Британското правителство прие миналата година след голям натиск от обществото, медиите и опозицията Закон за свободата на информацията. Той позволява на всеки гражданин, всяка обществена организация, всяка медия да поиска и да получи информация по въпроси, които я интересуват.
Неотдавна правителството на Лейбъристката партия се опита да ограничи закона под предлог, че трябва да се прилага по-икономично. Ако събирането на дадена информация изисква разходи, надхвърлящи 600 лири, тя да бъде автоматично отказвана. Това предложение обаче намирисва на ограничаване на свободата на информацията и вероятно ще бъде отхвърлено от парламента. "Таймс" напомня на читателите си 59 любопитни новини, които вероятно нямаше да научат, ако не действаше новият закон. Някои от примерите са достатъчни, за да се замислят гражданите струва ли си да издържат политиците с парите си на данъкоплатци?
- Министри и депутати получават хиляди лири за използвани таксита като част от разходите за пътуване в размер на 5,9 млн. лири годишно (близо 18 млн. лева).
- Консервативното правителство на бившата премиерка Маргарет Тачър е разработвало план за откриване на чудовището от Лох Нес с помощта на специално тренирани делфини.
- Хората, обвинени в определени престъпления в графство Уорикшър имат с 30 на сто по-голям малшанс да бъдат осъдени, отколкото хората, обвинени в същите престъпления в графство Бедфордшър. Това показва големите вариации в критериите на работа на Кралската прокурорска служба.
- Политиците харчат годишно по 2,2 млрд. лири (над 6 милиарда лева) от парите на данъкоплатците за частни консултанти по мениджмънт.
- Бившият британски премиер Едуард Хийт бил получил покана от покойния вече угандийския диктатор Иди Амин да дирижира концерт в страната. Предложението било направено в телеграма на ексцентричния диктатор през 1977 г.
- Данъчните инспектори редовно получават предложения за бонуси, за да събират възможно най-много пари.
- Премиерът Тони Блеър е похарчил 2 хиляди лири от парите на данъкоплатците за козметични продукти.
- Висши служители на вътрешното министерство са получили премии от 2 милиона лири въпреки скандалите, които тресат тяхното ведомство.
- Премиерът Блеър е канил на обеди и вечери известни звезди на културата и спорта за сметка на данъкоплатците в своята резиденция "Чекърс". Сред тях са били Елтън Джон, Дез О'Конър, Тревър Брукинг и Естер Ранцен.
- Великобритания е помогнала на Израел да създаде атомна бомба, като преди 40 години му е продала "тежка вода".
- Премиерът е похарчил през последните четири години 1,2 милиона лири от парите на данъкоплатците за пътувания в чужбина със самолети на Кралските военновъздушни сили.
- Полицията в Англия и Уелс харчи по 21 милиона лири годишно за преводачи.
- През 2004 г. Би Би Си е платила премии в размер на 15,5 милиона лири, докато в същото време е планирала да уволни 3 хиляди души от съображения за икономии.
- Богатите собственици на земя са начело на списъка за получаване на селскостопански субсидии на ЕС. Сред тях е кралското семейство.
- Шери Блеър стана първата съпруга на премиер, която получи правителствена кола и собствен шофьор.
- Повече от 700 лекари и медицински сестри са били наказани за употреба на алкохол и наркотици на работното си място.
- Грег Дайк е поискал да бъде възстановен на поста генерален директор на Би Би Си само седмица след публикуването на Доклада "Хътън" за Ирак, заради който скандално бе принуден да напусне. |
- Хиляди жени си уголемяват бюста, коригират си носа и си правят други пластични операции за сметка на здравната каса.
- Откакто Блеър е дошъл на власт, убийствата във Великобритания, извършвани от чужденци, са се увеличили три пъти.
- Когато принц Чарлз се развеждаше с принцеса Даяна, правителството е изразило мнение, че би било незаконно престолонаследникът да се ожени после за Камила Паркър Боулз.
- Великобритания създала в победена Германия подобия на концентрационни лагери, в които прилагала изтезания.
- Националните здравни власти са предписвали на 13-годишни момичета противозачатъчни инжекции и инпланти, които да ги предпазват от забременяване до три години. Програмата е имала за цел да намали ранната бременност.
- От въвеждането на процедурата за бърза екстрадиция Великобритания е започнала да екстрадира в САЩ четири пъти повече нежелани имигранти.