:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,021,619
Активни 192
Страници 5,788
За един ден 1,302,066

Избирателят навършва пълнолетие

Разумните граждани у нас вече са мнозинство, но все още няма политици, които да ги спечелят на своя страна
Снимка: Велислав Николов
Последният, който се възползва от незрелостта на избирателя, за да вземе властта, бе Симеон Сакскобургготски през 2001 г.
Датата 10 ноември вече носи трепет във все по-малко сърца. Събитията, които вълнуваха едно време всички българи, вече са част само от историята.

След време сигурно ще стане ясно какво се случи преди 17 години - дворцов преврат, революция, установяване у нас на новия световен ред или нещо друго. От днешна гледна точка обаче не можем да не отчетем един факт - българският избирател като такъв вече навлиза в годината, в която навършва пълнолетие. Преди 1989 г. у нас избиратели нямаше. Имаше тълпи хора, които водеха почти насила до урните - за да се осигури поредната изборна победа на всемогъщата БКП с 99.99%. Независимо от възрастта ни всички ние вече караме 18-ата си година като избиратели.

Може би е случайно, че



това съвпада с влизането на България в ЕС



Ако се вгледаме в поведението на избирателя през всичките тези години, няма как да не забележим, че навършването на пълнолетие не е просто каламбур. Българският гражданин преживя своето детство, мина през пубертета и все повече проявява качества на разумен човек. В началото на 90-те години избирателят бе едно малко дете, което лесно залъгваха и манипулираха. Към края на миналото десетилетие пък се прояви като юноша-бунтар, готов да срине държавата си, за да изгради след това един по-добър свят. Всички тези очарователно наивни помисли окончателно изчезнаха, след като в началото на този век избирателят разбра, че всеки, който му обещава светло бъдеще, е просто поредният популист. Дори да е със синя кръв.

Проблемът обаче е, че единствената проява на разума на избирателя засега е отказът от гласуване. Негласуващите, разбира се, си имат сериозни основания. Те са разумни хора и искат да изберат нещо наистина добро, а не да подкрепят по-малкото зло. Така у нас властта взеха партии, чиито избиратели все още гласуват по-скоро на принципа отпреди 1989 г. Те са малцинство, но гласовете им са с огромна тежест, предвид апатията на мнозинството.

Именно в това е основното



предизвикателство пред днешния политически елит



Ако в неговите среди се появи човек, който съумее да събере симпатиите на разумния избирател, той ще спечели победа, пред която вероятно ще бледнеят постиженията и на Иван Костов през 1997, и на Симеон Сакскобургготски през 2001 г. и дори на Георги Първанов през 2006 г.

Сигурна рецепта как да стане това едва ли има, а и хората у нас вече не се лъжат лесно. Дори рейтинговата икона Бойко Борисов не може да разчита само на мъжественото излъчване, внушителния мускул и прекрасния опорно-двигателен апарат. При срещите си с обществеността на генерала му се налага да се среща не само с фенове, но и с хора, които се интересуват какво точно би могъл да направи за избирателите си. Времената на "Кой не скача е червен" и "Вервайте ми" са вече минало.

Със сигурност обаче на разумния избирател би се понравил политик, който му покаже, че няма да разчита само на инерцията, идваща от ЕС. Хората вече са наясно, че у нас



параметрите на политиката почти не се променят,



независимо от това кой е на власт, тъй като голяма част от тях се задават от Брюксел. Това е и една от причините, поради която избирателите губят интерес към изборите. Ако някой политик обаче съумее да надскочи това ниво, той определено ще има успех. Разумният български гражданин има нужда да знае, че именно той е господар на съдбините на държавата си. Явлението "Атака" донякъде е отражение, макар и в нелицеприятна форма, и на тези настроения. Господар на собствените си съдбини не означава непременно противопоставяне на ЕС. Това все още не се осъзнава от нашите политици и затова много често техните колеги от ЕС всъщност са по-големи българи от тях.

Лидерът, който иска да спечели на своя страна мнозинството разумни избиратели, също така не трябва да обещава неща, от които след това да се отмята, обяснявайки, че е заварил държавата в лошо състояние - дежурно обяснение на нашите политици през всичките тези години. Би било хубаво, ако предварително е наясно с какво се захваща и какво може да свърши. Така той по много убедителен начин ще покаже на разумните хора, че е един от тях. Черешката на тортата би било, ако някой политик съумее да внуши, че осъзнава обществения интерес и ще го поставя - ако не преди, то поне наравно с партийния.

Накратко - разумни избиратели дал Господ, търсят се разумни политици!
16
3298
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
16 Ноември 2006 00:13
няма наивници, свършиха, разумен, сигурно е от умен, значи иска умни политици, е това вече си е проблем, някой ще трябва да помпи избирателната активност, че резила ще лъсне
16 Ноември 2006 00:36
Избирателите никога няма да поумнеят, те смо оглупяват!
Ако това се случи с някой, то той няма да е вече избирател!
Одавна са му намерили цаката на избирателя.
Мултимилиардер не се става с избори!
И парите му не могат да се вземат с избори!
И власта и парите са си негови и се наследяват!
Нямало династии а имало било демокрация.
Да, но само за "поумнелите" избиратели.
16 Ноември 2006 01:53
Какво значи избор на ПО МАЛКОТО ЗЛО.

На първо място означава НАТРАПЕН ИЗБОР , натрапен защото не се предлага нищо добро.
На второ място означава ПРИНУДИТЕЛЕН избор , принуден си да избираш по малкото зло.Отиваш да избираш за да се пазиш , а не за да си дадеш вота като носител на суверенитета.

------------------


Ако съпоставите тези два ключови момента и ги анализирате?

, , Проблемът обаче е, че единствената проява на разума на избирателя засега е отказът от гласуване. Негласуващите, разбира се, си имат сериозни основания. Те са разумни хора и искат да изберат нещо наистина добро, а не да подкрепят по-малкото зло.”

, , Последният, който се възползва от незрелостта на избирателя, за да вземе властта, бе Симеон Сакскобургготски през 2001 г.”

Няма друга възможна ОЦЕНКА освен тази.Невероятна арогантност.
При тези условия да наречеш избирателя незрел и да не посочиш , защо е бил принуден да прави натрапен избор , е много , много голяма арогантност , при положение , че това не се дължи и на липса на елементарен интелект , позволяващ да се правят точни изводи.
---------



Редактирано от - хунвейбин на 16/11/2006 г/ 02:05:43

16 Ноември 2006 02:09
Българския избирател на всяка възраст си остава полуидиот, почти несрешан животински вид из Европа.
16 Ноември 2006 02:20
Сродните души на автора се появиха , това добре говори за автора.

--------------

Щом избирателя е незрел , ходил е на избори и е избирал ПО МАЛКОТО ЗЛО.
Какво щеше да стане , ако беше ЗРЯЛ и избираше ПО ГОЛЯМОТО ЗЛО.


За да се обвини народа , случая част от него , избирателите , , какъв логически АБСУРД се получава.

А колко са точни нещата , отиваш на избори , избираш по малкото зло , на теория , на практика не се получава дори и по малко зло , обстановката си остава от зла по зла , направо зловредна-за избирателите , а от там и за народа.
16 Ноември 2006 07:09
Авторът правилно отразява , че разумността на избирателя засега се свежда до негласуване, Защо? Защото той не искал повече да гласува за по-малкото зло, а за нещо наистина "малко, но по-добро", Не , драги, не е така, Не гласува не защото е разумен, а защото по принцип не може Системата да роди Добро, Защото какво добро е ни напускат най силните и най младите-1000000 на брой, Какво добро е да избиват децата ни и с месеци и години и полиция и правораздаване да са безсилни, Какво добро може да е наркоманията, проституцията, хазарта, бедността, корупцията, безработицата, умиращите без лекарства болни, умиращите от глад деца и т, н, и пр, и пр, Това не е и не може да е добро по каноните и законите на всички религии и минали и настоящи цивилизации, Затова и той /избирателят/ вече не вярва , а знае:Демоносрацията само лигитимира Лошите и той не иска да играе чужда игра, Плюе на нея, Докато не разпознае наистина Добрите,
16 Ноември 2006 09:34
не гласувам защото демокрация, власт на закона няма, evn прави икономическо престъпление, топлото и водата и те, де е закона, от прокурори, съдии, медии не искам констатации, а факти и що е свършил закона, не ми е крива демокрацията, а нравствеността на демократите дето ме демонократизират
16 Ноември 2006 10:35
Избирателят не само избира, но и номинира, подкрепя, издига политици. В тоя смисъл българският избирател си остава нефелен и се оставя да го спрягат в пасивно наклонение.
16 Ноември 2006 11:24
Проблемът за по-добрия живот на българиня се корени главно /но не само/ в преразпределение на обществените фондове САМО в ръцете на малка група от фирми и приближени на управляващите партии. Повечето известни фигури от 1989 г си направиха частни партии или течения /в БСП/ с основна цел да са винаги в Народното събрание и когато може в изпълнителната власт. Създадоха и захраниха свой кръг от фирми, а и продължават да им дават. Затова за масато от хората НЯМА достатъчно
16 Ноември 2006 13:57
БКП=БСП=СДС=ДПС=ССД=БЗНС=НДСВ - по-малкото зло.
АТАКА - по-голямото зло.

ГОЦЕ=САВА=ВИКТОР=БОНЧО=НИКОЛАЙ..... - по-малките злодеи
Сидеров - единственият и по-голям злодей.

На следващите избори ходете пак за риба.
16 Ноември 2006 15:26
Не е вярно, че до 1989 г. е нямало избиратели. Например, ЛИЧНО НЕ ГЛАСУВАМ ОТ 1986 Г., КОГАТО ЗА ПОСЛЕДЕН ПЪТ се явих там, където беше регистриран незаконно Иван Велинов, бъдещият председател на ВС-Стражица. Пратих телеграма, в която на юридически език казах, че изборът е незаконен?! Та от тогава насетне не гласувам въобще.Не одобрявам онова, което стана у нас с тези прибързани промени в ущърб на целия ни народ.
16 Ноември 2006 16:00
умора има, от политици символи на прехода, идеологеми, фалшиви цели, идва края на един период на излъгано доверие, и времето на нови идеи, преоценка на ценности, приоритети на общественото развитие, в колорадо например провеждат Aspen Ideas Festival на учени, теолози, философи и политици, среща на най.добрите умове на америка за актуалните теми на обществото, дошло му е времето и за нас
16 Ноември 2006 16:04
Проблемът за по-добрия живот на българиня се корени главно /но не само/ в преразпределение на обществените фондове САМО в ръцете на малка група от фирми и приближени на управляващите партии.
Проблемът за по-добрия живот на българина се корени главно в това, че чака на преразпределение и на обществени фондове, а не на собствените си усилия. И все си избира някой, за когото се надява че ще преразпределя в негова полза. Резултатът е - преразпределение, но не в полза на избиращия, а на избрания. Като се научи мнозинството от българите, че трябва да разчита на себе си, ще навърши наистина пълнолетие.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
16 Ноември 2006 16:47
кой българин чака на преразпределение, данък на доходите ми е 24 % над половината ми пари са за такси, ток, другото е някакъв вид хранене, е, и, в какво съобщество е моята идентификация, непотребни непотребители, ти да речем бизнесираш върхово и си осигурил рекордния 6% растеж, в естония е 12%
16 Ноември 2006 17:01
нататък, къде отиват парите от данъците ми, в здравната система, ами, а и не потребявам услугите и, в образование, ами виж парите за обучение които реално давам, в нови коли за нуждаещи се, в бюджета на тайни служби дето ме алармят за да ме приведат в милиционерски резонанс, къде де, що ли питам, при еднакви цени на медикаменти и консумативи, защо в пъти са повече парите за здраве по света, ами заради цената на труда
16 Ноември 2006 21:14
Оф, тоя Обретенов, ме разсмя изкара , негласувалите първо най-разумни, а после ги определи, като апатични..., после политичарите ни и те неразумни и цялата статия минали мераци в бъдещето...Значи апатичен ли си?! о много си разумен...! Който пие пее, който пее зло не мисли, значи, който пие зло не мисли...Почти логика Обретенова... Върха обаче е, че който вземе та излъже апатичните ще се качи на коня пред НС...Ха Ха.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД