Кметът на Ню Орлиънс Рей Нейджин искаше да отбележи годишнината от урагана с комедийно шоу. Местните жители обаче не одобриха идеята, тъй като градът все още не е напълно възстановен от стихията. |
Това обаче няма да се случи. Що се отнася до фойерверките, те трябваше да осветят улицата, която изглежда почти както през ноември, когато бяха изпомпани и последните остатъци от водата, заляла града през лятото. Ураганът наводни три четвърти от Ню Орлиънс, уби над 1500 души и прокуди повечето от жителите му. За тези хора предложението на кмета бе напълно неуместна и груба шега.
Всичко в града напомня за "Катрина".
Ураганът все още се отразява на живота
- пощата се получава нередовно, често спира токът, налягането на водата е ниско или изобщо липсва. По привидно чистите улици се виждат неподредени дворове и кафява линия по стените на къщите. Повечето от наводнените къщи са опустошени. Сградите, чийто обитатели просто са избягали и никога няма да се върнат, са потънали в кал. Градският съвет прие закон, според който всеки, който има къща в Ню Орлиънс, трябва да я почисти до 29 август - деня, в който се навършва една година от бедствието. В противен случай собствеността ще му бъде отнета.
В крайбрежния район Лейквю, населен предимно с хора от средната класа и богаташи, е започнало почистването на малките и стари къщи. На тяхно място се изграждат нови и по-големи сгради. Паркът Поншартрейн, който е първото място, построено за настаняване на чернокожи по време на сегрегацията, е препълнен с временни каравани, а жителите са пооправили скромните си "домове". По-далеч от центъра, в някои части на огромните крайградски райони на източната част, също са започнали да се завръщат.
В по-богатите райони на града жителите са се върнали по-бързо главно заради това, че имотите са били застраховани и са имали допълнителни средства, за да се справят. В районите, населени с хора с не много високи доходи, намиращи се близо до високата и суха част на Ню Орлиънс, също има признаци на живот. Тази част на града беше засегната много по-малко от наводненията.
Лоялността и съпричастността към страданието на съседите
също е помогнала. В опостушения квартал "Лоуър Найнт", който шокира света с бедните си чернокожи жители, очевидно изоставени от властите, прогресът е очевиден. Близо до мястото, където първо се скъсаха дигите, повечето от къщите бяха залети, но вече са почистени.
Преди време имаше противоречиви сигнали за бъдещето на "Лоуър Найнт". Дори имаше версия, че бедните са били отстранени, за да отстъпят място за изграждането на апартаменти с високи наеми. Те бяха подхранвани от тенденциозното отношение на местните власти към квартала. (Например местните хора бяха последните, на които беше разрешено да се върнат в къщите си.) Говори се за план за "излекуването" на Ню Орлиънс от бедността, като не се допуснат в града бедните. Повечето от скандалните проекти за построяването на жилища бяха преустановени след бурята.
Най-бедните райони на Ню Орлиънс чакат разпределянето на отпуснатата федерална помощ от 7.5 млрд. долара. Те са предназначени за собствениците на имоти, които не са получили достатъчно пари от застраховки, за да възстановят щетите. Първият транш, който трябва да бъде около 150 000 долара, някой ден може и да им бъде изплатен.
Около 100 000 души са кандидатствали за помощите
На Конгреса му отне около 10 месеца, за да отпусне сумата. Наета е частна фирма, която ще трябва да одобрява кандидатите за помощи, а разглеждането на документите ще отнеме месеци. Някои от хората обаче няма да могат да започнат възстановителни работи по имотите си дори и 1.5 г. след бурята.
Има много свободни работни места в Ню Орлиънс. Най-големият работодател в района - Ochsner Clinic Foundation, набира хора за почистването и възстановяването на града. Работни места има и в обществените и частни колежи, както и в многобройните хотели. 71% от общо 38 000 хотелски стаи в града преди "Катрина" отново са отворени и очакват посетители. Местата, определени за офиси и магазини в централния бизнес район на града, се разграбват много бързо. Трудно е обаче да се наемат работници, тъй като реално те няма къде да живеят. Компаниите за услуги имат много клиенти и също отчаяно търсят хора за работа. "Бъргър Кинг" предлагат на новите си служители специални бонуси, възлизащи на повече от 6000 долара. Тактиката им бързо е усвоена и от конкурентите.
Туризмът, на който се крепеше икономиката на града преди бурята, се възстановява. Доста изненадващо,
приходите на града не са намалели, както се очакваше.
Централната част обаче доста се е смалила. Безпристрастна оценка на населението в момента показва, че то е между 200 000 и 235 000 души. Около 455 000 са живели там преди бурята.
Преди урагана трите основни проблема на града бяха престъпността, корупцията и лошото образование. Новият, смален метрополис, не може да се похвали с успех в решаването на тези проблеми. Училищната система непрекъснато се променя - процес, който започна преди "Катрина". Положението сега е по-лошо заради отлагането на откриването на общински училища. Изхабената политическа култура на Ню Орлиънс не беше отнесена от бурята, а престъпността се е увеличила след временното затишие преди "Катрина". В последните седмици 300 души от Националната гвардия бяха изпратени в града след многобройните гангстерски убийства. Трудно е да бъдеш оптимист за бъдещето на град, който се нуждае от джипове "Хъмви", за да има ред.