Коренна промяна в процедурата по акредитация ще бъде записана в стратегията за развитието на висшето образование, която подготвя МОН, съобщи просветният министър Даниел Вълчев в Стопанската академия в Свищов. В оценяването ще участват международни експерти, студенти, представители на бизнеса, както и външни специалисти в дадената област. В момента в комисиите по акредитация участват предимно университетски преподаватели и учени от БАН.
Приемът на студенти от университети, които още не са получили акредитация, е един от основните проблеми във висшето образование, подчерта Вълчев. Той даде пример с факултет по стоматология във Варна, който обучавал бъдещи висшисти 2-3 години преди да получи одобрение за откриването му. Според министъра трябва да се засили контролът върху оценяването и следакредитационното наблюдение на висшите училища, а резултатите да бъдат публични. Към всеки държавен университет пък трябвало да се създаде съвет на настоятелите от работодатели и обществено изявени личности.
Още тази година приемът в държавните университети ще бъде увеличен с 10-15%. В същото време ръководствата на висшите училища ще получат правото да обучават студенти над държавната поръчка. Те ще могат и сами да решат дали да запазят приемните кандидатстудентски изпити. В следващите години се очаква тези изпити постепенно да отпаднат, прогнозира министърът. Причините са въвеждането на задължителни матури, нарастващият интерес към обучението в чужбина и потенциалната възможност в близките години чужди университети от ЕС да откриват филиали в България, посочи просветният министър.
"Той даде пример с факултет по стоматология във Варна, който обучавал бъдещи висшисти 2-3 години преди да получи одобрение за откриването му."
Че то и аз мога да дам такива примери, интересува ме какво прави държавата и в частност МОН за да пресекат тази практика?