Въпреки че половината ученици в началния курс на София, Пловдив и Пазарджик нямат безплатна закуска, а другите получават десертчета, социалното министерство е твърдо решено да не се откаже от централната доставка и избраната за трите области фирма "Ърбан Елексир".
Министър Емилия Масларова и собственикът Явор Тодоров обещаха европейски закуски, но от 2 октомври. В същото време директорите на столични училища масово отказват да сключват договор с "Ърбан Елексир". Още по-непреклонни са в Пловдив, където кметът Иван Чомаков директно заповяда на училищата да не подписват договори, докато общината не сключи споразумение за спазване на санитарните норми при раздаването на храната.
По договор софийската фирма отговаря за храната на 78 000 ученици в 480 училища в трите области. За всяко дете получава по 50 стотинки на закуска. В цялата страна програмата обхваща 300 000 срещу 150 000 лв. на ден.
Оказа се обаче, че вместо по-здравословна храна и индивидуални опаковки училищата са получили на едро кроасани, десерти "мини ролс" и 1-литрови опаковки мляко за една седмица напред. А нямат нито персонал, нито хладилници, нито място за съхранение и раздаване на закуските. Според информация от Пловдив кроасаните са били без сертификат за качество, произход и годност. "Ърбан Елексир" е успяла да сключи споразумения само с 200 училища и засега доставя само на 35 000 ученици. Останалите бойкотират нейните закуски.
Въпреки че десертчетата предизвикаха гнева на родители и директори, Явор Тодоров изтъкна, че предлага много по-здравословна храна от кифлите, баниците и филиите с лютеница в столовото хранене. Той препоръча храната от лавките да се провери в лаборатории, защото само така ще се установи колко бактерии има. Според него в училищата не се спазват никакви хигиенни условия и храната не е нито в хладилници, нито дори във витрини.
Бизнесменът обеща от 2 октомври разнообразни сандвичи с френска шунка, сирене и кашкавал, както и мляко в кутии по 0.250 мл. Бойкотът сега го спирал да прави по-големи поръчки на европейски продукти. Той обясни, че печели от закуска по половин стотинка, но се хванал с програмата, защото "в нея има бъдеще". До тази година закуската на децата се състояла от филия с лютеница, което излизало не повече от 15-20 ст., а останалите стотинки отивали в нечий джоб. Заради отказите на директорите, фирмата търпи големи загуби, но засега няма да търсим неустойки, заяви Тодоров.
СЪМНЕНИЯ
"Не съм учудена от възникналия бойкот, защото е много "сладко" да се отклоняват дневно по няколко стотици лева от средствата, предназначени за закуски", обяви социалният министър Емилия Масларова. Тя уточни, че преди са засичани нарушения в половината училища. Програмата не е нова и затова не е редно физкултурните салони, столовите и лавките да са дадени под наем и никой да не е потърсил отговорност за това, заяви министърът. И припомни, че програмата е национална и има сключен тристранен договор между социалното, образователното и здравното министерство. От МОН обаче се разграничиха и обявиха, че от тяхна страна програмата не е подписвана.
ПРОВЕРКИ
В 21 училища храните нямат сертификати за качество, произход и годност от страна на производителя, установи проверка на Агенцията за социално подпомагане. В 43 училища прясното мляко не е отговаряло на изискванията, а 30 са били без помещения, в 26 пък не е създадена добра организация.
...печели от закуска по половин стотинка...
Вярва ли някой?...