София, март 2006 г. Центърът на столицата е територия на наркодилъри и джебчии. От "Орлов мост" до Паметника на Съветската армия предлагащите наркотици търсят и намират клиенти сред тийнейджърите, които растат там. Пътуването в този район си е опасно начинание, особено вечер. Да пресечеш булеварда също е риск. Катастрофи, смазани пешеходци, бой заради отнето предимство... столично ежедневие. Който все пак додрапа до ЦУМ, знае - ръцете в джобовете и очите на четири. Това е територия на джебчиите. Независимо дали на улицата или в трамвая, ловките мургави крадли не подбират и не прощават. Вечер в централен софийски клуб или дискотека не е много по-различна от провинциалната - силна музика, силни питиета, млади хора. Боят обикновено става отвън.
В такава ситуация миналата пролет МВР реши да си откупи поне територията на пъпа на София. За 2 000 000 лева.
С тези пари
бяха купени около 150 камери
и в столичната полиция изградиха център за видеонаблюдение. Устройствата са монтирани по трасето от "Булбанк" до "Орлов мост". Около 40 души в екипи по петима следят денонощно какво показват устройствата и при нарушение известяват патрулиращите полицаи.
Цялата система за видеонаблюдение е изградена от подсистеми. Системата "Талон" например следи за издирвани автомобили. Специални камери засичат регистрационните табели и записват номера на колата.
Година по-късно МВР отчете, че всички престъпления на улицата са намалели.
"Системата дава много добри резултати. До момента имаме над 700 автомобила, които са задържани", обясни инспектор Иво Писанов от сектор "Видеонаблюдение" към столичната полиция. В началото през сниманата територия на ден минавали до 20 издирвани автомобила.
Известяването в центъра за видеонаблюдение става с характерен звук на сирена, който подсказва на диспечерите, че такава кола е засечена от камерите. Системата може да бъде доразвита. "Сега тя засича, че минават колата Х и колата Y. Много добре би било, ако може да дава и информация в каква последователност минават и колко често се случва това", обяснява Писанов.
Като най-голям успех в МВР засега отчитат
победата над джебчийството в района
"Един от най-фрапиращите случаи беше, когато задържахме 25 джебчийки пред БНБ. Тогава ограбиха френска гражданка. В момента на задържането бяха 5-6, но само за няколко минути се събраха 25. Това се прави умишлено, за да може в множеството да си предават задигнатото. Обаче с камерите засякохме всичко и полицаите бяха напътствани във всеки момент коя от тях държи портмонето", разказва още експертът.
В столичната полиция с гордост отбелязват, че в последните 4 месеца няма и нито една кражба на автомобил. Задържан е извършител на изнасилване, разбити са и няколко престъпни групи, които пребивали и ограбвали хора, а след това пласирали вещите им в заложна къща. Камерите обаче не са помогнали в случай отпреди 15 дни, когато кола блъсна млада жена на пешеходна пътека на бул. "Дондуков" на метри от президентството.
"За жалост този инцидент бе извън обсега на нашите камери. Президентството и сградите на другите държавни институции се обхващат, но момичето е било ударено на място, което не е толкова близо и затова не е записано", обяснява Писанов.
Той обаче е доволен, че разпространяването на наркотици в района също се променило.
"В началото беше истински кошмар
Полицаите не смогваха да търчат
до Паметника на Съветската армия, за да задържат разпространителите. Много ясно се виждаха наркопласьорите. Вече обаче не ходят там. Събират се деца, карат скейтове и си позволяват само да пият бира".
Постепенно охраняемата зона се изчисти от престъпници, които преди това не се притеснявали на пъпа на София да пребият човек. С помощта на камерите са засечени два случая, когато група мъже пребили други двама пред клуб "Червило". В центъра за видеонаблюдение забелязали какво се случва, проследили пътя на автомобилите, с които побойниците се опитали да избягат, и патрулиращи полицаи ги задържали.
Нарушенията на Закона за движение по пътищата обаче продължават и камерите засега не стряскат наглите шофьори.
"Джип минава на червено на "Раковски". В същото време пешеходец си пресича на зелен светофар. Джипът почти спира пред него и започва малко по малко да го избутва", описва една от култовите сцени, заснети от камерите Писанов. Пешеходецът се обърнал и попитал наглия шофьор: "Какво искаш, пресичам на зелено", и си продължил. Човекът с джипа обаче спрял на средата на улицата, излязъл от джипа, подгонил гражданина и го пребил. Освен че е заснета, сцената се разиграла пред полицай, който е бил на вишката и престъпникът е знаел, че там има пост. Побойникът е бил задържан.
"Нещата са трагични, макар че малко се промениха", оптимист е Иво Писанов.
Стотици са обаче катастрофите заради неспазването на Закона за движение по пътищата. Най-много са инцидентите на ул. "Малко Търново", която излиза на бул. "Цар Освободител". Там шофьорите нямат право на ляв завой, но това масово се нарушава и катастрофите са безброй. Други такива места са зоните между президентството и Министерския съвет. Полицаите са категорични, че там инцидентите се предизвикват от хора, които не знаят правилата - кой е с предимство и кой не е.
Центърът за видеонаблюдение се сблъска и с друг проблем - недоверието на гражданите. С внедряването на камерите първоначално хората се страхуваха, че скучаещи полицаи ще надничат в домовете им.
"Хората трябва да са убедени, че смисълът на тази идея не е да ги шпионира и да им се бърка в личния живот, а да подсигурим спокойствието им", обясни Иво Писанов. По думите му въпреки недоверието на софиянци до момента няма внесени жалби от граждани, нито пък повредени камери.
Той има намерение камерите да бъдат използвани и в друг аспект - устройствата имат възможност да измерват дори замърсяването на въздуха.
"Ако се движите по "Цариградско шосе" например, е възможно през 2-3 км да излизат на табло съобщения за различни части на града, където движението е затруднено. Това го има в много страни", разясни още експертът. Обсъждано е и изграждането на т.нар. "информационни бутки". Те са като кабинки с монитор, в които гостът на града може да получи всякаква информация - от пряка връзка с полиция, бърза помощ и пожарна до това къде да обядва.
Засега обаче тези идеи остават в сферата на планове и пожелания. Положителното е, че основната функция на камерите - да снимат престъпниците, се изпълнява. С помощта на центъра за видеонаблюдение бяха заловени преди 2 седмици трима организатори и извършители на убийство. Миналата седмица пък други камери са засекли убиеца на таксиметровия шофьор в "Люлин". От МВР поясниха, че често се налага да се ползват записите на камери на банки и други учреждения.
---ВТОРА АТАКА---
До края на годината столичната полиция планира да изготви и втория пръстен на системата за видеонаблюдение, който да обхване малкия център. Идеята е да се покрие територията от МОЛ София по "Опълченска" до Централна гара. Оттам през "Лъвов мост" - към Сточна гара. Впоследствие трасето трябва да мине по "Васил Левски" до Ректората и Националния стадион. Крайна точка е НДК. Освен камерите столичната дирекция се снабди и с GPS устройства в патрулните автомобили. С тях ще се пести бензин, като на патрулиращите ще се задават най-кратките маршрути към посочен обект. Системата ще сигнализира диспечерите за всяко отклонение от зададен маршрут, с което ще отпаднат съмненията, че полицаите си вършат лична работа с автомобилите. Освен това полицаите са снабдени с персонална чип карта, без която двигателят не може да бъде запален. С това устройство пък ще се избегнат конфузните ситуации от миналото, когато престъпници задигаха и патрулки.
|
|