През ноември избраният от България еврокомисар трябва да се яви на изслушване в Европейския парламент в Страсбург. Това става ясно от писмо на шефа на Еврокомисията Жозе Мануел Дурау Барозу до премиера Станишев. Писмото е получено заедно с доклада на ЕК на 27 септември, но заради пътуването на Станишев до Германия обявяването му се е забавило с няколко дни, обясни пресдиректорът на правителството Таня Генева.
Издигането на кандидатурите ще започне след 20 октомври, когато Европейският съвет формално трябва да потвърди във финландския град Лахти членството на България и Румъния от 1 януари 2007-а, пише Барозу. Тъй като по същото време у нас ще се проведат президентските избори, най-вероятно еврокомисарят ще бъде посочен след вота, съобщиха източници от мнозинството. Съветът на коалицията, който ще одобри кандидатурата, все още не е насрочен. Тримата лидери трябва да консултират предложението си с Еврокомисията.
Засега в управляващата коалиция са на различно мнение кой трябва да представлява страната ни в Страсбург. Преди два дни шефът на парламентарната външна комисия Соломон Паси официално номинира Меглена Кунева, а външният министър Ивайло Калфин обяви, че би могъл да даде много по-добри предложения за нея от това. БСП предлагат за поста някой от посланиците ни в Париж и Берлин Ирина Бокова и Меглена Плугчиева. Според запознати обаче Кунева има сериозни шансове, ако НДСВ поеме специални ангажименти за целостта на коалицията в следващите години.
От писмото на Барозу става ясно, че Европарламентът очаква една кандидатура. От нашия еврокомисар се иска да обяви личните си интереси. Писмото е придружено с около 30 страници допълнителни материали, които включват формуляри за деклариране на имотното и финансово състояние на претендента и неговия съпруг или съпруга, както и информация за заниманията му през последните 10 г. Всички тези данни ще бъдат публикувани на сайта на ЕК.
В пакета документи е и етичният кодекс, с който бъдещият еврокомисар трябва да се съобрази. В писмото на Барозу се изброяват и някои други изисквания, като почтеност и професионален капацитет да изпълнява задълженията си. "Трябва да знаете, че от Европейския парламент могат да изискват още информация, за да се докаже пригодността на кандидатите и особено данни за политическата им дейност, бизнеса и финансовите им интереси", пише още в писмото на председателя на ЕК.
Европарламентът ще гласува българския и румънски еврокомисар на 4 януари. Най-вероятно ресорите им ще бъдат определени след това.
|
|