Цели професии са напълно феминизирани и обратно. Нерядко на една и съща позиция заплатите се различават единствено заради пола. Жените обикновено са в неоправдана позиция, но често и мъжете не могат да се поставят на равна нога - на пръсти се броят татковците, които ползват отпуск по майчинство. Дори да се решат на подобна стъпка, със сигурност ги чака неспирно "оправдаване" пред съседи и приятели.
Първият закон за равнопоставеност между мъжете и жените в България вече се обсъжда в парламента. Мнозина опонираха, че вече има закон за защита от дискриминация, който третира и тази тема, и благодарение на него в ресорната комисия са затрупани от десетки жалби.
"Законът за защита от дискриминация има санкциониращ характер, а законът за равните възможности определя държавната политика в областта на равенството на половете", аргументира се зам. социалният министър Иванка Христова. Всички държави от ЕС имат подобни закони. Съседна Румъния дори има ресорен зам.-министър по тези въпроси, обясни Лилия Абаджиева от социалното министерство.
В Европа почти всяка голяма фирма и институция има служител, който отговаря за проблемите на равните възможности. У нас новината за въвеждането на "полов експерт"
предизвика предимно смях и озадачение
И с основание. Държавата и синдикатите не успяват да наложат спазването на традиционното трудово законодателство, а какво остава за закон за равните възможности на половете? Само представете си как италианският или гръцкият инвеститор назначава експерт по половете в шивашкия си цех? Та там инспекцията по труда успява да влезе само с полиция!
Но ето какво предвижда екзотичният закон, който вече е в парламента и заради който институциите ще могат да се хвалят, че вече сме модерна страна.
Въвеждат се съвършено непознати досега изисквания към работодателите, макар че на този етап те остават по-скоро с пожелателен характер. "Добре е във всяко предприятие да има план за развитие на равните възможности между мъжете и жените и за развитие на кариерата им", обяснява Лилия Абаджиева. Фирмите могат да имат и вътрешни правила, как се избягва дискриминацията - например чрез облеклото. Ако дрехите на жените са предизвикателни, после няма защо да се оплакват, че колегите им ги гледат втренчено.
"По този начин също се формират отношенията в една фирма. Това е вид морално-етичен кодекс, който води до превенция на дискриминационни практики", аргументира се тя.
Съотношението между мъжете и жените при взимането на решения във фирмата също може да е част от плана за равнопоставеност. Могат да бъдат набелязани насърчителни мерки за развитие на кариерата, за да се получи баланс между половете. Предприятията трябва да разработят и планове, с които да насърчат съвместяването на семейния и професионалния живот. Първото, което може да направи един работодател, е
да прецени колко родители работят
при него и колко често излизат в болничен. Така в случай на нужда може да се въведе гъвкаво работно време, препоръчват социалните експерти.
Има и друг вариант - ако предприятието е достатъчно голямо, в него може да се направи детска градина. В този случай държавата може да помогне, като назначи безработни педагози, които да се грижат за децата. Всичко това ще помогне на родителите да са спокойни и да работят по-добре, а това неминуемо е полезно и за бизнеса. За работещите родители могат да бъдат осигурени и лагери за децата, допълнителни отпуски, дистанционна работа от дома, разпределение на времето за работа в офиса - сутрин или вечер, както и доработване в извънредни часове.
"Разбира се, най-разумно е да има стимули за работодателите, които прилагат подобни мерки, но засега финансовите възможности на държавата не го разрешават", признава Абаджиева. Затова и всички тези мерки засега са единствено в сферата на добрата воля. Това е и т. нар.
социално отговорен мениджмънт
грижа не само за печалбата, а и за работещите, защото фирмата е печеливша тогава, когато служителите се чувстват сигурни и ценени.
В плановете трябва да залегне и кариерното развитие на работниците. Затова дори служителят да е в отпуск за отглеждане на малко дете, законът ще изисква от работодателя да му осигури повишаване на квалификацията, в случай че прави това за останалите служители. "Самата фирма има интерес да поддържа квалификацията на служителя, докато е в майчинство. На работодателя му излиза много по-евтино, ако обучи вече назначения, вместо да си наеме нов човек", казва специалистът.
При оплаквания по всички тези въпроси първата инстанция е отговорникът по въпросите с равнопоставеността. След това наред е контролният орган в съответната сфера. Например инспекторатът към МОН проверява фактите и налага санкции, ако дадено училище е нарушило закона, като не е разработило програми, въвело е
неправомерни квоти за мъже и жени
или е извършен сексуален тормоз. Ако нарушените права са в областта на труда, проверката извършва Главната инспекция по труда. С новия закон инспекцията вече ще прави и регулярни проверки, доколко се спазват равните възможности на двата пола.
Когато има дискриминационно деяние, потърпевшият трябва да подаде сигнал в Комисията за защита срещу дискриминация или директно в съда. След това комисията доказва дали представените факти са достоверни. Глоби се налагат само ако се докаже, че наистина има нарушение, защото нерядко се случва човекът просто да се чувства засегнат, а всъщност да не са засегнати правата му.
Разбира се, винаги съществува риск гражданите да злоупотребят с грижата към правата си. Това може да се избегне чрез т. нар. обръщане на доказателствената тежест. "Ако служителят твърди, че е дискриминиран от шефа си, фактите доказва не той, а работодателят му", поясни Абаджиева. Така например, ако работникът се оплаква, че със съседа му по бюро извършат еднаква работа, но заплатите им са различни, при изясняване на фактите работодателят представя доказателства, дали това е истина или не. Комисията или съдът пък преценяват дали да го глобят или не. Ако се докаже, че работникът не е бил прав в твърденията си,
законът го защитава от наказания и уволнения
Българките печелят с 24% по-малко в сравнение с представителите на силния пол, сочат последните данни на Либералния политологичен институт, който разработва проект за насърчаване на участието на жените в политиката. Макар разликата да е по-малка (15%), подобно е и положението в ЕС, потвърди социалното министерство. Законът не може да задължи частна фирма да дава еднакви заплати на всичките си служители, но при явно нарушение работодателят може да бъде санкциониран. Колкото до държавната политика - тепърва ще се изработи методика, която да намали разликата в заплащането между мъже и жени. Ще се изработи и механизъм за определяне на заплати, така че да няма такава разлика.
Друга задача на закона е да насърчи равното участие на жените и мъжете в почти всички професии. За да се постигне това, е нужно и равностойното им участие във всички нива на вземане на решения в предприятията. Това би работило и за изравняване на възнагражденията при заемане на еднакви позиции.
Освен всичко друго равенството на мъжете и жените е въпрос на стереотипи в обществото и зависи от израстването му в тази посока. С този закон се слагат основите, но трябва да се работи целенасочено за премахване на наложените модели, за намаляване на разликата, както и за насърчаване на по-слабо представената група в някои области и сфери на живота, категорични са социалните експерти. Предстои да разберем дали поредният закон, писан заради ЕС, и поредната стратегия ще дадат плод в следващите години.
В МЕДИИТЕ
С норматива официално ще бъдат забранени обявите, които накърняват достойнството на жените и мъжете и нарушават равнопоставеността им. Рекламите ще са по-прецизни и ще избягват да представят жените като закръглени съпруги домакини или пък като празноглави хубавици. При неспазване на тези изисквания глобите ще са от 250 до 2500 лв., а ако нарушителят не изпълни даденото му предписание, санкцията е между 500 и 1500 лв.
КЪДЕ СМЕ СЕГА
Едва 9% от кметовете на общини са жени, а в парламента дамите са 4 пъти по-малко от мъжете. В общинските съвети това съотношение е 3:1, показват данни на Либералния политологичен институт.
Според организацията в това отношение България изостава, защото ООН препоръчва женското участие във властта да е най-малко 30%. Затова неправителственият сектор настоява за създаване на държавна агенция за равнопоставеност на половете, както и допълнителни субсидии за партиите, при които квотата на жените в предизборните листи е поне 40%.
Депутатската група на НДСВ е най-феминизирана в 40-ото народно събрание. Царистите, ДСБ и ССД имат най-много жени в ръководствата си. На другия полюс са СДС и ВМРО.