В БСП недоумяват защо коалиционният им партньор НДСВ запази мълчание при спорните дебати по закона за избор на евродепутати и най-вероятно казусът ще бъде поставен на коалиционно ниво, разказаха пред "Сега" от ръководството на соцпартията. Още по-голямо смущение у червените породи вчерашното решение на жълтата парламентарна група депутатите да гласуват по съвест текста, според който всички български граждани имат право да дадат вота си за евродепутати. Дебатът ще продължи днес.
Социалистите изразили безпокойство по време на заседание на Изпълнителното си бюро от опитите да се прокарват опасни внушения на етническа основа. Миналата седмица дясната опозиция напусна залата при гласуването на закона за избор на наши представители в ЕП, тъй като мнозинството отказа да приеме искането й за евродепутати да гласуват само живелите най-малко 6 месеца в България или в страна от ЕС. Десницата призна, че основният мотив за това е да не могат да гласуват за ДПС изселниците в Турция.
Говорителят на БСП Ангел Найденов обясни, че левицата не е променяла мнението си по казуса и все още смята, че във вота напролет трябва да участват всички български граждани.
Жълтите пък ще се опитат да прокарат първоначалната си идея, според която право на глас имат тези, които три месеца са живели у нас или в страна от ЕС. За тази цел те ще търсят контакти с Надежда Михайлова и Красимир Каракачанов, чиито предложения са същите като на ДСБ - за 6 месеца, но още не са гласувани.
Червените пък стартираха подготовката си за местния вот наесен. БСП ще поръчва социологически проучвания по места, с които да тества отделни имена за евродепутати и кметове. За да се избегнат проблеми от минали местни избори, червените решиха последната дума при спорни номинации в различните общини да има ИБ.
Жълтите си знаят интереса. 3 месеца е доста коварен срок. Доган може и да се изкуши. Ще настанят гласуващите в хотелите на Велчев и ще му приберат паричките.