Подобно на социалния министър Емилия Масларова и лидерът на КНСБ Желязко Христов смята, че трябва да се превърне с култ професионалната квалификация на служителите. |
Първият вариант е страната ни да отвори изцяло пазара на труда. Моделът обаче не е изгоден за България нито икономически, нито социално, категоричен е Калфин. Затова по-вероятно ще допуснем специалисти, от които има нужда. Така направи Чехия по отношение на български компютърни специалисти, уточни вицепремиерът. Третият вариант е да има административна процедура за допускане на чужда работна ръка. Сега по закон у нас до 10% от персонала може да е чужд, но трябва да се докаже, че за позициите няма подходящ български работник.
"Не мисля, че бизнесът у нас предпочита да наема чужденци. Затова трябва да повишава заплатите и квалификацията на персонала си, иначе няма да останат обучени кадри във фирмите", категоричен е Калфин. "Трябва да превърнем в култ обучението през целия живот и квалификацията на служителите", заяви пък социалният министър Емилия Масларова. Бизнесът вече пое ангажимент - в социално-икономическия пакт за развитие на страната до 2009 г. е заложено, че поне 8% от работниците ще преминават курсове за квалификация и преквалификация. В момента делът им е под 1%, докато в ЕС е 12%.
Освен че липсват кадри за висше и средно ниво на управление, има недостиг и на заварчици, фрезисти и стругари, обяви председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. Работодателите нямат стимул да квалифицират кадрите си, защото след това западните фирми им ги "крадат". Затова трябва да се въведе "погасяване на разходите" за квалификация, предлага Данев. Така ако фирма наеме обучен от друга компания, задължително ще възстановява парите на конкурента. Това трябва да залегне в етичен кодекс между всички фирми, категоричен е той.
ПО СВЕТА
"Няма да има социален дъмпинг от страна на българска работна сила в страните-членки на ЕС", заяви Емилия Масларова. Нискоквалифицираните няма как да работят в чужбина, при положение че и у нас не могат да намерят работа. По тази причина у нас и безработицата няма да падне повече от 6%, прогнозира Масларова. Причината е, че в този дял ще попаднат необразованите, които никой няма да наеме.