:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,454
Активни 610
Страници 14,328
За един ден 1,302,066
Промени

Как се каляваше десницата в Централна и Източна Европа

Десните партии в региона се учат по пътя на пробите и грешките
РОЙТЕРС СНИМКИ
В Чехия за основен фактор на успеха на основната дясна партия - Гражданско-демократичната партия, е сочен харизматичният лидер Вацлав Клаус.
Не е лесно да си "ляв", но още по-трудно е да си "десен" в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Това сочат сравнителните анализи на десниците в страните от бившия социалистически блок. Тези анализи са малобройни, в контраст с богатата литература, посветена на левите партии в региона. Нищо чудно, като се има предвид, че последните, с малки изключения, са все трансформирали се или все още трансформиращи се бивши комунистически партии.



Кои са десните?



Оказва се, че колкото страни има, толкова и модели на десници се очертават и че всяка от десниците си има специфична идентификация за дясното. Изследователите обаче са силно затруднени да предложат класификация, която да обхване по-голямата част от десни актьори в ЦИЕ. Безсилието е подсилено и от факта, че въпросните десни много рядко преживяват един парламентарен мандат. Ярък пример за това е Полша. Противно на очакванията, не страната на "Солидарност" роди единна десница. Източниците на нестабилност са неспособността на полската десните да се обединят, разнообразието на елитите вдясно и лидерските амбиции, непознаващи партийна дисциплина. Спомням си тъжното изражение на докторант, работещ върху партиите от полската десница - вдигаше безпомощно ръце и въздишаше: "Пиша некролог, нито една от тези, върху които започнах работата си, не оцеля". През 90-те години, пак във връзка с полската десница, придоби популярност изразът "партия-диван", ясно показващ броя на членовете на формацията. Подобно е положението и на словашкото дясно пространство, което въпреки електоралните успехи се доближава до полския модел - фрагментиран елит и идеологическа неяснота. Така е и в румънското дясно. Румънският политолог К. Преда обяснява пробива на лидера на крайната партия "Велика Румъния" Корнелиу Вадим Тудор на президентските избори в края на 2000 г. с причини, сходни на тези, довели до втори тур и Жан-Мари льо Пен във Франция през 2002 г. В Румъния десницата беше силно разделена, във Франция - левицата.

Въпреки трудностите някои формулират умерената десница в ЦИЕ като опитваща се да примири и съчетае либерално-капиталистическата модернизация с традиционните морални ценности и националната идентичност. Така идентификацията на десните в ЦИЕ се изразява в три направления: първото - антикомунизъм; второто - икономически либерализъм или нео-либерализъм; и третото - консерватизъм, който на места има силен примес от национализъм и популизъм.



Къде десните успяха и защо?



Най-цитираните случаи на успешна институционализация на десницата са в Чехия и Унгария. В Чехия за основен фактор на успеха на основната дясна партия - Гражданско-демократичната партия, е сочен харизматичният лидер Вацлав Клаус. ГДП управлява до 1998 г. Членове на партията споделяли, че тя толкова силно се свързва с личността на своя основател, че не е ясно какво ще стане с нея, когато той престане да й бъде лидер. Оказа се все пак, че партията е достатъчно солидна и разполага с трайна електорална подкрепа. Смяната на лидера не стана причина партията да залинее или да се разтури, нито пък фактът, че ГДП беше в опозиция цели 8 години. На изборите т. г. тя спечели най-много гласове. Преговорите за формиране на коалиция обаче все още продължават.

В Унгария институционализирането на дясното се извършва с постепенната му монополизация от страна на една партия - ФИДЕС, която извършва организационна концентрация вдясно. За разлика от Чехия ФИДЕС не е основната дясна партия в началото на 90-те. Специалисти посочват, че лидерите на ФИДЕС са се учили от грешките на първото дясно управление на Йожеф Антал. ФИДЕС пробива през 1998 г., когато формира правителствена коалиция. В този период партията умело привлича дисиденти от другите партии. Тя изработва и успешна политика за привличане на конкурентите в дясното пространство чрез отстъпки, а не чрез асимилация. Основният фактор за успеха на ФИДЕС е професионалният му лидерски екип. Бидейки съвсем наясно, че основната цел на една партия е да печели избори, той бил готов на консенсусно поведение и на отстъпки към партньорите в процеса на монополизиране на дясното. Въпреки това ФИДЕС загуби за втори пореден път парламентарните избори тази година.



Първо и второ поколение десни



Въпреки затрудняващата класификациите пъстрота можем да отбележим някои общи за десниците в региона тенденции. Първо, навсякъде става въпрос за нови организации, появили се след падането на режимите. Това ги прави много по-уязвими от трансформиралите се партийни машини вляво. Второ, в повечето случаи те се раждат като антипартийни образувания - наричат се фронтове, съюзи, форуми, включващи разнородни партии и формации. Най-малкият общ знаменател на тези фронтове е противопоставянето на "бившия режим". Трето, от средата на 90-те се откроява тенденция на промяна в идентификацията на успелите да просъществуват във времето десни партии. Унгарската ФИДЕС се появява като либерална формация на млади технократи, но след това се ориентира към консервативна идентичност, съчетана с национализъм и популизъм. Чешката Гражданско-демократическа партия през 90-те години се представя като неолиберална, с експертен и модерен дискурс, отхвърлящ традиционното чешко политическо мислене като провинциално, колективистично и непригодно за съвременното общество. След загубата на изборите през 1998 г., спечелени от социалдемократите, ГДП се ориентира към по-консервативни позиции с отчетливи националистически оттенъци.

В Полша десницата от самото начало има консервативно и либерално крило. Двете не се коалират нито електорално, нито постелекторално. Пример за това е неуспехът за съставяне на правителствена коалиция между Право и справедливост на братята Качински и Гражданска платформа на Доналд Туск. Но либералната тенденция в Полша редовно отказва коалиране и със социалдемократите, които винаги са предпочитали за партньор либералите пред селската партия, с която обикновено формират правителства. В Унгария пък либералите редовно влизат като партньор в правителствата на социалистите.

Често консервативните партии заемат критични или евроскептични позиции към ЕС и европейската интеграция. Това е свързано с извеждането на преден план на защитата на държавата-нация. Може да се каже, че чешката ГДП е партията, която изработва най-ясна позиция към европейската интеграция на Чешката република. Вацлав Клаус определя себе си като еврореалист.

Появата на нови либерални или неолиберални формации, които търсят да се утвърдят като модерна десница, е друга тенденция, характерна за серия случаи. В Словакия новата либерална формация Алианс за новия гражданин пробива с 8% на изборите от 2002 г. На изборите от юни т. г. обаче тя събра едва 1,4% от гласовете. В Чехия такава формация е Съюзът на свободата, основан от отцепили се от партията на Клаус. Тя влиза в парламента през 1998 г. в коалиция с други малки формирования. В периода 2002-2006 г. е коалиционен партньор на социалдемократите, а на изборите тази година не успя да прехвърли парламентарния праг.



Промяна чрез проба и грешка



Прибързано анализатори квалифицираха, а после започнаха и да преквалифицират нововъзникналите партийни системи. Едва 17 години изминаха от смяната на режима. Нека да се опитаме да си спомним на какво прилича френската партийна система 17 години след революцията от 1789 г. Промените вляво и вдясно ще продължат и след пълноправното членство в ЕС, което със сигурност ще породи нови контрасти и разделителни линии. Особено в България, където европейският дебат, като цяло отсъстващ, бе разнообразен едва наскоро с появата на "Атака". Тепърва партиите ще изясняват как се позиционират към ЕС и каква Европа искат.

Политологът Преда обяснява част от неуспехите на румънските партии с високомерието на интелектуалстващите партийни лидери - като че не бива да се омърсят, допирайки се до необразовани избиратели, които така и не биха разбрали сложността и извисеността на партиите. Но избирателите много добре разбират това, което им се внушава. И не гласуват. В началото на 90-те години анализи на трансформациите на бившите комунистически партии отбелязваха, че колкото по-малко тези партии се променят, токова повече ги бият на изборите. Но пък колкото повече губят избори, толкова повече се променят. Същото важи и за десните. В този дух наскоро западен специалист по партийни системи подчерта, че не им е лесно на партиите в ЦИЕ, тъй като те трябва да изпълняват многобройните си функции, сред които най-важната - управленската, без да имат необходимия опит и ресурси, и в трудни условия. Накратко, партиите в региона се учели по правилото на опита и грешката.
Снимки: Ройтерс
В Румъния разбраха какво става, след като десницата се провали - идват националисти като Вадим Тудор.
18
2173
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
29 Август 2006 01:30
"Не е лесно да си "ляв", но още по-трудно е да си "десен" в Централна и Източна Европа (ЦИЕ)."
Не е вярно!..
Лесно е да си "ляв"!....Просто следваш императива на промития си мозък от 60 години комунистически безсмислици!
Невъзможно е да си успешен "дясен" политик.Роден си, възпитан си и си живял през комунизъм!Не си имал възможност да опознаеш духовното и материално богатство на свободният свят.
Нямаш морални примери и модели да следваш и подражаваш!
Затова и неможеш да разбереш дълбоката поквара и корупция в България!
Комунизъма още дълго ще души и трови народите на ЦИЕ!
29 Август 2006 03:01
Като търсят пипнешком под вола теле, най-вероятно е да набарат друго, вместо виме!!! А, може би, това е целта на занятието, а, г-жо Георгиева?!
"ЛЕВИ" са партиите на хората на Наемния труд- собственици на собствената си Работна сила!
"ДЕСНИ" са партиите на Работодателите- собственици на собствените им Средства за производство!
Това, че и "левите" и "десните" са БЕСНИ и ЛЕСНИ в "новите демокрации" е поради това, че и "левите" и "десните" ПАРТИИ НЕ са това, което трябва да са-НЕ са проводници и защитници на интересите на електоратите им!!! "Левите" партии са заложници на Парите на ДЕСНИТЕ хора, а "десните" партии са заложници на СТРАХА от Гласа на Мнозинството- което, по дефиниция, е "ляво"/ хората на Наемния Труд са винаги по-многобройната част от Електората/ !!! Сиреч, и "левите" и "десните" в "новите демокрации" са в ЦУГ-ЦВАНГ- "левите" правят политически ДЕСНИ ходове, а "десните" правят ЛЕВИ политически ходове!!!
"Националистическите" партии в "новите демокрации"- имам впредвид ПАТРИОТИЧНИТЕ, а НЕ етническите!- са някакъв ВРЕМЕНЕН Изход от положението Цуг-Цванг, тъй като те НЕ са идеологически обременени/ нямат КЛАСОВА идеология/ и прокрамират защита и осъществяване на Интереси, които НЯМАТ строго Класов Характер! Но това е/ще е!/ така само до момента, в който патриотичните партии са в Опозиция! Вземат ли и влязат ли във Властта, патриотичните партии ще трябва да правят реална Политика, чрез реално Управление! И , тогава, и те ще изпаднат пред необходимостта да се определят КЛАСОВО! И тогава и те ще изпаднат в политически и УПРАВЛЕНСКИ цуг-цванг, също както "левите" и "десните"- по същите причини! Като, най-вероятно, ще се оприличат на "леви"- по причина на МНОГОБРОЙНОСТТА на хората на Наемния Труд-Мнозинството!? КАЗАХ!
29 Август 2006 04:03
FL-льонгата си е направил чудесен автобиографичен автопортрет. Само не казва кога стана калайджия, кога му почерне седалището. Та се пръкна по-десен от Мойсей и Соломон взети заедно...
29 Август 2006 09:25
Зад идеята за социална политика най- често се крият крадливи шмекери ( в български прочит Луканов, Овчаров, Премянов .... ) Докопали се до властта влачат като за последно. После ФЛ ви виновен че физиономиите ви са криви .
29 Август 2006 09:49
Паралелите между партиите в нас и в Полша и Чехия, особено в З. Европа са много малко. Защото генезисът им е принципно различен и условията за функциониране имат слаби сходства. У нас "десните" са три главни разновидности: пребоядисани подлеци от червени фамилии или свързани с тях; идейно, хормонално и морално объркани хорица от интелигенцията; повърхностно образовани лумпени. Опората на тези мушмороци е една: USrael. Със западането на моралния и политическия капитал на ционистката империя туземните "десни" също тежко западнаха и са в насипно състояние, гогтови за боклука. С което лфгично се обезсмислят и машинациите на позитанската мафия.
29 Август 2006 09:50
Параграфе, действително с по-малко думи не може да се опише политико-социалната ситуация в България, И какъв е изходът?/само не ми цитирай манифеста или както го наричаш там на Атака/,
29 Август 2006 10:05
Уф аман от "преподаватели" на чужди идеи...Нейсе, а у нас "безсилието" на десните се "подсилва" от желанието да придърпат ББ на тЕхна страна...и да го яхнат като Буцефал и айде на "диваните" на управлението...Ха ха.
29 Август 2006 13:40
Уважаемата госпожа подхожда като изследовател с "лабораторно" чисти компоненти и по неговата методика , му остава само да ги омеша ... Темата за устойчивото развитие на обществата от ЦИЕ не се изследва със значимото допускане , че под влиянието на близката си история , тези общества имат специфично "изпреварваща представа и памет" за себе си ... Времето от Войната до Стената не бива с лека ръка да се зачерква ... Има проблем в методологията на добросъвестното научно дирене по тази проблематика... Моите уважения

29 Август 2006 15:26
Отдавна отминали времена:
Ляв...
Ляво...
Леви...
Левичар...
Левичарство(детска болест на комунизЪма)...
Ляв долен педал(амбриаж)...
Леви сектанти...
Левак...
"Леви,
леви,
леви..."(по Маяковски)...
Добавям и една мръсна капралска команда :
"Left,
left,
left right, left..."(междувременно Битълс си дрънкаха "SGT PEPPER’S LONELY HEARTS CLUB BAND"
.
Всичко беше ляво, всички бяхме леви и прогресивни...
Но като спряхме да се поогледаме...опс, оказа се че всички сме били леваци!
И Баш-Левите...станали Десни!
А ние да се не усетим!
...
Отдавна отминали времена
29 Август 2006 16:35
комунистите отпуснаха комсомолците в дясно да видят как ще постъпят фашистите в европа дали ще клъвнат стръвта за властта после комунистите казаха на комсомолчетата това и онова и от десницата в източна европа не остана нищо

LIberalless
Uberalless
откриите разликите
29 Август 2006 16:36
Т 41,
/:/ "Параграфе, действително с по-малко думи не може да се опише политико-социалната ситуация в България, И какъв е изходът?/само не ми цитирай манифеста или както го наричаш там на Атака/"
......................................... ......................................... .....................................
Добре, де, НЯМА да ти цитирам Принципите, Програмната схема и Приоритетите на Партия "Атака"- иди и САМ си ги прочети ТУК: Натиснете тук-http://www.sarakt.org/ataka.htm
Другото е: Долу Първанов! Горе- който и да е!!! Долу Досегашните и Досегашното им- и да започнем НАЧИСТО, с НЕомерзени и НЕомърсени! КАЗАХ!
17 ГОДИНИ СТИГАТ!
"АТАКА-А-А-А-А-А!..."
29 Август 2006 17:16
Икономическата престъпност в Германия причинява на държавата щети в размер на 4, 2 млрд. евро
29 август 2006 | 16:55 | Агенция "Фокус"
Берлин. Икономическата престъпност в Германия, като кредитни и други видове измами, причинява на държавата щети в размер на 4, 2 мрд. евро годишно, предаде Фрайе Пресе.
Според Федералната следствена служба щетите са много по-големи от обявеното. Само през миналата година следствените органи са регистрирали 89 000 случая на най-различни измами. Този вид престъпления съставляват 1, 4% от общонаказуемите деяния, като причиняват обаче вреди, възлизащи на 50% от всички извършени в страната престъпления.
29 Август 2006 18:38
Параграфе, ясен си ми,
29 Август 2006 19:18
Т 41,
И аз СЪМ СИ ясен!
А ти?!
29 Август 2006 19:53
А бе пара - а кво става когато работодателя ти се определя за силно ляв - те масата тук са си такива. Един кондом такъв ми думаше че бил Хахаха - социален капиталист ! Е не е ли долна част от гърба а ? Па е милиардер и бивш член на ЦК.
29 Август 2006 21:44
Параграфе, а аз мисля, че ти само си мислиш че си си ясен, А за мен не бери грижа, Раат бъди, Чао,
30 Август 2006 02:49
ТОПТЪПЪНАР,
Тя една твърдяла, че е девственица вече няколко пъти!
Моята песничка е:
ПУСТИТЕ МУ КОМУНИСТИ- СТАНАЛИ КАПИТАЛИСТИ!?
А ПЪК ПРОЛЕТАРИАТА- ЖИВЕЙ ЖИВОТ КАТ` НА РАЯТА!!!
30 Август 2006 05:54
Абе приказвам ви аз , че лявата идея е стръв за будали, ама кой да слуша. Бандата шмекери развяват " Знаметооо, червенотоооо.. " а очите им в мерцедесите и зеленото.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД