:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,351
Активни 520
Страници 11,254
За един ден 1,302,066
Пристан

Грижите за болен възрастен - достъпни само за богати

2600 болни и самотни стари хора чакат място в социален дом - незнайно докога
Снимка: Борислав Николов
Хосписите предлагат много удобства, но услугите рядко са по джоба на всекиго.
Грижата за болен или самотен възрастен човек в България е лукс, ако не и невъзможна мисия. Обичайният изход е пряко договаряне с медицинска сестра или настаняване в социален дом или хоспис. Това решение обаче в България все още е обрасло с предразсъдъци, угризения и тревоги какво ще кажат съседите. Дори да се прескочи психологическият праг, нещата не се улесняват - ходенето по мъките тепърва предстои. Освен ако човек не разполага с почти неограничен бюджет.

Какви са възможностите?

След сърдечна операция, след инсулт, инфаркт, при дископатии, операции на опорно-двигателната система, при лечение на нервната система болният има право на допълнителна рехабилитация и физиотерапия. Тя се извършва в 100 болници у нас. Има ги почти във всяка област. Престоят там се плаща от здравната каса по клинична пътека. Пациентът



може да остане максимум до 20 дни



и през цялото време е под лекарско наблюдение. За онкоболните в краен стадий касата също поема престой в болница, отново максимум за 20 дни.

След тези 20 дни грижите остават в ръцете на близките. Често се налага уговорките с болногледачка да започнат още край болничното легло. Известен брой оферти за такава услуга могат се открият по вестниците и интернет. Но обикновено имат 2 недостатъка - излизат скъпо, а и винаги има риск да не попаднеш на подходящ човек.

Сравнително по-нова алтернатива е настаняването в хоспис - вече ги има в почти цяла България. Заведенията са регистрирани към регионалните центрове по здравеопазване. Таксите варират от 350 до 1000 лв. на месец, а срещу това има избор - от скромни стаи до лукс обзавеждане и процедури.

Финансово достъпни за средностатистическия гражданин остават само социалните домове. Те обаче не са болнични заведения и затова в тях няма постоянна лекарска грижа, предупреждава Татяна Тодорова, началник-отдел "Специализирани институции и хуманитарна помощ" към Агенцията за социално подпомагане. Освен социални работници в институциите има медицински сестри, фелдшери и санитарно обслужване. Лекарите идват само на посещения. Затова в социалните домове настаняват



само възрастни с леки проблеми



Тъй като настаняването в институция не се отразява на бюджета на близките, да се намери място е почти невъзможно. Понякога се чака с години. В момента реда си чакат 2600 възрастни.

В социалния дом възрастният може да остане краткосрочно - до 3 месеца, или за по-дълъг период, което е по-разпространено. "Практиката показва, че който влезе веднъж в дома, повече не желае да го напусне. Възрастните смятат, че така осигуряват комфорт на децата си. Често прехвърлят жилището си на тях, отстъпват им го и отиват в дом. Много по-малко са тези, които са самотни и наистина няма кой да се грижи за тях", обясни експертът.

Таксите се плащат всеки месец и са 70% от дохода на настанения. Само в домовете за хора с психически увреждания таксата е 80% от личния доход. Ветераните от войните и военноинвалидите пък плащат само 30% от доходите си. Институциите приемат и самотни възрастни без доходи, за които плаща държавата.

Пътят до дома е не само дълъг, но минава и през известно количество документи. Първата стъпка е молба в дирекцията "Социално подпомагане". Служителите са длъжни в 14-дневен срок да посетят дома на нуждаещия се, да изготвят социална оценка и да му препоръчат подходяща услуга. Настаняването в институция се смята за крайна мярка. Поне такива са европейските изисквания.

За да няма съмнения за корупция, постъпването в институция винаги е



по реда на подаване на молбите,



разясни Тодорова. Само по изключение и при тежки случаи социалните работници имат право да настаняват някого, преди да му е дошъл редът. В този случай задължително се иска и писмо от кмета на общината. Ветераните от войните и военноинвалидите също могат да постъпят веднага след подаване на молбата.

"Никой не може да каже колко време се чака за настаняването в дом, защото почти няма случай, в който възрастният да го напусне по собствено желание", обясни Тодорова. Най-често домуващите остават там до края на живота си.

Най-тежките случаи са при възрастните с деменция, защото положението там е необратимо. В 13-те дома в момента живеят 869 болни. "Когато за болния няма място в тези домове, за роднините е изключително трудно, защото те сами трябва да поемат грижите, докато се освободи място". Обикновено за място се чака средно по около 6 месеца.

Домовете за възрастни с физически увреждания са 25, но и те не стигат. В момента там са настанени 1600 души и капацитетът е запълнен. Освен хора с увреждания в тези институции настаняват и възрастни, прекарали инсулт или получили парализа.



Във всеки дом за стари хора



има и отделения за лежащо болни. Там възрастните получават медицински грижи, но само от персонала на дома. Лекарското наблюдение е чрез джипито.

2519 души живеят в домове за възрастни с умствена изостаналост, а 1396 души - в домове за психични разстройства. "Възрастните в тези институции редовно си пият лекарствата и затова се чувстват по-добре тук. За съжаление, след като състоянието им се подобри и се върнат при семействата си, често отново се влошават", разказва личните си наблюдения Тодорова. Най-често това се случва, защото вкъщи болните отказват да пият лекарства, а оттам тръгват и скандалите с близките. Така настава омагьосан кръг.

Изискванията на ЕС обаче са социалните институции да стават все по-малко и да се набляга на алтернативните услуги. В много случаи обаче това е невъзможно. Няма услуга, която да е в помощ на човек с деменция например. Възрастните с психически проблеми също не могат сами да се грижат за себе си или да престояват в дневен център само за няколко часа.



При по-леки заболявания



социалните работници препоръчват на нуждаещите се да ползват някои от алтернативните услуги в общината. Но самите възрастни странят от новостите и много по-лесно се съгласяват да отидат в дом. Макар болни, някои не приемат чужди хора да се грижат за тях.

Една от най-разпространените услуги е "Домашен социален патронаж". В момента тя се предоставя в 272 общини, като от грижи са обхванати 32 051 души. Програмата е предимно за възрастни, които не са в състояние сами да се грижат за себе си. Грижите се предоставят по домовете им и обхващат хора над 60-годишна възраст, както и хора с I или II група инвалидност. Всяка община самостоятелно определя цената на услугите. Обикновено се плаща на час. Услугите включват доставка на храна по домовете и стоки от първа необходимост, както и поддръжка на жилището и личната хигиена. На инвалидите се предлага и съдействие при изготвянето на документи за ТЕЛК и за помощни средства. Предлага се още плащане на ток, вода и телефон, както и подаване на документи в различни институции. Медицински сестри пък мерят кръвното.

За престой в дневен център



възрастният плаща 30% от дохода си



В страната има и 30 центъра за социална рехабилитация, където услугите се ползват почасово, а обслужването в рехабилитационния център е безплатно.

3000 социални работници пък са наети по държавните програми "Личен асистент" и "Социален асистент". Те се грижат само за хора с над 90% увреждане или за деца с над 50%, за тежкоболни и самотни хора, както и за болни, които имат затруднения да се обслужват сами. За целта е нужно болният да има удостоверение от лекарска комисия, че има нужда от асистент. Неудобството е, че всяка година договорът със социалния асистент трябва да се подновява. По програмата "Личен асистент" грижите за нуждаещия се поемат само роднините на болния. Те трябва да са били безработни и всъщност това е начин да получават и заплата за труда си в целодневните грижи.

От 10 г. социални услуги предлагат и частни доставчици. Това могат да бъдат фирми и неправителствени организации. Единственото изискване към тях е да са регистрирани в Агенцията за социално подпомагане. В момента в регистъра има 889 доставчици.



---ВЪЗМОЖНОСТИ---

66 са домовете за стари хора у нас и в тях живеят 5250 души. Други 6357 възрастни с болести и увреждания също са настанени в институции. 13 са домовете за хора с деменция, 29 са за хора с умствена изостаналост. 15 са институциите за възрастни с психични разстройства, 25 - за хора с физически увреждания. Предстои откриването на още четири такива заведения - в Харманли (с 50 места), Крумовград (50), Враца (50) и Мизия (35). И те обаче едва ли ще отворят място за всички нуждаещи се.
Снимка: Николай Дончев
Болните възрастни се нуждаят от специални грижи, защото трудно се обслужват сами.
Снимка: Николай Дончев
Настаняването в социален дом е по реда на подадената молба. Желаещите са много и понякога се чака с години.
10
15242
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
19 Февруари 2007 12:53
това пък какво беше - курсова работа?
за демагогия е слабо.
19 Февруари 2007 13:00
Вестник Сега чете форума на в-к Сега.
Похвално.
В допълнение само мога да кажа, че често пъти докарват болни, които не са за "активно лечение" в болница, но няма къде другаде да отидат.
Принудени сме понякога да приемаме такива болни с "някаква" пътека, по обясними причини. В такъв случай се задръства клиниката и липсват легла за други болни, за които е предназначена съответната клиника и те чакат много повече от необходимото.
Лично на мен ми се е случвало от Спешен хирургичен кабинет да звъня по разни телефони (макар че нямам "лимит" за телефон, това става за сметка на лимита на някоя от мед. сестрите на кабинета или от мобилен телефон), но се стига до отговор: "Днес е събота (или неделя, или някакъв празник), ние не приемаме в почивните дни. И постъпването при нас става със записване."
Записването е за след няколко седмици най-рано. А болните не могат да чакат дори дни.
То тая "наша" реформа е като "клан-клан недоклан"...
19 Февруари 2007 13:51
Докога чакали хората? До вечния си дом чакат, защото така ще й олекне на държавата. Абе тия министри, политици, майки и бащи нямат ли? Ами те? Нали и те ще станат пенсионери и безпомощни стари хора. Някои много скоро. Да се замислят какво правят.
19 Февруари 2007 14:31
Старшина, истината е, че за тях и техни роднини винаги има "по-равни" условия.
И, понеже изглежда има някакъв ефект от писането по форумите (поне по отношение на тематиката на публикувани статии), друга подсказка:
Това, което е принуден сега да го прави лекарят (да търси място за настаняване в друго здравно заведение), в по-бели държави (със сигурност Мексико, моят опит е от там) го прави клиничен социален работник.
Такива хора (висшисти) също дават дежурства на смени и уреждат подобни въпроси, както и уреждане на проблемите при здравно неосигурени, милиони кодове и кодченца, съобщаване на близките на болни, докарани по спешност, диалог с близките при уреждане на проблеми по органна трансплантация и т.н. Колко клинични социални работници има на работа по нашите здравни заведения? Знам за 1.
19 Февруари 2007 14:38
"Възрастните смятат, че така осигуряват комфорт на децата си. Често прехвърлят жилището си на тях, отстъпват им го и отиват в дом."
Браво бе! Кой ще отстрани най-сетне тази недомислица? Значи близките получават свободно жилище, пък държавата (данъкоплатците) да плащат разходите!? Крайно време е държавата да определи друга тарифа за пенсионерите със собственост (или наскоро прехвърлена на децата)за да се избегне консумирането на права без никакви задължения.
На Запад децата при нужда плащат солидарно за издръжката на родителите си.
19 Февруари 2007 20:05
Какво става с пазарната икономика и частната инициатива в България?
На Запад грижата за стари и болни е добър бизнес.И за болните и за собствениците на хосписите!
По богатите и тези с осигуровки отиват в частни институти, разтоварват държавните, и получават по добри грижи срещу заплащане!
Най важното е че трябват пари!Залъганият от комунизъм българин трябва да разбере че държавата, (разбирай другите хора) малко ще му помогне когато е болен и стар.
Затова ДА‌ РАБОТИ‌ , ПЕСТИ, и ДА СЕ ‌ ОСИГУРЯВА, ПРЕЗ ЦЯЛИЯТ СИ ЦЯЛ‌ ЖИВОТ!
19 Февруари 2007 22:52
Посейдон,
ти в кой град в МХ живееш? Аз имам много приятели в столицата и в Zacatecas.
20 Февруари 2007 01:17
България иска социална Европа*
Хонор Махони
В. "МОНИТОР"-20.02.2007
Белгия, България, Гърция, Испания, Италия, Кипър, Люксембург, Унгария и Франция са се подписали под декларация, която твърди, че ЕС трябва да бъде нещо повече от вътрешен пазар. Към тях се присъедини и еврокомисарят по социалните въпроси Владимир Шпидла...
......................
ОЩЕ- ТУК:
Натиснете тук
20 Февруари 2007 07:05
Баба Яга,
За съжаление (май че) вече не съм там, а в България.
Но защитих "малък" докторат в Университета на Колима, щата Колима, на около 400 км. от Гуадалахара и на 96 км. от Мансанийо, на брега на Тихи океан. Беше със стипендия на тяхното Външно министерство. Набирах пациенти в 2 болници-Университетската и №1 на IMSS. След почти 4 години митарства, най-после легализирах дипломата си от там.
Дойдох си през 2003 г. доста носталгично настроен и с оптимизъм. Много бързо ми излекуваха носталгията със здравната деформа.
А и това, което там реализирах (оригинална моя идея, която има потенциал да бъде много полезна, ако се приложи) няма как да го реализирам и тук. Поради чисто организационни проблеми.
Ама нейсе, тя надеждата умира последна. Само дето започваш да я свързваш отново с чужбини. А там никога не е леко, но поне можеш да реализираш нещо истинско.
Поздрав!

Редактирано от - Посейдон на 20/2/2007 г/ 07:15:17

24 Март 2007 11:54
Здравейте всички! Напълно съм съгласна с написаното в статията.Съгласна съм и с всеобщото мнение, че услугите в хосписите са достъпни само за богатите, а бедните да умират.
Не искам да прозвучи като реклама, но аз в момента регистрирам хоспис за грижи по домовете за хронично болни и инвалидизирани лица.Но основното ми желание е да формирам цени достъпни и за бедните, и за богатите.
И на децата от детската градина е ясно, че болшинството от богатите не са забогатяли с честен труд.Нямам предвид малкия процент професии с високи заплати. Моите приоритети в дейността на хосписа са да предлагаме услуги и дейности като ежедневно лекарско наблюдение при по-тежко болните/не от личния лекар, а от хосписа/, сестрински, акушерски, рехабилитаторски и социални грижи в дома на болния, за да може той да се чувства удобно и уютно в нормална обстановка и около любимите си хора. Влизам по сайтовете и чета какво предлагат другите хосписи, но повечето са с леглова база и с ограничен брой легла. А услугите , които предлагат по домовете са на недостъпни цени, които бедните хора не могат да си позволят.
ще съм благодарна на всеки, който ми пише или ми даде предложения, за да мога да обслужвам всеки, който се нуждае от грижи в дома си.
Търся и дарители за хосписа, но такива надали ще се намерят. Добрите хора измежду богатите останаха малко.
Моля, пишете ми на e-mail:hospis_sl.den@abv.bg

Силата е в търпението!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД