:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,023
Активни 514
Страници 9,926
За един ден 1,302,066
ПРОБОЙНИ

ИТ-ходене по мъките

Рекет ли е тълкуването на един и същи казус по различен начин? Да, особено когато става дума за много пари
Снимка: Борислав Николов
Макар че доста стратегически инвеститори смятат, че България е привлекателна за ИТ сектора, бизнес у нас правят главно малки и средни предприятия.
Официалните доклади за корупцията в България рядко обръщат внимание на елегантния начин, по който чиновниците понякога могат да съсипят бизнеса на отделни фирми или цели браншове. Въпреки наличието на добри закони. Едва ли някой автор на доклад например би сметнал незнаенето на чужд език за форма на рекет. Или пък недостатъчното познаване на законите и неправилното им тълкуване. А според български и чужди бизнесмени това позволява върху фирмите да се извършва натиск, в сравнение с който директното искане на подкуп изглежда като стар криминален филм.

Преди две години например американска фирма за софтуер открива клон у нас. Инвестира около 1 млн. лв. в него, осигурява 23 работни места с тенденция те да нараснат. В момента обаче мениджърите на дружеството обсъждат възможността да прехвърлят българския си клон в Чехия. Мотивите са, че условията за правене на бизнес там са много по-опростени и ясни.



Какво всъщност е станало?



"Бюрократичните недоразумения и възможността чиновниците да тълкуват по своему законите е една от основните пречки пред чуждите и наши инвеститори", казва Петър Статев, председател на ИКТ клъстера в България. Липсата на единен източник на информация как работят различните институции в България също спомага за субективизма. "От една страна, имаме относително ясно законодателство, в което съветниците на съответния инвеститор могат лесно да се ориентират. Но от друга - ако решат да приложат бизнес практики, които са все още са непознати у нас, удрят на камък", коментира той.

В сектора на информационните технологии (ИТ) например съществен проблем се оказва прилагането на Закона за ДДС по отношение износа на интелектуални продукти. Нормативната уредба дава възможност при износ на програмни продукти да не се начислява ДДС. Точно това обстоятелство е накарало много чужди софтуерни компании да откриват клонове у нас. Само че тази материя е сравнително нова и позволява тълкувания от страна на администрацията. Ако данъчните преценят, могат да натоварят този интелектуален продукт, предназначен за износ, с ДДС. И понякога се получава така, че ако фирмата майка получи разработка от клона си в България, трябва да плати 20% отгоре. Така много фирми, занимаващи се с разработката на интелектуални продукти, трябва да направят допълнителен разход от 20%, който не е бил предвиден в бизнес плановете им.

Една от опарилите се от този проблем фирми е американската "АМИ Семикъндактър", на която данъчните предявяват иск за дължими 200 000 лв. ДДС. Самата ревизия приключва след повече от година вместо за определените от закона 3 месеца. Обяснението на данъчните е, че няма основание да се смята, че фирмата работи изцяло за експорт. Още по-абсурдно е оправданието, че предоставената документация е на английски и затова



чиновниците не могат да разберат естеството на работа на фирмата.



Въпреки че веднага е подадена жалба срещу решението, данъчната администрация не отговаря повече от 6 месеца.

Според Петър Статев самият закон е написан така, че не приляга на начина, по който е изграден бизнес моделът на големите фирми. "Проблемът с ДДС може да бъде спестен, ако Българската агенция за инвестиции или Министерството на финансите изработят информационна брошура за чуждестранните инвеститори. Така фирми, които идват с чужди бизнес модели, ще бъдат подготвени за реалностите в България", смята той. Според него в ИТ сектора има много случаи, в които данъчните отказват да регистрират фирмите по ДДС с мотива, че не разбират какъв точно им е бизнесът.

Анелия Пергот, мениджър във "АМИ Семикъндактър", също смята, че Българската агенция за инвестиции трябва по-решително да действа. "Агенцията обещава много, но когато фирмата стъпи на пазара, действителността е съвсем различна. Тя не среща бизнесмените с администрацията, за да се облекчи взаимодействието между двете страни", коментира тя.

Фирмите масово се оплакват, че чиновниците в различни краища на страната действат по собствени правила и по едни и същи въпроси взимат различни решения или предявяват специфични изисквания. Обикновено това става в поделенията на Националната агенция за приходите (НАП). На собственици на предприятия, които имат клонова мрежа, често им се случва за едни и същи действия да бъдат глобени от данъчните на едно място, а на друго да не получават санкция.

Друг основен проблем в ИТ сектора е



липсата на достатъчно подготвени български специалисти



Обикновено се счита, че България има достатъчно кадри в тази област. Българските младежи постоянно печелят олимпиади по математика и това заблуждава големите софтуерни компании, които стъпват на нашия пазар.

"Учебните програми в България обаче са морално остарели и не могат да задоволят изискванията на бизнеса. Във Виетнам например всяка година на пазара излизат два пъти повече кадри от всички заети в този бранш у нас", твърди Васил Поповски, технически директор на софтуерната компания "Scaint", която от декември 2005 г. има офис в азиатската страна. Фирмата е на път да изнесе изцяло производството си там, докато не се намерят достатъчно добре подготвени кадри у нас.

Тенденцията Виетнам да измести традиционно силната в ИТ технологиите Индия по отношение на азиатския континент е забелязана още през 2003 г. Тогава изследване на IDC е установило, че за писането на софтуер големите технологични гиганти се насочват към Виетнам, Филипините и Тайланд.

Причината не е само в кадрите. Във Виетнам през първите осем години от създаването на фирма не се плаща данък печалба. Върху софтуера по принцип не се начисляват мита и ДДС, а месечната заплата на програмистите е под 500 долара.

За по-малките фирми от бранша на високите технологии у нас пречка може да се окаже дори самата регистрация. Шефът на Българската агенция за инвестиции Стоян Сталев признава, че административните процедури все още са много бавни и законовите срокове, в които става регистрацията, са твърде дълги. В агенцията постоянно постъпват сигнали от инвеститори, които не могат да се справят с този проблем.

Предложения за облекчаване на процедурите не липсват. Още в началото на годината министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров предложи да се направят предварителни регистрации за фирми, които да се предоставят на чуждите инвеститори. Така те ще стартират бизнеса си за броени минути.

Идеята беше ведомството да запази служебно определен брой фирмени имена и да подготви всички документи, необходими за започване на дейност в България. Когато пристигне чужденец с амбициозен инвестиционен план, той ще получи "виза" за започване на бизнес веднага щом допълни формулярите със своите данни. До момента обаче нищо от тази идея не е факт. Дори улесняването на фирмената регистрация чрез прехвърлянето й от съда в Агенцията по вписванията към правосъдното министерство се забатачи и вместо да тръгне от 1 октомври тази година, е оставена за след влизането в ЕС. Така че засега равносметката е - много обещания, малко действия. Което не само че не привлича чужди инвеститори, но и отблъсква "подлъгалите се" да пробват да работят у нас.
снимка: Юлиян Савчев
Въпреки че български деца постоянно печелят олимпиадите по математика, в България няма достатъчно подготвени компютърни специалисти.
Снимка: Ройтерс
Все повече компютърни фирми изнасят производството си в Азия.
26
4932
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
30 Октомври 2006 01:04
Случайно съм работил с "традиционно силните" индийски програмисти и ИТ менижъри. Без да описвам всичките си "преживявания" те могат да се опишат най-точно, като се сравнят с китайските стоки. Евтини, но скапани като изпълнение и срокове; бизнес културата им определено не е нито европейска, нито американска, а по-скоро азиатска; и в крайна сметка създадения продукт ни причини повече проблеми, отколкото ползи. Така че - толкова за "традиционно силните" индийци.
30 Октомври 2006 01:14
съгласен съм с повечето забележки на горепишещия колега, но ми се струва съвсем логично индийците, освен собственото си великолепие, да залитат и по други азиатски култури.
30 Октомври 2006 03:00
Голям смях! Този ентусиаст дето е тръгнал към Виетнам сигурно никога не е бил там. Аз бях на почивка там преди по-малко от месец и мога само да се удивлявам на неосведомеността му. Виетнам е чудесно място за почивка с природа и плажове равни на тайландските. Но Виетнам все още е комунистическа страна до голяма степен. И това е много, много важно! Там централното правителство все още бълва статистика, която няма нищо общо с реалностите. Така че всичките тия приказки за виетнамски програмисти може да ги пишем в рубриката "слухове". Има и нещо друго - айде идете да поживеете в Ханой или дори в Сайгон (Хо Ши Мин) за повече от месец и ще видим какво и как.... Отидете и опитайте да пресечете улицата на някое кръстовище в Ханой на зелен светофар. И тогава ще говорим пак... Усещането за хаос не може да бъде описано. Никой не спазва дори правилата за уличното движение, какво ли остава за бизнеса.... Ако администрацията в София ви се струва подкупна, виетнамската подкупност ще ви погне още от летището и ще ви вкара в шок. Всички трикове които помним от времената на бай Тошо и Луканов са налични и там и се прилагат масово и даже по-лошо. Във Виетнам чужденците трудно могат да разчитат на голямо съдействие дори от милицията. Ако ти окраднат нещо ценно, смята се за нормално да платиш на милиционера за да си размърда задника и да положи някакви усилия. Виетнамската милиция е "the best money can buy"... Предлагам преди да се приказват глупости, да се попрочитат travel форумите на Lonely Planet например и да се филтрират явните глупости. Ако някой иска да прави бизнес, може да опита в Тайланд - там заплатите са също доста ниски, но хората не са повредени от комунизма. Много японски и американски фирми за които се сещате имат производство в Тайланд и при това много високотехнологично. Така например едни от последните модели на Nikon полу-професионалните камери (200D) се правят изцяло в Тайланд. Почти 40% от хард дисковете в света се сглобяват там... Естествено, конструкторските отдели на фирмите си остават оснорно в Япония и Щатите и взимат японски и американски заплати.

Та така, като стана дума за заплати, истината е една. Който иска да има качествени и много инженери, трябва да плаща добри пари. В противен случай инженерите и учените си взимат шапките и отиват да работят на друго място. A бизнесмените остават да плачат, че нямали кадри и да дават тъпи невероятни интервюта че щели да си мястят бизнеса не знам къде си... Само за Тибет не сте се сетили още. Напомням ви, китайците направиха нова влакова линия на 3500м надморска височина до Лхаса. Местете се там, ако искате...
30 Октомври 2006 04:34
".....Друг основен проблем в ИТ сектора е липсата на достатъчно подготвени български специалисти"........ Айде бе. Аз пък не знаех, че ако си силен в математиката и логическото мислене, не можеш да бъдеш добър програмист...... Драги авторе. Явно си далеч от истината. Проблема е в тиквите, дето се набутват във фирми от ИТ сектора, и понеже не разбират, почват да обвиняват бачкащите там... Знам ги тия. Това са икономистите......... Виж другаря Хърсев като пример.........
30 Октомври 2006 05:45
хехе емакс, сменям думата "виетнам" с "българия" в писаното по-горе и сравнявам с лични впечатления ... нема особена разлика. единствената разлика иде оттам, че ти във виентам си чужденец, а в българия - не, та оттам гледаш на нещата малко по-различно.

колкото до темата - анализът е доста точен. в българия капацитетът на програмисти е малък, а и светнатите хора обикновено зачезват затам, където плащат по-добре. това прави нещата трудни, а когато държавата "помага" както е описано по-горе потенциалът намалява още повече.
30 Октомври 2006 06:52
Сигурен съм , че авторката, разбрала недоразбрала, говори за проблема, въведен още през 1997 с промените в закона за ДДС.
.
Статията е безумна глупост.
Наистина има огромен проблем със закона за ДДС, засягащ износът на услуги.
Но обяснението на авторката, че някой начислява ДДС върху износ е безумна глупост. Никоя страна, дори и България не може да начислява ДДС върху износа. ДДС е данък върху потреблението и по причина, че износ означава потребление извън страната, то страната, която импортира стоката или услугата, начислява ДДС.
Така е навсякъде в Европа, така е и у нас (ДДС е френско изобретение и съществува само в Европески страни (предполагам и в Турция)).
.
Проблемът е, че впрез 1997 няколко умника от Министерство на Финансите, с цел предотвратяване схеми за източване на ДДС с фиктивен износ на услуги модифицират закона, така че ИЗНОСЪТ НА УСЛУГИ ДА НЕ СЕ ПРИЗНАВА ЗА ОБОРОТ ПО ДДС.
.
И понеже според Маракешкото споразумение 10-ина години по рано, софтуерът се класифицира като услуга (както и правенето на филми), то която и да е фирма, занимаваща се изключително с производство на софтуер за износ, дори и да е с оборот милиард лева, то тя не може да се регистрира по ДДС. И съответно е принудена да купува активите си за производство на софтуера (компютри, бюра, софтуерни инструменти, столове и т.н.) с 22 процента по-скъпо (ставката нза ДДС) от фирмата на бай Гошо с годишен оборот 50 хил. лева, произвеждаща боза.
.
Е те това е проблемот.
.
Преди 2-3 години американците от Бояна изквичаха яко от тоя закон (с който и данъчните инспекторие са много наясно), обаче очилаткото министър на финансите на Симо им реши тихомълком проблема в нарушение на закона.
А понеже софтуерните компании нямат влияние във властта още страдат.
.
Аз си загубих няколко седмици през 1998 в разговори с няколко заместник министри и тъпанарите от МФ, които тогава правеха поправки на закона за ДДС.
.
Един зам министър на финансите ме пита в прав текст дали мога да му осигуря Джип.
.
На мене обаче щеше да ми излезе доста солено да осигуря джипчета на 2-ма 3-ма чиновника и прецених, че ми е по-евтино да платя като поп 10-ина хилядарки в зелено.
.
Идея за софтуерниете производители - запищете софтуера си на фласх памет или епром, запойте чипчето на една платка и изнесете платката като декларирате на митницата цената на софтуера $100000 или каквотро ви е угодно.
.
Този закон е идиотизъм и за това, че никой не може да ми каже в един мобилен телефон например (да допуснем че в България се произвеждат мобифони), който се продава за 200 лева, колко струва софтуерът и колко хардуерът, т.е. каква част от изнесеното мобифонче да се признае като оборот по ДДС.
.
Изобщо идиоти на всички нива - от министерство до журналист.

30 Октомври 2006 06:58
Имам предвид че платката със запоена флаш памет или епром е ПРОДУКТ, а не УСЛУГА, и като продукт, износът му се признава за оборот по ДДС.
30 Октомври 2006 07:07
Симо, недей да си мислиш, че си виждал нещо, което не си виждал. Иди до Виетнам. Точно след малко почва топ сезона в Южен Виетнам. Тебе сега майтап ти се струва, ама изкарай две седмици (аз изкарах 3 дена) в Ханой и ако не полудееш и като се научиш как се пресича на светофар във Виетнам, ще разбереш за какво ти говоря. Бил съм на доста места, такова чудо не съм видял. Като видиш и как нагло се дава и иска подкуп там, България и българските катаджии ще ти се сторят като пансион за благородни девици. Не, от мен не са искали. Искаха от техните си хора водещи нас група чужденци. И това пред очите на 10 чужди туристи с камери и фотоапарати! Изобщо не им пука. Недей да забравяш и че във Виетнам има много безмилостна мафия. Нашата милиция някога беше напълно безпомощна да се оправи с виетнамците в София дори по времената на бай Тошо в Бг. Пиша горното не от някаква обида към Виетнам. Аз лично си изкарах супер там, без никакви проблеми лично за мен, но това беше на плажа, под палмите. Това са дребни неудобства за един подготвен турист като мен, който е бил на доста други места. Но ако се опитвам да си представя как някой почва ИТ бизнес там, едновремено ме напушва смях и ме побиват тръпки. Тия шашавеляци от Сциант май не за пръв път ги чета да приказват такива глупости. Да ходят във Виетнам утре ако искат! И до нови срещи в Тибет или на следващия им ИТ център в Антарктида!
30 Октомври 2006 07:10
Друга идея за софтуерните производители - купувайте когато е уместно услуги-средства за производство от чижди офшорни компании а не от Български, които ще ви начислят ДДС.
.
Например сменете БТК като телефонен оператор с някой офшорен оператор на callback.
Данъчните не могат да карат офшорката да ви начислява ДДС, защото България е подписала международно споразумение за това.
.
Това, разбира се е лошо за БТК, но когато си имате работа с идиотите от ГУДА (Главно управление на данъчната администрация), патритизмът е неуместен.
30 Октомври 2006 09:54
Като чета по-горните коментари, се сещам за следния виц:

Човек, летящ на въздушен балон, установил, че се е загубил. Той се спуснал по-ниско и забелязал на земята човек. Спуснал се още и се обърнал към него:

- Простете, можете ли да ми помогнете? Аз се разбрах с един приятел да се срещнем още преди час, но не знам къде се намирам сега.

- Вие се намирате на въздушен балон на 30 фута от повърхността, между 40 и 42 градуса северна ширина и между 59 и 60 градуса западна дължина.

- Вие сигурно сте програмист?

- Да, как се досетихте?

- Вие ми дадохте абсолютно точен отговор, но аз нямам никаква представа какво да правя с тази информация и все още съм се загубил. Откровено казано, Вие с нищо не ми помогнахте.

- А Вие навярно сте мениджър?

- Да, и как се досетихте?

- Вие не знаете къде се намирате и накъде отивате. Издигнали сте се дотук благодарение на въздуха. Дали сте обещание, което нямате представа как да изпълните, и очаквате хората, стоящи по-ниско от вас, да решат вашите проблеми. И накрая, Вие се намирате в същото положение, в което бяхте преди да ме срещнете, но неизвестно защо, за него се оказах виновен аз.
30 Октомври 2006 10:09
Колкото до липсата на свестни ИТ кадри в България - за съжаление тука авторката е напълно права - НЯМА свестни кадри. Новоизлюпените инжинерчета и програимсти за съжаление не могат да свършат нищо като хората, но причината не е в техния капацитет, а в начина им на обучение. Предпочитам да вземам хора с опит, дори и да са без необходимото образование, защото така мога да ги накарам да работят спрямо моите изисквания, без да се налаа да премахвам гадните навици натрупани в университета от някой препродавател, мислещ се за много велик .
30 Октомври 2006 10:18
Карфиолчо, така е било във всички времена и по цял свят. Хората с опит приказват, че "младите за нищо не стават". И аз понякога приказвам така. А истината е, че всички сме почнали по един начин и всеки минава по един път. И твое задължение е да научиш хората си как искаш да ти работят. Не е работа на университета. Университета дава основата. Истината е, че ако някой иска да има свестни работници, той може да ги има. Трябва просто да им създава добри условия за работа и да им плаща добре. Не е лесно, но други начини няма. В противен случай почвате да се приказват едни "ма ще ходя във Филипините да си търся балами". Ми ходи, бе! Ходи отатъка Филипините, на Новите Хибриди при човекоядците, ако искаш. Хвани ги от дърветата и бъди щастлив.
30 Октомври 2006 10:26
Защо в България е трудно да се справиш с бюрокрацията - отговора е толкова изненадващо прост, че май никой не се сеща за него. В България мафията си има държава и я използва за защита от конкуренцията. Това тя го прави толкова умело, че на практика всички смята, че бюрокрацията е виновна и през ум не им минава, че мафията е нагласила така нещата.
За липсата на подготвени кадри в България - това принципно все още не е вярно. Тук се бърка с трудността да си наемеш хора, които да ти работят почти без пари. В ИТ сектора нещата са може би едни от най-ясните поради естеството на работата. Плащай и ще ти работят, а ако не плащаш хората се изнасят от България там, където плащат. Освен това фирмите трябва да плащат и за обучението на специалистите, а не да ги чакт наготово.
30 Октомври 2006 10:31
"Още по-абсурдно е оправданието, че предоставената документация е на английски и затова"- доколкото знам, офэициалния език в България е българския и предоставянето на документация-финансова освобождаване от ДДС на английски това си е направо наглост! Все едно да имам филиал в УСА и да си представя счетоводните документи на български, щото майката е българска фирма.Чакам коментарите на живущите в уса какво ще ми се случи, ще пребъдели фирмата ми или не?
30 Октомври 2006 10:32
За липсата на кадри истината според мен (както в повечето случаи) е по средата. Подготвени хора има, но са по-малко от необходимото. А за младите кадри положението е, че от една страна, завършват умни момчета и момичета, имат основните професионални познания и умения (например програмират добре), но не са научени, че ИТ не е само писане на код. Не са научени на ИТ процеси, проектна организация и т.н. Така че са добри индивидуалисти, но трудно работят в екип със съвременна организация. И трябва и много да учат, и манталитетът да им се променя.
А за бизнес средата е ясно. Много шум, че ни трябват инвеститори и толкова. После - що не се развивала икономката.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
30 Октомври 2006 10:41
Emacs, прав си, университета трябва да дава основата, но наистина трябва да я дава, а не само на долументи. А за обучението - никой не се е родил научен, и никой не е тръгнал на работа с пълен комплект знания. И затова винаги съм се старал да предавам опита си на тези, които назначавам. Проблема е, както посочих по горе, че няма "свръхпроизводство " на качествени ИТ кадри, а по скоро има недостатък. А университетите и нивото на обучение са само една от причините за това. Колкото до маймуните от дърветата- като се насоча в сферата на хранителната промишленост - и за тях ще се замисля
30 Октомври 2006 11:35
Само Горскио е в час. Поздравления. ... Донякъде - и Манрико ... упражнявайте си се ...
30 Октомври 2006 15:04
Манрико, не можеш да очакваш от университети да ти дават специалисти с черни колани по "six sigma", ако знаеш за какво ти говоря. Има и нещо друго, което май пренебрегваш и е много важно - повечето високо образовани маниаци техничари ненавиждат тия неща. Ако не се научиш да работиш с такива хора (geeks), това ще си е за твоя сметка, те са солта на всеки силен технически колектив. Така че добре дошъл в реалния свят в който хората сме различни. Ще си намериш хора които да ти управялват проектите и ще ги обучиш. Ще си намираш други които да са по техническата част и тях ще ги обучаваш. Истината не е по средата, а точно там, където си е била винаги. Нищо ново под слънцето.
30 Октомври 2006 15:37
не можеш да очакваш от университети да ти дават специалисти с черни колани по "six sigma"
Не мога, но ми се иска да дават хора с първоначални познания за ITIL, например. А към гениите винаги се подхожда специфично, но пък и те са много редки. Ако имам гениален програмист, ще го заобиколя с хора, които и документите да му пишат, и кафе да му носят. Ако обаче е нормален програмист, ще си кара по change management процесите и ще си пише бумагите.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
30 Октомври 2006 16:23
Много ми беше забавно да установя, като прочетох обясненията на Горския, че проблем с ДДС-то наистина има, ама обратен на посочения от автора.
Форумът е голяма работа.
Друг е въпросът, дали продуктът на АМИС е правилно класифициран като "софтуер" и дали някой просто не им извива ръцете, за да си вземе своето. Подозирам, че има нещо такова, ако е вярно че ги мотат толкова дълго. Ама чак за джипче не е.
30 Октомври 2006 16:37
Манрико, бъркаш университет със занаятчийница и geek с гений.
30 Октомври 2006 16:48
emacs е съвсем прав - университетите подготвят хора с основата, а какво се работи в някаква фирма с 20 души персонал си е проблем на фирмата с 20 души персонал. Между другото има много IT-специалисти без висше образование, някои Microsoft направиха

От друга страна - Microsoft пускат нови версии на продуктите си (Windows, SQL Server, т.н.) всяка година. Останалите производители също. SUN има нова версия на езика Java всяка година, а C++ дори няма стандарт. На какво искате да учат университетите, кога да се подготвят преподаватели, кога да го преподават, и научилите го начинаещи специалисти дали няма да открият, че това научено вече е старо и няма смисъл?

30 Октомври 2006 17:16

lagabo
Между другото има много IT-специалисти без висше образование, някои Microsoft направиха ...

Личи си и то много
30 Октомври 2006 17:18
Според мене Манрико е прав. Никой не иска чак "six sigma".
Но докато новоизпечения магистър се научи, че нещото, което си пише тихичко на компа, не е готово, когато му тръгне в средата за разработка, а когато поне тръгне на компа на съседчето му по стая, минава доста време.

А маниаците(geeks) са добри за R&D, не за крайни продукти. Не искам да обобщавам, но за тия които знам сроковете за нещо химерно, споделянето с колегите е губене на време и не ние прави програми за клиента, а той трябва да се съобрази с нашите велики идеи.
30 Октомври 2006 18:11
университетите подготвят хора с основата, а какво се работи в някаква фирма с 20 души персонал си е проблем на фирмата с 20 души персонал.
Именно! Въпросът е какво е основата. Аз си мисля, че основата не е точно SQL или C++, макар че толкова разпространени неща е добре да се знаят. Виж, теорията на БД, алгоритмите, процесите и принципите на ИТ са основа. Да се научиш да работиш организирано в екип, да комуникираш, да си организиран - също. Що се отнася до geeks - във фирма с 2 души са си точно на място, с 20 - вече може и да има проблем, с 200 - има проблем. А този проблем се решава ако са ГОЛЕМИ таланти, като им се осигури подходящо обкръжение, ако пък не са - като ги научим да се вписват в организацията, а ако не се научат - като ги изхвърлим.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
30 Октомври 2006 22:12
Обществената ни среда днес е такава, че и гений да си , няма ли я "готовата" далавера , одма си подминат... Въпреки това , уж сме шира , а "материал" ...има... И аз си имам оптимизма... Дерзайте , умни момци и девойчета...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД