трябва да минете през 200 лв. глоба и след това да отнемате лиценз. Това ни връзваше ръцете", твърди Христов. В момента санкциите могат да ескалират само ако нарушението е системно.

Това обяснява факта, че досега нито един от 75-те производители, 360-те търговци и над 4500-те аптеки у нас не е с отнет лиценз. "В момента сме в процедура за отнемане на разрешителното на "Хелън Трейдинг" - дистрибутора, в който бяха открити фалшивите ампули с фуроземид, витамин С и антибиотици, за които нямаше документи за произход", казва шефът на ИАЛ.

По-високи глоби очакват и търговците, които продават некачествени лекарства или фалшификати. В момента санкцията е до 3000 лв., а тепърва ще е до 50 000 лв. плюс временно спиране на склада и отнемане на разрешителното. Ако аптека и дистрибутор нямат документи за произход на лекарствата и сертификати за партидата от производителя, отново следва глоба до 50 000 лв.
снимка: Велислав Николов
Емил Христов показва част от намерените преди повече от месец фалшификати на ампули на "Софарма". В момента тече процес по отнематено разрешителното на търговеца, в чийто склад бяха открити ментетата.
8
2604
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
14 Август 2006 23:26
"Милве" наистина са класически случай на бълване на боклуци.Техният ацетилсалицил , наречен "Ацетилин" е доказан въздух под налягане. Но залагайки на простотията сред населението , те вече няколко години успешно го пробутват по аптеките по време на туршиения сезон. /По едно време го продаваха и насипно , което беше абсолютно нарушение от страна на търговците на дребно/. Въпреки , че не върши никаква работа като терапевтичен ефект , въпреки че дори не става и за туршия /БОМБИРАТ !/ , хората се изкушават от няколкото стотинки икономия , спрямо обикновения ацетизал . Така че не е виновен само този, който яде зелника...
15 Август 2006 00:30
Лекарствата - най-неморалният бизнес

__________________________________________
скив тъдява: голи снимки на известни хора от нашия форум
15 Август 2006 00:31
След това се оказа, че заводът е пуснал и ацетизал, при който лечебното вещество се разпада 3 г. преди да изтече срокът на годност.

Вероятно срокът на годност изписан на опковката е 5 г., или 50 г.
15 Август 2006 01:39
Аз предлагам санкцията за търговците да е да се лекуват само с техните лекарства - ментета. Ама всичките им болести само с тях.

15 Август 2006 01:51
Фармацевтиката и Адвокатството са най-печелившите занимания- по-печеливши и от наркобизнеса и проституцията, дори!!!
15 Август 2006 05:27
Добро утро ....... Естествено че фармацевтиката е най обикновен бизнес а лекарите - дилъри...... . Имате ли идея колко пудра захар се оформя като хапчета и ви се продава за лекарство.... Колко ли абсолютно безмислени химикали тровят тялото ви ппредписани от "лекари". Щом и Хърсев е доктор....... ........
15 Август 2006 10:42
Пазарна икономика трябва тук, ама истинска, а не по нашенски. В Щатите Агенцията по лекарства е една от най-силните и независими институции в държавата. И не случайно е така - в Америка отдавна са си дали сметка какви вреди може да нанесе едно фалшиво лекарство. А че нашенските закони са направени да обслужват търгашите и адвокатите си е факт не само в областта на медикаментите. Защо например глобите да не са пропорционални на потенциалните вреди, както е в някои държави? Тогава ще се замислят, преди да произвеждат "дървени" хапчета и ампули. И 50, и 100 хиляди трябва за е глобата, ако оборотът и производството е с такива мащаби. Иначе превантивният ефект при такива печалби както е във фармацията - е нулев.
15 Август 2006 15:55
Бизнесът с лекарства в България е един от най печелившите това на всеки е ясно.При това изобилие на аптеки ясно че една част от предлаганите медикаменти са ментета които ако не вредят то и не лекуват.Някои ментета може и да са опасни, никой не се занимава с този проблемДържавата е абдикирала от проблема с вечното оправдание "пазарна икономика"Глоба от 5000 лв. е смехотворна за фармацевтичните фирми.Не виждам ролята на управляващите които трябва да въведат строг режим за контрол и наказания включително и отнемане на лиценза и закриване на фирмата производител на ментета.С призтичащо заплащане на обещетения на всички потърпевши.Подозирам че и в този бранш се крият корупционни интереси.Дано не съм права.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД