:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,141
Активни 764
Страници 16,706
За един ден 1,302,066
Бунт

Икономически проблеми разпалиха страстите в Унгария

Хората в Будапеща не усещат резултатите от икономическите промени
Снимка: РОЙТЕРС
Икономически и политически са причините, принудили унгарците да грабнат тоягите.
Признанието на унгарския премиер, че е излъгал избирателите, може би бе искрата, възпламенила пожара на най-тежките от десетилетия безредици в страната. Уличните демонстрации обаче имат дълбоки икономически и политически корени.

Въпреки голямата свобода, която имат, много унгарци смятат, че са били подценени и дори забравени, докато малобройния и властимащ елит забогатя за тяхна сметка.

По същото време унгарската икономика западна до положение, при което правителството беше принудено да предприеме спешно пакет от строги мерки с надеждата обстановката да се стабилизира.

Политици и анализатори спорят дали има малък шанс да се предприемат други мерки освен



сурови реформи и увеличаване на данъците,



но повечето унгарци не са забравили последните финансови мерки от т.нар. пакет "Бокрос". Споменът продължава да бъде много болезнен. Особено след като им бе казано, че жертвите, направени преди малко повече от десетилетие, ще осигурят на Унгария стабилна икономика в бъдеще.

"Има общо неудовлетворение от икономиката и политиката в страната", обяснява Жолт Пап, икономист в ABN Amro. "Хората смятат, че не усещат резултатите от икономическите промени и че страната се управлява все от едни и същи стари лица."

След падането на Берлинската стена един от най-големите проблеми пред правителствата на страната от бившия Източен блок е по какъв начин да съчетаят очакванията на избирателите със суровата реалност на свободния пазар.

Месечните заплати на унгарците са се увеличили до около 750 долара и са изравнени със заплатите в другите държави в региона. За да не дразнят избирателите, унгарските власти не успяха да вземат през последните години



трудни решения по деликатни въпроси



като разходите за здравно осигуряване, размера на помощите при безработица и пенсиите. В резултат на това бюджетният дефицит на страната нарасна сериозно и надхвърля три пъти пределно допустимия в еврозоната дефицит от 3% от БВП. За сравнение бюджетният дефицит на Чехия е около 3,2% .

Около 50% от годишния бюджет на Унгария отива за социални осигуровки и това не може да продължава, обясняват анализаторите.

Проблемът с бюджета на Унгария се изостря и заради ниската събираемост на данъците и другите държавни приходи, както и поради привидната неспособност да се наложат строги проверки и да се контролират държавните разходи.

Анализаторите прогнозират, че инфлацията следващата година ще нарасне до над 6% главно заради държавната щедрост. Инфлацията в Чехия е около 3%.

Лихвените проценти се очаква да надхвърлят настоящото си ниво от 7,25%, а



икономическият растеж се забавя



Тази година той е около 4%, а през 2007 г. ще е към 2%. За сравнение в Чехия се очаква растежът да е около 6% тази година и 5,5% следващата.

Правителството е изправено пред тази мрачна перспектива и не е изненадващо, че плановете за увеличаване на данъците и намаляване на държавните разходи се посрещат с недоверие и враждебност.

Остават въпросителните дали премиерът Ференц Дюрчани трябва да остане на власт, или да подаде оставка. Насилието през нощите на протестите беше съсредоточено в малък район в столицата. Анализаторите не очакват ново избухване на протести, демонстрациите продължават по-малобройни и по-мирни. Събитията в унгарската столица могат да помогнат на избирателите да разберат колко сериозни са икономическите проблеми на страната и да насочат вниманието на правителството към осъществяването на реформи и намаляването на разходите, казват анализаторите.

"Унгария изостава", казва икономистът Жолт Пап от ABN Amro. "Желанието на правителството да извърши реформи наистина трябва да бъде осъществено", смята той.

Проблемът пред Унгария е, че след гафа на министър-председателя избирателите могат да не се съгласят да преглътнат поредната порция от икономически притеснения.
12
2922
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
21 Септември 2006 02:57
/:/ "..."Има общо неудовлетворение от икономиката и политиката в страната", обяснява Жолт Пап, икономист в ABN Amro. "Хората смятат, че не усещат резултатите от икономическите промени и че страната се управлява все от едни и същи стари лица.""
......................................... ......................................... .....................................
Тоя да НЕ би да е български АТАКИСТ?! Говори, сякаш е оратор на митинг на Партия "Атака"?!
21 Септември 2006 05:41
Няма значение параграфе, важното е че унгарците са се разбудили и ще има шоу. В България всички спят ...........
21 Септември 2006 05:49
"Народът трябва да свикне да приема истината, за да не го мамят политиците" ........ погрешна теза. Може ли някой да каже, кога един политик казва истината и кога не. Базата на която стъпва писанието е, че политиците винаги казват истината, което не е вярно........
21 Септември 2006 08:29
Стана ясно, за какво са били лъжите. Коалицията либерали и социалисти е лъгала обикновените хора и е възпроизвеждала стандарта на десетина хиляди политици във властта и лапачи около властта. Така е като оставиш либерали да определят данъчната и икономическата политиката.
21 Септември 2006 08:42
Социалистите о...ли пейзажа по социалистически - вдигайки данъци и харчейки 50% от бюджета за "социални" неща, но пак либералите им виновни....

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
21 Септември 2006 09:17
Прави ли Ви впечатление, с какво очакване и надежда медиите на десните политически сили и тези на чуждестранни собственици опериращи у нас, очакват и искат вълнения подобни на унгарските да станат и тук!
Що за медиина политика е тази!
За какво да се протестира у нас? За това да се спре процеса на оздравяване на държавните структури! Или да се върне на власт управлението на Ив. Костов, за което все още много малко се знае, за неговата порочна същност.
Естествено най-цветущи изрази и подстрекателства излизат от авангарда на антибългарската журналистика Николай Бареков и Георги Коритаров служещи в телевизии, провеждащи интереси на определена задгранична политика в България.
21 Септември 2006 09:52
Да, обясненията са ясни - докато десните са най-честните хора на света и всичко, което кажат е исина от първа инстанция, левите видите ли излъгали. Е ние в България вкусихме от цялата паплач и можем спокойно да заявим, че всички лъжат здраво. Просто това е демокрацията - всеки лъже и печели този, който е излъгал по-елегантно. А така наречените леви в Унгария се опитват да проведът дясна политика, при което десните възстават и викат НЕ.
Левицата в Европа отдавна е мъртва, а без левиза и Европа умира.
21 Септември 2006 10:03
...вдигайки данъци и харчейки 50% от бюджета за "социални" неща...

Малко уточнение - сваляли данъци, но харчели... пък дошло време за плащане на обедите.
И наистина е странно защо така наречените десни искат оставка, след като предлагат съвсем същото, точно както у нас.
Статията е чудесна, съседната от "Ди Пресссе" също. И доста интересно звучи поне 80% от статията при простата замяна на "Унгария" с "България".
21 Септември 2006 10:43
Salin го е казал много ясно.
Това е демокрацията-на избори се лъже, а правителствата нямат достатзчно лостове да изпълняват обещанията си.
Трябва да ви кажа, че това си личи най-ясно в САЩ. Това не е само на политическо ниво. Това да излъжеш и да се представиш в най-добра светлина е в кръвта на американците. Трябва да ходите на интервюта за работа за да го видите това. Там се лъже страхотно.
Това, че Буш е излъгал за ОМП си е типично американско.
Така например американците са много набожни. Някои чак се изпотяват като ти говорят за Господа. В същото време умират от гордост ако могат да те прецакат в някоя сделка.
Просто така ви учи демокрацията и пазарната икономика.
Много наши политици и икономически съветници се провалиха заради соц. честността си.
Дорчани е сбъркал защото честно си е казал, нещо, което всички политици на запад го правят.
21 Септември 2006 20:25
Ами пак гледам,
все глупости
Вижте - там опозицията бяга като от огън от насилието
Защо ли, а?
21 Септември 2006 22:26
Защото , какво значи "либерална революция" , освен "огън с вода"...

22 Септември 2006 22:57
От реформите на Ференц Дюрчани ще пострадат бедните в Унгария, смята бивш унгарски министър

22 септември 2006 | 21:01 | Агенция "Фокус"

Будапеща. “Програмата за бюджетни рестрикции, обявена от министър-председателя Ференц Дюрчани, ще засегне цялото общество, но онези, които ще страдат най-много от тази политика на ограничения, са трите милиона бедни в Унгария. Много трудно ще е и на средната класа. Само най-богатите няма да бъдат засегнати от промените. Това наистина е край на държавата-провидение, на политиката на благосъстояние, която преобладаваше досега,” заяви Янош Вашаш, бивш унгарски министър, цитиран от РФИ.
По думите му, това е краят на безплатните обществени услуги, което е недостойно за едно ляво правителство.
“Въпреки това, смятам, че има алтернатива на тази бюджетна политика, защото критериите за уеднаквяване на ЕС не уточняват, че трябва да бъде изоставена социалната политика и да бъдат намалени бюджетите на образованието или здравеопазването. Брюксел казва само, че общественият дефицит трябва да бъде под 3%,” пояснява Вашаш.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД