:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,499
Активни 725
Страници 31,064
За един ден 1,302,066

Държавата ще плаща до 10 000 лв. обезщетение при смърт

10 000 лв. е максималното обезщетение, което ще плаща държавата на пострадали от престъпление. Това е записано в проекта на закон, който правителството ще обсъди днес. Таванът на обезщетението ще се дава, ако е причинена смърт. Право да получат парите ще имат децата на загиналия, неговите родители, съпруг или лицето, с което е съжителствал.

Законът ще важи за хора, които са претъпели вреди от тероризъм, умишлено убийство, умишлено нанасяне на тежка телесна повреда, изнасилване, блудство, след което са настъпили тежки увреждания за здравето, трафик на хора, престъпления, извършени по поръчка на организирана група.

Когато не става дума за смърт, общият размер на финансовото обезщетение и другите помощи ще бъде от 250 до 5000 лв. Държавата ще осигурява безплатни медицински и психологически консултации, както и правна и практическа помощ.

Законът няма да важи за лица, които дори и жертва на престъпление са били осъждани през последните 5 години. Жертвите няма да бъдат обезщетявани и ако са получили вече пари от застраховател или по линия на здравното и социално осигуряване.

Обезщетенията ще идват от специален фонд, който ще се финансира от бюджета, от съдебни такси и от конфискации, включително и по закона за отнемане на имуществото, придобито по престъпен начин.

Случаите ще бъдат разглеждани от специална експертна група, която ще преценява дали да се отпусне обезщетение. Пострадалият задължително трябва да участва в наказателния процес.

Според полицейската статистика броят на престъпленията против личността е около 10 000 годишно.
2
2445
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
21 Септември 2006 09:46
Интересно как се вписва това в българската съдебна действителност с онзи прословут член, според който убийството не е престъпление.

21 Септември 2006 17:02
eби му меча те Луфтханза ще платят повече ако има падне самолет...(недай си боже...че скор ще пътувам с тях...)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД