:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,784
Активни 464
Страници 7,349
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Наука на изживяване

Не знам (макар да подозирам) как е в другите науки, но икономическата отива на умиране. Знам, че изказването звучи налудничаво на фона на 14500 кандидати да учат икономика, които се явиха на предварителните изпити в УНСС. До юни броят им ще набъбне до 20 000. Поне още толкова са реалисти и ще търсят място направо в някои от безчетните икономически "факултети", приемащи куцо и сакато, без да минават през ситната цедка на входа на Икономическия. Поне хиляда души вече са платили образованието си в чужбина и стягат куфари, но за тях в странство ще им берат грижата. Въпросът е



кой ще учи нашите студенти,



всичките тези хиляди млади хора, които всяка година влизат в аудиториите. Много говориха най-титулованите и най-овластени представители на властта и академията. Разумни идеи за бъдещето досега няма. Все по-трудно се намират хора умни, желаещи да станат академични преподаватели. Асистентските заплати са жалки, ако не са (обилните впрочем) халтури и "проекти", плащани на килограм хартия, младшият академичен състав да би мрял от глад. Всички стратегии за "образована нация" бягат от факта, че истински умните, перспективни и образовани хора нямат интерес да преподават. Всеки от тях лесно намира пъти по-хлебоносна кариера в бизнеса. Който може - го прави,



който не може - учи другите



Това е реалното бъдеще на икономическото образование. (За науката извън университетите мълча, защото на практика не съществува в нашата област.) Трагично застаряват хабилитираните. Професорите под пенсионна възраст се броят на пръсти. Нови носители на това звание трудно ще има, докато не бъде отменен сегашният закон за научните степени и звания. Защото той бетонира една здраво окопана зад параграфите клика, която е единствено властна да задава критериите и да оценява работата на другите, т. нар. Висша атестационна комисия.



Днешната репресия е без аналог



в историята, която помним. Наложената система лишава от перспективи хората, които все още се интересуват от наука и преподават във висшите училища. Школите (където въобще ги е имало) не се възпроизвеждат. Цели специалности са докарани до прага на изчезването, например застраховането. Начинът е тривиален: налагат се неизпълними (за нормалния български учен) критерии за научни приноси, брой и вид публикации, критерии за признаване на научни трудове. Излиза, че трябва да си направил открития, пред които и трудовете на нобелистите (доста постни в последно време, впрочем) бледнеят, за да защитиш професура или "голяма" докторска дисертация. И това в една страна, където от цяло десетилетие насам



наука се практикува като хоби



Поне в икономиката е така. Системно финансиране на научни проекти в университетите няма. Можеш, разбира се, да кандидатстваш за европейски или други чуждестранни субсидии, да търсиш спонсори или да самофинансираш научните си интереси - във всички положения финансите и организацията на изследването, публикациите и тестването в практика е грижа на самия учен. Дилетантство, възведено в норма, фактически стандарт, култ. А растежът в преподавателската кариера е обвързан с изискване за количество, при това качествена продукция. Колцина са онези, които сами - от въздух - могат да организират, финансират, проведат и реализират изследвания на световно ниво? А колко са нужни, за да функционира системата на академичното обучение? Системата на научния растеж вече е блокирана с мълчаливото



съдействие чрез бездействие на властта



Така се е утвърдил монополът на титулярите - по дузина старчоци във всяка област, абонирани за рента от запазената им и охранена от властта лична научна територия. Ясно е, че проблемът няма да се реши от онези, които са го създали. Те нямат никакъв интерес от възпроизводство на качествени кадри, напротив, икономически изгодно им е да пречат на потенциални конкуренти и опоненти. Ясно е, че финансирането не само на науката, а и на образованието ще е символично поне още едно десетилетие. А за да живее системата, ако не с достойно заплащане, малцината потенциални учени трябва да бъдат привлечени поне с възможността за реализация. Единственият изход е час по-скоро да бъде запратен



абсурдният закон на бунището



и да бъде пометена архаичната система, управляваща растежа на кадрите. Правото да набират своите учени, да оценяват работата им и да управляват кариерата им, включително да присъждат съответните докторски и професорски звания, трябва да е на университетите. Те имат пряк и реален интерес да привличат свестни кадри. Конкуренцията, макар и още непоставена на ясна пазарна основа, ще ги принуди да оптимизират академичния състав - хем да стимулират растежа на новите лица на университета (техен основен), хем да внимават за качеството и количеството на кадрите, които издигат (защото после трябва и да им плащат). Средната възраст на професорите трябва да е под 40, а не над 60 г. Не можеш да чакаш от човек над 60 г. тепърва да гради школа и да мисли за наука. Мълчанието на властта по този въпрос вече е равносилно на смъртна присъда за цели научни области. За жалост и икономическата наука е сред тях.
45
3349
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
16 Април 2007 00:28
Браво д-р Хърсев!

Същото безумие е и в точните науки, с тая разлика, че няма такъв наплив като при икономическите, където хиляди студенти си въобразяват, че като броят чужди пари ще станат по-богати.

Оглупяването на нацията тече с такава страхотна сила, че ние сме твърдо под санитарния минимум на разумност и интелигентност като нация, която претендира да има образователна система.

За колапса в БГ "образованието" Натиснете тук
16 Април 2007 00:30
Натиснете тук

http://www.*************/web/modules.php? name=News&file=article&sid=613&mode=&orde r=0&thold=0
16 Април 2007 00:31
Натиснете тук
http://www.*************/web/
16 Април 2007 01:51
Емил Хърсев
16 Април 2007 02:12
Е, и какво - ако премахнат ВАК - нацията ни ще стане по образована, така ли? Основен виновник за оглупяването на нацията се явява ВАК? Ама че глупост... Единственият резултат от ликвидирането на ВАК би бил, че куцо и сакато по разните университети и университетчета ще се накичи с титли и ще се стигне до пълно обезценяване на научните степени и звания. Против ВАК обикновено пищят тези, на които не им стига акълът да се хабилитират и да станат професори ...по системата "на крива ракета космосът й пречи".
16 Април 2007 07:10
Елитарска статия от минали(не съвсем) комунистически времена!
Пак ли държавата ще решава какво е наука!?..Кой какво да учи?
Кой може и неможе да преподава?...
Това е работа на пазарната економика.На студенти, университети и най вече на
бизнеса.
16 Април 2007 07:13
Колкото за ВАК напълно съм съгласен!....ДА СЕ‌ ЗАКРИЕ !
16 Април 2007 07:20
Мрън, мрън. Хленч и подсмърчане.
За щастие български учени, които си разбират от работата- публикуват и биват канени да четат лекции в чужбина. Има правота в това, че като поприще преподаването не се цени от държавата (което само показва колко интелигентни и образовани хора ни управляват), но кой на държавна издръжка няма основанието да направи същото оплакване.
Колегата Fat Dog е покрил необходимостта от ВАК. Колкото темата е сведена до публикуване- то навсякъде е валидно изказването "Или публикуваш, или се сбогуваш." За стопанската наука не ти трябва кой знае какви средства за да бъдеш публикуван. Необходимо ти е достъп до мрежата, познания по английски и сиво вещество. Имайки възможността да прочета някои стопански публикации, мога да споделя, че даже количеството от последното не трябва да е в големи количества. Лесно е да видиш какво се търси и какво е интересно за издателите и редакторите, да изкажеш предположение, малко събиране на данни и следователно оборване или доказване на предположението и ето ти статийка. Жалко че голословенето не е достаъчно за публикуване- някои преподаватели в УНСС вече да са академици.
16 Април 2007 08:36
В статията са казани много верни неща особено за заплащането и финансирането на науката. Това важи за всички клонови на науката. Не може професори да се заплащат с 540лв., когато току що изкласили студенти се мръщят на 600-700 лв. заплата.
В някои институти втората (голямата) докторска степен е заплатена много ниско - 90 лв. например.
Има, обаче, превувеличени неща, като:
Начинът е тривиален: налагат се неизпълними (за нормалния български учен) критерии за научни приноси, брой и вид публикации, критерии за признаване на научни трудове. Излиза, че трябва да си направил открития, пред които и трудовете на нобелистите (доста постни в последно време, впрочем) бледнеят, за да защитиш професура или "голяма" докторска дисертация.
Тъй като имам и голяма докторска степен и професорско звание - мога да твърдя, че изискванията са съобразени с българските условия.
Друг е въпросът, че процедурата във ВАК е отежнена и ВАК се занимава с административни въпроси, които не би трябвало да са от неговата компетенция. И тъй като повечето членове на ВАК са от БАН и СУ с това грубо той нарушава автономията на по-малкитите университети в Българиа.
16 Април 2007 08:49
Необходимо ти е достъп до мрежата, познания по английски и сиво вещество.

Не знам как е за другото, ама за познанията по английски много го закъсват. ВЕрвай ми. Колко учебници са/сме превели студентите... А "авторите" дори не си правиха труда да ги редактират. Всъщност за да научиш един език се иска и малко сиво вещество. Вероятно и някакъв стимул.
16 Април 2007 09:30
Колегата Хърсев не е прав за ВАК-макар и с кусури тя е един праг щото да не вземат и СУЛЮ и ПУЛЮ да станат професори и доценти.Изискванията за придобиване на тези звания са ясно формулирани и който иска да се хабилитира да си заляга на ...за да ги изпълни.Това е .Солидарен с ФАТ ДОГ.
16 Април 2007 09:55
fat dog
16 Април 2007 09:55
И двете страни по спора са прави и печелят по една боза!
За да има смисъл от спора трябва да преразгледаме критериите на ВАК - може да са умни, а може и да са безсмислени.
За пореден път се спори дали кон или вол е по-подходящ по принцип да тегли каруцата, вместо (образно казано) да се намери някакъв читав добитък (ако ще и лама или камила да е) и да се впрегне.
16 Април 2007 10:03
За ВАК и двете страни имат валидни аргументи. От една страна внася излишна бюрокрация и може би в някои области капсулира дърти мастодонти. От друга - наистина без ВАК ще имаме професори и академици от Долно Нанагорнище. Като компромис би могло няколко най-големи и с най-установени позиции университети (СУ, ТУ, айде може и 300 марки и едно прасе) да могат сами да дават дори и големи докторски и професорски степени, няколко по-малки да могат да дават малък доктор и доцент. Останалото - през ВАК.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
16 Април 2007 10:08
Да виним закона за научните степени и звания за злочестото състояние на науката в България е напълно погрешно. Този закон е в сила доста време и засяга всички, които се занимават в областта. Ще цитирам данни от представянето (презентацията) на г-н Министъра на образованието за състоянието на преподавателите във университетите у нас:

от 55 до 65 години - общо 3434 ( 446 професори, 2109 доценти)

от 45 до 54 години - общо 3628 (131 професори, 1524 доценти)

от 35 до 44 години - общо 2713 (10 професори, 273 доценти)

от 25 до 34 години - общо 1430 (0 професори, 8 доценти)

За нормалното възпроизводство би трябвало във всеки период да имаме горе-долу един и същи брой преподаватели. От таблиците се вижда резкият спад на преподавателите през последните 20 години. Законът обаче е един и същ.

Мисля, че причините за сегашното състочние са очевидни и никакви улеснения за хабилитиране няма да оправят нещата. Това, което е необходимо е сериозно финансиране, нещо, което г-н Хърсев би следвало добре да рзабира.
16 Април 2007 10:08
Хърсев е точен. ВАК ДГД.
16 Април 2007 10:11
"Колкото до ВАК" ....

Самият факт, че лицето, подвизаващо се тук като FL , е за закриването й, ме кара да мисля, че е по-добре тази институция да бъде запазена.
16 Април 2007 10:48

Слаба статийка. Същите неща за по-старите
"се пишат и говорят от как свят светува".
Очевидно не е проблемът във възрастта на професорите или в ВАК. Първоначалният проблем е в заплащането и доходите. От него следват останалите проблеми и проблемчета. И не само науката ни умира, умира всичко в България, просто защото труда не се заплаща.
16 Април 2007 10:54
Мисля, че истината е по средата.
Ще Ви дам един пример за образованието сега от който бях изумен. Във фирмата където работя има един колега, симпатично момче на около 25 г. което учи Икономика. Вече 2 пъти ходи на изпити без да е излизал в отпуска за да се подготви, на лекции почти не ходи а един път когато каза, че на другия ден ще отсъства защото е на изпи, аз го попитах по какво е изпита и той ми отговори, че не си спомня, забравил!!!
Те това е сега образованието.
Бог да пази България-
16 Април 2007 10:57
Статията отразява истината за образованието в БГ. За жалост не особено желана. Клиентелизъм, връзки, липса на пари, липса на идея, липса на цел/с изкл. на вземането на заплати/, липса на продукт също могат да се добавят като характеристика на науката у нас...
За щастие Интернет дава възможност на тези, които желаят да се запознаят с постиженията на човечеството и компенсира в голяма степен недостатъците на родното школо...
16 Април 2007 11:41

Не вярвам, че битието определя съзнанието (има хиляди примери, които опровергават този принцип), но в България заплащането на научните и преподавателските кадри е унизително ниско. Няма никакъв стимул за влизане и поддържане на ниво в това поприще. Ако произвеждането на пруфесури и дуценти се предостави на самите университети, ще настане такава бостанджийска шуробаджанащина, каквато не сте сънували.


-------


http://blog.360.yahoo.com/pavel_st_georgi ev/ [без пауза]
16 Април 2007 12:15
... как без ВАК бре, нещастници ... представяте ли си чудото "професор", хабилитиран от ЮЗУ или друго подобно недоразумение .. а и кой да ви обясни, че ст.н.с. е три пъти по-ценена научна степен от "проф.", респ "доц." ... сульовците плачат за букви ....
16 Април 2007 12:23
Най после нещо свястно от Хърсев - браво абсолютно си прав.
16 Април 2007 12:44
не става въпрос да се закрие ВАК, а да се ремонтира закона. И в това отношение д-р Хърсев е прав. А и законът за висшето образование плаче за голям ремонт. И заплащането в държавните ВУЗ. Щото пак ще се сетим че няма преподаватели, когато е твърде късно. Добре дошли в небананавота република България! А не сме бананова република, защото и банани няма тука....
16 Април 2007 12:57
Тонът в цялата статия показва едно зле прикрито раздразнение от едновременното съществуване на "големия" икономист Хърсев с истинските български учени - тези, които въпреки трудностите от всякакво естество, с цената на много труд са успяли да завоюват научни звания и степени. Той, Хърсев, обаче не е успял (напълно)! И кой му е виновен? Ами ето кой: Висшата атестационна комисия, научните съвети от "старчоци", зяконът за научните степени и звания и пр. и пр. Макар, че Хърсев се оплаква от положението в икономическата наука, ръзсъжденията му се отнасят и до всички други научни области. Интересно е, че освен другите причини този "титан на българската икономика" признава и единствената наистина основателна пречка в бългаската наука - унизително ниското заплащане на българските учени, и липсата на адекватто финансиране на научните изследвания, каквито няма никъде по света. Но нали възможността за намиране на необходимите пари е в ръцете на икономистите - защо не го направят? Нали те като мухи на мед кръжат в несметни количества около всяко правителство, но с единствената цел да се облажат с разработване на всевъзможни неизпълними и безрезултатни проучвания, концепции, планове и какво ли не.
Вайкането на Хърсев не е солово изпълнение, защото през ден или два в медиите се чуват и други като него. Тъй като летвата за изявяване на всички тях в научното порище е доста висока, те ровят непрекъснато, за да могат да я свалят и да се промушат в него. И може би ще го постигнат, тъй като им пригласят "големи капацитети" в областта на науката и образованието като феса Лютфи Местан и даскалицата от средното образование Татяна Калканова, а научната общност мълчи, все едно, че сриването на българската наука по всички линии изобщо не я засяга!
16 Април 2007 13:31
Че заплащането в образованието е мизерно - така е. Но не може с това да се оправдава лошото качество студенти, които излизат "обучени" от "истинските български учени". Ако са истински учени и не им харесва заплащането - в икономиката ще ги лапнат като топъл хляб!

Ако ли пък ги мързи и предпочитат да вземат 500-600 лв. за 5-6 часа седмично лекции да си посипят главата с пепел и да не се обаждат. Защото питам аз, ако студентите не са никакви студенти, кой е виновен?
16 Април 2007 13:32
ТАПА
16 Април 2007 13:40
хрсеф кога ша е на жоро илиеф годишнината да дойда те вида как му слагаш
китки на гроба и как плачеш, урод
16 Април 2007 13:44
сирената п*рди ли говори ли не става ясно
16 Април 2007 14:16
ВАК е вакеро на вакли овчици
16 Април 2007 14:19
Истината боли, Распутин. Съжалявам, но е лечебно!
16 Април 2007 15:45
Всъщност оттеглям мнението си от по-рано- да се даде възможността на всички университети да раздават титли. Така за смешни пари ще се сдобия с титла от УНСС- академик В. Дулов, П.И. Ще станем нация от професори и академици, то дето се казва ние вече сме си- всеки българин е експерт по всички въпроси от финна бродерия до самолетостроене.
По темата за заплащането- моля да се включат към заплатите на преподавателите и подкупите дето ги взимат от студентите (ето ви примерни теми за публикация- Отношение на броя на гръцките студенти спрямо броя на западни автомобили закупувани от преподавателите в МА или Кое е повече дипломите от УНСС "издадени" на мутри или научните публикации отпечатани от преподаватели в УНСС.) Ако се направи изследване убеден съм, че доходите от подкупи ще надхвърли тези от държавната заплата. Затова и наплива към УНСС е голям, защото знаят хората, че там е най-лесния път към висше "образование". Всеки учен в областта на стопанството знае , че човек се влияе от поощрения.
16 Април 2007 16:51
Мизерията и корупцията на комунистическа България се дължи и на партийно бюрократичните ДС контролирани агенции като ВАК.
Тотално некадърните академици, професори, титулувани "учени" са нула за обществто.Титлите им са давани от Тодор Живков и ЦК на БКП.
А бе тъпи комуняги, с и без глупавите ви титли, подарени ви от партийните босове, свободният пазар ще ви набута каъдето заслужавате.Финансова посредственност, професионално нищожество.
16 Април 2007 17:30
Хърсев е на прав път, но не е стигнал до края. За да се създаде истинска наука в България първо трябва да се ликвидира напълно старата изкелефещена система като се прекъсне бюджетното й хранене. ВАК, БАН, научни съвети и университети - всички трябва да бъдат откачени от цицката на данъкоплатеца и да започнат да се издържат сами. Това е пътят. Отрежи банановия клон и маймуните сами ще изпопадат от него.
16 Април 2007 18:07
Двама титани на родната мисъл - Зевзеку-гевреку и двубуквения малоумник са се изпуснали по-горе. Единият подразбира нещо от лютеница, а другият от нищо не разбира.
Господи, що ги мъчиш тези хора ами не слезеш да си вземеш верисиите дето си им ги раздавал.
Как ли пък унивесритетите ще се самоиздържат у нас на тях съвсем не им е ясно. Къде има наука на самоиздръжка по света. Всичко и в САЩ и във Франция и в Германия, където съм бил се субсидира на федерално и на местно ниво. Това пак идва от бюджета и от данъците. Финансирането става чрез проекти, както става и у нас, но разликата е, че парите за тези проекти у нас са много малки. Националния институт по здравето в Бетезда до вашингтон преди години имаше 20000 бюджет, сега сигурно е много повече.
16 Април 2007 18:09
Грешка!!!!
Не 20000, а 20 милиона долара бщджет.
16 Април 2007 18:31
Mrxсолчо,
ВАК и БАН ли има у Германия, Франция и САЩ на държавна издръжка? Или ти просто така си лъжеш, време да минава друго да дойде.....
16 Април 2007 19:11
Геврек
колкото някой не знае нещо толкова по-се дърви.
Сега да ти светна да научиш нещо покрай лютеницата.
1. Във Франция има държавбна комисия, която атестира по същия начин като ВАК, дали можеш да станеш професор.
2. Във Франция има Center national de recherche scientific, което в някои отношения е аналогично на нашия БАН. Има разбира се разлики, но в света нищо не е напълно еднакво. Но тези разлики не са за твоята глава. Аналогично в Германия е дружеството Макс Планк, което има институтив из цялата страна. И едните и другите са на бюджетно финансиране. Отделно се строят различни научни и технологични центрове, такива като София-Антиполис до Ница във Франция, Научните центрове в Юлих и Мюнхен в Германия.
3. В Канада също има National Center of Research, такива има в Испания и Италия.
Допълнително има редица програми и в Канада и другаде, където се финансират научни проекти. И тези финансирания са изключително солидни, ние планирахме да потдържаме компания в Канада от такъв проект. Не като аз когато бях ръководител на проект по нашия национален Фонд за научни изследвания Муравей Радев ми хвърли 200 лв. и аз чаках да ги получа цяла година.
4. В САЩ организацията е различна - там има мационални нлаборатории. Допълнително на Федерално и на Щатско равнище се финансират научни проекти.
Всичко това идва от данъците на жителите на тези страни.
16 Април 2007 19:41
Mrxолешко,
Лъжеш та се късаш, чедо. Занеш че лъжеш и въпреки това не можеш да се спреш. Всичките тези институции, които си ги изброил работят на базата на договори или с държавата или с индустрията. Има ли договор, има и научни работници, които да работят по него. Няма ли договор, няма и научни работници, защото няма заплати. Екипите се сформират за даден договор и след изтичането му се разформират. Нито една от споменатите от тебе интитуции не се финансира на кьораво от държавната хазна по начина, по които се финасират у нас БАН и университетите.
16 Април 2007 20:27
Не е въпроса дали от данъците на гражданите идват парите, а как се дават и кой определя темата на изследването. В България, големия доктор професор Маркс ги получава от държавен чиновник, напр. от М.Радев. Естествено, Радев не се интересува какъв е резултата, а и лесно може да бъде излъган че всеки резултат е велик принос. Колкото по-голям доктор е Маркс, толкова по-голям шанс има за финансиране, понеже лаик в областта му дава парите и няма от какво друго да се ръководи. А и чиновника е заинтересован от резултата единствено с цел да го вкара в някой отчет. Т.е и Маркс и Радев имат интерес да изкарат и най-тъпия резултат велико откритие. Ако някой учен се обади че не е така, обикновено го обвиняват в завист и интригантство независимо дали е прав или не.
*
В САЩ например парите които се дават от държавата отиват предимно за издръжка на университети, но във вид на помощи (сколаршип). Т.е. крайния адресант е студента, разпределението зависи от това дали студентите ще изберат това или онова учебно заведение. Държавни учреждения, като например НАСА, Военните или ЦРУ имат навика да сключват договори за научни изследвания по въпроси, от които се интересуват но в рамките на тяхното си финансиране. Т.е свободни са да си изхарчат парите там където очакват резултат. Научния работник е в конкуренция не само с други научни работници, но и с частни фирми за проекта. Същевременно самия проект има реален смисъл и обективна оценка. Резултата е ясен. Например, едно от великите съвременни постижения "Интернет" тръгва от проект в университет финансиран по този начин. Linux - също е първи братовчед на Unix BSD (разработен от Университета в Бъркли) и т.н. Друга голяма разлика е че малкото пари за научни изследвания в България се излапват от корифеи-професори като Маркс. В държавите които са по-далеч от соца се дават на този от който се очаква резултат - на студенти и млади асистенти под ръководството на още по-големи корифеи. Дали е правилно или не - ЦРУ, ФБР, Пентагона и НАСА си знаят. Техните си пари харчат. Но и резултатите го подсказват недвусмислено.

16 Април 2007 20:34
По-важно е друго.Как тази гилдия от професори и доценти съумяват да предадат знанията си на студентите.И доколко същите завършвайки съответното образование могат да вървят по техния път.Имал съм професори, които не са били на нивото на преподаване даже на един асистент.
Съгласен съм със Зевзека , че финансирането на структури като ВАК не трябва да е обвързано с държавни средства.
16 Април 2007 20:38
Sta
Чудесно!
Много обичам когато знаещи хора се изказват компетентно по даден въпрос, в резултат на което носът на конюнктурния, преминал успешно през ВАК, професор доктор Маркс Многознайков, бива обилно натрит с достоверна научна информация.
16 Април 2007 20:41
kordova03,
Много ми хареса термина " гилдия", който упротребихте точно и на място!
16 Април 2007 20:43
"Всичко и в САЩ и във Франция и в Германия, където съм бил се субсидира на федерално и на местно ниво"
Mrx++ ти си лъжец от Нобел машаб.Бил си в Германия и САЩ, на сън можеби.
Или са те пуснали до тоалетната.
Аз съм работил и работя там.Цент субсидия не съм получил а в института ни един получи Нобел.Той беще най опърпаният и полугладен.
Науката в Америка е частна! По малко частна е в Германия.
Държава и държавни институти не раздават професорски титли.
А и да си научен работник в Америка значи да си зле платен.Професорите също!В Германия професорите получават нещо в повече.
Способните в Америка работят в частни фирми където получават милионни заплати, Без титли!
И спортистите получaват милионни заплати.И те без тили.
В Америка ТИТЛИ‌ СЕ ‌ ПРЕЗИРАТ.
В феодална Русия и неиният васал България титли се ползват за подчиняване и заблуждаване на плебса от некадърните "благородници".В нашият случай професори, акдемици...
16 Април 2007 22:00
"Единственият резултат от ликвидирането на ВАК би бил, че куцо и сакато по разните университети и университетчета ще се накичи с титли и ще се стигне до пълно обезценяване на научните степени и звания. "
Добре го е казал комунягата"Куцо"...."сакато" ....обезценяване на ТИТЛИТЕ.
Само ЦК на БКП има право да определя що е наука!...
Титли да се дават само на борци против фашизъма...ятаци..простаци.. и техните отрочета...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД