Ако бъдат въведени ограниченията, предлагани от здравното министерство, доста лекари ще трябва да намалят пациентите си. |
Основната промяна в проекта е, че държавата ще определя с колко лекари и болници може да сключва договор здравната каса. Държавата командва касата, тя пък командва лекарите... Защо държавата не командва лекарите директно?
Da_Mo
Докато:
1. Няма подобаващо остойностяване на медицинските услуги;
2. На здравните заведения, особено държавните, се вменяват социални функции, здравеопазване няма да има.
Чернев
Исус е изгонил търговците от храма, а е трябвало да ги изгони и от болниците! Докторски планов капитализъм!
Manrico
Държавата прави не "рязък", а обратен завой в реформата - т.е. не само спира, но и обръща реформата. Вместо да се върви в посока всеки гражданин да си избира как и къде да се осигурява здравно, а всеки болен - как и къде да се лекува, се връщаме към соцмодела - някой "отгоре" да ми прибира парите, без да ме пита, да ги разпределя както си иска, а ако се разболея, да ме праща да се лекувам (ако изобщо ме лекуват) където си иска.
Gimly
Това, което става с нашето здравеопазване, е следствие на липсата на достатъчно пари и кадърни управници и на малкото, което има. Нещата биха се оправили, ако държавата допусне да се създаде частна здравна каса, така както има частни пенсионни фондове.
Manrico
Не, държавата трябва да допусне да се създадат пълноценни частни пенсионни фондове и здравни каси! В момента в частните пенсионни фондове се превежда само част от задължителното осигуряване - и можеш да си направиш допълнително. Не можеш да се откажеш от НОИ и да се осигуряваш в частен фонд. Същото е и със здравното осигуряване - можеш да си направиш допълнителна осигуровка, но не и да преместиш основната от НЗОК в частен фонд. За феновете на държавното осигуряване - спокойно, не казвам да се закрият държавните фондове - нека си останат и който иска, да се осигурява там. Но защо ни отнемат възможността, ако не ги харесваме, да си преместим задължителните осигуровки в частен фонд?
ТОТО-2
Не виждам нищо лошо в това да се ограничи броят на пациентите на личните лекари. В момента има хора от тях с по 3-4 хиляди пациенти! Имате ли представа кога точно ще намерят време да ги прегледат?
На нас трудно ни се угажда - хем искаме да сме капиталисти (всички без изключение), хем искаме да си ползваме безплатна медицина, както при соца!
bekich
ТОТО-2 , не си много в час. Аз имам 4000 пациенти. Първо, като ми ги направят 2000, ще уволня двамата лекари, които работят при мен, и 2 от трите сестри. Така доходите ми ще се позапазят, а нашият нещастен ще трябва да мисли какво да прави с тях и къде да ги прати по здравната си карта. Второ - как точно ще определят коя половина от пациентите ми да махнат - по азбучен ред или на лотариен принцип. Или аз да избера и да си оставя здравите, а да мапна диабетици, инсулти и т.н., за да получавам по-лесни пари ?
Al Bundy
Най-после на Гайдарски му "светна", че повечето специалисти работят и в болниците, и в частните си кабинети с договори със НЗОК. В работното време, през което трябва да се правят визитации по стаите на болните, се извършват касови прегледи на амбулаторно болни с талони, после тези талони се обработват след обяд в частния кабинет, съответно се пише следобеден час за преглед, на края на месеца талоните се представят в касата и се дръпват парите. Чиста работа! В едно и също работно време се заработва двойно: хубавка заплата от отделението по клинични пътеки + тлъста сума от талони. Това нещо го говорим от години, писахме оплаквания до каси, министерства... Нищо, ни вопъл, ни стон. Така им изнася, защото така работят повечето професори и доценти! Сега обаче положението изглежда е неудържимо и са решили нещо да правят. Така че намалението от 10 хиляди договора на 5 хиляди ще спре именно тази далавера.
Второ. 50 % от лекарите в България се намират в трите града - София, Пловдив и Варна. Там животът е хубав, лекарите не се превръщат във ветеринари, защото не се газят лайна, няма бълхи, пациентите са културни, чисти, не миришат на добитък, я минат 3-4 днес, я не, а и гореспоменатата схема си работи перфектно. Чудничко! Да, ама действителните нужди от медицинска помощ са другаде. Лично аз много се съмнявам, че това, което са замислили, ще даде някакъв ефект. Движение от София към село няма да има, по-вероятно е София - Калотина.