Заради промените в митническия режим след 1 януари 2007 г. стоките на много фирми се оказаха блокирани. |
Основният проблем е, че стоки, внесени преди 1 януари 2007 г. при режим "Активно усъвършенстване", не могат да бъдат изпратени към клиентите от ЕС. От организациите настояват спешно да се приключи вносът, без допълнителни формалности и финансови тежести, както за българските, така и за чуждестранните фирми от ЕС. "В момента при опитите ни да извършим митническа обработка на стоките се поставят най-различни условия - да платим мита и ДДС за вноса на стоки, които видно от документите не са наша собственост", пишат текстилците. От тях се иска още да търсят от партньорите си допълнителни документи, каквито не могат да бъдат издадени със задна дата.
Другата сериозна драма е с изделията, които са тръгнали към България в края на 2006 г. и са пристигнали тогава, или в началото на тази година. За тях също се настоява да бъдат платени мита и ДДС, независимо че стоките не се водят собственост на българските фирми. Не са разработени и процедури за вноса на изделия от трети страни, които не са членове на ЕС. "Настояваме процедурите по отношение на ДДС и митата да бъдат уточнени в най-кратки срокове при отчитане на интересите на бранша. Опитите ни да работим през изминалата седмица показаха, че има остра нужда от единна информация, която да достигне до всички митнически бюра в страната, както и до фирмите ни", пишат от асоциациите.
"Пратките, получени преди падането на митата от 1 януари, се обработват по стария митнически режим", обясни говорителят на РМД-Пловдив Еванджелин Станчева. По думите й всеки вносител може да дойде на място в митницата и след като се оформят нужните документи, да си плати дължимото мито и да си освободи стоката.
На трасето между Гранична полиция и митницата на Дунав мост все още стоят двадесетина заключени коли, изоставени преди 1 януари на отговорно пазене. "В началото те бяха 40 и намаляват всеки ден", съобщи вчера началникът на Митница Русе Кирил Йорданов. Проблемът възникна по Нова година, когато влизащи в страната през Дунав мост българи се оплакаха, че митницата иска да обмити внесените им коли по старите тарифи. Нашенци докарали около 30 возила от Европейския съюз в последните дни на миналата година и тъй като митническите служители почивали, не успели да платят дължимите налози, твърдят шофьорите.
Според Кирил Йорданов българите се опитвали изобщо да не плащат никакви такси. След 1 януари обмитяването на колите вече се извършва по фактурна стойност, за което са необходими средно по 300 лева на лек автомобил, а не по 1500-1800 лв. за ДДС върху мощността на двигателите, както бе преди това. Нашенците обаче не искали да платят таксите и по облекчения режим, защото сметнали, че след Нова година ще внасят коли съвсем без пари.
Преди дни други възмутени търговци алармираха, че стоките, които се внесени преди 1 януари 2007 г., не може да бъдат обмитени заради промени в софтуера. Служителите на митниците не били обучени да работят с новата програма, в която имало и пропуски, затрудняващи обработката на стоки. Агенция "Митници" обеща да изпрати специални указания как да се действа в по-заплетените случаи.