:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,200
Активни 444
Страници 6,765
За един ден 1,302,066
Интервю

Новите идеи на БСП са финансово подплатени

Няма политическа логика президентът да прави партия, твърди зам.-председателят на БСП Димитър Дъбов
снимка: Велислав Николов
Димитър Дъбов
Димитър Дъбов е зам.-председател и главен секретар на БСП. Роден е на 14 април 1948 г. в Шумен. По професия е икономист. Има висше образование - управление на промишлеността, банково дело, макроикономика. Депутат в 39-ото и 40-ото народно събрание.



- Г-н Дъбов, напоследък има много критики, че БСП провежда дясна политика. На пленума си в събота приехте нова социално-икономическа програма, която е доста социално ориентирана. Реалистична ли е обаче?

- Разбира се, че е реалистична. Това ще бъде нашият анонс към партньорите ни от управляващата коалиция. Не бих казал, че досега не е провеждана лява политика. Напротив, в средата на мандата повече от половината от поетите от "Коалиция за България" ангажименти са изпълнени. Даже по отношение на някои от нещата, свързани с минимални пенсии, с минимални заплати, се отиде и на по-високи стойности - до 28% увеличение вместо 20%. Когато обаче става дума за една ниска база, когато пенсии са невисоки, и с 30%, и с 40% да ги увеличиш, хората не могат осезаемо да го почувстват. Може да се каже, че това е един втори етап с актуализиране на приоритетите в социално-икономическата област, след като вече добре са познати възможностите на държавата, ресурсът, с който тя разполага - и финансов, и човешки, и материален, както и инвестиционните интереси, които са заявени към България. Всичко това дава възможност за усъвършенстване на приоритетите и за значително по-точни разчети в следващите 2-3 г. Дори погледът е хвърлен малко по-напред - в началото на следващия мандат.

- Съгласувани ли са тези мерки с финансовия министър Пламен Орешарски и откъде ще дойдат нужните средства, става въпрос за много големи суми?

- На дискусията по програмата бяха направени и други предложения, интересни, хубави, в социалната област. Разбира се, те се нуждаят от финансова обосновка и разчети, тъй като някои от тях изискват много голям финансов ресурс.

- Какви конкретно бяха тези допълнителни предложения?

- За още по-големи размери на увеличение на пенсии, на заплатите, свързани с доходите. Самите ние също искаме, но трябва да бъдем реалисти какви са възможностите на държавата. Всяко едно от тези действия не трябва да води до нарушаване на икономическата и финансовата стабилност на България. Това е един отговорен държавнически подход, който, независимо че сме социална партия, трябва да доминира в нашите виждания за усъвършенстване на социално-икономическата политика.

- А предложенията, които залегнаха в програмата, съгласувани ли са с финансовия министър?

- Разбира се, че бяха обсъждани. Първо, на самото заседание беше поканен финансовият министър. При обсъждането на тези приоритети в Изпълнителното бюро бяха и финансовият, и социалният, и здравният министър. Заложените в програмата материали са разчетени и финансово.

- Предлага се намаляване на осигурителната тежест до 20%. Какво означава това?

- Това е казано под условие, ако се създадат предпоставки. Има подобни искания от нашите коалиционни партньори. В началото на мандата осигурителната вноска беше 35%. Досега никое правителство не се беше осмелило, тъй като това е един сериозен приход в бюджета, това са личните осигурителни данъци, които плащаме. Тяхното намаляване означава в известен смисъл по-малко приходи в НОИ. Но когато повечето фирми, особено в частния сектор, излязат на светло, обявяват по-големи заплати и плащат по-големи данъци, оказа се, че рискът не е голям и приходите не намаляха. Така че от 35% постепенно ги снехме на 2 пъти до 23%. Заложена е евентуална възможност да паднат от 23 на 20%. Както и, без да се натоварват гражданите, в рамките на данъците, които плащат, за сметка на други, да се увеличи здравната вноска до 8%. С което целево ще влязат повече средства в здравеопазването и в здравната каса.

- При намаляването на данъците и на осигурителната тежест ще се отвори дупка в бюджета - тя от бюджетния излишък ли ще бъде покрита?

- Не. Идеята е, че тези много големи жестове, които се правят към българския бизнес, изискват и от тях адекватна реакция. Особено в частния сектор, тъй като всички сме наясно, че не се работи за 150 лв. или 200 лв. заплата, върху които се осигуряват работниците и се внасят данъци в НОИ. Засега частният бизнес реагира адекватно, доходите и осигуровките по тях вече са значително по-високи. Така че не намаляват приходите в осигурителния институт - нещо, което е повече от добре.

- Как ще принудите бизнеса да излиза все повече на светло?

- Сваляйки данъците, той излиза все повече на светло. Едно е да плащаш данък печалба 20%, както беше в началото на мандата. След това го намалихме на 15% и на 10%. Това са много средства, които остават в бизнеса. И това го стимулира той да прави обратния жест.

- Спомена се криминализиране на прикриването на доходи...

- Да, казано е, че държавата трябва да бъде по-настоятелна в проверките, които прави във фирмите, за да не се укрива реалният размер на възнагражденията, които се дават. Предлага се и в НК да се предвидят санкции за собственици и управители на фирми, които обявяват нереални доходи в техните фирми.

- Санкции за работниците, които също укриват реалните си доходи?

- Ведомостта за работна заплата не я правят работниците, те не си крият доходите. Замисълът е не санкцията да е върху работниците, а върху тези, които са задължени по закон да обявяват доходите и да плащат данъци.

- Доколко тези предложения вече са консултирани с коалиционните партньори?

- Някои от тях са консултирани, други тепърва предстоят.

- Къде очаквате, че може да има отпор?

- Трудно ми е да кажа дали би могло да има отпор. Но тъй като двете партии, с които си партнираме в управлението, все пак са либерални и при тях има по-различни виждания в сферата на икономиката, е възможно да се появят някои различия. В хода на разговорите ще бъдат изгладени.

- Има ли определен процент на ръст на доходите, към който се стремите до края на мандата?

- За бюджетния сектор е предвидено ежегодно повишаване с 10%. Новост е и стартирането на актуализирането на пенсиите на хора, които са се пенсионирали отдавна. Човек е работил високо платена работа, за която трябва да получава значително по-голяма пенсия, но тъй като е пенсиониран преди 1996 г. или преди 2000 г., пенсията му изостава. Затова се предлага да се вземат специални мерки за актуализация на пенсиите.

- По изчисления на Румен Овчаров това ще струва 300-400 млн. лв. на година.

- Да, става дума за много пари и правителството е длъжно да направи много добри финансови разчети как поетапно ще става това. Очевидно от раз за всички няма да може да се получи.

- Предвижда се увеличение на заплатите в бюджетната сфера, но замразяване на разходите за заплати, това означава, че трябва да се направят съкращения?

- Съкращения в бюджетната сфера има всяка година. Намаляването на администрацията, увеличаване на капацитета...

- Според отчетите обаче броят на чиновниците се увеличава.

- Очевидно трябва да спре да се увеличава като една от мерките.

- С колко?

- Точните проценти не са задача на едно такова заседание на Висшия съвет. Правителствените органи трябва да направят съответните разчети какво и колко да става. Още в самото начало сме казали, че администрацията в България трябва да бъде намалена или оптимизирана. В определени звена наистина се нуждаем от още хора - например тези, които се занимават с разработки на проекти, които улесняват усвояването на средствата от ЕС. В други трябва да намаляват, тъй като работата в тях намалява.

- Има ли срок, в който и коалиционните партньори да дадат съгласието си за тази програма?

- Това е въпрос на преговори. Очевидно с бюджет 2007 малка част от тези идеи могат да бъдат реализирани. По-скоро трябва да очакваме с бюджета за 2008 г. да се получи резултат от тези наши идеи.

- Има ли конфликт между БСП и президента, както твърди вече бившият съветник на Георги Първанов Димитър Иванов?

- Няма нищо подобно. Това е една измислена история от някои от медиите и е свързана с предстоящите европейски и местни избори. Търси се и се прави внушение за някакъв конфликт през втория мандат на президента с БСП, което изобщо не се е случило. Аз съм убеден, че нито президентът има каквито и да е идеи за създаване на президентска партия, нито БСП по някакъв повод е повярвала на тези слухове. Аз съм убеден, че малцина са повярвали на това нещо, защото е съшито с бели конци. А и не се получи, много грубо беше направено. Що се отнася до самия Димитър Иванов, фактът, че той вече не е съветник на президента, също идва да подскаже някои неща за хората, които умеят да тълкуват политиката и да четат между редовете.

- Как гледате на хипотетичната възможност президентът да направи партия?

- Считам, че по никакъв повод това не би могло да се случи и по никакъв повод президентът няма подобни идеи. Дори и хипотетично не мога да си го представя. Това не е нужно. Президентът се намира на третия месец от 5-годишния си мандат. Това е абсолютно ненужно, няма логика, в това число и политическа. А и, доколкото познаваме президента и като бивш председател на нашата партия, подобни действия не са в неговия стил. Всичките тези неща са външни внушения, очевидно с предизборни цели, да се внуши на обществото, че там има разногласия, че нещата не вървят. Много елементарно е.

- Има ли хора по високите етажи на БСП, които искат да дестабилизират президента?

- Не. Ние работихме твърде много за тази кампания, твърде много сили хвърлихме преди няколко месеца, за да може дори в отделни лица да настъпят подобни неща.

- Защо президентът прави икономическа стратегия и тя съвпада по време с обявяването на вашата икономическа стратегия?

- Нормално е да има такава стратегия. Естествено че президентът трябва да има виждане във всички сектори на живота в България - и в социалната, и в икономическата област, и в здравеопазването. Да не говорим за отбрана и сигурност, където има и ангажименти. Въпросът за съвпадението също беше внушение от някои медии. Още в края на януари, когато беше приет планът на работата на Висшия съвет, е записано, че на 14 април ще се проведе заседание за приоритетите в социално-икономическата област.

- БСП е в изпълнителната власт и е нормално да прави такава стратегия, но президентът не е.

- Държавният глава не е изпълнителна власт, но е държавен глава и както е известно, има и съветник, и секретар по икономическите въпроси, както и по вътрешнополитическите въпроси и т. н. Нормално е да имат визия и по тези въпроси. Разбира се, големите неща се правят в управляващото мнозинство, в парламента, в Министерския съвет. Става дума за различни неща. Едно е да разработваш идеи, да ги лансираш в обществото. Друго е, което се прави от парламента и изпълнителната власт.
9
2433
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
16 Април 2007 00:24
Бля-бля - приказки за наивници. "Новите" идеи на БСП са подплатени единствено с популизъм и с лъжи. Една от лъжите която прочетох по-горе е че корпоративния данък видите ли бил 20% в началото на мандата и БСП го била свалила на 15 после на 10...


Първо : данъкът е 15 % от 2005 г., т.е гласуван е през 2004 г. когато от БСП гледаше на бюджета отстрани...

Второ : не съм сигурен дали данъкът щеше да стане 10% през 2007 г., ако в правителството не участваше НДСВ - единствената истинска дясна и реформистка партия в България.

Трето: прави впечатление, че когато има успех в една сфера БСП си преписва чужди заслуги, а когато нещата не вървят се оправдава с коалиционните си партньори. Неизпълнените си обещания изпълнява, като прави нови такива... пак неизпълними и пак без да отговори на главния въпрос:


ОТКЪДЕ ЩЕ ДОЙДАТ ПАРИТЕ?!?



За икономически грамотните е ясно, че от две години страната се движи по инерцията набрана от реформите извършени през 1997-2005 г. Но това не може да продължава безкрай. Необходими са РЕФОРМИ! Иначе инвестициите в нови производства ще продължават да отиват в Румъния, а когато гръмне и балона с недвижимите имоти ще се чудим как да запушим пробойната в платежния баланс...
16 Април 2007 00:42
Спомняте ли си как преди изборите 2005 г. НДСВ се опитваше да повиши изборната активност, като организира томбола и изхарчи няколко милиона 3-4 за тази цел. Парите щяха да се върнат пак в данъкоплатците под формата на награди. Какъв вой се вдигна тогава - най-вече от БСП и ДСБ, двете партии с най-твърди ядра за които ниската избирателна активност си е чист дюшеш... Сега тук си говорим за некакви си 300-400 милиона (годишно) които ще се дават за увеличение на пенсиите... В отговор - тишина.


Много е лесно да се харчат чужди пари - трудно се натрупват обаче...
16 Април 2007 14:06
Господине Дъбов ,
Всяко зло , за добро... Сбърканата ви Коалиция е от Бога даденото , Добро за "иди-дойди" оцеляването на БСП ... Въпреки , че сте нахлузили партията си в състояние на остра неадекватност ... Работата ви е като на досущ угандийски астронавти...

16 Април 2007 16:18
Народе - покай се за греховете си ! Краят на света идва ! Социалистите свалят данъците - сатаната освен акъла им свил и идеологията.
16 Април 2007 18:25
TANASЕ грешиш. Много правилно го е казал Дъбов от 20 % корпоративен данък в началото на мандата до 10 % сега.
Не си ли разбрал още, че НДСВ и върхушката в БСП са сиамски близнаци. Майката на този урод е Първанов, а виж бащите са еднаквите спонсори на двете котерии. Освен това новите идеи са добре подплатени финансово от тези спонсори. Изобщо не се съмнявай, че отново е играла парата.
Цялата европейска социалдемокрация марширува за увеличение на преките данъци спрямо косвените и по големи осигуровки , а нашия корифей Дъбов ще ми обяснява колко фирми излезли на светло. Ми да вземат да направят данъците и осигуровките на нула белким излезнат всичките на припек.
16 Април 2007 18:47

В случая греши г-н Дъбов, а вие уважаеми Ironside...


... повтаряте грешката му. Продължавам да твърдя, че ставките са точно така както съм ги цитирал, но за да не си говорим празни приказки...


Прочетете ТУК >>> Натиснете тук
16 Април 2007 19:10
Знам , какви са били , но приказките на Дъбов доказва тезата ми , че върхушката на БСП и НДСВ са сиамски близнаци. Едно и също. В този смисъл не греша чак толкоз.
16 Април 2007 19:23
Ironside, мен не ме интересуват игрите на върхушките... За мен е важно България да продължи по пътя на реформите, а кой ще ги провежда е второстепенен въпрос. Омръзна ми да го повтарям, но ще го направя пак. Факт е че БСП управлява с икономическата програма на

Докато БСП се придържа към коалиционното споразумение (сътворено по волята на НДСВ), ще съм спокоен, ако реши да импровизира... ще предизвика избори. От БСП зависи докога ще бъде във властта...

И накрая за финал ще ви припомня нещо написано преди повече от 2500 години:



"... този, който умее да води война:
- покорява чуждата армия, без да се сражава;
- превзема чуждите крепости без обсада;
- завоюва чуждата държава без да държи дълго войската си.

Той запазва всичко и така си оспорва властта в Поднебесната империя..."



Сун Дзъ, "Изкуството на войната"
Книга трета - Стратегическото нападение


Колко малко се е променил света за 25 века, нали?


Бъдете здрав!

Редактирано от - DILBER TANAS на 16/4/2007 г/ 19:24:53

16 Април 2007 19:36
Факт е я, така че никакви нови идеи у БСП не са се пръкнали. Щом БСП няма сили да се откъсне от сиамския си близнак НДСВ, Некрозата ще се пренесе и върху нея. В този смисъл след две години БСП ще изчезне от управлението за много, много дълго време.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД