2007-а е много важна година - не само заради влизането на България в ЕС, но и заради уникалните възможности да се реализира данъчна реформа, насърчаваща икономическото развитие. Но дали правителството има намерение да използва тези възможности?
Благоприятна основа за по-смела реформа е фактът, че в последните години приходите в бюджета традиционно надхвърляха планираните нива. През 2005-а приходите в консолидирания държавен бюджет бяха 43% от Брутния вътрешен продукт (БВП), а преизпълнението - около 2 млрд. лв. Част от тези средства бяха похарчени както предизборно, така и след наводненията, а остатъкът образува бюджетен излишък от 3.2% от БВП - най-големия до този момент.
Тази година приходите също растат по-бързо от очакваното и вероятно отново ще достигнат 43% от БВП, а излишъкът дори ще се повиши до 4-5%. Очертава се настоящата 2006-а да бъде годината с най-голям бюджетен излишък, откакто се публикуват данни за този показател.
Очаквани загуби и презастраховка
Правителството обяснява предпазливостта си с аргумента, че влизането на България в Европейския съюз ще се отрази неблагоприятно на приходите от ДДС. Причините са няколко - промяна в начина на събирането на данъка, еднократна загуба заради едномесечно забавяне на приходите по вътрешнообщностни придобивания, отпадане на облагането при вноса на автомобили втора употреба. Очакваната загуба е около 420 млн. лв., т.е. около 1% от БВП.
За сравнение, загубата на приходи в Естония през първата година на членството е била около 0.8% от БВП, като през втората година приходите в голяма степен са се възстановили. Можем да приемем, че и в България ще се случи нещо подобно.
В същото време обаче за догодина българското правителство планира и ръст на отделни налози. Известните към момента са:
- Ръст на акциза върху горивата, което ще донесе допълнителни приходи от 145 млн. лв.
- Въвеждане на акцизи върху електрическа енергия, въглища и кокс - 27 млн. лв.
- Вероятно повишаване на данъчните оценки на имотите, което ще повиши данък сгради и такса смет. Подробностите все още не са ясни, но едва ли увеличението ще е под 50-100 млн. лв.
- Отмяна на преференциите по ДДС за някои групи данъкоплатци.
Така общата сума на допълнителните приходи, които ще влязат в бюджета заради увеличаване на отделни данъци, е 250-300 млн. лв.
Равновесие
В резултат на тези две противоположни тенденции може да се прогнозира, че през следващата година приходите в държавния бюджет ще намалеят с около половин процент от БВП. В същото време обаче в страната ще влязат, макар и малки, средства от фондовете на ЕС. Затова може да се очаква относително уравновесяване, в резултат на което приходите в бюджета и догодина ще останат около и над 43% от БВП.
За 2007 г. правителството планира разходите да са в рамките на 40.7% от БВП. В сметката се включва вноската на България в бюджета на ЕС, която ще е малко над 600 млн.лв.
На този фон планираният излишък в бюджет 2007 от 0.8% от БВП изглежда подценен, както се случи през предходните години и най-вероятно ще бъде поне три пъти по-голям.
Данъците - какво се планира
За 2007 г. правителството обсъжда няколко идеи за намаляване на облагането - падане на данък печалба от 15% на 12%, намаление на осигуровките с 3%, премахване на една от ставките по данъка върху доходите, увеличение от 180 на 200 лева на необлагаемия минимум.
Според финансовото министерство бюджетните загуби от по-ниските данъци ще са следните:
- 140 млн. лв. от по-ниския данък печалба. Реалистичната сума обаче е около 40 млн. лв. - не само независими икономисти, но и зам.-министърът на финансите Георги Кадиев приемат официалното пресмятане за преувеличено, тъй като не отчита динамичните ефекти.
- 300 млн. лв. от намалението на осигуровките. И тук обаче не се отчитат динамичните ефекти - понижаването на осигурителната тежест през тази година ясно показа как това стимулира заетостта и ръста на доходите и в крайна сметка очакваните загуби са по-ниски. Отново според Георги Кадиев реалистичната загуба от ново понижение на осигуровките ще е около и под 150 млн. лева.
- 90 млн.лв. от повишаването на необлагаемия минимум и премахването на средната ставка от скалата за облагане на доходите.
Ако всички четири идеи бъдат изпълнени, бюджетът ще загуби по-малко от 300 млн.лв. Ако правителството се ограничи до двете сравнително сигурни промени - 12% данък печалба (защото премиерът и министърът на финансите се ангажираха с него на международни форуми) и по-висок необлагаем минимум, данъчното облекчение ще струва не повече от 100 млн.лв.
Това не само е 12-13 пъти по-малко от наличния излишък, но не може да компенсира дори очакваното увеличение на акцизите. Тоест данъчната тежест върху българските граждани догодина би нараснала.
Ако пък се изпълнят и четирите идеи, общото данъчно облекчение просто ще компенсира ръста на акцизите и данъчните оценки и пак ще е над 4 пъти по-малко от бюджетния излишък.
Последните идеи на БСП
Само преди два дни на пленум на БСП бяха обсъдени и две нови идеи - увеличение на необлагаемия минимум до 220 лева и повишаване на ставката за най-високите доходи от 24% на 28%.
Първото ще намали бюджетните приходи с 40 - 50 млн. лв., но няма да повлияе насърчаващо на икономиката. Затова е по-добре отново да се намалят осигуровките. Тази стъпка също ще облагодетелства хората с ниски доходи, но същевременно ще повлияе положително на икономическата активност и ще стимулира бизнеса да напусне сивия сектор.
А идеята за повишаване на ставката за най-високите доходи може да се определи единствено като неоправдана. Защото при огромен бюджетен излишък правителството не бива дори да си помисля за увеличение на пряк данък. Най-малкото това би създало очаквания за допълнителни повишения, когато бюджетният излишък престане да съществува след няколко години. А подобно очакване не е благодатно за бизнес средата в България.
Ако БСП иска да увеличи разликата между данъчното облагане на различните доходи, то позитивният вариант е да се намали значително ставката върху най-ниските доходи или дори изцяло да се премахне.
Данъците - какво е възможно
Освен излишък в бюджета съществуват и множество други резерви, които могат да се използват за намаляване на данъчната тежест. Възможно е да се свие раздутата бройка на бюджетните служители, както и свързаните с нея разходи за издръжка. Може най-после да се оздрави БДЖ и съответно да се премахнат субсидиите за компанията. Може да се спестят средства и от социалните разходи, тъй като безработицата и получателите на помощи намаляват. Може да се намали корупцията и да се извършват структурни реформи.
Така бюджетният излишък ще се удвои и ще достигне над 2.5 млрд.лева. А ето какво може да се направи с подобна сума:
1. Осигуровките да се намалят три пъти - от сегашните над 36% до около 10-12%
или
2. Данъкът върху доходите и данъкът върху печалбата да се премахнат изцяло
или
3. Данъкът върху доходите и данъкът върху печалбата да се намалят под 10%, а осигуровките да паднат под 20%.
Всеки един от трите варианта гарантира на бюджета излишък, който ще запази стабилността на публичните финанси. В същото време българските граждани и фирми ще спестят значителни средства от намалените данъци, а икономиката ще реагира позитивно - с ръст на доходите, заетостта и благосъстоянието.
В сравнение с тези възможности за данъчна реформа обсъжданите от правителството намаления изглеждат по-скоро скромни и предпазливи. А така още веднъж ще се изпусне шансът за пълноценно използване на възможностите на бюджета и по-силен тласък за ръста на икономиката.
|
|