:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,872
Активни 545
Страници 11,775
За един ден 1,302,066
Страсти

Уседналост и отседналост - открийте разликите!

Комунизмът все още е уседнал у нас, а ние преди два месеца отседнахме в ЕС
Снимка: Борислав Николов
Жителите на селата около Якоруда се известни с уседналия си начин на живот, но ето че и те отседнаха за малко на жълтите павета, за да протестират заради несправедливата според тях "Натура".
Препирните около закона за евроизборите освен политически и юридически бяха и филологически. Стартът на последните бе даден от шефа на ПГ на "Коалиция за България" Михаил Миков, който по време на заседание на правната комисия извади тълковен речник и прочете значението на думите уседналост и отседналост. След това филологическият спор се пренесе и в залата, където опозицията спомена, че Негово Величество е отседнал в своите имоти. На което бе отвърнато, че НДСВ е трайно уседнало в централната част на парламента.

Разликата между уседналост и отседналост обаче е доста сериозна и може би политиците ни би трябвало да надскочат нивото на дребните заяждания, размишлявайки върху значението на две думи. Да вземем например въпроса за гласуването в чужбина, откъдето тръгна и спорът. Всяка нормална държава води политика на приобщаване на своите емигранти и се старае те да се чувстват уседнали в нейната диаспора и духовно пространство. Типичният пример е съседна Гърция, която специално се грижи за своето лоби на Запад и това дава добри резултати.

Вярно е, че има много аргументи в подкрепа на това, че живеещите извън ЕС не би трябвало да гласуват за европарламент. Политиците ни обаче трябва да си дават сметка, че такива ограничения отдалечават допълнително тези, които са напуснали страната ни. Подобни актове би трябвало да бъдат предхождани от



сериозен размисъл за това кое е по-важно



- лишаването на ДПС от 50 000 гласа откъм Босфора или допълнителното отчуждаване на 1 млн. емигранти. Такъв дебат обаче нямаше в парламента. Само ДПС спомена нещо, колкото да не излезе, че защитава единствено своите хора в Турция. Едва ли са си говорили за това и в партиите, които подкрепиха текста за уседналостта. Те просто решиха да заложат на популизма, да ударят ДПС и да спечелят дивиденти. Набързо взетото решение лъсна веднага след това, когато се оказа, че има големи трудности в неговата реализация, за която очевидно не е помислено предварително. Но какво да се прави - от политици, които са просто отседнали в политиката заради далаверката, трудно може да се очаква нещо повече.

Размисълът за разликите между уседналост и отседналост навежда и на някои други, по-общи изводи. Например комунизмът съвсем не си е отишъл, както се пееше в една популярна песен в началото на 90-те години. Той е трайно уседнал тук като начин на мислене и твърде често отсяда и във властта. Все още българинът чака държавата да му реши проблемите. Без да осъзнава, че държавата всъщност е той самият. Само преди седмици таксиметровите шофьори отседнаха за един ден на жълтите павета, за да поставят пред парламента свои синдикални искания. Очевидно тях ги беше страх да ги отправят там, където трябва, а именно пред работодателите си, та затова



решиха да дюдюкат по депутатите



Така де, за това не уволняват, даже напротив - получаваш своите 15 минути слава. В тази ситуация за пореден път бе демонстрирана и неспособността на политиците ни да поемат лична отговорност и склонността им да се крият зад наследената отпреди 1989 г. колективна безотговорност. Вътрешният министър Румен Петков често се придържа към мачистки имидж, но не намери кураж да скръцне със зъби на таксиджиите, да разтури митинга им и да освободи столицата от блокадата. Поемането на отговорност, при това с цел спазване на закона, щеше да му спечели уважението на столичани, които, както се видя, не симпатизираха на протеста. Но вътрешният министър се задоволи с ролята на парламентьор и цял ден отсядаше ту в МС, ту в НС, ту на жълтите павета. Вероятно една от причините бе, че не му се влизаше в директен конфликт и със столичния кмет Бойко Борисов, който узакони с лека ръка таксиджийския протест.

Размисълът за разликите между уседналост и отседналост води и до други въпроси, кой от кой по-неприятни. Ние, българите, се гордеем, че сме уседнали тук от 1300 години. Защо тогава до ден-днешен в много случаи се държим като отседнали за малко? Колко време ще ни е нужно, за да се почувстваме наистина уседнали в ЕС, а не като отседнали бедни роднини? Да седнем и да помислим!
89
7999
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
89
 Видими 
26 Февруари 2007 23:13
Не уседнали или оседнали, ами направо голямата част от българите са си заседнали. След 17 години криминален преход на " либерални реформи", "приватизация днес и сега", "решителен напредък" и други дрън -дрън ярени, чрез които 10-12 % - новата олигархия си отседнаха добре, 25-30 % се борят да не заседнат, останалите са си направо заседнали. На такъв народ- такъв хомот!
26 Февруари 2007 23:34
- лишаването на ДПС от 50 000 (???) X N пъти гласуване? = 1 000 000 гласа откъм Босфора плюс допълнителното отчуждаване на 1 млн. емигранти поседнали извън Босфора. И ето ти милата родна картинка.
26 Февруари 2007 23:52
Много слаба статия! Не виждам какво повече има да се дискутира по тази тема!
Ако живееш в България - имаш право да гласуваш, не живееш ли в България, гласувай си в държавата в която си се установил!
Това е! Няма защо да сърбаме попарата на разни безродници като Фичката или бай Асан!
27 Февруари 2007 00:28
В длъжност сме да правим разлика между българското си духовно пространство и пространството на практическото ни социално общуване ... В първото , ние сме Уседнали по силата на сакралното в общата си природа , докато във второто сме Отседнали , за да творим своето Общество и Държава... В обществото сме всички от духовното пространство , а в държавата сме тези , които Общуват помежду си и по закон и фактически , в границите на нейната цялост ... Може да не ви харесва , но Любчо предложи да помислим , та заради него...

27 Февруари 2007 00:33
Добро четиво
27 Февруари 2007 00:48
Преди пътуване се сяда!Има такъв обичай.
27 Февруари 2007 00:59
rki [/b] е много прав!А самата статия е широко скроена, като явно автора е искал да хване колкото се може повече нишки, върху които да стъпи.От което губи само той.Защо не се задават конкретни въпроси не от страниците на вестиници, а на самите интервюта?Попитай Любчо, Министъра на Вътрешните Работи защо не изгони таксиметровите шофьори първите часове преди разрешаването на митинга?
Иначе статията е написана в един приятен и ироничен стил!

"Всичко е възможно.Невъзможното отнема просто по - дълго време!"
27 Февруари 2007 01:04
много пошла статия.
27 Февруари 2007 01:09
Примитивна манипулация Покрай изпразнени от съдържани клишета и напъните за остроумничене с думите "уседналост" и "отседналост" се пробутва класическата дИмУкратичнЪ измама колко е важно да се гласува. А измамата е призвана да подмени със средството ГЛАСУВАНЕ целта, която е ИЗБОР. А изборът, за да има смисъл гласуването, трябва да бъде осъзнат и свободен. Ако не е такъв по обективни или субективни причини, ИЗБОРЪТ е най-малкото случаен, а може и да е злонамерен. Емигриралите и приели турско гражданство бивши наши сънародници гласуват против "гяурите" и за "техните от ДПС", т. е. в полза на политиката на Анкара, а не на себе си или на роднините си. Те гласеват под строй, с готови бюлетини или с наизустен номер в интегралната бюлетина, значи нямат осъзнат и свободен избор на основата на своите потребности, от който им зависи битието. Българите в чужбина, които трайно са уседнали и отседнали далеч от родината си, също не са наясно какъв избор да направят, при това от случайния им избор не зависи битието им. Затова и актът на временното им отстраняване от гласуване не би следвало да се възприема като нарушаване на правата им. Има безспорно доказателство, че огромното мнозинство от тези наши сънародници мислят по подобен начин - те просто не се възползват от това тяхно запазено довчера право. Около един милион дават доста по-малко гласове, отколкото двойните граждани в Турция, които са не повече от 100 хиляди.
Правата и свободите не са абстрактни императиви, както се мъчат да ни убедят душманите на България и глупаците в медиите.
27 Февруари 2007 02:09
Ако ВРЪЗКИТЕ на емигрантите с роднините, близките, приятелите и прочие в Родината им България се крепят, ЕДИНСТВЕНО и само, на българското Гражданство и на Правото да гласуват на български Избори- по-добре тези връзки да се СКЪСАТ- това са ФАЛШИВИ връзки!!!
27 Февруари 2007 03:01
Подкрепа за автора!
27 Февруари 2007 03:14
[/size=2]Но какво да се прави - от политици, които са просто отседнали в политиката заради далаверката, трудно може да се очаква нещо повече.[/size=2]
Чудесно казано!!

Редактирано от - bot на 27/2/2007 г/ 12:31:29

27 Февруари 2007 03:55
сериозен размисъл за това кое е по-важно
- лишаването на ДПС от 50 000 гласа откъм Босфора или допълнителното отчуждаване на 1 млн. емигранти.

Такъв въпрос практически не съществува.
Истинският въпрос е 500 гласа на българи извън ЕС срещу 140 000 гласа на турци от Турция (50 000 гласуващи в Турция + 20 000 идващи в България, само за изборния ден + 70 000 идващи на гости на роднини за сметка на турската държава седмица по-рано и тръгващи си седмица по късно от изборния ден), които по стратегически за турската държава причини, са запазили и бълтарското си гражданстно, но не и принадлежност към България. Дори и езика не помнят.
27 Февруари 2007 04:08
Подкрепа за Чичо Фичо!
27 Февруари 2007 05:18
Те са отседнали или уседнали, ама България е заседнала!
27 Февруари 2007 05:27
пара, ти си голям идиот на моменти.
Що не отидеш пр твоите приятели на които децата им са в чужбина дето обясняваше преди месец с възмущение че нещо не ти дали виза,
па да им речеш че децата им внасят инфлация в бг-то и трябва да се скъсат всички връзки с тях и да им отнеме правото на гласуват и бг гражданството?
Дали се сещам кво ще ти се случи?
27 Февруари 2007 05:34
Не бъркайте помаците с турчолята, ей
27 Февруари 2007 06:09
дааа....до 1830 г почти цялото булгаристанско население о североизточен булгаристан е уседнало в Таврия и Бесарабия, поради неправилно разбиране на еническата толерантност и неправилно разбиране на борбата на законната тогава власт срещу съветския окупатор дибич забалкански и неговите помагачи-булгаристанските терористи
27 Февруари 2007 06:22
Заедност.
Заедност /квото и да значи тва/ му е майката.
27 Февруари 2007 06:24
Дюнер, за такива като теб има форум във вестник Хюриет, предполагам...
27 Февруари 2007 06:31
На мен ми направи впечатление повтарящата се мантра на чинбовници и политици - българинът не разбирал, че държавата сме ние. Удобно, мноооого удобно! Макар държавата да не сме ние, а да е система, създадена и задължена да се грижи за интересите на народа. Задължена! Тоест - всякакви писари, полицаи, бюрократи, министри - са наши слуги.
Удобството на "държавата сме ние" е именно в безоговорността. Държавата не си върши работа, но...ние сме виновни, защото тя=ние.
Второто. На чичо Фичо му се иска хем тая рабгота в оная, хем душата в рая. Е, американски гражданини си - живей си, плащай си данъците, бъди верен на майката-САЩ. Ама нещо ти се иска - така, за всеки случай - и български гражданин да си. Бъди си българин! Това е биологична и морална категория. Но гражданин...Повтарям от онзи де - напусналките искат повече права от останалите. За тях двойни, за нас - само български. Избрали сте да живеете другаде - няма лошо. Но защо ви се иска и тук да командвате какво и как да правим? Казвате, че ще се върнете, когато нещата се оправят? Ами седете си в наготово намерените"оправени неща" - нема лошо. риба ищет где глубже, человек где лучше. Но бъдете така добри - не се месете със съвети как ние да оправяме нещата тук.
Бългаско9то никой не иска да отнема никому. Пък и няма как. Но гражданството...То е законово получавано. И е право, а с него вървят задълженията.
Що се отнася до гласовете на турците. Ами пак така ще се реши проблемът. Искаш да си български гражданин - бъди. Само! Искаш в Турция - няма лошо. върви. Но правата няма как вечно да са двойни - и тако, и вако. Ей там ги боли много хора - ще им е да са с повече права от другите, а без задължения. Няма да стане.
27 Февруари 2007 06:34
Бай Хасане, заедност и на мен допада. Но - как? Когато ти си нейде си, а имаш две гражданства? Аз съм тук, имам едно. Няма паритет, нали? Иначе добре звучи и ми допада. Заедност не означава всесъгласие, а единство в делата. Но как - щом допре ли до работа, чичо Фичо е в САЩ, ти там нейде, други кой в Германия, кой в Португалия, кой във Франция? И в тази заедност аз оставам теглещият впряга, а вие заедно ми ръкопляскате.
27 Февруари 2007 06:42
Типичният пример е съседна Гърция, която специално се грижи за своето лоби на Запад и това дава добри резултати.
Вярно е, че има много аргументи в подкрепа на това, че живеещите извън ЕС не би трябвало да гласуват за европарламент. Политиците ни обаче трябва да си дават сметка, че такива ограничения отдалечават допълнително тези, които са напуснали страната ни. Подобни актове би трябвало да бъдат предхождани от

сериозен размисъл за това кое е по-важно

- лишаването на ДПС от 50 000 гласа откъм Босфора или допълнителното отчуждаване на 1 млн. емигранти. Такъв дебат обаче нямаше в парламента. Само ДПС спомена нещо, колкото да не излезе, че защитава единствено своите хора в Турция. Едва ли са си говорили за това и в партиите, които подкрепиха текста за уседналостта. Те просто решиха да заложат на популизма, да ударят ДПС и да спечелят дивиденти. Набързо взетото решение лъсна веднага след това, когато се оказа, че има големи трудности в неговата реализация, за която очевидно не е помислено предварително. Но какво да се прави - от политици, които са просто отседнали в политиката заради далаверката, трудно може да се очаква нещо повече.
Размисълът за разликите между уседналост и отседналост навежда и на някои други, по-общи изводи. Например комунизмът съвсем не си е отишъл, както се пееше в една популярна песен в началото на 90-те години. Той е трайно уседнал тук като начин на мислене и твърде често отсяда и във властта.


Досега комунягите все някак успяваха да заблудят хората, но с това нещо вече им личи от самолет , че са антинародна и антибългарска шайка бандити и мародери!!А за ДПС , какво ами забранете я-какво толкова!!
Ама не е проблема в турците а в този 1, 5 милиона българи от които нито един не гласува за комуняги-това е -тука ги стяга чепикът!!!
27 Февруари 2007 06:56
Твойто проблем е у тва, че много се впрягаш, братко генек.
А истината е, че нито ти теглиш мойто впряг, нито па я ти се кефим.
Квото си посял-тва за жънеш.Верно, умници кат Кихот и тебе/у неква степен/си умрете да си вервате, че гурбетчиите са ви криви затва, че мнозинството братя и сестри български граждани у майка България по цел ден и цела нощ киснат у хоремага или диското.
Киснат.Киснат и проклинат таз участ жестока, де ги принудила немили-недраги да търкат задници у тез проклети пивници.
Е, па не стая тъй, братко, не стая...
Бачкане му е маменцето.Бачкане, бачкане и само бачкане!
И заедност/бем ли му мамата кво точно значи/...
27 Февруари 2007 07:34
Бай Хасане, не сте ми криви. Каквото сме надробили - сами ще го сърбаме. Ама ние! Който е другаде - жив и здрав, но да не се меси в работата ни.
А за труда си прав. Ама виж сега каква става. искат пенсионната възраст да стане 68 години. Българинът е чернобилски отровен, съсипан от пседводемокрацията, работа в малките селища няма...Защо направо не ги стрелят, ами ще им удължават срока? И тук стигаме до заедността. Това го предлагат всякакви шемети /в твои стил/ , дето се надяват до 100 години да седят в политиката.
Нормалният българин трудно доживява пенсионна възраст. условията на труд най-напред. От което следва - най-0трудолюбивите си отиват първи, защото работят въпреки.
А вие си живейте там - нищо напреки. Българи сте си, кой може ви го отне? Но - говорим за гражданство, а има разлика между двете, нали? Впрочем, някои, които осраха нещата тук, забегнаха на запад, ако помнищ. Стоян Ганев, да речем. И Спас Русев. Така че има и подобни типове.
Най-добре си е- националност едно, гражданство друго нещо. Да не ги бъркаме.
27 Февруари 2007 08:18
Па от пусто у празно преливаш, братко генек...
На Монката от Мадрид цело царство му подарихте, а сте се загрижили сакън некой от странство да се не меша у вътрешните ви работи с правото си на глас.
Акъл-море, патки пасе...
Барем тоа народ да беше се сетил да гласува, а?
Я откога ви хортувам, че на криви ракети кат вази все ще се намери и некой Космос, дет да е крив.
27 Февруари 2007 08:33
Бай Хасане, пак атакуваш следствието вместо причината. Негласуването е следствие, причината е липса на избор. Ти си имаш твоя - добре си, ама ние къде да намерим нещо свястно /освен ония, дето са улибени във вожда и учителя на всички времена и бабаити/. Така че - гледай диалектически, още не е срамна дума.
За Саймън Сакса - ами защо НДСВ иска закон за печата? Много неща излязоха за "имотите", та им се иска да поскрият нещичко. И царството му го дадоха онези, дето действаха по твоята програма - гласувай, без да мислиш. Впрочем, забелязваш ли как се събират мненията - твоето и на Цесекаря? И двамата викате - гласувайте, та да спрете Доган! Пък аз не ща никого да спирам, не искам по-малкото зло, искам доброто. Ама къде го?
Та ти - нема, нема - и пак на гласуване го удряш.
Проблемът е друг тук - защо се внушава единство на понятията националност и гражданство? Удобно, но неверно! И Вагнер е български гражданин, ама си остава бразилец по националност /Оня, нашия. от "Левски"/. С гражданството по-бял няма да стане, но то не се и иска. Така че - живей си там зад океана, чувствай се българин, но делата на държавата остави на тези, които сме тук. Което не би трябвало да ни разделя? Имам чичо в Германия от 1938 година заминал. Немски гражданин, наш човек, роднина по кръв. И? Ако не е български гражданин - не ми е близък? Няма логика. А пък ти все дебнеш да не те излъжат. Сега за гражданството се боиш. И с него, и без него си си бай Хасан. Остава една хартия да те промени!!!
27 Февруари 2007 08:50
Генек,
27 Февруари 2007 08:52
Та по принцип, от кога датира думата уседнал, щото я нямаше или по-точно не се използваше, не си спомням да е споменавана нито в български език, нито по литература.
Не съм и чувал някой да казва " Уседнал съм гр.‌ Н ул. М" или "дядо ми уседнал във Виена"
27 Февруари 2007 08:53
Тая каша с евроизборите си е бая стара и кой знай, докога ще мирише.Това, нация гражданство, етнос и какво ли още не от тоя род саумешани , ама вината е само в това сето по закон му викат гражданство. Бедата е там, че има двойно гражданство, а защо има такова и от кога го има? Ами има го от демакрациятал Има го защото го измислиха политиците, като някакво извинение за Възлодителния процес при който български граждани бяха прогонени от страната. Зтам, че има много противници на тезата за "прогонването". Ако искат могат да заменят тази дума с "принуда", но във всеки случай не е доброволно напускане. В допълнение политиците разшириха това "благодеяние" и към други уж или наистина българи. Както по горе каза Гиника, двойното гражданство носи, ако не двойни права, то поне повече права. Ама вижте каква каша се получава : Люпчо Георгиевски екс премиер на Македония е бйлгярски гражданин, има си дом в Благоевград, значи е "уседнал" и има право да гласува, а какви хули бълваше против страната ни. Българските турци в турция с мед да ги храниш дет се вика по тяхно му халал да им е гласуването. Те не са виновни, виновни са политиците които злоупотребяват с тях и гласа им(
27 Февруари 2007 09:16
Хубаво, резюме на форума, но питам автора, "като седнеме и помислиме", кво ще стане, сигур като оная патка дето мислила, мислила и..."Атака"...
27 Февруари 2007 09:25
комунизъмът е дългоживеещо мислене в мозъка на пострадалия, той като нациста е свръхчовек, железен, затова без сърце, ти, твоя живот априоре му принадлежи, той те е изучил, значи си длъжен да му робуваш без пари, държавата е негова, не краде, преразпределя справедливо, виж творчество, производство не му се отдават, искат мислене, но спомена се, изучил е роби за теа дейности
27 Февруари 2007 11:04
Простотията ще ни затрие нас, батка! Кънтящата, гърмяща простотия!
Ето например какво пише авторът с фамилно име Обретенов, цитат: “Да вземем например въпроса за гласуването в чужбина, откъдето тръгна и спорът. Всяка нормална държава води политика на приобщаване на своите емигранти и се старае те да се чувстват уседнали в нейната диаспора и духовно пространство. Типичният пример е съседна Гърция, която специално се грижи за своето лоби на Запад и това дава добри резултати.”
Въпрос към автора с фамилно име Обретенов:
1.Гусине, каква е връзката между “приобщаването” на нашите сънародници зад граница и правото им да гласуват за лица, към които те нямат никакво отношение?! Ако единственият начин да “приобщаваме” тези хора е като им дадем правото да гласуват за непознати за тях лица в бившата им родина, то тогава тежко ни и горко, гусин Обретенов!
2.Давайки за “типичен пример” Гърция, бих желал да Ви попитам, а Вие да ми отговорите, къде и кога сте видели Гърция да организира свои избори в училища или барове в трета държава зад граница?! Нещо повече, дори в консулските и дипломатически представителства на повечето европейски държави, включително и Гърция, избори по правило не се провеждат?! Гусин Обретенов чакам Вашия отговор………ако не Ви е срам разбира се.

Редактирано от - gramove на 27/2/2007 г/ 11:07:07

27 Февруари 2007 11:53
Г ,
За да ни изтарашват до шушка , едновременно трябва и да ни омайват... За целта , водещите медии поддържат и спецотряди ... Няма как , всичко е във Властта , дори и като четвърта да е номерирана...

27 Февруари 2007 11:54
Уседналия не може да отседне, освен ако го принудят да се изсели. Но и тогава той пак усяда някъде другаде.
Отседналия може да уседне, ако му е угодно и докато му е угодно. Чергарят си е чергар.
Въпросът е че отседналите в България вече са мнозинство.
27 Февруари 2007 12:04
властта, различни видове, социалистическата без репресивни служби не може, това им е малката тайна, затова пари за здраве, пенсии, и каквото още няма, таргет са всички талантливи, мислещи хора, опасни, неможеш ги зомбира, страшни, значи са враг, технологията, алармене половин час преди лягане, трополене над тебе докато почнеш да гориш, после горното мекере дето буквите не знае всичките купува още един джип за 300 хиляди евра, а ти с пет дипломи с 150 евра за месец, е, тея ще създават високо технологичното бъдеще
27 Февруари 2007 12:07
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 27/2/2007 г/ 12:33:04

27 Февруари 2007 12:08
Асан ефенди, заедност заедност ама аз да ти гледам гърба а не ти моя, щото си държа на него.
27 Февруари 2007 12:39
българия прие закон за невъзвращенци гласоподаватели
27 Февруари 2007 13:05
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.5)

Редактирано от - bot на 27/2/2007 г/ 13:23:40

27 Февруари 2007 13:22
Щом “сме уседнали тук от 1300 години” значи има за какво да се гордеем – издържали сме проверката на времето. А в ЕС няма нужда да се чувстваме уседнали – аз напр. съм живял при 2 “усядания”, които се оказаха “отсядания”. Така че по-добре да не се бърза с квалификация на 3-тото.
А че “комунизмът съвсем не си е отишъл” “Той е трайно уседнал тук като начин на мислене” авторът е съвсем прав и ни го демонстрира - абсолютно задължително беше някога да се споменава “загнилия капитализъм” в “аналитични” статии...
Колкото до другата задължителна теза, че “българинът чака държавата да му реши проблемите” вината не е в българина, а в теоретиците на демокрацията. Защото не са заявили още ясно, че “отпадане на държавата” е светлата цел на демокрацията. След като не е нейна работа решаването проблемите на гражданите. А и какво ли би могла да реши след като и Bay Hasan казва, че не се работи за да се живее, а обратното: “Бачкане, бачкане и само бачкане!” . Добре пак, че все още има някаква възможност за избор. Аз например, избирам от призива на Bay Hasan първата половина – това “само” ми действа угнетяващо. Но се успокоявам, че има и по-тежки случаи от моя – в съседната тема има пример с програма в САЩ за интегриране на бездомниците. И там става дума, че 70% след като я изкарат, казват “А бе, що не си...”.
27 Февруари 2007 13:57
Както някой по-горе много правилно е забелязал най-точно е да се каже не
уседнали и не отседнали, а заседнали или направо засеЦнали ... в простотията!
Повече от ясно е, че болшинството от форумниците, а изглежда и от населението на България НЕ разумяват що е то демокрация, доколкото може процентните съотношения на форумните заселници да бъдат представителна извадка за мисленето на населението.

Редактирано от - Voltervoice на 27/2/2007 г/ 13:59:55

27 Февруари 2007 15:14
VOLTERVOICE,
Да разбираме ли, че- според теб!- всички "бели" европейски и НЕевропейски държави, които НЕ признават Право на повече от едно Гражданство, са НЕдемократични?! И, че България е по-демократична от тях?! А?!
27 Февруари 2007 15:19
Волтерглас ,
Наред с всичко , Демокрацията има своето определение и като процес...

27 Февруари 2007 15:29
BEAGLE,
Наред с всичко- и ПРЕДИ всичко!- Демокрацията е "да става това, което иска Мнозинството от Народа!"
70% от българите искат уседналостта да залегне при провеждане на местни и парламентарни избори, отчита изследване
27 февруари 2007 | 14:09 | Агенция "Фокус"
София. От пълнолетните жители на страната 73% смятат, че не е редно хора, които трайно живеят в чужбина да определят бъдещето на страната. В резултат, мнозинството от българските граждани не виждат нищо дискриминационно в изискването за уседналост, защото то не ограничава избирателните права по принцип, а само докато засегнатите от него живеят извън страната.
...В перспектива, повечето от избирателите - 70% са на мнение, че изискването за уседналост трябва да залегне при провеждане на местни и парламентарни избори...
27 Февруари 2007 15:42
Параграфче ,
Не ми е до друго , но се върни към най-горния ми пост...Мисля , че съм пределно коректен към понятията "уседналост" и "отседналост"... При нашия казус става реч , не за детерминиране правата на "уседналите" , а на тези от тях , които "отсядат" и другаде в социума ... Ако греша , кажи ми го...

27 Февруари 2007 15:53
Аз смятам, че от лидерите на „тройната коалиция” единият е уседнал в България от поколения след робството. Вторият е отседнал за малко в България, докато понатрупа имотец. А третият е поседнал и гледа сеира и на предишните двама, че и на целия български народ.
27 Февруари 2007 15:59
Параграфе, сиптоматично е че точно ти си се хванал да ми опонираш.
Повече реакция очаквах от други образи на форума.
Межвпрочьем, добре че си сложил в кавички израза бели за споменатите държави. Но най-добре е този израз (и подобни) изобщо да бъде забравен/и(не забранени) в употребата.
Защото си е чиста проба расистки.
А що се отнася по същество, мисля че в това отношение (правно) България наистина е по-демократична от визираните от теб.
Това е поне едно от нещата в които сме по-близо до идеала на демокрацията.
Апропо, подозирам как най-вероятно би коментирал правото на англичани и други граждани от европейския съюз които са се заселили за постоянно в България. Или може би ще сгреша.
Тъкмо ми се стори, че си променил възгледите си когото вчера или онзи ден четох поста ти че е противоконстутиционна отмяната на двойното гражданство.
27 Февруари 2007 16:11
Крайно време беше нещо да се направи по по въпроса за изборния туризъм.Другото е да се въведе задължително гласуване...Колкото до въпроса до заедноста...Във "Добрия пастир" на Робърт Дениро имаше такава сцена...Един италиански мафиот попита агента на ЦРУ-ние имаме своите семейства и църквата, ирландците имат своятта родина, негрите своята музика а вие какво имате?- и белия протестант му отговори - We have the United States of Amerika!All the others are just visitоrs!...
27 Февруари 2007 16:50
За автора,
А иначе, уседналите в България така са запецнали, че по стар комун-анален обичай плюят по що де сварят извън границите (ама сал на запад и на юг)
Гърци, поляци, евреи и т.н. наистина коткат емигрантите си. Поляците даже и по ком. врене. Защото знаят за какво става дума.
Има много неща които не могат да се отчетат, да се измерят. Много е важно това например, че емигрантът сравнява. Няма да обяснявам какво следва от това - много е дълго, пък и умните форумници знаят за какво става дума. Само ще спомена, че това е в основата на разбирането на живота.
Друго. Промяната на манталитета, който е много бавен процес (за някои даже и процес не е - справка, горе -тапа, аа1, сухар ) къде мислите, че се върти по-бързо? Елементарни неща от живота- материални и духовни. По-различни!Идеи, настроения, убеждения! Това не може да се измери!
Поне заради мен вече 100-тина американци знаят къде е България. Някои искат да я посетят. Ами хилядите други емигранти? давате ли си сметка?
И изведнъж, вие ми говорите за това, че за България ще е по-добре да ми отнеме гражданството? И то само за да не гласувам. Щото не живея там и не разбирам колкото баба Коца. Аз не мога да определям бъдещето на България, защото съм имал повече права, но не и задължения (според Генек)!?! С което естествено не съм съгласен - аз не се боря за по-малко задължения. Кажете какво трябва да правя -ако е необходимо ще чистя и пред блока ви.
И за какви повече права на двойния гражданин става въпрос?
Е, както и да е. Промяната ще да е бавна и мъчителна.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД