Ако човек слуша идеите на хората от общината за решаването на проблема със задръстванията, ще си помисли, че София е Лондон. Да, обаче столицата ни не е Лондон. София е относително малък европейски град. Когато в британската столица са живеели над един милион души, тук е имало не повече от 3000 пешеходци.
Днес обаче българската столица е пред задушаване от безкрайните задръствания и за пореден път се заговори за въвеждане на такса "център", която всички преминаващи по жълтите павета да плащат. Така правели в британската столица. Наистина можеше да изглежда и справедливо, ако градът ни имаше историята на големия си събрат от Темза. Обаче не, нямаме такава история.
Към днешна дата предложението от "Московска" изглежда обидно, защото от общината се опитват отново да прехвърлят на наш гръб цената на своята некомпетентност. След като ни накараха като данъкоплатци да разчистваме сметките около боклука (всеки от нас плаща екстрите около балирането и екскурзиите на тези бали от точка "а" до точка "б"), сега ще трябва да се бръкнем и за това, че местната власт не може да се справи с комуникациите в града. Освен това не става въпрос само за центъра, а за цялата столица. По този повод не е лошо да прегледаме какво точно се случва и какви са проблемите.
Пътища
В София има отвратителна организация на движението и недостатъчно пътища. Ако си жител на източните квартали и трябва да отидеш в западната част, нямаш друг изход освен да минеш през центъра. Защо е така? Първо, в момента има някои временни проблеми - ремонтът на "Шипченски проход", "Мадрид", изграждането на метростанциите по "Драган Цанков" и най-вече безобразното състояние на Околовръстен път. По тази причина почти цялото движение се пренасочва към "Цариградско шосе" и съответно през центъра. Второ, съществуват нерешени от години инфраструктурни проблеми, които затвърждават "Цариградско шосе" като единствен нормален път към центъра и оттам към всички краища на София. Това са липсата на пръстени около центъра, по които транзитните коли да пропускат жълтите павета. Липсват и ефективни пътни възли. Например, ако дори в сегашното си състояние Околовръстен път има надлези на разклоните за Симеоново, Драгалевци, Княжево, то той би бил предпочитан за по-бързото обхождане на столицата. Вместо това на тези места има светофари, които създават ежедневно тапи. Нормализирането на тези комуникации ще освободи натоварването на този път и съответно ще успокои движението.
Тази ситуация има два аспекта: първо, ако това е временно състояние на нещата, то енергията на общината трябва да се насочи към бързото му преодоляване, а не в инвестиции в тип "софийски бали с боклук". Второ, ако няма изградени обходни пътища на центъра, не е ли рекет да се вземат пари на хората? Такива такси трябва да се събират единствено и само ако човек има избор.
Градският транспорт
Зам.-кметът на София Велизар Стоилов се възмущава в интервю за "24 часа", че щом валне дъжд в столицата, хората, вместо да отворят чадър, предпочитат да се качат на колите си. Така е, но той няма как да знае защо, след като не се вози ежедневно в градския транспорт. Лично аз бих предпочел да се движа с метро - така както го правя в Лондон или Москва. Но там е ясно за колко минути ще стигнеш от точка "а" до точка "б". Няма разстояние в британската столица, което не можеш да изминеш за час, независимо дали си тръгнал към летище "Гетуик" или някое предградие. След като в София дори при тези задръствания предпочитаме да се качваме на колите, значи няма алтернатива за предвижване, на която да разчитаме. Затова таксите са символ на нещо порочно. Такса "център" може да се събира, ако човек има избор.
Паркинг
Да, синята зона в София се увеличава. Центърът е "синя зона" почти без изключения. "Синя зона" обаче не означава паркинг. Там се мъдрят табелки, на които пише "престой до 2 часа". Сиреч, ако някой иска да си остави колата в центъра за повече време, той няма къде я паркира. Във връзка с това нека попитаме: колко паркинга е построила общината през последните 17 години? Нека попитаме и още нещо - след като е ясно, че София ще расте (макар и да не старее), как се планират строежите на нови административни сгради? Ако имаше мъдри хора на "Московска", щяха да вържат новите сгради с изисквания за паркинги. Тук не става въпрос само за центъра. Я например да се разходим в района на "Кемпински" в "Лозенец". Там изникна цяла редица бизнес здания без никакви места за престой. И стана абсолютно непроходимо. Същото се случва в момента в бизнеспарка в "Младост". Първоначалният план на комплекса се промени няколко пъти, вследствие на което сега са построени двойно повече сгради, а местата за паркиране не са се увеличили. Благодарение на очертаващото се презастрояване там сега не могат да се намерят места, включително и около съседните жилищни блокове. Разбира се, ако бяха мъдри на "Московска", можеше да поставят условия (чрез закони, чрез наредби, чрез глоби). Това щеше да удари в нормата на печалба на предприемачите, но пък щеше да превърне София в нормално място за живеене.
Велосипедите
Да караш колело в София е по-опасно, отколкото да си заблуден американски гражданин в родното място на Саддам Хюсеин. Създаването на инфраструктура за велосипедистите обаче е добро решение за подпомагане на ситуацията в столицата. Изграждането на алеи, на места за престой могат да накарат хиляди хора през топлите дни да живеят малко по-здравословно. Ако се изключат някакви смешни жълти линии около НДК, където има знаци, че е за велосипедисти, аз май не съм срещал някаква идея в тази насока. А е малко тъпо да искаш пари за преминаване през центъра, ако не ти се дава избор, нали?
Привилегиите
Улица "Граф Игнатиев" е забранена за движение. Всекидневно по нея (често с бясна скорост) преминават автомобили. Собствениците са следните типове: дипломати, съдебната система (сини лампи), полицаи, мутри и тук-там някой жител на квартала. Целият център се превръща в "синя зона", да. Но там могат без проблем да паркират собствениците на следните талони - "инвалид", "общинар" и др. Искате ли да се обзаложим какви хора ги използват? Това са привилегии. Едните са богоизбрани, другите ще плащат такси, така ли?
Един от начините да се реши проблемът със задръстванията и паркирането в столицата е да се отнемат всички привилегии, без изключения. Ако общинари, депутати, полицаи, съдии и прокурори, мутри трябва да плащат за преминаване през центъра, да търсят места за паркиране, извън "синя зона", ако не могат да преминават безнаказано по забранените улици, ще се почувстват малко по-обикновени, а това е депресиращо (в смисъл губене на време, глоби, разправии с паяци), тогава "Московска", "Дондуков" 1 и 2, "Народно събрание" и пл. "Батенберг" ще се мотивират, ще седнат и ще решат кардинално въпроса за София - чрез закон, чрез инициативи, чрез контрол на строителството, чрез сериозни инвестиции, чрез личната си отдаденост на каузата. Когато бъдат лишени от привилегиите, те няма да имат друг избор, нали? А сега оставаме с впечатлението, че искат да инвестират пари в приятелски фирми, за създаване на нов бизнес - таксуване в центъра. Нещо като системата "софийски бали".
*****
Редактирано от - bot на 16/11/2006 г/ 10:36:32