:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,142
Активни 500
Страници 11,045
За един ден 1,302,066
Норма

Властта на преходните разпоредби

Дори студентите се научиха да поглеждат първо края на законите - там, където разни хора решават лични, икономически, политически, коалиционни, ченгеджийски и какви ли не други интереси
Снимка: "Сега"
Въпреки мнението на специалистите депутатите все продължават порочната практика - в преходните разпоредби на един закон изменят съвсем друг закон.
В България от години има една законодателна практика, чиято абсурдност взе вече да нагарча.

Става дума за успешните опити на всяко управление да решава лични, икономически, политически, коалиционни и всякакви други подобни интереси (но различни от обществените) чрез допълнителни, преходни и заключителни разпоредби по куп въпроси в даден закон. Това е още по-неприятно и защото цели седмици депутатите говорят и обясняват едно, заявяват ползите си от един или друг закон, а в същото време залагат бомби именно в преходните разпоредби, които би трябвало да са единствено обяснителни и свързани с процедури. Така се раждат облагите.



Това е чиста законодателна подигравка -



и с тези, които прилагат законите, и с тези, които им вярват и ги изпълняват. Подигравка с цялото общество, с хората, които смятат, че държава се крепи на честни и коректни закони, които са еднакви за всички.

Но се стигна до още по-големия абсурд - студентите в юридическия факултет вече знаят, че е далеч по-важно един закон да се чете отзад напред - от преходните разпоредби към първите му, уж същински текстове.

Последният пример със закона за избор на евродепутатите само затвърди цялата тенденция и отново категорично показа порочната схема. Видяхте колко шум се вдигна - заплахи, закани за сезиране на Конституционния съд, за предсрочни избори, коалицията дори беше направо пред разпад, а накрая с една преходна разпоредба всичко се реши мирно, тихо и скрито от обществото.

Проблемът, че изселниците в Турция или който и да е друг, в която и да е държава, нямало да може да гласуват, фактически бе преодолян в преходните разпоредби само с обяснението на няколко думи от рода на "живял в България".

За съжаление това изобщо не е единичен случай. Някои подобни хватки се разкриват, но сигурно



десетки други законодателни подигравки



изобщо не стават ясни за широката публика, правейки от своите автори богати и на власт, и на информация, а и на пари.

Сигурно мнозина си спомнят и как в закона за досиетата в преходните разпоредби изведнъж бе ограничен кръгът на хората, на които ще се освети миналото. Уж заради националната сигурност, опасност за живота и какви ли още не. И с една преходна разпоредба неизвестен брой бивши служители на бившите специални служби няма да бъдат разбрани.

Да не говорим, че голяма част от измененията в законите се правят именно с преходните и заключителните разпоредби на законите. Така например със закона за пчеларството се променя Гражданският процесуален кодекс, а с преходните норми на друг закон се поправят цели 20 закона. Всеобщо е мнението, че честите промени деморализират хората, които прилагат законите. И второ, те дават огромни възможности за корупция при прилагането им. Дори при идването например на власт на НДСВ един от известните юристи, който тогава стана и председател на Народното събрание - Огнян Герджиков, се самоцитира в статията си в "Съвременно право", озаглавена "Цивилистични патологии в данъчните закони". Та там той обясняваше как "например



една от язвите на законодателството е,



че в закони с един предмет на уреждане и регулиране в преходни и заключителни разпоредби да се уреждат съвършено други въпроси". "Това е нещо абсолютно неприемливо и недопустимо, но е масова практика, което изключително много затруднява правораздаването, затруднява всички юристи, които практикуват, които си служат с тези закони и трябва да ги прилагат", твърдеше още Герджиков и обещаваше да направи всичко възможно за премахване на порочната практика. Естествено, нищо подобно не се получи и старата песен просто беше запята на нов глас. Така и досега не е ясно кой и как прокара с новия Наказателно-процесуален кодекс и с една мъничка преходна разпоредба промяна в Наказателния кодекс, която оневини или спаси от затвор много хора. С този текст се направи така, че за тези, които са извършили престъпление, предвиждащо до 3 години при умишлените и до 5 години затвор при непредпазливите деяния,



да им се заменя лишаването от свобода



с глоба и да им оставят съдебните досиета и свидетелства за съдимост чистички. Вярно е, че това важи за тези, които за пръв път прегазват закона, но по него минаха хора по делото "Индиго", полицаите, които простреляха старец в гората край Велинград и много други. Като например удължаването на живота на едни специални безмитни бензиностанции и магазини. Или пък като фигуриращите и функциониращите чрез една-единствена преходна разпоредба на закон Национална служба за охрана и Национална разузнавателна служба...

Примерите могат да продължат до безкрай. Включително и с такива, при които с преходни разпоредби се обезсмислят цели закони.

Въпросът обаче не е в изреждането, а в принципите. И един от основните е, че законодателният процес трябва да е прозрачен, открит и за хората. А не за интересите на този или онзи от властта, в името на някоя коалиция или срещу този или онзи. Законите трябва да са за всички, да се спазват от всички и санкциите да са за всички. Не се ли случи това - все ще сме си така. Бедни, мърморещи, недоволни и гневни. И с гнило управление чрез преходни разпоредби от непреходни типажи и персонажи.
16
5559
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
26 Февруари 2007 22:47
- за статията;
- за парламента.
26 Февруари 2007 23:24
Ами преходните разпоредби на законите за държавния бюджет? Какво ли не минава с тях, което ни-ко-га не би могло да мине с нормална промяна на закона си.
27 Февруари 2007 01:15
Автора Поставена е и е разгледана умело една много важна тема. По този начин за читателите се прояснява един от главните похвати на законодателите да изпълняват политически и бизнеспоръчко, потъпквайки при това фундаментални правни принципи и подмолно и користно заобикаляйки неудобни законови разпоредби.
27 Февруари 2007 03:08
Преди 30 години, моят преподавател по Право доцент Кандиларов казваше, че ако някой иска да стане добър юрист, трябва да чете законите отзад-напред. Ето че и сега до този извод са стигнали някои будни умове на студенти, защото с този начин на четене се подразбира цялата схема на мотивите. Информацията п последните разпоредби е напълно достатъчна да се детейлизират основните моменти от политиката на вносителите.
27 Февруари 2007 06:44
Ктаъко, ясно, конкретно. И много рефлексивно. Все пак, не е лошо и именцата на възползвали се да видим - не само на полицайте-убийци.
27 Февруари 2007 08:34
Видяхме сеира на преподавателите си, вкл. на Герджиков като станаха законодатели. Или не искат да работят, или не могат. И в двата случая нямат оправдание.....Предлагам на проф. Герджиков да напише статия за собствените си гафове, за чуждите е лесно .
27 Февруари 2007 09:16
Днеска два пъти вече срещам Васуки. Никакъв намек няма за юдейско-комунистически заговор. Това си е голям пропуск, дори непростим.
27 Февруари 2007 09:53
Гласувайте хора , ако искате да промените нещо , гласувайте.
27 Февруари 2007 10:35
Гласувам!!!!
27 Февруари 2007 11:05
Това е проблем основно на законодателството, но от това произлизат и проблеми за съдебната власт. Защото съдът трябва основно да следи за духа на закона, който е в началото - в общите положения, а не толкова за буквата -която, както разбираме е в допълнителни, преходни и заключителни проблеми.
НО това е то демокрацията - при комунизма, каквото пишеше в закона че е позволено - това беше, всичко останало беше забранено и се наказваше. А сега - законите имат предимно ограничителен и забранителен характер (т.е. каквото не е изрично забранено в закона - е разрешено) и в стермежа си да се включат всички казуси в един нормативен акт се правят страшно много глупости.
27 Февруари 2007 11:08
статията е много точна и права, според мен тя трябвя ше да бъде в челото на вестника, с болднати 8 см. букви
27 Февруари 2007 14:45
мамут

но вестникът се списва съгласно желанието на собственика и очакванията на читателите.
Докато простотиите на БожидарДаневци+Масларови, сапунката Топлофикация и Оскарите са водещи в предпочитанията на двете категории, тази статия ще може да се "copy-paste" и след 6 месеца и след 6 години.
Все ще е актуална и все на мнозинствотот няма да му пука.
27 Февруари 2007 15:13
Това, уви е печалната истина.
Дива гора от закони, които си противоречат и взаимно изключват.
Преходни и заключителни "вратички"...
За този законодателен брак 17 години храним, поим и дундуркаме облечени с власт престъпници.


И се сещам за онзи шопски фолклор, в който се твърдеше, че "Законо е врата у поле - орелът я прелита, лисицата я заобикаля и само тъпия овен си блъска в нея рогите..."
27 Февруари 2007 15:29
Демек - турците ше могат да гласуват сега в Турция на тия избори, така ли?????
27 Февруари 2007 16:20
А защо трябва да има преходни и заключителни разпоредби в един ЗАКОН?!
27 Февруари 2007 21:39
OLDMAD,
по си е друго да ти кажат как да разбереш нещо, дето са искали да ти наложат
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД