Към 14.30 часа вчера петното по Дунав премина край Видин на километър791. На брега се усеща силна миризма на мазут. |
От АЕЦ "Козлодуй" коментираха обаче, че не очакват опасност от навлизане на мазут в охладителната система на централата, която черпи вода от реката. Мотивът е, че помпите са разположени на 17 метра под нивото на реката, на място, което специално е издълбано по речното дъно. Централата има и специални заграждения, които се спускат в реката при опасност от попадане на замърсена вода в съоръженията й.
Екипи на министерството на бедствията обаче също имат готовност за разгръщане на заграждения за предпазване от навлизане на петролни продукти в АЕЦ.
До късно вчера така и не се изясни произходът на петното. Според конвенция за опазване и устойчиво развитие на река Дунав Сърбия би трябвало да ни информира за екокатастрофата, но не го направи, въпреки че петното е минало оттам.
Над 100 пъти е превишена пределно допустимата норма за наличие на нефтопродукти във водите на Дунав, съобщи шефът на РИОСВ -Монтана Боян Цолов. Според него не се касае за отпадни води на танкерите. Замърсяването не идва от граничната река Тимок, а се движи по Дунав, казаха още от екоинспекцията.
Вчера сутринта в 7 часа петното беше с дължина около 20 километра и широчина 400 м, а следобед стигна почти 70 км, обясниха от ГЗ. Плътността му е висока и не е възможно да се обработва с абсорбиращи вещества.
Веднага бяха уведомени ВиК дружествата в крайдунавските общини да не ползват вода от реката за битови нужди и за напояване. Пратени са и указания за спиране на риболова, съобщиха от ГЗ. От изпълнителната дирекция по рибарство и аквакултури във Видин обаче отрекоха да са ги получили. "Мъртви риби също не са открити", заяви пред "Сега" шефът й Милен Методиев. Ако бъде намерена мъртва риба и се докаже, че е убита от петрол, тогава ще забраним риболова, обясни още той.