:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,671
Активни 562
Страници 10,574
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Раздумки с разни числа

Щеше да е голяма изненада, ако предпоследната туристическа визита на Международния валутен фонд в София бе минала без изненади. Но Фондът емисарите си мени, а нравите - никога. Друго си е, като отидеш някъде на гости, да вдигнеш скандал. Така всеки забелязва визитата и разбира колко важен е посетителят. На това българинът му вика "да си покажеш магарията". Верни на познатия сценарий, разиграван по 3-4 пъти годишно вече 15 години поред, презокеанските посетители се повъртяха малко по жълтите павета и хвърлиха бомбата с



настояването да отменим десятъка



Парламентът трябвало веднага да отхвърли собственото си решение за намаляване на корпоративния данък от 15% на 10%. Грешно било и увеличението с 10% на заплатите на държавните служители. Защото малко били планираните 400 млн. лева излишък в бюджет 2007. Трябвало да са поне милиард и половина. И защо? Защото текущият платежен баланс бил в дефицит. Затова бюджетът на страната трябвало да завършва с излишък. Тази фантасмагория МВФ отдавна я повтаря, но в нея никаква логика няма. Какво общо има между шестте милиарда лева дефицит по текущата сметка и настояването за 1.5 млрд. лева свръхоблагане на българската икономика остава тайна. Ако имаше някакъв смисъл, първо в САЩ трябваше да приложат данъчната тесла срещу платежния дефицит, защото техният е най-голям. У нас вече четири години поред бележим



рекорди по бюджетен излишък,



а текущият платежен баланс става все по-дефицитен. И защо е нужно да се изземват пари от българските фирми и да се замразяват по практически безлихвени сметки в чужбина? Мигар от това експортният потенциал на страната расте? Точно наопаки. Вярно, този път номерата на МВФ няма да минат, всички парламентарни групи заявиха, че десятъкът няма да бъде отменен. Но по-важно е да се обясни, че няма никакво основание да се иска запазването на сегашните високи нива на облагане в България. Първо, защото въпреки намалението на корпоративния данък общата данъчна тежест в България догодина ще нарасне и по план ще надмине 41% от брутния вътрешен продукт. Тази година бюджетът е планиран при 40% от БВП, реално ще достигне поне 42% от БВП. Ще видите, че догодина тежестта на бюджета ще е нараснала поне до 43-44%. Защото по традиция и за "презастраховка"



планът за приходите е нереален



Нямат основание широко разгласените опасения, че при присъединяването ни към ЕС приходите на хазната щели да спаднат с близо 1 млрд. лева. Напротив, приходите на фиска ще се увеличат, защото още от първата година в евросъюза икономическото развитие на страната ще се ускори. Можем да се обзаложим, че основните параметри на бюджета ще надхвърлят значително сегашните прогнози на бюджетното ведомство:

- Обзалагам се, че въпреки намалението на ставката до 10%, приходите от корпоративно облагане догодина ще нараснат.

- Убеден съм, че въпреки вноската за Брюксел и въпреки промяната в режима на облагане на покупките от ЕС, приходите от ДДС няма да намалеят.

- Сигурен съм, че излишъкът в хазната догодина ще се окаже не 400 млн. лева, а поне колкото тазгодишния пореден рекорд. Казват, че до август приходната програма е преизпълнена с 2 млрд. лева, това означава, че до края на годината излишъкът ще гони 3 млрд. лева.



Тлъста хазна не ни е нужна.



Никой няма изгода от трупането на бюджетни излишъци. Твърде скъп е фискалният комфорт, който правителството си осигурява. Вместо да се трупат ненужни резерви логично ще е облагането да се ограничи. Депутатите ще направят най-добре, ако последват предложенията на колегите от Института по пазарна икономика и намалят облагането на личните доходи до 10% пропорционална ставка, както и най-тежкият сега данък - осигурителния поне с още една стъпка от 6%. От адаптация имат нужда и ставките за окончателно облагане на разходите, на лихвите и дивидентите.

Икономическото развитие на страната през последните години показа, че България има значително по-голям потенциал, отколкото всичките матрици на МВФ някога са предполагали. Едно просто, ясно и ниско облагане ще даде нов тласък на растежа. А колкото по-бързо расте икономиката, толкова по-бързо ще се увеличават и доходите. Няма друг начин за измъкване от клопката на бедността.
8
3506
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
30 Октомври 2006 07:11
Този път добро!


Орешарското джудже да си я принтне тая статия и да си я залепи над леглото! Сека вечер да я чете вместо молитва!
30 Октомври 2006 09:39
Я направо да махнат всички данъци и всичко ще е по мед и масло...
30 Октомври 2006 10:32
Напротив, данъците за финансови спекулации да се удесеторят!
30 Октомври 2006 11:34
Брее и Хърсев най-сетне запя моята песен.
30 Октомври 2006 11:58
... и аз съм криткувал доцента преди..,
Но този път подкрепям всяка дума!
И кога най-после трезвата политика, за мен тя е истинската дясна, ще надделее?
Тези 41-44% тежест постепено трябва да се намаляват до 35%.
Няма кой да работи, бре! Докога ще държите високи данъците на хората.
Чакате инвеститори отвън, а си гоните кадрите с келяви заплати и ниски доходи.
И кой точно ще ви оправи политиката? Дедо Джеръми, дето не може да си купи къща в забутаното си английско село, та решил на нашето море да се опне на старини!

А тези 500 000 хил държавани служители дето ги храним всички са икономическа котва. Как искате развитие на трудовия пазар, като всяка година уж ще се намалява броят им, а се качва с по 10%? Взимат ниски заплати, работят още по-малко и държат ниско цялото ниво на доходите.
Политиката на хрантутене трябва да се измени с политика на целите.

Е как да работи някой като колкото е заплата, толкова е и социалната помощ? Като работиш повече, повече ти взимат, защото ДОД ставката нараства? И къде точно е справедливостта.

Социална справедливост е да научиш всеки да си изкарва хляба, а не да взимаш от единия за да даваш на другия.
30 Октомври 2006 12:10
Нека е "много добре", но не е "отлично". Липсва едно много просто, но крайно важно разяснение: МВФ и СБ са продлжение на ръката на финансовото министерство на САЩ, което от своя страна се държи от йодеи-ционисти. Чрез инструментите си ционистите успяват да наложат на всички държави, приели да сътрудничат с МВФ и СБ, своята воля и предопределят икномоческото им развитие и оттам пряко качеството на живот на населението. Тукашните управници само изпълняват разпорежданията на кагала, срещу което са оставени да покрадват.
30 Октомври 2006 16:38
Мали-й-й, мноо будала тоа Хърсев. Немало да падат приходите от ДДС. Ми нали митници с Европа вече няма и тира ти иде директно без ДДС и при фактуриране го начисляваш цялото без да прихващаш частта върху доставната цена (известна още като "рекордни печалби от митниците" ) Може обаче да го продадеш и без фактури и да го изпишеш на дървена фирма в Турну Мъгуреле (това пък е известно като "ускорен растеж на икономиката" )
30 Октомври 2006 20:25
Искаш да кажеш, че у Щатите няма митници и ДДС ли
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД