Руските балистични ракети от ново поколение "Топол-М" привличат най-силно интереса на конструкторите на противоракетни системи в САЩ. |
Става дума за мобилен локатор, какъвто може да се монтира за няколко дни - също като новите руски радари с висока степен на заводска готовност. Американското устройство в Кавказ ще изпраща сигнали за ракетни пускове на стационарния локатор в Чехия.
За пореден път, естествено, се чуха уверения, че новият радар няма да е насочен срещу Русия; щял да наблюдава Иран. Не бихме могли да го обърнем и да проучваме обекти в Русия. Дори да можем, радарът няма да сканира територията на Русия толкова надалеч, че да забележи пусковете на руски ракети, заяви генерал Объринг. Това наистина ще е трудно, доколкото Кавказкият хребет ще пречи за излъчването на сигнал в северна посока. Бившият главнокомандващ Руските военновъздушни сили Анатолий Корнуков обаче смята, че американският локатор в Кавказ "пряко засяга националната сигурност на Русия", тъй като "най-вероятно ще е радар за кръгов обзор" със задача да покрива южните региони на Русия.
Все още не се знае къде точно смятат американците да разположат през 2011 г. своя нов радиолокатор. Според повечето руски военни става дума за Грузия или Азербайджан. Тбилиси обяви военното сътрудничество със САЩ и НАТО за един от приоритетите във външната си политика. Там вече се чува, че евентуалното разполагане на елементи от системата за ПРО на САЩ в Грузия "може да изиграе ролята на възпиращ фактор спрямо Русия", че "Русия може да е по-сериозна заплаха от иранските ракети".
САЩ могат да разполагат подобни локатори от системата на националната си ПРО само на територията на свои съюзници в НАТО. Следователно, ако една от бившите съветски републики в Кавказ предостави място за радара, това автоматично ще ускори влизането й в алианса.
Най-вероятно радарът ще бъде монтиран тъкмо в Грузия, която "нищо не отказва на САЩ", твърди генерал-полковник Леонид Ивашов, вицепрезидент на руската Академия за геополитически проблеми. Той обаче не изключва като възможна позиция на радара и Азербайджан.
В тази връзка експертите припомнят скорошните посещения на американски и турски военни в Баку. Баку обаче ще вземе предвид и негативното отношение на Москва и Техеран към подобна възможност. Споменава се и за двете радиолокационни станции на САЩ, разположени вече на азербайджанска територия. Те впрочем са там, за да следят морски обекти, включително евентуални терористи, и не спадат към елементите от системата за ПРО.
Няма точни данни какво представлява всъщност американската ПРО, но изявлението на генерал Объринг бе първото официално признание, че Вашингтон няма да се ограничи до разполагането на обекти от ПРО само в Чехия и Полша. До момента нито военни, нито дипломати от САЩ не бяха споменавали открито за планове да се разположи радар в Кавказ. Говори се за 10 елемента от системата, три от които ще бъдат разположени в Европа.
В Азербайджан още от съветски времена действа радар, който Русия използва под наем. Локаторът излъчва сигнал в посока към Индийския океан и наблюдава въздушното пространство в радиус около 6500 км - Иран, Ирак и част от Индия. И Русия няма нищо против да предоставя необходимите данни на американците. Те обаче явно не са се отказали от идеята да разположат по периметъра на руските граници т. нар. двойки - радари, взаимодействащи с ракети прехващачи.
Кавказкият радар ще може да наблюдава действията на Руските военновъздушни сили в Черно море, Каспийско море и в Армения; дори да следи изпитанията и учебните стрелби на средствата за противовъздушна отбрана на полигоните в Поволжието и Казахстан. Леко усъвършенстван, американският локатор би могъл и да създава смущения за руския радар на системата за ранно предупреждение в Азербайджан.
Според руски експерти кавказкият локатор ще служи главно за откриване в полет на руските междуконтинентални балистични ракети "Топол-М", с чиито хиперзвукови маневриращи бойни глави не може да се справи никоя ПРО.