:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,319
Активни 638
Страници 11,249
За един ден 1,302,066

Студентите и бизнесът ще акредитират университетите

Коренна промяна в процедурата по акредитация ще бъде записана в стратегията за развитието на висшето образование, която подготвя МОН, съобщи просветният министър Даниел Вълчев в Стопанската академия в Свищов. В оценяването ще участват международни експерти, студенти, представители на бизнеса, както и външни специалисти в дадената област. В момента в комисиите по акредитация участват предимно университетски преподаватели и учени от БАН.

Приемът на студенти от университети, които още не са получили акредитация, е един от основните проблеми във висшето образование, подчерта Вълчев. Той даде пример с факултет по стоматология във Варна, който обучавал бъдещи висшисти 2-3 години преди да получи одобрение за откриването му. Според министъра трябва да се засили контролът върху оценяването и следакредитационното наблюдение на висшите училища, а резултатите да бъдат публични. Към всеки държавен университет пък трябвало да се създаде съвет на настоятелите от работодатели и обществено изявени личности.

Още тази година приемът в държавните университети ще бъде увеличен с 10-15%. В същото време ръководствата на висшите училища ще получат правото да обучават студенти над държавната поръчка. Те ще могат и сами да решат дали да запазят приемните кандидатстудентски изпити. В следващите години се очаква тези изпити постепенно да отпаднат, прогнозира министърът. Причините са въвеждането на задължителни матури, нарастващият интерес към обучението в чужбина и потенциалната възможност в близките години чужди университети от ЕС да откриват филиали в България, посочи просветният министър.
3
1686
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
14 Февруари 2007 09:19
"Той даде пример с факултет по стоматология във Варна, който обучавал бъдещи висшисти 2-3 години преди да получи одобрение за откриването му."
Че то и аз мога да дам такива примери, интересува ме какво прави държавата и в частност МОН за да пресекат тази практика?
14 Февруари 2007 18:35
Консервативната система си има и предимства и недостатъци, но при нашите условия е по-добре да бъде консервативна.
14 Февруари 2007 19:56
Поредният (но сигурно не последен) връх на тъпотията в МОН - бизнесмени ще акредитират университетите!!! Първо нека "акредитират" тези "бизнесмени" дали са завършили нещо - някакво килийно училище например, след това да ги разследват откъде и как са започнали т. нар. си бизнес. Не напразно Христос е казал "Изгонете търговците от храма!", но изглежда, че умниците от МОН не са чували за божия син. Те непрекъснато бълват всевъзможни глупости и изпитват садистично и просташко удоволствие да мачкат академичната общност, да ий налагат своите, с извинение, изгъзици. Те знаят ли, че огромната част от българските студенти са напълно или почти неграмотни, не знаят едно изречение да съставят на правилен български език и без правописни грешки, че познанията им по математика са на нивото на един бакалин от Женския пазар и всичко това е резултат от разрушеното ни средно образование - разрушено благодарение на множество започнати, но никога не завършени от тях или от предшествениците им всевъзможни "рИформи"?!
Средствата, отделяни от управниците ни за нуждите на висшето образование са скандално мизерни, заплатите на преподавателите в университетите са по-ниски от тези на чистачките в банки, на горко оплакваните таксиджии, на най-нисшите чиновници в монополните фирми - грабители на народа.
И ето сега - вместо да се търсят корените на проблемите с висшето образование се търси лек в представителите на сивата "пОзОрна" икономика в България. Ето разковничето:" Студентите и бизнесът ще акредитират университетите" . Уви, не е за смях!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД