Последният тест за лоялност на инспектората на МВР отново доказа, че спре ли те катаджия на пътя, то е за да ти иска подкуп, а не за да те санкционира. |
Корупцията е по цялата катаджийска верига
- от нарушението и несанкционирането на пътя през възможността "да се изтрие" наложена глоба, чак до пререждането за пререгистрация на автомобил или до смяната на табелите. Нещо повече. Всяко действие на държавата я подхранва. Последният пример е с безумното упражнение по смяната на старите регистрационни табели и разкритията за групата на сина на столичния шеф на КАТ, която се е възползвала от ситуацията и сигурно е направила милиони за половин година. Най-абсурдното, разбира се, е, че разкритията бяха направени едва след като изтече крайният срок на смяната на табелите. Още по-скандално е признанието на МВР, че следяло групата от половин година, т. е. времето на най-големите опашки пред КАТ, когато далаверата е била най-печеливша. Това може да означава само едно - че дълго време е имало чадър над групата и до последно е умувано дали тя да бъде ударена. Ако бандата е следена със специални разузнавателни средства - подслушване и наблюдение, тя е можело да бъде разобличена за един ден, за една седмица.
Публична тайна е, че такива схеми работят във всички градове. И то не само при смяната на номерата, но и при регистрацията, при вноса и обмитяването на автомобилите. Достатъчно е да се застане пред един пункт на КАТ и веднага ще се разбере кой какви услуги и за колко предлага. Затова е смешно да се твърди, че са замесени "поне четирима ръководни служителя от КАТ". Не е ли по-добре
да се каже кой не е замесен?
И още нещо - никак не е трудно да се разобличи корупцията в КАТ, стига да има желание за това. Наскоро инспекторатът на МВР обяви, че сигналите за корупция в системата са главно за служители на КАТ - 30-40%. При т. нар. тест за лоялност пет от проверени общо седем катаджии са взели подкупи и са си затворили очите за нарушения - висока скорост, разговори по мобилен телефон, шофиране без колан и т. н. Експеримент, който само доказва, че спре ли те катаджия, то е, за да ти иска подкуп, а не за да те санкционира.
Този тест за лоялност за първи път бе направен през май 2005 г. и тогава резултатите не бяха по-различни. Само за една нощ в София бяха установени 14 корумпирани и 19 неспазили законите автопатрула.
Дежурното обяснение за периодичните проверки е, че няма пари. Няма пари за техника, която да записва всяко действие на пътните полицаи, за камери и мобилни автомобили, които да хващат и снимат нарушителите, за да няма изобщо намеса на човешки фактор. А да се издържа толкова огромен полицейски апарат има пари? Не е ли по-добре да се уволнят част от пътните полицаи и с освободените средства да се купи нужната техника? Така и корупцията ще намалее, и нарушителите ще се постреснат.
Какво стана със стратегията да се купят камери - 200-300-400, които да се поставят на входно-изходните точки на градовете, ключовите кръстовища и магистралите или в специални автомобили, за да заснемат нарушенията на шофьорите? Нали точно МВР твърдеше, че те са нужни, защото има пропуски в контрола на движението и трябва да се въведат повече
технически средства за сметка на човешкия фактор,
за да се ограничи корупцията?
Какъв е проблемът да се провери тотално и изненадващо имуществото на всички катаджии? Или пък всеки един от тях да бъде подложен на изпит върху закона за движение по пътищата? Или пък да минат на реподбор, включително и на детектор на лъжата за склонност към вземане на подкуп? Защо не се създаде специално направление в МВР, което да следи какви ги вършат работещите в КАТ? Дори да е само за една година.
Или пък да внесем пътни полицаи от Англия, Германия, Франция. Нека тогава някой посмее да ги подкупи. С всяка дума глобата ще се вдига двойно.
Трябва да се постреснат и хората, които дават подкуп. Защото те са еднакво виновни с онези, които вземат парите. Имаше идеи да се направят специални групи, които да дебнат лица, предлагащи подкупи, но и те не се реализират заради липса на пари. С изключение на два-три шумно обявени случая, че "пътни полицаи отказали 10 лв. подкуп". Защо например никой не смее да предложи пари на пътя в Англия? Ами защото знае какво го чака - директно предаване на съд и неколкократно увеличение на глобата. Затова и хората там уважават полицаите. И разчитат на тях.
А у нас само ги псуват, мразят и подкупват.