Идеята държавата да се включи в пенсионното осигуряване за пореден път излезе на дневен ред. Вчера социалният министър Емилия Масларова отново предложи държавата, работодателите и работниците да имат равнопоставено участие в пенсионната система. Промяната ще се обсъжда на дискусия през март. В нея ще участват всички бивши социални министри и председатели на парламентарните социални комисии, експерти от НОИ, синдикати и работодатели.
Още преди година социалният министър искаше от 2007 г. работникът да плаща 30% от вноската за пенсия, а държавата и работодателят да си делят по 35%. Аргументът й беше, че бюджетът и сега покрива фонд "Пенсии" на НОИ, затова е по-добре това да бъде регламентирано в закон. Напоследък дори се заговори, че заради големите субсидии от хазната институтът е национализиран.
През 2006 г. ОДС опита да внесе такива поправки в социалния кодекс, но социалната комисия ги отхвърли, включително и с гласове на БСП. Вчера обаче зам.-председателят й Петър Мръцков (БСП) даде категорична подкрепа за идеята. "И сега всяка година държавата субсидира НОИ", посочи той. По думите му реформата в тази посока е съвсем реална и дори може да започне още през 2007 г.
"Заради демографската криза в пенсионния фонд ще има дефицит поне до 2050 г., което означава, че дотогава държавата ще субсидира системата според изследване на Икономическия и социален съвет", добави Мръцков.
Включването на държавата като осигурител се подкрепя и от експертния екип на НОИ. Първи лансира тази идея управителят на института Йордан Христосков. Преди 2 дни депутатът от НДСВ и бивш социален министър Лидия Шулева отново повдигна темата и предложи 50% от фонд "Пенсии" да се финансира от държавата.
ДПС не изразява категорична позиция на този етап. "Тепърва трябва да се обсъжда дали осигурителният модел ще продължи да е осигурителен или ще стане смесен", заяви преди дни в интервю за "Сега" председателят на социалната комисия Хасан Адемов. "Слабата страна на модел, в който и държавата участва в осигуряването, е, че се изисква външно финансиране", добави той.
ДЕБАТ
Проблемите в пенсионната система и вариантите за реформа са били тема и на вчерашното заседание на ПГ на БСП. Депутатите са поставили въпросите за преизчисление на старите пенсии, защото в момента разликата между стари и нови пенсии е около 30%, обясни Петър Мръцков. Тепърва ще се обсъждат и варианти за увеличение на възрастта за пенсиониране, категоричен е той. "В пенсионната система има и други резерви. Една от тях е държавните служители сами да плащат осигуровките си", добави депутатът.