Румен Петков е зам.-шеф на БСП и член на работната група на социалистите за преговорите по съставяне на правителство с мандата на 40-ото НС. Бивш кмет на Плевен през периода 1995-1999 г. Депутат от Коалиция за България. Роден е през 1961 г. в Плевен. Има висше математическо образование.
- Г-н Петков, кой от 4-те варианта за коалиционен кабинет, които описа Сергей Станишев, е най-реално изпълним към момента?
- По-важното е кой е най-национално отговорен, най-нужен и полезен за държавата. Като национално отговорно решение, което би имало силен авторитет в страната и сред международните ни партньори, се очертава тристранният формат Коалиция за България-НДСВ-ДПС. Такъв вариант би успокоил ситуацията в страната и би допринесъл и за по-голямо доверие в институциите. А пред международните ни партньори ще бъде една гаранция за приемственост в политиката, насочена към евроинтеграционните процеси.
- Това е желаният вариант, но дали е постижим?
- Отвъд желаното трябва да проявяваме реализъм. В момента Коалиция за България има една изчистена позиция и коректно поведение, които показват чувство за отговорност. Такава отговорност трябва да бъде проявена от всички политически партии. Ние инициирахме преговори. Два кръга от тях - с НДСВ и ДПС - минаха. Срещнахме се с представителите на Български народен съюз, със синдикатите. Всички декларират, че разбират необходимостта час по-скоро да заработи Народното събрание и да бъде формирано едно силно правителство, което да разполага със солидно парламентарно мнозинство. Един от големите плюсове на тристранния вариант е фактът, че той гарантира конституционното мнозинство. Това би облекчило работата на парламента и би я изчистило от излишни политически заигравки.
- Значи още не е ясно дали ще го има НДСВ в правителството?
- Въпрос на преговори. Мисля, че колегите в НДСВ добре разбират, че тези преговори не могат да бъдат протакани до безкрай. Доволен съм, че в разговорите ни досега напред бяха извадени политиката и националните приоритети. При последните срещи достигнахме до много близки позиции. И ако всички колеги, с които разговаряхме, са били откровени, че оценяват сложността на ситуацията и разбират отговорността, възложена от избирателите, не би трябвало да има пречки за реализирането на този вариант. Ако възникнат пречки, те няма да са от принципно естество.
- Пречки има. Имате непримирими позиции с НДСВ за фигурата на бъдещия премиер?
- Не виждам нищо непримиримо. Европейската и световната практика в демократичните държави гарантира, че премиерът се излъчва от най-голямата парламентарна група. Всичко останало би било пренаписване на изборния резултат и извеждане на личните интереси над обществените.
- НДСВ очевидно не мисли така.
- Не съм убеден, че всички в НДСВ не мислят така. Сегашният кабинет би трябвало добре да оценява значението на изборния резултат. Никой няма да ни разбере в Европа, ако седнем с днешна дата да пренаписваме резултата.
- Да не би да намеквате, че НДСВ може да се разцепи още в началото на парламента?
- Трудно ми е да коментирам тази перспектива.
- Добре, но има голям натиск и извън, и вътре в партията вашият лидер да оттегли номинацията си за премиер?
- Не бих казал, че това е голям натиск. Разбира се, на заседанието на Висшия съвет част от колегите изложиха такава позиция. Аргументираха я с изключително голяма сериозност и отговорност. Но по-възприеманото решение е именно лидерът на БСП да бъде и министър-председател. Подчертавам, че влизаме със следната позиция в преговорите - мандат, реализиран от Коалиция за България, с кандидатурата на Сергей Станишев за премиер и най-вече с ясни принципи по политиката. За нас участието във властта не е и не може да бъде самоцел. Важното е да сформираме едно силно и отговорно правителство. - Как ще отговорите тогава на хората от вашата партия, които твърдят, че щом нямате мнозинство, премиерът трябва да е неутрална фигура?
- Очевидно хората, които твърдят това, имат своите аргументи. Те бяха разгледани сериозно на заседанието на Висшия съвет. Но не считам, че ситуацията в страната, отговорностите, които имаме пред ЕС, и тези, които са ни възложени от избирателите, предполагат да се търси такъв тип независима фигура. Какво означава независима фигура и какво означава независим експерт, когато говорим за политическа отговорност и за формирането на едно силно и ефективно правителство! Всички 17 човека, които се изказаха на пленума, достатъчно отговорно подходиха към въпроса. Това е изключително важен и за БСП, и за страната въпрос. Убеден съм, че заседанието на Висшия съвет беше обърнато по-скоро към националната отговорност, а не към стремежа да бъде гарантиран вътрешнопартийният интерес на БСП. Днес една такава независима фигура надали би била полезна за работата на едно силно и ефективно правителство. Дори бих казал, че ще е неудачно.
- Защо?
- Защото става дума за политическа отговорност, за гарантиране на солидно парламентарно мнозинство. В противен случай би се размила отговорността. Когато няма ясен политически носител на мандата, това би затруднило работата на едно мнозинство както и да бъде формирано то. А правителството се нуждае от силен политически гръб, от ясен изразител на мандата.
- Дали натискът за отказ от премиерски пост не е предконгресна тренировки за смяна на ръководството?
- Вярно е, че ни предстои конгрес в края на годината. Но мисля, че ако има хора, които сега излагат позиции като препратка към бъдещия конгрес, бъркат. Не смятам, че в момента има такива настроения.
- Ако фигурата на премиера остане единствената спънка пред тройната коалиция, на какви отстъпки е готова БСП?
- Трябва да е ясно, че кандидатът за премиер трябва да бъде излъчен от парламентарната група на Коалиция за България. Всичко останало е несериозно. И освен че няма да внуши сигурност в партньорите ни, няма да бъде разбрано от обществото. Имаме достатъчно солиден кандидат. В последните дни се прокраднаха твърдения, че мотивацията за втори премиерски мандат за Сакскобургготски е в това да се гарантира приемственост в европейската ни политика и че той е най-добре възприеман в Европа. А нещата далеч не стоят така, защото Сергей Станишев е член на Президиума на Партията на европейските социалисти. Има лични отношения с голяма част от европейските лидери.
- Ако успеете да се разберете с НДСВ, нормално ли ще е сегашни министри да запазят постовете си?
- Не е невъзможно, но трябва да се коментира всяко едно предложение. Защото няма нормален български гражданин, който да си представя г-н Валентин Церовски в един кабинет, излъчен с мандата на левицата. Но нека чуем конкретни идеи и предложения и сме готови да ги обсъждаме.
- Освен Церовски ще споменете ли някой друг?
- Не бих искал да влизам в детайли, за да не възпрепятствам преговорния процес. В крайна сметка много е важно колегите от НДСВ да прецизират предложенията си, така че те да са приемливи и за Коалиция за България, и за ДПС, и за обществото. Разбира се, до тези разговори ще се стигне, ако реализираме тристранния формат.
- А има ли министерства, които в никакъв случай няма да отстъпите?
- Не мисля, че това може да е спирачка в преговорния процес. При двустранна коалиция ситуацията е една, при тристранна - съвършено различна. Разпределянето на властовия ресурс не може да бъде препъникамък.
- Според социологически проучвания най-желаната коалиция е НДСВ-БСП. А има силни негативни настроения срещу ДПС, включително във вашата партия?
- Трябва да отчитаме реалностите в страната. Сред тях е и ДПС. И ако действително търсим едно стабилно и силно правителство, не бива да бъдат поставяни такъв тип условия. Друг е въпросът, че при формирането на правителството във всяко едно от ведомствата трябва да бъде намерен баланс, който да отразява реалното представителство в мнозинството. - Как ще отговорите тогава на ваши съпартийци, които твърдят, че ако БСП се съюзи с ДПС, няма да могат да се покажат в регионите си?
- Негативните настроения от управлението не могат да бъдат адресирани само към ДПС. Има райони, в които ни е тежко и трудно и част от отговорността трябва да бъде и на партийното ръководство. Има райони, които се нуждаят от повече внимание сега и от сериозна подкрепа от страна на Висшия съвет. Сред тях са Кърджали, Търговище, Разград, Силистра. Добре разбираме както процесите, които текат в тези региони, така и собствените си отговорности.
- Не си ли противоречите - едновременно търсите НДСВ и ДПС за партньори, а от друга страна, критикувате остро кабинета в последните му дни и искате касиране на вота в Кърджали?
- По отношение на Кърджали въпросът е принципен и няма персонален адресат. Държим да се проведе съответната процедура, за да има пълна яснота извършвани ли са нарушения. И ако такива има, да се направи възможното да се отрази реалният вот на избирателите. Не считам, че това, което се получи в Кърджали, е полезно за самия регион и за държавата. Такъв тип напрежение е излишен.
- Ако БСП не успее да реализира мандата, какво ще последва - подкрепа на мандата на НДСВ или предсрочни избори?
- Първо, не приемам такава хипотеза. Национално отговорният подход предполага съставяне на правителство с първия мандат. Останалото би било доста грозен експеримент на гърба на българските граждани. Второ, предсрочните избори са убийство за страната. И сега е достатъчно ясно, че България може би няма да стане член на ЕС през януари 2007 г. И това трябва добре да се разбира от обществото. Причините са комплексни - и напрежението в ЕС, и неизпълнените ангажименти на правителството ни. Но предсрочни избори ще ни хвърлят не в 2008 г., а в ситуация, в която да нямаме полезен ход.
- Ще има ли коалиционно споразумение до 11 юли, когато се очаква президентът да свика парламента?
- Поне ние сме с нагласата двата документа - за политическата рамка и параметри на управлението и коалиционният договор, да са факт дотогава.
- Отчитате ли факта, че ако постигнете тристранна коалиция, ще има вътрешно напрежение в БСП заради нереализирани амбиции?
- Да, това е реален проблем, но изхождайки от националния интерес, сме готови на тази стъпка.
- Дори с риск от разцепление?
- Важното е да не рискуваме интересите на България. 15 години се правят опити и внушение за разцепление, и то безрезултатно. Е, който подозира или работи за разцепление на БСП, се е объркал много жестоко.
|
|