:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,011
Активни 409
Страници 7,914
За един ден 1,302,066
Гледна точка

1 януари - ден за размисъл

Да оставим патриотарските метафори на политиците и на историците-наивисти и да помислим какво ще отнесем в Европа
Христо Карастоянов
Като сме се втренчили в този 1 януари 2007 ... Часовници святкат и отброяват часовете и минутите, дето оставали; фанфари се лъскат, знамена се гладят... А то като си помислиш, първи януари е просто един ден на махмурлук. Ден за армея и за шкембе-чорба евентуално. Той затова е и почивен ден.

Но от този ден сме щели вече да сме част от обединена Европа. И като сме част - какво ни чака? "ЕС удари жестоко износа на българско месо и мляко"; "468 наши компании аут от европазара"; "Месарите вече калкулират загуби заради Брюксел"... И въобще: "Европа се страхува от родните колбаси". Това ни учудва, разбира се, защото на нас самите отдавна вече не ни пука какво ядем всъщност. А никак не би било зле да се поуплашим и ние.

Интересно наистина. Предстоящото членство в ЕС развихри страсти, които, ако бъдат поразгледани по-старателно, ще ни разкрият такива "национални черти", че просто да паднеш.

Търговци, производители, политически търгаши, обикновени престъпници - всеки пророкува каквото му е изгодно, всеки ни плаши свирепо. От една страна - шкембето, ах, шкембето! - а от друга: "Булгар! Булгар!" - и мрачно думкане в гърдите.

Не е ли сега времето, поне за миг да забравим не само за шкембе-чорбата, но и за Симеон, Златния век, Кирил и Методий и че сме имали първия в Европа университет? Защото тогава пък трябва да си отговорим на въпроса защо Иван-Александровото Четвероевангелие не е в София, а в Лондон.

Да оставим настрана "неоспоримите факти" за това как и келтите са българи, а китайският календар всъщност е прабългарски, защото тогава ще трябва да се запитаме защо не знаем значението на половината наименования в този календар.

Да забравим за Карл еди кой си, който говорел на немски с конете си, защото пък немците могат да ни отвърнат, че по времето на този Карл дори и конете са говорели, а по нашите земи все още е имало безсловесни хора.

Да не отваряме поне за малко суетна дума за талантливите българчета, които превземат света с ум и знания, защото тогава ще трябва да си отговорим и на въпроса защо, като го превземат, тия същите талантливи българчета там си и остават.

Временно да поспрем да се бием в гърдите, че сме втората по умност нация в света, защото междувременно две участнички в твърде гледаемо телевизионно състезание изкараха на теста за IQ 50 точки. Хем двете заедно. А според мерките и теглилките на МЕНСА 50 точки означава печална олигофрения.

И Джон Атанасов да оставим на мира - той е конструирал компютъра не защото родът му е от Бояджик, ами защото е учил в американски училища.

Въобще да забравим, че и ний сме дали нещо на света, защото тогава ще трябва да се запитаме защо светът не знае това.

Древността си е древност, но 1 януари е утре, а не през 681 година. Да оставим патриотарските метафори на политиците и на историците-наивисти и да си помислим например за това какво ще отнесем в Европа. Какво и колко ще похабим и загубим в пътя. Какво и колко ще съхраним. Ще забравим ли мъдрата мисъл на един голям французин, че Европа не е общо отечество, а е общност на отечествата. За саламите ли ще се тръшкаме там или ще съизмерваме духа си с духа на всеки друг европейски народ. Пак ли ще разчитаме единствено на фолклора си. Колко книги от български автори фигурират в списъците на европейските бестселъри... Е, всъщност то това вече дори не е въпрос, а констатация, върху която си струва да се замислят няколкото писателски съюза. Защото на държавата литературата й е последна грижа. Например държавният Национален фонд "Култура", поощрявайки с конкурси преводите от български на чужд език, изрично подчертава, че ще бъдат гледани с предимство преводите от български на някой от тъй наречените малки езици. Интересно. Значи правителството предпочита да познават нашата книга в Унгария, но не и в необятния англоезичен свят. Което си е горе-долу като да рекламираш стоката си не в "Метро" и "Кауфланд", а на пазарчето в махалата.

Та така. Хубавото на 1 януари е, че е почивен ден. Един вид - ден за размисъл. Напълно подходящ например за припомняне на онзи разказ на Селинджър - "По-високо билото, майстори!"
Снимка: Ройтерс
България се кани тържествено да влезе в ЕС на 1 януари 2007 г. Дали след това обаче ще успее да промени манталитета си?
28
2514
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
27 Декември 2006 22:46
Това какво беше?
27 Декември 2006 23:31
Нали!?


А вчера газетата писа, че най-важното било да сме българи!


Иди че разбери.
27 Декември 2006 23:39
Аз на първи януари гледам Виенската филхармония (по телевизията)...И тази година ще направя така

Но някой ден ще гледам на живо!
27 Декември 2006 23:41
дайте да влезем на 1 януари в Китай, може би ще е по-добре, товарищи!!!!
28 Декември 2006 00:16
Това аз го разбирам така - лягаме си с Големите надежди (Дикенс няма нищо общо) и се събуждаме с Голямото разочарование. Все едно Х. Карастоянов да покани Лили Иванова нагиздена, гримирана, напарфюмирана, фризирана и т.н., и да легне с Големи надежди. А на сутринта - какво да види! Сбръчкано рошаво бабе с омачкана и раздърпана секси нощница. Най-много да запее (той, не тя) "Ти сън ли си, или те има..." и да избяга презглава.
28 Декември 2006 00:37
И Джон Атанасов да оставим на мира - той е конструирал компютъра не защото родът му е от Бояджик, ами защото е учил в американски училища.

Гладен списувател шкембе чорба с чесън сънува.
Джон Атанасов не е конструирал компютъра а е направил принципната схема валидна общо взето и досега. ВСВ спира разработките и 43 тонният "компютър" е конструиран през 1946 от Бабидж. Определено акад./тогава млад професор/ Благовест Сендов изиграва важна роля за експонирането на въпроса и признаване авторството на Атанасов.

28 Декември 2006 00:54
Аз пък мисля че на 1 януари най-големите махмурлии че са цървените тикви , седемнайста република желаеха да ни направят а оно колелето на историята тека се завърте че най -напреде влезнаме у НАТО а сега па у ЕС . Епа и Хичкок не може да измисли текъв филм
28 Декември 2006 01:04
бе и европата ще я цепи главата като ни види с румънците....
28 Декември 2006 02:25
немците могат да ни отвърнат, че по времето на този Карл дори и конете са говорели, а по нашите земи все още е имало безсловесни хора.

За една "гледна точка" и тая глупост беше достатъчна. Останалете не требваше да ги разхищава така щедро, а можеше да напише цел куп "гледни точки".

28 Декември 2006 02:45

Ако се вслушаме в това можем да сме оптимисти, че няма да сме "доброволните лузъри" на Европа.
28 Декември 2006 04:47
Направо тръпки да те побият само като си го представиш - цяла една нация седнала и замислена...
28 Декември 2006 05:18
Дядо, радвам се за влизането на Б-я в ЕС не заради себе си, а заради онези качествени българи, които го заслужават. Те ще са граждани на света, част от световния елит. Колкото до нашите "политици" и "бизнесмени", те отсега планират внясането на работна ръка от третия свят. В Румъния средната работна заплата станала 320 долара, у нас реват, че око станела 200 лв. щял да се срути бюджета...
28 Декември 2006 05:21
Авторът дълго време се е въртял около "Позитано" 20 и това не му се е отразило добре на перото.
28 Декември 2006 06:36
"В Румъния средната работна заплата станала 320 долара, у нас реват, че око станела 200 лв. щял да се срути бюджета..."
Средната работна заплата, батинка, не се решава от правителството, а от икономиката. Може би говориш за минималната?
28 Декември 2006 06:54
Много ми е интересно, как месари и млекари изчисляват загуби кат и до сега не са изнасяли у Еуро зоната, или това са бъдещи неопределени евентуални такива.
28 Декември 2006 07:49
"Средната работна заплата, батинка, не се решава от правителството, а от икономиката."
Така значи, ами ако икономиката е планирана, т.е. по-голямата част от работещите (или евентуално всичките) работят т.нар. държавни работи? България е много далеч от пазарно стопанство, за да се определят заплатите от пазара. Вие като си живеете "охолно и добре" защо не се образовате в новата си родина? Мрак духовен по западен модел.
28 Декември 2006 09:13
<- Песимистите и оптимистите -> са две страни на една монета. С нея лозе не се копае, най-много да си купиш дъвка без захар...
28 Декември 2006 10:48

Слабичко, Христо.Слабичко, Карастоянов.Какъв" необятен англоезичен свят " си засънувал с тези хилави напъни за "ероние"/както казваше героят на Т.Колев/ ?!
28 Декември 2006 11:09
На Авторът искам да му кажа, че не е морално да прехвърля ниското си самочувствие и липса на себеуважение върху българският народ.
Я си стоите в къщи да си се самоунижавате колкото си искате.
Защо искате да тровите и нас?
28 Декември 2006 16:24
ДЪРТЬО,
В случая, ака си учил граматика в училище-трябва да знаеш, че не се пише "...АВТОРЪТ..." , а "...Автора...". Учете се , драги и тогава списователствувайте.
28 Декември 2006 16:50
Т а м н я к а д е , а в т о р ъ т с п о м е н а в а з а ч е р т и т е н а б ъ л г а р с к и я х а р а к т е р . Щ е с и п о з в о л я в а д а м у п о с о ч а е д н а о т т я х и т о п р и с ъ щ а и з а н е г о с а м и я "С А М О О П Л Ю В А Н Е" щ о т о п л ю е ш л и н а р о д а с и п л ю е ш и с е б е с и .
28 Декември 2006 17:15
Бе тоя Карастоян май е роден в някой си Карабулгаристан, както ги е написал тея олигофрении, но нейсе...Все пак той май и от метафори не разбира и това, че ако той се е запътил да ходи и се изтипосва в Европа, Българския народ няма да се юрне на Запад, като нЕкои българчетата които мият с "интелект" обаче чинии в пицарии и клозети по света, а Европа най-сетне ще дойде тука в България. Нали затуй вече 15 години си освобождават икономически, па и духовен терен тука, докато отваряхме и затваряхме глави на договора но всъщност националната си индустрия, култура и суверинитет...За такива, които се възхищават от говора на германските коне не остава нищо друго да си дъФчат сламата на нихилизма и чуждопоклонничеството, че свят да им се завива...Нейсе тука у форума за цяла петилетка четох много такива като тоя национален предател...
28 Декември 2006 18:04
БГтата сме най велике.

Не само календара, ами времето, огъня, колелото, електричеството, крушката, изкуството и въпросителният знак са все БГ изобретения.

Кво не му разбирате на автора, като бил толкова прост?

Може би не е той простия, тая мисъл не ви ли минава?
28 Декември 2006 18:26
Vokil Dulov
ака значи, ами ако икономиката е планирана, т.е. по-голямата част от работещите (или евентуално всичките) работят т.нар. държавни работи? България е много далеч от пазарно стопанство, за да се определят заплатите от пазара. Вие като си живеете "охолно и добре"
Ти да не си объркал 2007 със 1987г. Първо се запознае каква е часта на държавното производство и каква е на частното у нас, пък тогава се пени във Форума.
28 Декември 2006 18:55
Уважаеми Борн, забележката Ви е основателна.
Благодаря за поправката.
28 Декември 2006 20:21
"Първо се запознае каква е часта на държавното производство"
Драги ми Мrx++, производството в България като дял от стопанството е около 32%. Става дума какъв е дела на държавния сектор от цялото стопанство и мойта теза беше, че е достатъчно голямо за да оказва влияние на големината на средната заплата. Ако имаш числа и проценти, които доказват противното- не се чувствай притеснен, ами ги сподели с нас. Аз лично бих се радвал ако докажеш, че греша. Ама ме съмнява.
28 Декември 2006 20:38
За автора,
28 Декември 2006 20:41
Освен това с написаното се опитвах да намекна на babajaga2-2, че бърка пазар и стопанство като понятия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД