На хартия столицата отново се оказа изпъстрена с островчета на реда, в които гражданите и фирмите не извършват почти никакви нарушения. Така например в голям район като "Младост" за една година са били издадени всичко на всичко 60 наказателни постановления за нарушения на общинските наредби, показва отчетът за контролната дейност на Столичния инспекторат през 2006 г. Инспекторатът следи за спазването на всички общински наредби.
За една година на база издадени от инспекторите актове районните кметове са наложили с наказателни постановления общо 4479 глоби. Това са нарушения, при които санкциите са по-сериозни и не могат да се наложат на място. Рекордьор с 846 наказания е район "Средец". 733 са наказателните постановления в "Оборище", 300 - в "Люлин". Драматично различна е картината в други райони. Едва 26 са глобите, наложени с наказателни постановления на територията на Банкя. В пренаселения и буден и нощем Студентски град санкциите са 74.
Общо 359 313 лв. е следвало да платят гражданите и фирмите по тези наказателни постановления, сочат справките. Събираемостта на глобите обаче е нищожна - 8.1%. Експертите обясняват това с тежкия ред за събиране на сумите. По закон наложените с наказателни постановления глоби се събират по реда на държавните вземания. Ако това не стане в рамките на 2 години, давността изтича и нарушението отпада. Тепърва ще се мисли как може да се промени това. От по-маловажни нарушения, при които глобите са до 10 лв. и се събират на място, инспекторатът е събрал 204 200 лв.
Ниските заплати и рисковете демотивират инспекторите, считат още в инспектората. Оттам настояват от средата на годината щатът да бъде увеличен от 375 на 458 бройки, а основната месечна заплата на младшите инспектори да бъде увеличена от 298 на 400 лв.
КРИТИКИ
Бюджетната комисия в СОС прие вчера резервирано настояването за повече щатове. Съветници разкритикуваха ниските обороти на работа в някои райони и липсата на санкции върху концесионерите. "Как е възможно на ден да се издават 8760 констативни протокола по работата на концесионерите, столичани да се будят и лягат с думите, че градът е мръсен, а да няма нито една санкция", попита Христофор Христов от БСП. Тошко Добрев от коалицията около "Гергьовден" попита защо инспекторатът се издържа от такса смет, когато отговаря и за странични на чистотата дейности.
|
|