:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,788
Активни 546
Страници 11,691
За един ден 1,302,066
Приоритети

За честта на пагона

Когато военните мисии в чужбина се превърнат просто в гурбет, бойците гледат единствено кога изтича договорът
Снимка: "Сега"
Колко струва воинската доблест и изобщо това заплаща ли се? Въпросът за мотивацията на наемните бойци извън прекия им финансов договор изобщо не се коментира.
Тривиалната политическа шумотевица през миналата седмица заглуши един невероятен скандал, случил се в Българската армия. Става дума за прецедент, който със сигурност ще има отражение върху нормативните уредби на войската, както и ще накара генералите да се замислят за моралните ценности на българските военни.

Ако се гледа на случилото се с очите на цивилен, случката може би не е нещо особено. Както известно, Българската армия участва в изграждането на новата иракска държава. Това се изразява в подпомагане на изграждащите се местни сили за сигурност.

Но в началото на миналата седмица 11 бойци пожелаха да напуснат бежанския лагер „Ашраф". И го направиха. Те се позоваха на факта, че шестмесечните им договори за тази мисия са изтекли и не искат да подпишат анекси за удължаване.

Историята беше дълбоко засекретена от ВКР-ата. Въпреки това винаги има течове и най-накрая пресцентърът на Министерството на отбраната беше принуден да пусне деликатно съобщение в късните часове на миналия понеделник, че „11 военнослужещи не са пожелали да удължат мисията си".

Няколко седмици преди това командирите на охранителната ни рота в „Ашраф" по нареждане на Генералния щаб започнали да предлагат на всички 148 военни да удължат пребиваването си, тъй като от България скоро нямало да дойде смяната. Вторият контингент, от който са и тези 11 военни, е в лагера от началото на септември 2006 г.



Шестте месеца на мисията им изтекоха в началото на февруари



Защо се стигна до това удължаване? Още през ноември миналата година Съветът за сигурност на ООН с нова резолюция удължи мисията на САЩ в Ирак, като това важеше и за съюзниците в коалицията. А ние определено сме такива там.

След гласуването на тази резолюция военният министър Веселин Близнаков започна да обявява ежедневно, че бъдещето на нашата мисия в Ирак не е ясно, тъй като ние не сме получили „официална покана и писмо" от САЩ да продължим охраната на лагера. И така се изтърколиха няколко месеца, докато в края на януари самият Близнаков призна, че не ни трябва официална покана. Всъщност въпросът не бил във формалната покана, а дали американците ще продължат да осигуряват храна, превоз и охрана на българските бойци. Това за пазенето не е шега. Българските военни се разхождат без оръжие, само с палки, от вътрешната страна на лагера, докато американците бдят за нападения от външната страна на „Ашраф".

Това е голямата българска политика. Пред трибуните се чуват изказвания от рода на „ние генерираме сигурност в Ирак", „нашият принос за демокрацията на Ирак" и др. А всъщност



чакаме някой да ни даде хляб, кола с пълен резервоар,



а и да ни пази от лошите.

Затова се получи цялото забавяне и не бяха подготвени заместници на бойците от втория контингент. В крайна сметка те заминаха на 26 февруари, а едва на 2 март в "Държавен вестник" беше публикуван законът за споразумението между България и САЩ за удължаване на мисията ни там до 31 март 2008 г. Така по най-груби сметки с процеса на ротация и транспортирането от „Ашраф" до база „Вирджиния" в Кувейт и оттам за България бойците от втория контингент ще пресрочат с 3 седмици първоначалните си договори.

Хиляди български мъже все още получават нервни пристъпи, когато чуят думата задръжка. Обикновено тази ужасна заповед пристигаше с телеграма от Генералния щаб в края на казармата. Тъкмо да свърши двегодишната наборна служба, и хоп... три месеца задръжка. Ходи се оплачи на Добри Джуров. Онези задръжки се правеха за това войниците да бъдат хвърлени по бойните полета на необраните домати, чушки и грозде.

Сега вече нещата са съвсем различни. Близнаков изрази задоволство, че по-голямата част от бойците решили да останат. Правилно е доволен министърът, защото какво щеше да стане, ако всички бяха решили да си тръгнат?

За каква чест на пагона може да се говори, след като един трудов договор се оказва над военните ценности. А те, най-просто казано, се изразяват в това да изпълниш задачата си докрай. Това обаче не е написано в контракта, а по паметниците на загиналите воини.



Какво ли щеше да стане на Шипка, ако опълченците имаха договори?



Вярно, опълченците са високо мотивирани доброволци, а нашите в Ирак са просто наемници. Те искат да се приберат от гурбета навреме, защото са планирали да вложат иракските долари в някакъв бизнес. Настъпва сезонът на парниците. Около Карлово и Казанлък, където са едни от най-елитните ни бригади, има доста оранжерии за домати и чушки. Вечер на чаша ракия нашите военни си говорят колко лук и репички ще изкарат тази година.

Армията е изправена пред голям проблем. Военнослужещите не са наясно какво правят там и за какво се борят. Единствената им цел е да избутат службата и да вземат 20 заплати при пенсиониране. Ако има още облаги - да идват! В армията трябва сериозно да се обсъди въпросът за професионалния морал и за воинския дълг.
36
3888
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
06 Март 2007 00:41
Каква чест на пагона като си окупатор бе, Спахийски!
06 Март 2007 00:57
Все повече се влюбвам в офицерите и генералите от нашите МО и МО-2. За да запазят заплатите и постовете си те са готови да слугуват и на дявола - моралът им е заврян на едно тъмно задно място, което те обичат да полагат по дивани, фотьойли и кресла в 90-процентната си незаетост. А това, което става в платената армия е отражение на тоталната анархия и безпардонност вихрещи се из главите на съветските възпитаници служещи за НАТО с пълна отговорност. Страшно наказание за червените кратуни.
06 Март 2007 05:28
Тъпо е, че армията ни стана на посмешище. Тя е неспособна да опази България и изпълнява тривиална роля в мисиите в чужбина. Българската армия трябва да гарантира суверенитета на страната ни - да може да се справи с както с несиметрични заплахи, като косовски албанци, както и с армии като тези на Турция и Гърция. Това може да звучи като мечти, ама това трябва да стане.
А мисиите в чужбина са задължителни - не може в днешния глобален свят свободна България да седи безучастна към извращения като тези на талибаните. Това, че подхождаме към тези мисии с идиотията на американците, а не посредством решение на ООН е отделен въпрос - истината е, че трябва да участваме. И си мисля, че така и ще създадем опитна военна част. Не можем да чакаме докато се оправи държавата...

06 Март 2007 06:19
Янтар, според знаещите понятието "извращение" е измислено от Фройд - опитал всичко и това, което не му допаднало - обявил за извращение. Така че базата за разсъжденията ти нещо се люлее. Кой и как ще аргументира задълженията ни да ходим и променяме света според нашия вкус? Ами ако в нашия са извращенията?
Второто е за армията. Няма вече армия. Има сбор ор чиновници и наемници. Едните се въртят по столичните улици с ордени и медали /абе, как в мирно време маса народ има бойни ордени и медали?/, другите ходят на заработки по чужбина. Всякакви приказки за международни задължения са не по-логични и нормални от приказките за интернационалния ни дълг едно време. Само дето се га плащат. Е, оставям на самите наемници да преценят как се чувстват по-добре - като идеологизирани роботи или като платени професионалисти /професионалистки/.
Няма морал в платените неща! И всякакви опити да се намери някакъв параван са просто демагогия и измама. Наемникът си е наемник - бие се за пари, не за ч ест. Кой наемник ще умре за България? Та утре друг да му харчи паричките? Кой наемник ще остане верен на дадената дума? Ами, ако му предложат повече срещу й? Изобщо - не ми пейте дитирамби за наемници. Утре ще възвалявате курвите като извечни носителки на морала.
06 Март 2007 06:33
Впрочем, днес изразът "за честта на пагона" не звучи по-добре от "за честта на бикините" при магистралките. Каква чест? Военните отдавна са професионални насолници на повикване.
06 Март 2007 07:51
Мда. Не разбрах курвите какво общо имат с цялата работа. А това - дето ако се плащало за нещо и следва да е неморално го има само в Северна Кореа.
Общо взето на света има зло - като талибаните дето споменах. И какво - това означава ли, че всеки трябва да си гледа работата и да ги остави да си безчинстват? Това го правиха европейците докато нас ни тъпка османската империя преди време. Действията на американците са осъдителни. Но също толкова са осъдителни бездействията на всички, които могат да помогнат, но си гледат собствения двор, щото не е техен проблем.
06 Март 2007 08:18
Каква чест на пагона като си окупатор бе, Спахийски[quote]

Леко де, Цигойнер, тоя не е Спахийски... На вас като видите нещо на военна тема все Спахийски ви е в акъла... И друго - хубав прякор си имаш, нема що...
Да не би верно да си цигойнер та барем автора да не видиш кой е?!
Иначе авторът Николов, си е прав - всеки гледа да си избута службичката и това е било винаги от идването на социализЪма в армията ни. Така им е набивано в тъпите чутури, така си е останало пок фуражките - огън служба не остана...
Айде със здраве
06 Март 2007 08:25
Иска Ви се "ЧЕСТ". И какава е мерната единица? Килограм, долар, пагон, миля.....
06 Март 2007 08:26
Съвсем вярно, генек! И авторът напразно е намесил Шипка и опълченците!
За какви войнски ценности, професионален морал и чест на пагона може да се говори? Проблемът на армията е да изчисти “фирмените” си правила. А пагонът в днешно време си е най-обикновено работно облекло и може да става дума само за професионален морал към поетите задължения по договор. Всякакви сравнения с подвизи на българския войник са, меко казано, кощунствени!
Военнослужещите са много наясно какво правят там и “за какво се борят”. За същото, за което се борят берачите в Испания и Гърция. Но дали са наясно, че може да им се наложи да си оправдаят заплатите с нелицеприятни действия? Както поставя въпроса г-н Спахийски в съседната тема.
Yantar, а не Ви ли се струва, че ние в случая сме в ролята на османската империя? Когато нещо се плаща не значи, че е неморално – означава, че е под морала на плащащия и в случая няма нищо общо с национални войнски ценности и морал.
06 Март 2007 08:33
Сравнението с Шипка си е съвсем уместно, но води до доста неприятни изводи ако се замисли човек кои са били доброволците там и кои - наемниците.
06 Март 2007 09:34
На същият принцип работи и армията на Империята. Резултатите из пустинята и срещу туземци са много добри до окупиране на територията. После става страшно, но това са проблеми на наемниците.
В Сомалия пробват друг вариант - вадене на кестените от други туземци. С хай-тек поддръжка от въздуха.
В пряк и честен сблъсък с друг хищник обаче тия подходи не вървят. Затова пробват първо да разложат хищника и после да нападнат трупа. Нечестивци.
Белоглав орел?! Белоглав лешояд, кръстосан с отровна змия...
06 Март 2007 10:18
Графе, и за съседната тема.
Скромното ми мнение по въпросите на войната е че, във всички случаи става дума за разходи от бюджета- американски, руски, български...
06 Март 2007 10:33
В България няма армия. Има наемници.
Наемниците се интересуват от договора и заплащането си. И се бият за този който им плаща срещу този който им каже. Ключова дума - ДОГОВОР
Армията се инетересува от опазването на териториалната цялост на държавата. И се бие за това. Армията се набира чрез военна повинност сред населението. Ключова дума - ЗАДЪЛЖЕНИЕ
Опълчението (като на Шипка) са доброволно събрани хора в името на някаква идея - обикновенно опазване на обществения ред, защита от опасност и т.н. Там мотивацията е морална - нито пари, нито задължение. Ключова дума - МОРАЛ, УБЕЖДЕНИЕ.
Недейте да сравнявате несравними неща, защото ставате смешни за хората които не се влияят от пропагандата ви.
06 Март 2007 10:34

Какъв пагон? Каква чест?
Всичко е въпрос на пари.
Да изпълниш задачата докрай!
А каква е задачата?
Почти сигурно там задачата се вижда много по-ясно - да се окупира Ирак в защита на чужди на България интереси. Или може би задачата е да станат пушечно месо в Ирак за 6 месеца - шесте месеца минаха - задачата е изпълнена, е живи са все още.
06 Март 2007 10:58
Честа на българския пагон, беше до 09. 09. 44г. от тогава няма чест!
06 Март 2007 10:58
... я, не били само малоумници в новата ни про-фешън армия. поне не всички излизат такива - 11 са се "освестили" ...
06 Март 2007 12:27
Това е голямата българска политика. Пред трибуните се чуват изказвания от рода на „ние генерираме сигурност в Ирак", „нашият принос за демокрацията на Ирак" и др. А всъщност

чакаме някой да ни даде хляб, кола с пълен резервоар,

а и да ни пази от лошите.


По-точно казано от това-здраве му кажи!
И таман да похваля автора-ами какво щяло да стане, ако опълченците на Шипка имали договори?И как така договора стоял над честта на пагона?
Другари, дайте да се разберем.За чест на пагона, воинска доблест и пр. може да говорим само и единствено при нападение над българска територия.
Професионални платени войници на чужда територия нямат нищо общо с такива понятия.Те са там, за да изкарат някой лев и да си хранят семействата.Толкова!
Щом в професионалната ни натовска армия войниклъкът е просто доброволно избрана професия, за какви дивотии говорим?Някой да е чул например за честта на пощальонския пагон?Или да си е задал въпроса какво щеше да стане, ако опълченците на Шипка бяха по професия елтехници?!
Звучи абсурдно.Но не повече от това да се иска чест и воинска доблест от хора, отишли срещу заплащане да свършат точно определена работа на конкретно място.Която работа и което място нямат НИЩО общо с националната сигурност и интересите на страната и народа.
06 Март 2007 12:38
Чест...
Има такава дума.
Но - коя чест мислим тук?
Войнска чест има два вида - да си добър професионалист, т.е. служиш вярно на този който ти плаща. Независимо кой и какъв е той.
Или като войн - защитник на националната кауза, пазиш отечеството, служиш му.
Но, как да знаеш дали служиш ДОБРЕ, ако отечеството ти няма национална доктрина?
Когато виждаш, че случайни политически проститутки, случайно докопали се до властта, си играят с животът ти както на тях им изнася в момента?
А върховният ти главнокомандващ и символ на държавата е бил доносник?
Дори и да ти настояват, че те СА държавата?
Ние вярваме ли им?
06 Март 2007 12:44
Така и не разбрах какви са ви негативите към ЧуждестранСкия Легион на франсетата?!
Като във вица: - "Може и да може, 'ма не и у нас!"
.
P.S.Що не коментирате "План 2000+не знам колко години отгоре" на МО‌ и ГЩ, а сте седнали да ровичкате в празното войнишко канче?!
Май "баката на старшия" за вас е..."свещенна крава", а?!

Редактирано от - OLDMAD на 06/3/2007 г/ 12:54:14

06 Март 2007 12:56
... началство, не закачай баката на старшото, че нема да запали джипката, знаиш ...
06 Март 2007 13:05
Статията е много тендециозна. От една страна воинския труд си е труд който се заплаща и регулира от съответните договори.
От друга старана - ако на някой автор на демагогски статии не му стига, че войниците са рискували живота си за определено време във името на тъпоумието на управляващата върхушка то може би трябва да сподели с нас той какво би направил.

Може би дал живота си за Иракската демокрация?
И с какво право той изисква от войниците да рискуват живота си ненужно?

Аз не виждам за каква чест може да става дума в Ирак където става дума за незаконна окупация и нашите както и всички други съюзни войски имат много нисък морал.

Американци ни охранявали...ами като не може българската полева екипировка да се интегрира с американската? Тогава излизането на открито става самоубийствено упражнение.
06 Март 2007 13:16
Старши, навремето "Докарайте ми 'жипа", бе нарицателно за сичкото "путковник" от БНА...Сега лампазите се возят само у "Тойота", "Мерцедес", "Хъмви" и пр.
"Жипа" го дадоха на малцинството у БА, да ги гърмят през бронята от пясъчни чувалчета и скапани бронежилетки

Редактирано от - OLDMAD на 06/3/2007 г/ 13:16:36

06 Март 2007 14:04
Заглавието е неподходящо. Вместо "За честта на пагона" нека бъде "За добра банкова сметка". Изобщо - каква чест при наемници? Думи, думи, думи...И пак става реч за пари.
06 Март 2007 14:17
Прав си Генек!
Само де парите са у Френския легион...
А не у парниците край Карлово.
06 Март 2007 14:20
Цигани от Плевенско скоро се върнаха предсрочно от гурбет в Чехия... Измамила ги фирма-посредник ... При "фуражките" е аналогичен случай...

06 Март 2007 15:00
beagle, тази аналогия ми хареса! Имаме наемници, имаме и фирма-посредник - политиците, имаме и подизпълнител - МО. Всъщност, и то трябва да се преименува от Министерство на отбраната в министерство на военно-икономическите връзки.
Ей, ставаме Прусия на Балканите! Ония са изнасяли войници, ние отиваме натам! Че и с всичката наглост ни говорят за честта на пагона!
06 Март 2007 17:20
Деян не биваше да намесва "Шипка". Нещата са различни. Да защитаваш родната земя, къщата си , семейството е свещен дълг. Мисията зад граница е изпълнение на поети договорни задължения. Различна е мотивацията- едното е за пари.
Общото е как се изпълняват. Професионално или ... не. От това зависи ''честта на пагона".
п.с. очаквам скоро хората упражняващи истински тази професия у нас , да влезят в "червената книга" като изчезващ вид.
06 Март 2007 17:27
Soldiers of Fortune е имало откак свят светува. И ще има. Те също пазят "честта на пагона" - както и във всяка професия професионалистът гледа да си свърши работата качествено. Но и аз съм съгласен, че дълг и ангажимент не трябва да се бъркат независимо от общия им корен.
Всъщност, някой знае ли кой химн изпълняват при погребение на войник от Чуждестранния легион?
06 Март 2007 17:41
Олдмад, вече няма разлика между нашите наемници и тези в Чуждестранния легион. Все хора, притиснати от реалността, решили да изкарат някоя пара с кръвта си и най-вече тази на другите, ненамерили място в нормалния живот и станали професионални убийци /няма да отречеш, че убийството е част от професията, нали?/. Отделен е въпорсът защо тези хора не си гледат градинките /по Волтер/? И всички знаем кой е виновен, та нормални хора приемат да станат наемници. Ако имаше у нас нормални условия за живот - надали щяха да се втурнат да изкарват хляб за децата си с риск за своя и чуждия живот.
Честта на порофесионалиста, казвате, е в професионално свършената работа. Например, честта на касапина е в бързото и неумолимо клане. Професионализъм, нищо лично. А на военните? Няма чест на пагона - всеки има своя чест и носи отговорност за нея. Най-напред пред себе си.
06 Март 2007 17:43
Всеки касапин носи пагони в душата си.
06 Март 2007 18:20
Глупава статия с глупави изводи. "За каква чест на пагона може да се говори, след като един трудов договор се оказва над военните ценности?" пита авторът и добавя патетично " Какво ли щеше да стане на Шипка, ако опълченците имаха договори?" И накрая следва заключението, че "Единствената цел на нашите бойци била да избутат службата и да вземат 20 заплати при пенсиониране" и че не можело така и че "В армията трябвало сериозно да се обсъди въпросът за професионалния морал и за воинския дълг."
Дрън-дрън!
Стига с тая ураджийщина и тъп популизъм. Какво лошо има армията ни да бъде професионална, в която хора с качества да дават труд срещу заплащане, вместо млади неопитни наборници, които наистина не знаят за какво са там.
Авторът на статията вероятно щеше да бъде много доволен ако професионалните бойци служеха ей тъй на, без заплащане, за едната "чест на пагона".
Бих искал да попитам автора дали той получава хонорари като пише и дали е готов да пише ей тъй на - за "честта на перото".
06 Март 2007 18:37
другарите са много удачно пособие за илюстрация на шизофрения: мразят турчолята - обичат чалмалиите
06 Март 2007 20:01
Да си журналист по достойно ли е от това да си професионален военен?
06 Март 2007 20:08
Недостойно е да се пишат клевети, както и убиването за пари.
Недостойно е да се премълчават истини, както и зло(пре)употребата със силата на оръжието.
А достойнството се мери с размера на приобщените към дадена прогресивна идея, а не с броя на труповете.
06 Март 2007 20:35
Не виждам смисъл да коментирам статията - тъпо та дрънка!
06 Март 2007 23:12
Има наемници и наемници. Едните наемници са желана стока във всяка държава с разложена армия и загиваща обществена структура, подложена на нападения от партизани, дурги държави или обикновени бандити. Такива наемници са например тези които работят за Executivе outcomes, която оперира предимно в Африка и други подобни фирми. Традиционния резултат от техните действия е около 300 към 1 в полза на наемниците и бързо възстановяване на статуквото. Това са професионални войници, които се бият за пари ръководени от неписан кодекс на наемника. Това се едните. Другите са страхливи мишоци, наети за нещо като разсилни, мандахерцащи се из вътрешния периметър на базата-крепост. Сигурно янките се обръщат към тях само ако ги засърбят тестикулите да кажем за да ги почеше разсилния. Това е ролята отредена за т.нар. войници от т.нар. българска армия. Кофти, ама както казва автора - настана време да се сади доматето.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД