Петък, ден на майстора и пиков момент за изнасяне на столичани по села и паланки... Някъде към два следобед по софийското околовръстно от Драгалевци към Пловдив се нижат лади, джипове, баварци и някоя и друга конска каруца. Трафикът е, така да се каже, "на max". На която и страна да се завърти човек, пред погледа му попадат я дървени трупи, я строителни материали, бензиностанции, тук-там мебелен салон, автокъща или крайпътен комплекс за нощуване.
Четири месеца след като уж започна разширяването на шосето,
признаци за особено строителство няма
Самите строители всъщност казват, че на този етап само "са въведени" на двата обекта - пътните възели при Драгалевци и Симеоново. По другата част от трасето, точно между тези два квартала на столицата, очевидно има проблеми. Част от тях са свързани с отчуждаване на терените по протежение на бъдещата градска магистрала, други - с постройките, които, ако се вярва на книжата, са временни обекти. По това време на годината строителният сезон е закрит, но с оглед на високите температури тази зима строителите на обекта надали биха имали нещо против да посвършат малко работа в слънчевите дни. Най-малкото защото гонят срокове.
Вместо това ситуацията е следната: там, където през ноември премиер и кмет удариха първа кирка, сега една-две машини чоплят нещо.
Държавните и общинските фактори, отговорни за дейностите по трасето - като се започне от отчуждаването на земите и се стигне до събарянето на част от постройките, формално не признават да има проблеми. Като се изключат изявленията на пътния шеф Веселин Георгиев, че самото отчуждаване на шосето ще излезе доста солено на държавата, респективно - на данъкоплатците.
Източници на "Сега" от пътния фонд дори съобщиха, че част от собствениците на земи, намиращи се около шосето,
са си издействали цени от 120 евро за квадрат
Това, естествено, е станало, след като присъдените от държавата цени са се видели ниски на собствениците. Те обжалваха във Върховния административен съд и с изкусната помощ на независими оценители доказаха исканите от тях бомбастични суми. Подобни драми има поне с няколко парцела, но те едва ли ще бъдат единствените, казват хора от пътния фонд. Заради разширението на 4.6-километровия участък между Симеоново и Драгалевци държавата отчужди 112 927 кв. м.
За обезщетения бяха предвидени 12 млн. лв.,
или средно около 100 лв. на кв. м. Както често се случва при прокарване на инфраструктурни обекти, сумите впоследствие се оказаха недостатъчни. До подобно извиване на ръце надали би се стигнало, ако софийската местна власт си беше запазила имотите край Околовръстното. Поне тази версия неведнъж е лансирана официално от пътния шеф Веселин Георгиев. Той твърди, че до 2000 г. земите са били общинска собственост, но след това са раздадени на частни лица. Независимо че за нуждата от разширяване на Околовръстното се заговори още преди 7-8 години.
Местната власт също си има обяснение. По думите на секретаря на кметството Росен Желязков терените били основно земеделски земи и са възстановявани от поземлените комисии. Тоест общината не е продавала терени и нямала пръст в цялата галимация. Излиза, че правоимащите е трябвало да засадят нивите с нещо, но вместо това голяма част от терените са дадени на предприемачи, които продават строителни материали, дървени трупи, разни машинарийки или горива. По-далновидните са заложили на добре подплатени разрешителни за строеж. Те тепърва ще се "окопават" край Околовръстното, тъй като част от книжата вече са издадени услужливо от бившия главен архитект на София Стоян Янев, а валидността им е пет години. Тоест едно е да си взимал в продължение на Х години наем или определен процент от някой предприемач, а съвсем друго - да вземеш за нивицата си 120 евро за квадрат. Толкова в България струва квадрат земя в някои от атрактивните туристически зони. А пък съвсем трето е тепърва да се бетонираш в бизнес център край Околовръстното.
Архитекти и строители всъщност въобще не изключват последното да се случи за много от наличните постройки, които по книжа уж са временни обекти. Това са прословутите "не строежи, а мираж", както галено ги наричаше бившият главен архитект на столицата. В крайна сметка при разширяването на южната дъга на шосето в частта от разклона при Драгалевци до този при Симеоново в боя ще паднат не повече от 3-4 постройки...
Според шефа на общинската дирекция "Контрол на строителството" арх. Влади Калинов всички разрешения за строеж на постоянни обекти край пътя са съобразени с плановете за разширението му. "Тези, които са с временен статут, трябва да бъдат премахнати за сметка на собствениците, тъй като от момента на издаването на разрешение за разширяване на шосето те вече са незаконни", коментира още той. Преди известно време стана разправия и около оградата на една гръцка фирма, чийто собственик не беше склонен да я отмести. Впоследствие се оказа, че собственикът на "ProfilCo" и местната власт все пак са се споразумели - обещан му е алтернативен достъп до обекта, който стопанисва.
Извън оградата на гърка, сред проблематичните обекти са бензиностанция, намираща се недалеч от бъдещия пътен възел при Драгалевци, стара постройка, която вече е съборена от собствениците си, и кафене в посока към Пловдив. Всичките, естествено, са със статут на временни постройки. За изненада на мнозина
прословутото "Царско село" няма да пострада
Причината е, че точно пред него има разположена бензиностанция, която вероятно ще обере луфта между пътя и комплекса. Така като си пътува човек по Околовръстното обаче, си мисли дали все пак не би трябвало да изчезнат някои мебелни салони или разни други здания. Защото дори и при тесния още път се намират в опасна близост.
Част от пътните инженери вдигат рамене и шеговито констатират, че със сигурност първо ще паднат билбордовете. Но с тях е лесно. Сравнително лесно ще бъде и когато става въпрос за нечие бордюрче, което ще трябва да бъде "поорязано" при разширението. По подобие на местната власт инженерите също предполагат, че проблематичните обекти няма да са много. Което си е странно, защото дори хора с голямо въображение не могат да се доверят тази оптимистична прогноза. Ако перифразираме Бранислав Нушич, ще се получи нещо като "Хора, виждали ли сте околовръстна магистрала край София с по три ленти и две локални платна?! А кой казва, че ще видите?"
----------------
ДВИЖЕНИЕ
В разгара на строителството на южната дъга на софийския околовръстен път едното платно ще бъде затворено за движение. Леките коли ще се пренасочат по панорамния път, а камионите - по северната дъга на Околовръстното. Очаква се сериозната строителна дейност да започне през лятото.
В началото на строителството едното платно в тази част от Околовръстното ще се затваря през уикендите - от петък вечер до понеделник сутрин. Подобни блокади обаче ще има най-много през два от уикендите, казват строителите. В първия етап на разширението на шосето се предвижда да бъдат изградени пътните възли и локалните платна. След това ще се спре движението от Драгалевци към центъра и обратно, а трафикът ще се пренасочи по новоизградените връзки. Потокът на колите от центъра на столицата към Драгалевци ще бъде спрян напълно, когато се построи мостовото съоръжение и трябва да се изграждат насипите към него. Ще се затвори и движението при пътен възел "Симеоновско шосе" от квартала към центъра. Това ще трае, докато се изгради участък от 20 метра, обхващащ южното платно и локалната лента, пресичащи шосето. Алтернативните маршрути се одобряват от фонд "Републиканска пътна инфраструктура" и КАТ.
Очаква се, след като бъде разширен, участъкът между Драгалевци и Симеоново да се поддържа и стопанисва от Столична община. Тъй като става въпрос за магистрала от булеварден тип, скоростта по нея ще е ограничена до 90 км/ч, казват от пътния фонд. Срокът за завършването на обекта е 20 месеца, които лично шефът на "Главболгарстрой" Симеон Пешов обеща да спази.
Изграждането на отсечката от 4.6 км и на пътните възли ще струва малко над 39 млн. лв. с ДДС. Около 300 000 лв. се очаква да бъдат дадени за надзор на обекта. Километър строителство излиза скъпо заради габаритите на магистралата, неизбежните мостови съоръжения и полудетелината при Драгалевци. Транзитният трафик ще бъде изведен през Симеоново чрез допълнително второ ниво, обясниха проектантите от "Пътпроект 2000" ООД. Обектът се строи от "Обединение Юг", в който главен участник е "Главболгарстрой инфраструктурно строителство", а подизпълнител е "СК-13 Пътстрой" АД.