:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,665
Активни 642
Страници 14,539
За един ден 1,302,066
Утопия

Пореден закон гарантира нови кухи права на двата пола

Парламентът неуморно се опитва да европеизира балканските стереотипи на дискриминация у нас
Снимка: Борислав Николов
Ненормално е да се търси равенство между половете на всяка цена. Хамалите на пл."Македония" имат една от най-тежките професии буквално. Пренасянето на 100-килограмова вещ струва по 50 лв. за етаж, но жените едва ли могат да се справят и с това.
Цели професии са напълно феминизирани и обратно. Нерядко на една и съща позиция заплатите се различават единствено заради пола. Жените обикновено са в неоправдана позиция, но често и мъжете не могат да се поставят на равна нога - на пръсти се броят татковците, които ползват отпуск по майчинство. Дори да се решат на подобна стъпка, със сигурност ги чака неспирно "оправдаване" пред съседи и приятели.

Първият закон за равнопоставеност между мъжете и жените в България вече се обсъжда в парламента. Мнозина опонираха, че вече има закон за защита от дискриминация, който третира и тази тема, и благодарение на него в ресорната комисия са затрупани от десетки жалби.

"Законът за защита от дискриминация има санкциониращ характер, а законът за равните възможности определя държавната политика в областта на равенството на половете", аргументира се зам. социалният министър Иванка Христова. Всички държави от ЕС имат подобни закони. Съседна Румъния дори има ресорен зам.-министър по тези въпроси, обясни Лилия Абаджиева от социалното министерство.

В Европа почти всяка голяма фирма и институция има служител, който отговаря за проблемите на равните възможности. У нас новината за въвеждането на "полов експерт"



предизвика предимно смях и озадачение



И с основание. Държавата и синдикатите не успяват да наложат спазването на традиционното трудово законодателство, а какво остава за закон за равните възможности на половете? Само представете си как италианският или гръцкият инвеститор назначава експерт по половете в шивашкия си цех? Та там инспекцията по труда успява да влезе само с полиция!

Но ето какво предвижда екзотичният закон, който вече е в парламента и заради който институциите ще могат да се хвалят, че вече сме модерна страна.

Въвеждат се съвършено непознати досега изисквания към работодателите, макар че на този етап те остават по-скоро с пожелателен характер. "Добре е във всяко предприятие да има план за развитие на равните възможности между мъжете и жените и за развитие на кариерата им", обяснява Лилия Абаджиева. Фирмите могат да имат и вътрешни правила, как се избягва дискриминацията - например чрез облеклото. Ако дрехите на жените са предизвикателни, после няма защо да се оплакват, че колегите им ги гледат втренчено.

"По този начин също се формират отношенията в една фирма. Това е вид морално-етичен кодекс, който води до превенция на дискриминационни практики", аргументира се тя.

Съотношението между мъжете и жените при взимането на решения във фирмата също може да е част от плана за равнопоставеност. Могат да бъдат набелязани насърчителни мерки за развитие на кариерата, за да се получи баланс между половете. Предприятията трябва да разработят и планове, с които да насърчат съвместяването на семейния и професионалния живот. Първото, което може да направи един работодател, е



да прецени колко родители работят



при него и колко често излизат в болничен. Така в случай на нужда може да се въведе гъвкаво работно време, препоръчват социалните експерти.

Има и друг вариант - ако предприятието е достатъчно голямо, в него може да се направи детска градина. В този случай държавата може да помогне, като назначи безработни педагози, които да се грижат за децата. Всичко това ще помогне на родителите да са спокойни и да работят по-добре, а това неминуемо е полезно и за бизнеса. За работещите родители могат да бъдат осигурени и лагери за децата, допълнителни отпуски, дистанционна работа от дома, разпределение на времето за работа в офиса - сутрин или вечер, както и доработване в извънредни часове.

"Разбира се, най-разумно е да има стимули за работодателите, които прилагат подобни мерки, но засега финансовите възможности на държавата не го разрешават", признава Абаджиева. Затова и всички тези мерки засега са единствено в сферата на добрата воля. Това е и т. нар.



социално отговорен мениджмънт



грижа не само за печалбата, а и за работещите, защото фирмата е печеливша тогава, когато служителите се чувстват сигурни и ценени.

В плановете трябва да залегне и кариерното развитие на работниците. Затова дори служителят да е в отпуск за отглеждане на малко дете, законът ще изисква от работодателя да му осигури повишаване на квалификацията, в случай че прави това за останалите служители. "Самата фирма има интерес да поддържа квалификацията на служителя, докато е в майчинство. На работодателя му излиза много по-евтино, ако обучи вече назначения, вместо да си наеме нов човек", казва специалистът.

При оплаквания по всички тези въпроси първата инстанция е отговорникът по въпросите с равнопоставеността. След това наред е контролният орган в съответната сфера. Например инспекторатът към МОН проверява фактите и налага санкции, ако дадено училище е нарушило закона, като не е разработило програми, въвело е



неправомерни квоти за мъже и жени



или е извършен сексуален тормоз. Ако нарушените права са в областта на труда, проверката извършва Главната инспекция по труда. С новия закон инспекцията вече ще прави и регулярни проверки, доколко се спазват равните възможности на двата пола.

Когато има дискриминационно деяние, потърпевшият трябва да подаде сигнал в Комисията за защита срещу дискриминация или директно в съда. След това комисията доказва дали представените факти са достоверни. Глоби се налагат само ако се докаже, че наистина има нарушение, защото нерядко се случва човекът просто да се чувства засегнат, а всъщност да не са засегнати правата му.

Разбира се, винаги съществува риск гражданите да злоупотребят с грижата към правата си. Това може да се избегне чрез т. нар. обръщане на доказателствената тежест. "Ако служителят твърди, че е дискриминиран от шефа си, фактите доказва не той, а работодателят му", поясни Абаджиева. Така например, ако работникът се оплаква, че със съседа му по бюро извършат еднаква работа, но заплатите им са различни, при изясняване на фактите работодателят представя доказателства, дали това е истина или не. Комисията или съдът пък преценяват дали да го глобят или не. Ако се докаже, че работникът не е бил прав в твърденията си,



законът го защитава от наказания и уволнения



Българките печелят с 24% по-малко в сравнение с представителите на силния пол, сочат последните данни на Либералния политологичен институт, който разработва проект за насърчаване на участието на жените в политиката. Макар разликата да е по-малка (15%), подобно е и положението в ЕС, потвърди социалното министерство. Законът не може да задължи частна фирма да дава еднакви заплати на всичките си служители, но при явно нарушение работодателят може да бъде санкциониран. Колкото до държавната политика - тепърва ще се изработи методика, която да намали разликата в заплащането между мъже и жени. Ще се изработи и механизъм за определяне на заплати, така че да няма такава разлика.

Друга задача на закона е да насърчи равното участие на жените и мъжете в почти всички професии. За да се постигне това, е нужно и равностойното им участие във всички нива на вземане на решения в предприятията. Това би работило и за изравняване на възнагражденията при заемане на еднакви позиции.

Освен всичко друго равенството на мъжете и жените е въпрос на стереотипи в обществото и зависи от израстването му в тази посока. С този закон се слагат основите, но трябва да се работи целенасочено за премахване на наложените модели, за намаляване на разликата, както и за насърчаване на по-слабо представената група в някои области и сфери на живота, категорични са социалните експерти. Предстои да разберем дали поредният закон, писан заради ЕС, и поредната стратегия ще дадат плод в следващите години.



В МЕДИИТЕ

С норматива официално ще бъдат забранени обявите, които накърняват достойнството на жените и мъжете и нарушават равнопоставеността им. Рекламите ще са по-прецизни и ще избягват да представят жените като закръглени съпруги домакини или пък като празноглави хубавици. При неспазване на тези изисквания глобите ще са от 250 до 2500 лв., а ако нарушителят не изпълни даденото му предписание, санкцията е между 500 и 1500 лв.



КЪДЕ СМЕ СЕГА

Едва 9% от кметовете на общини са жени, а в парламента дамите са 4 пъти по-малко от мъжете. В общинските съвети това съотношение е 3:1, показват данни на Либералния политологичен институт.

Според организацията в това отношение България изостава, защото ООН препоръчва женското участие във властта да е най-малко 30%. Затова неправителственият сектор настоява за създаване на държавна агенция за равнопоставеност на половете, както и допълнителни субсидии за партиите, при които квотата на жените в предизборните листи е поне 40%.

Депутатската група на НДСВ е най-феминизирана в 40-ото народно събрание. Царистите, ДСБ и ССД имат най-много жени в ръководствата си. На другия полюс са СДС и ВМРО.
Снимка: "Сега"
Двата пола в действие ...
Снимка: БТА
Тези шивачки си искат заплатите. Дори не повдигат въпрос за условията на труд, а камо ли за хипотетичните равни възможности на двата пола.
20
3115
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
29 Август 2006 01:40
Боже, колко мъка...
----------------------------------
Господ създал жената от реброто адамово - защо не обратно? Това ли е първата полова дискриминация в света?...
29 Август 2006 01:52
ще избягват да представят жените като закръглени съпруги домакини или пък като празноглави хубавици.

Ама по-добре на снимките да имаше празноглави хубавици, въпреки глобите. А едни определени министерки са най-лошото съчетание - закръглени празноглави недомакини с мазнярски изглед и пошли долнопробни джуфки и бижута.
29 Август 2006 02:34
Повреден закон пуска конски мухи на кравата и двата вола


__________________________________________
кликай: аз пия от линка кръвчица, ти се включваш в игрица ...още... тук
29 Август 2006 04:19
Либералния политологичен институт

Това не беше ли някое от онези сдружения за чешмички на НДСВ ?
Ако е така, то това обяснява глупостите. Нищо чудно по някой проект да са прилапали и парички за разработване на такъв закон, заедно с други "високосмислени" дейности за "равенство между половете".
*
Най-лошото, обаче е че този закон е обиден за България, защото причислява България към традиционни мюсулмански страни, с традиционно такъв тип проблеми, като Пакистан. Ако са черпели парички от Лондон, то е било от кюпа за Пакистан.
*
България никога не е имала проблем с междуполовите отношения. Това е традиция, още от прапрабабите и прапрадядовците ни.
*
Ние не сме мюсулмански племена в пустинята. Който ни приравнява към тях, за да вземе някой друг паунд, да си признае, за да го заплюем.

Редактирано от - ole-le на 29/08/2006 г/ 04:21:40

29 Август 2006 08:23
"Така например, ако работникът се оплаква, че със съседа му по бюро извършат еднаква работа, но заплатите им са различни, при изясняване на фактите работодателят представя доказателства, дали това е истина или не. Комисията или съдът пък преценяват дали да го глобят или не. Ако се докаже, че работникът не е бил прав в твърденията си, законът го защитава от наказания и уволнения."
Това ме разби! Значи всеки може да върти интриги, да ти влошава климата в работата, да те обвинява и подронва авторитета неоснователно, но после е защитен от закона, като решиш да го разкараш. Че това е рай за мързелите. Никога няма да развием някаква що годе икономика.
29 Август 2006 08:32
Ами че те франция отдавна си ги имат тия закони. Я се пробвай да уволниш мързелив служител във франция
29 Август 2006 09:43
После се чудим защо Китай има икономически бум. Ами там женските дечица най-често ги убиват преди властите да са разбрали че са се родили. Едно дете. И то момче. Работа до побърквация. Никакви глезотии с дискриминация. Иди ги гони. Душко по ги разбира тия работи.
29 Август 2006 10:05

Подобни закони са проява на голяма глупост, но може би и това е някаква форма за равенство - нека и глупавите да могат да правят закони. Като правило подобни закони, правила, норми и т.н., които би трябвало да осигуряват някакво равенство, на практика водят до по-голямо неравенство в същата област или най-малкото в други области. Примерно за какво плачат, че жените в НС били по-малко от мъжете - ами толкова си могат, затова са толкова, същото и с кметовете и т.н. Ако с закон се наложи еднакъв брой мъже и жени в дадена област, това автоматично означава неравенство в друга област - по-способните и годни за този вид дейност ще останат зад борда, защото квотата на техния пол се е изчерпала и започва назначаването на доста по-некадърните от тях представители на другия пол, който и да е той. В крайна сметка природата ни е създала различни, а не може, а и не трябва да се "поправя" с подобни закони.
29 Август 2006 11:00
така като гледам мненията за 'излишния' закон май са все мъжки. ами аз и не очаквам полът, който е облагодетелстван, да вземе да роптае срещу несправедливостта.
и всъщност манталитетът на българския мъж е много по-близо до ориенталския отколкото до европейския. само се замислете: колко мъже помагат наравно с жените в къщи, колко от тях участват активно при отглеждането и възпитанието на децата...може това да ви звучи маловажно или глупаво, но всичко тръгва от дома - какъвто си в къщи, такъв си и в обществото. Дискриминация!!!
какво иначе ще наречете факта, че в една фирма САМО жените поемат извънредните обедни дежурства?
29 Август 2006 11:23
Друга задача на закона е да насърчи равното участие на жените и мъжете в почти всички професии.

Точно така. Половината миньори - мъже, половината - жени.
В нашата община 80% от началниците са жени. и всички - и мъже и жени казнат, че такова нещо не е било било никога. В смисъл - че никаква работа не се върши. Местните вестници са пълни със снимки на женските им прелести - цици и баджаци - и коментари... коя как е била облечена едикъде си...
29 Август 2006 12:39
Първото изречение е напълно вярно само, че наполвина. Трудно може някой да се сети за професия, която е била феминизирана и се е получил с течение на времето обратния ефект - превес на мъжкия.
Непрекъснато се дават примери за окаяното положение на жиниците упражняващи физически труд при лоши условия в обущарството или шивашката промешленост. Но не ви ли се струва, че това е въпрос на спазване и контрол на условията на труд, т. е. социални проблеми, а не дискриминационни.
Странно е защо всички статии и медийни разрабтоки на темата са все от представители на жените. Трудно ще се намери писание от другия пол, изключая разбира се традиционните зевзешки изразявания.
Дали авторката си е дала труда да проучи, степента на фаминизация по браншове, например съдебна система, чиновничество - държавна и общинска администрация, здравеопазването, образованието - учителството. Знае ли например, че 65% са жените в съдебната система? Делът щеше да е още по - голям, ако нямаше военни следователи, прокурори и съдии, където масово има преимуществено мъже. Знае ли, че всички административни и ръководни длъжности и техните заместници на съдилищата например в Бургас се заемат само от жени? Не ме разбирайте погрешно мнението ми е само от гледна точка на равенството на половете и въобще не става въпрос за това кой как си върши работата, защото това не е полов признак.
При наличие на почти напълно феминизирани сектори на обществото като съдебна система, чиновничество - държавна и общинска администрация, здравеопазването, образованието - учителството обръщате ли внимание за обществения имижд на тези професии и медийните хули по техен адрес? На другия полюс са т. нар "мъжки професии" - полиция, пожарна, църква и разбира се армията, която за последните 50 години не е участвала в нито една реална бойна задача за защите на България (за порядките в казармата питайте които е да е отслужил мъж) и техния добър обществен имижд. Всичко разбирасе на базата на социологическите проучвания и като се има предвид все пак, че жените са повече от мъжете в България.
29 Август 2006 13:13
Ау.-у! Закъснях. Аз чак сега видях тази щуротия! Абе нормотворци, я седнете и прочетете по подробно чл. 6-ти от Конституцията .Та вземете се спрете на ал.2-ра.
Та след като го научите , вижте , чл. 5- ти ал. 2-ра. Там забележете, написаното:
" Разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие" Че хайде отново на чл.6-ти ал.2-ра, и така докато Ви стане ясно, че такъв измислен закон не ни е необходим. Хората , по умни от Вас са го сътворили, написали , че му сложили и заглавие: Конституция!!!
29 Август 2006 14:33
"Жените обикновено са в неоправдана позиция"
хахаха
брей че неграмотно написано
"НЕоправдана позиция" или "ОНЕправдана позиция"?
29 Август 2006 18:14
HYZxyz:
"Примерно за какво плачат, че жените в НС били по-малко от мъжете - ами толкова си могат, затова са толкова, същото и с кметовете и т.н"
A-xa, да не искаш да кажеш, че българските мъже могат много повече в това отношение? Ами погледни държавата и за друго не питай.
29 Август 2006 18:16
..преди мене са го казали, по-обосновано или по-малко.., но такива законови норми са абсолютно идиотски.Добре, че дойдоха американците та да ни напълнят главите с техните глупости.Българската папагалщина също не е за подценяване.Сегрегация, дискриминация.Механично повторения опит е крайно малоумно поведение.И досега без въпросните закони, всеки който се чувства сексуално притеснен може да си потърси правата.Въпросните диспропорции м/у мъже и жени в браншовете и професиите не са продукт на каквато и да е полова дискриминация, а естествн житейски подбор.Чисто и просто животът е най добрия кадровик.На никого не са му необходими въпросните закони, освен на търтеите и интригантите.Няма здрав икономически смисъл, който да налага заемането на длъжност по полов или расов или етнически признак или да се определят квоти?!!Също така, няма здрава икономическа логика, която да допуска намесата в работата на един работодател от разни некадърници и аутсайдери, които да му диктуват кой да назначи или кой да уволни или на кой какви пари да дава.Ако го кефат циците на някоя кака, въпреки че грам работа няма да свърши - нека и плаща.Това си е негов бизнес.В статията са цитирани избирателно разни браншове.Никой не ще равноправие в мините и на строителните обекти, а всички от въпросните търтеи са се загледали в парламента.
29 Август 2006 19:15
Ako някой мисли, че една жена може да прави това, което може да прави един мъж и обратно, той греши.Винаги има изключения, но както се казва те само оправдават правилото.Колко жени са пилоти във Ф1, колко от тях могат да носят вахта на корабите, колко могат да повдигнат дванайстица гума и да я качат на стойката на тира.Даже в Кодекса на труда е залегнала забрана те да повдигат тежест по-голяма от 10 или 12 кг-точно не съм сигурен, като обяснението е че структурата на женското тяло не позволява..... и т.н.Точно така и мъжете не могат да се грижат толкова добре за децата , както това го могат жените.Има куп професии които са за жените.Образът на жената арматуристка, трактористка, бояджийка хич не ме вдъхновявя.Всички жени които познавам желаят да си стоят вкъщи, да си гледат децата, а не да ходят да работят.
29 Август 2006 19:48
Чакайте сега - двата пола малко-много - уредени. Ами некои от депутатите са пренебрегнати бре! Дискриминация се получава някакси.
29 Август 2006 20:56
Занаят, господа. Едни си вадят хляба със защита на бездомните кучета, въпреки болестите и паразитите които разнясат, други с мечките, трети с циганите и т.н. На света най- много обичам майка си и дъщеря си и съм готов на всичко за тях. Обаче не считам, че жените са онеправдани и не приемам тази статия.
29 Август 2006 21:34
Трябва да гребем с пълни шепи най-вече от братския норвежки опит! Нищо, че те не са още в ЕС. Там са най-напред в материята с половата дискриминация.
Въвели са квотен принцип навсякъде. Имат си дори и законодателство срещу сексуалните посегателства срещу съпруг/съпруга в семейството.
Представятели си каква мъка ?! На Оле му станал веднъж на 6 месеца, а пък после Инге съди Оле за сексуално посегателство....
29 Август 2006 21:44
А бе щом в Америка има негри, няма начин да няма и тука.
Щом там имало сегрегация и тук трябва да има. Щото е модерно.
То, в америка вече и негри няма, но не пречи да ги измислим тука.
То и в Туркия жените не носят забрадки, но в България трябва. Защото така трябва...
Защо да ни е лесно, като може да ни е трудно?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД