Парламентът ще избира с квалифицирано мнозинство единадесетимата инспектори в новата структура, която ще контролира съдебната власт, разказаха депутати. Все още се уточняват какви да бъдат техните функции и какви правомощията. Засега е ясно, че в четвъртата поправка на конституцията ще залегне създаването на инспекторат, който да упражнява контрол върху магистратите. Той ще бъде изваден от правосъдното министерство, за да няма съмнения за намеса на изпълнителната власт.
Идеята обаче вече срещна съпротивата на главния прокурор Борис Велчев, шефовете на Върховния касационен съд Иван Григоров и на Върховния административен съд Константин Пенчев, както и на правосъдния министър Георги Петканов.
Идеята е 10-мата инспектори и техният шеф да се избират от Народното събрание с мнозинство от 2/3, а правомощията на инспектората да се увеличат. Органът ще е към Висшия съдебен съвет и ще се отчита както пред парламента, така и пред ВСС. В момента инспекторатът следи само сроковете, в които магистратите придвижват преписките и решават делата.
В четвъртата поправка ще се даде право и на общините сами да определят местните данъци и такси. Промяната ще засегне и парламента. Ще бъде записано, че кворум от 121 депутати е нужен само на старта на пленарното заседание и по време на гласуване. Това означава, че при дебати по различни закони няма да е необходимо в залата да са повече от половината народни представители.
Днес Политическият съвет на тройната коалиция ще одобри окончателно промените в основния закон, а другата седмица те ще бъдат внесени в деловодството на НС.
|
|