Виетнамски полицай охранява Националния конгресен център в Ханой, където ще се състои срещата на АПЕК. Както личи от официалния плакат на форума, спонсори са му големи западни и азиатски фирми. |
Можем ли да прогнозираме бъдещето на Америка "след Ирак" според това как се отнасят днес виетнамците към американците и как се развиват връзките между Виетнам и САЩ? Да, възможно е - с необходимите поправки и уговорки.
Естествено
Виетнам не е Ирак
Най-малкото, защото загубите на САЩ в Ирак едва надхвърлят засега 3000 военнослужещи. Във Виетнам убитите американци бяха между 58 и 60 хиляди. Но военните загуби, и особено жертвите сред мирното население в самия Виетнам и в Ирак, са най-малко десетки хиляди - и в двата случая. Без да говорим за разгромената инфраструктура и общата икономическа разруха.
Също като в днешен Ирак през 70-те години малцина очакваха от виетнамците някакви добри чувства към американците. Но ето - Буш пристига в Ханой, а през 2000 г. там бе на посещение и предшественикът му Бил Клинтън. 30 години след войната всичко, свързано с нея и отношенията със САЩ, буди толкова остри чувства, че всички мои събеседници в Ханой пожелаха да останат анонимни.
Виетнамски политолог не успя да посочи някакви точни социологически данни какво е било всъщност отношението на виетнамците към американците през 70-те години, какво - през 90-те и какво е сега. Подобни допитвания там не е имало. Надали обаче някой в тази страна е забравил каквото и да било. Войната е засегнала всяко семейство и тогавашните събития още не са потънали в забрава.
Днес
Америка е икономически партньор номер 1
за Виетнам, посочва източник от правителството. Тя има големи инвестиции в хранително-вкусовия и текстилния бранш, чиято продукция се изнася най-вече в САЩ. Във войната Виетнам получаваше помощ на първо място от Китай и Русия. Китай е втори сред основните търговски партньори на Виетнам (след Европейския съюз) - през 2006 г. се очаква стокооборот от 10 млрд. долара, но по инвестиции Пекин доста изостава от САЩ или ЕС. Русия запазва твърде важни позиции в петролодобива на Виетнам, участва и в съвместни проучвания във високотехнологичните отрасли, например в биотехнологиите. Виетнамският стокооборот с Русия обаче е десеторно по-малък от оборота с Китай.
Джордж Буш пристига във Виетнам не само като президент на САЩ, но и като един от 20-те участници - лидери на икономиките, които обхваща АТИС. Организацията си поставя за цел да превърне зоната в единно икономическо пространство. В Ханой се очакват и лидерите на държави, помагали на Виетнам във войната срещу САЩ, сред които руският президент Владимир Путин и китайският Ху Цзинтао. Икономическият растеж в региона е продукт от взаимодействието между всички страни в АТИС, независимо кой на чия страна е бил в отминалата война.
Трудно е да се каже дали нещо подобно ще се повтори в Багдад след четвърт век или може би още след 10 години. Не се знае и дали американски ветерани от днешната война ще се заселват тогава в Ирак за постоянно. Във Виетнам се случва и това - бивши войници на САЩ идват тук и създават семейства, а други помагат за развитието на американско-виетнамския бизнес. Или пък развиват благотворителна дейност в полза на виетнамци, пострадали от войната.