Париж, Нант, Марсилия: Между двата тура французите излизаха на демонстрации вместо на предизборни митинги. |
На 21 април 2002 г. републиканска Франция си удари най-срамния шамар в президентски избори - изпрати на балотаж националиста Жан-Мари льо Пен, на когото до този момент лепеше етикетите "ксенофоб", "расист", "фашизоид", "л...но" и прочие, та чак "брюкселско зеле" (заради мандата му на евродепутат). На него принадлежи забележителната фраза: "Не казвам, че газовите камери не са съществували. Не съм ги виждал. Не съм проучвал въпроса. Но мисля, че това е само детайл от историята на Втората световна война". Как стана възможно човек с подобни възгледи да стигне на един вот разстояние до Елисейския дворец? Льо Пен се изправи в пряк сблъсък с тогавашния президент Жак Ширак на 5 май 2002 г. и загуби съкрушително само защото заплахата за демокрацията сплоти народа. Но защо трябваше да се прави такава спасителна операция? Опасността изпълзя от
най-скучната президентска кампания
през осемте гласувания за държавен глава от основаването на Петата република от генерал Де Гол. На първия тур се явиха рекорден брой кандидати - 16, докато предишният рекорд бе 9. Народът бе отегчен от старите политически муцуни - партийните слонове от традиционната левица и десница. Всякакви авантюристи се надпреварваха да му предлагат алтернативи, но малцина ги вземаха насериозно. Хората се взираха в политическата екзотика само колкото да се позабавляват (имаше кандидат-президент и от движението на ловците и рибарите), но си знаеха, че се задава класическо премерване на силите между умерена левица и умерена десница. "Класиците" пък предъвкваха стари дебати за сигурността и безработицата, без да предлагат нови решения. Електоратът задряма на първия тур, състоял се на 21 април 2002 г., и отбеляза небивала пасивност - 28,4% отказали да гласуват. Бюлетините на част от разходилите се до урните се разпиляха между многото кандидати и хоп - изненада! Жак Ширак остана под 20% (19,88%) и усети как във врата му диша Льо Пен с 16,86%. Соченият за главен съперник на президента - социалистът Лионел Жоспен - позорно се класира трети с 16,18% и отпадна от борбата. Десницата загуби 4 милиона гласа в сравнение с предишните президентски избори през 1995 г., а левицата загуби 1,5 милиона гласа.
Щом телевизиите разгласиха сензацията, прозяващите се до този момент пред екраните отегчени зрители рипнаха на спонтанни демонстрации. Площадът на републиката, Площадът на Бастилията и други традиционни места за революционни изяви в Париж се превърнаха в човешко гъмжило. Не е ясно кой пръв издигна лозунга
"Републиката е в опасност!",
но със сигурност никой политик не можеше да си го присвои, защото народът се усети, че трябва сам да я брани. На 24 април 2002 г. по улиците имаше 60 000 демонстранти, на 25 април - 250 000, а на 1 май - 1 300 000, от които 400 000 само в Париж. Льо Пен, който по традиция отбелязва на 1 май Деня на Жана д'Арк, а не Празника на труда успя да събере само 20 000 души пред нейния паметник в Париж.
Между двата тура на изборите французите имат две седмици да мислят какво да правят. Обикновено това е период на телевизионни сблъсъци, но за първи път единият кандидат от класираните за балотажа (Жак Жирак) отказа дуел пред камерите с другия (Льо Пен). Ширак обясни, че не желае да легитимира "банализацията на омразата и нетърпимостта". 69% от избирателите обаче искаха да видят двамата в телевизионен двубой. "Както в миналото не приех съюз с Националния фронт, така и утре няма да приема дебат с неговия представител, каквато и да бъде политическата цена. Това е борбата на целия ми живот, борба в името на морала и на Франция", каза Ширак в отговор на сондажите, които го подканяха да излезе на телевизионния ринг.
Льо Пен определи отказа му като "жалко бягство". "Жак Ширак не желае да води дебат с противника си, избран му от народа, затова нека си намери друг народ. Той се страхува от кандидат, който не му е удобен. Страхува се от истината. Бягащият от дуел се опозорява", заяви лидерът на Националния фронт. Вестниците всеки ден се занимаваха с поведението на президента, чието презрение към претендента се контрираше с обвинения в малодушие. Дързостта на Льо Пен растеше и обогатяваше речника му с определения по адрес на Ширак като "суперлъжец" и "суперкрадец", иронизираше го, че е станал кандидат за втория тур на "обединената левица", която срамежливо заяви, че ще го подкрепи.
Връх на самоувереност бе заканата на Льо Пен да атакува височината от 50% на втория тур, а не 20%, както му предвещаваха социолозите, които впрочем се бяха изложили вече с прогнозите си за първия тур. Това, разбира се, бе прекомерно. Неговият максимум бе да привлече гласовете на бившия си партиен заместник Бруно Мегре, който на първи тур се пробва самостоятелно и му отне 2,3%. Така и се случи. Льо Пен спря на 17,79%. Ширак пък събра невижданите 82,21%, които обаче в голямата си част бяха
гласове на отвращението
Числата показваха победа с явно превъзходство 5:1, но Ширак нямаше за какво да триумфира. Народът не гласува за него, а се мобилизира да издигне барикада срещу настъплението на национализма и омразата. Стари привърженици на левицата извръщаха глави, когато пускаха бюлетини за Ширак. Други гласуваха с ръкавици. В селцето Вилман (Елзас), което наброява 157 избиратели, кметът мина първо да дезинфекцира избирателната секция и раздаде индивидуални пакети за "обеззаразяване". След това изборите там бяха касирани от Конституционния съд. Впрочем броят на анулираните и белите бюлетини бе необичайно висок - 5,4%. Активизирането на още 3 милиона избиратели между двата тура обаче бе предостатъчно, за да обере всички луфтове.
Льо Пен пък, който се представя за десен, уверяваше с голяма доза основателност, че е "кандидат на народа", защото Националният фронт се бе превърнал в
най-голямата работническа партия на Франция
Комунистическата партия бе загубила работническия електорат и бе станала секта на интелектуалци. Льо Пен бе отмъкнал онези 20%, които до началото на 70-те години на ХХ в. се падаха на нея. В дебата за безработицата той предлагаше на треперещите за работните си места французи прости решения: да свика референдум за промяна на конституцията, за да се впише в нея като член първи принципът за националния приоритет. Освен това би оттеглил Франция от процеса на европейска интеграция и би възстановил франка като национална валута. Той обеща да спре и да върне имигрантите, както и да отмени "правото на земята", според което всеки, роден на френска земя, има право да стане френски гражданин. "Франция - на французите!", "Франция преди всичко!"- звучи познато, но друг го бе казал за друга държава и в друга епоха.
Всичко обаче може да се повтори. Ако е вярно, че историята се повтаря като фарс, още по-жалко би било да се повтаря, след като вече е била фарс. Всяко подобие между предстоящите президентски избори в България и предишните във Франция ще си бъде чист резил.