:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,600
Активни 538
Страници 11,503
За един ден 1,302,066
Тенденция

Проблемът не е в Европа, а в слабите лидери

Председателят на Еврокомисията Жозе Барозу се опитва да опровергае мнението, че глобализацията обезсмисля ЕС
Снимка: РОЙТЕРС
Най-сложната задача пред председателя на Европейската комисия Барозу е да убеди останалите, че Европейският съюз трябва да продължи да се разширява.
Това трябваше да е статия за поредна глава от безкрайната сага, течаща под название "Да му мисли Европа!" Написването й щеше да е лесно. Погледнете само сивите, напрегнати лица на седящите край масата на европейската среща на върха във Финландия.

На Европа тепърва й предстои да се отърси от политическия потрес, предизвикан от миналогодишния отказ на Франция и Холандия да признаят конституцията на ЕС. Икономиката като цяло дойде на себе си, макар настъпилото подобряване да е твърде относително. А политическият паралич стана не изключение, а по-скоро правило.

Най-голямото нещо, което се надява да получи от президентството си френският лидер Жак Ширак, е да надживее с няколко седмици напускащия скоро "Даунинг стрийт" Тони Блеър. Германската канцлерка Ангела Меркел е популярна зад граница, но у дома постоянно и твърдо я критикуват. А Италия си е Италия. Почти навсякъде



правителствата се уплашиха



пред по-нататъшното разширяване на ЕС. Западните Балкани могат да вървят по дяволите, Турция - също.

Изнемогването се чувства не само в западната част на континента. В по-голямата част на Централна и Източна Европа ентусиазмът, с който бе посрещнато влизането на осем бивши комунистически държави в ЕС, секна. Полша пропиля потенциалния си авторитет, като се плъзна към откровения популизъм. Властта в Словакия в най-добрия случай може да бъде наречена коалиция на гадни типове, а в Унгария управлява самопровъзгласил се лъжец.

В същото време



Брюксел се превърна в изкупителна жертва



за националисти от всички бои. Те искат да ни внушат, че със съюза е свършено, тъй като той в равна степен е причина и жертва на европейските беди.

В действителност не е така. Хората често допускат грешка, като смесват слабостите и късогледството на днешните политици с целта, заради която бе създаден Евросъюзът, и изгодите, които той дава. Националните правителства може да не стават за нищо, а гражданите им да умират от страх от глобализацията, но идеята за единна Европа сега има по-голям смисъл отвсякога.

За това напомни и речта на председателя на Еврокомисията Жозе Барозу. През седмицата бившият премиер на Португалия прочете в лондонския "Чатъм хаус" "лекцията на Хюго Йънг" - ежегодното отдаване на почит към паметта на прекрасния британски и европейски журналист. Сега Барозу заема един от най-сложните постове в Европа, при това, за негово нещастие, в момент, когато



националните лидери са пределно слаби



Еврокомисията процъфтява, когато националните лидери са силни и уверени в себе си, а когато те са слаби, нея я презират. Но Барозу лесно носи своето бреме - по-скоро, защото вярва в това, което казва. Медиите отбелязаха мекия му призив към бъдещия британски премиер да се възползва от възможностите, които открива Европа, вместо да се окаже изтикан встрани от въображаеми демони. Това е много своевременно предупреждение. Гордън Браун, който има най-големи шансове да смени Блеър, се отнася към Европа променливо - ту ревниво, ту неприветливо. Колкото до младия лидер на консерваторите Дейвид Камерън, той е изцяло погълнат от това да накара своята партия да осъзнае реалностите на XXI век - всичко, освен единна Европа.

Трудно е да си представим как тези двама политици, а и повечето други европейски лидери, биха могли да оспорят визията за Европа, предложена от Барозу. Председателят на Еврокомисията иска да види "отворена" Европа, общуваща с останалия свят, достатъчно уверена, за да се променя заради утвърждаването на своите ценности, интереси и амбиции. Той иска да поощрява енергичното икономическо развитие, условието за което е конкуренцията, а не безсмисленият протекционизъм.

Когато Еврокомисията се стреми да внесе промени в договорите след неуспеха на европейската конституция, целта й не е създаването на федерална свръхдържава, която се явява в кошмарните сънища на противниците на обединена Европа, а повишаване на дееспособността на ЕС и най-вече - продължаване на приемането на нови членове.

Според Барозу прекалено много хора в Европа



страдат от самоуспокоение,



когато става дума за бъдещето на либералната демокрация. "Да се смятат основополагащите се свободи за подразбиращи се от само себе си означава те да бъдат подложени на риск. Достатъчно е да се погледне какво се случва днес със свободата на словото и мисълта, за да се осъзнае тази опасност", каза той. Всъщност главната цел на изказването му бе да се опровергае ширещото се днес из цяла Европа лъжовно мнение, че глобализацията лиши от смисъл ЕС. Претенцията на левите, както видяхме на френския референдум, се заключава в това, че щом ЕС не може да вдигне стена между себе си и останалия свят, той е безполезен. Десните казват, че световният пазар вече е заел онова място, което преди беше икономическото пространство на ЕС. В същото време рисковете, съпровождащи отварянето на вътрешния пазар, тласнаха избирателите обратно в обятията на националните правителства.

Последното наблюдение си има своя собствена истина. Електоратът в цяла Европа иска от своите правителства



по-ефективно да го защитават от опасностите на нашата епоха



Но предположението, че тази тенденция намалява ролята на Европа, не издържа никаква критика. Вярно е точно обратното.

Друго мащабно последствие от глобализацията е отслабването на способността на отделните държави да действат. Отварянето на границите предаде властта на бизнеса, отделни лица и транснационални общности. Така че правителствата трябва повече да си сътрудничат, ако искат да реагират на безпокойството на избирателите.

За да се разбере защо е необходимо това, е достатъчно да погледнем съставения от Барозу списък на проблемите, стоящи пред европейските правителства - промените в климата, енергийната сигурност, международния тероризъм, миграцията, демографската криза, глобалните пандемии, изостряне на конкуренцията с развиващите се азиатски държави.

Лидерите, участвали в последната среща на върха, знаят, че Барозу е прав, когато казва, че отговорът на отделните държави на тези предизвикателства може да бъде успешен само в такава степен, в каквато в него е въвлечена Европа. Но



повечето правителства са твърде слаби



или прекалено много държат на евтини аплодисменти като награда за своя популизъм, за да го признаят. По думите на Барозу смисълът на съществуването на Европа през XXI век е сигурността и разцветът в епохата на глобализацията. Проблемът не е в Европа, а в днешното поколение нейни лидери.
5
2551
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
23 Октомври 2006 02:12
Има ли още някой да не е разбрал, на каква копаня тайно се прехранва Барозу-то?
23 Октомври 2006 07:17
Проблемът на европейските страни е в икономиките им, които се сблъскват с тези на азиатските и американската, които се оказват много по-бързо развиващи се. Работа, работа и пак работа. Това е рецептата за силна Европа. Ако някой си мисли, че Европейския Съюз ще му реши проблемите, греши. Обратно, той трябва да създава проблеми, които мениджъри, инженери и екипи след това да разрешават, тласкайки прогреса напред. В противен случай Европа ще бъде изтласкана в периферията на Азия...
23 Октомври 2006 10:58
Изненади тук. Британски вестник публикува про-ЕС статия, а Барозу е казал няколко умни приказки. Движи се, движи се локомотивът на историята
23 Октомври 2006 18:05
Нищо ново под Слънцето! Огромната част от европейците от 600 години /Ян Хус 1414, Лутър Кинг 1480/ си крият главата в пясъка и се надяват някак те да са добре а другите да му мислят! Малко курвалък, малко лихварство, малко индулгенции за всеки случай! В цялата история на "Европата" се прокрадва конформизъм, далавера, бягане от проблемите /при кардинал Ришельо, при Фридрих 2, при Георг 3, при Наполеон, при Мусолини и Хитлер, при маршал Петен и къде ли още не/ Затова и не правят нищо малко нещо близко до това което направиха американците за последните 400 г/ 2007 е кръгла годишнина!!!/ Затова работите им не вървят, никога не са вървели и ако карат така, няма и да тръгнат!!! През 1948-50 планът Маршал ги повкара в пътя /от страх от Сталин/, ама бавно учат, бързо забравят! Така че лидерите им тук ся ни при чем! Лидерите са такива, каквито са хората от които са произлезли! Лидери "отвън" не фелат! И самият барозу, "той си верва"!?! Е па има и доктори на запад!!!
24 Октомври 2006 20:00

Боби,

Първо мисли, после пиши. Не е "Лутер Кинг", а Мартин Лутер и не е "1480 г., а 1517 г., когато той започва Реформацията.

---------

http://blog.360.yahoo.com/pavel_st_georgi ev
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД