Причината, заради която Пол Улфовиц трябва да се оттегли от поста президент на Световната банка, няма нищо общо нито с Ирак, нито с позицията му на заместник-министър на отбраната при Доналд Ръмсфелд или пък с конфликтите му с директорите и служителите на банката. Той трябва да подаде оставка, тъй като обяви почтеното управление за своя основна кауза в банката, а не отговори на собствените си стандарти.
Фактите са неоспорими. Когато Улфовиц зае президентския пост, имаше
връзка с жена,
която работеше в банката. Работата й под ръководството на Пол Улфовиц би нарушило правилата за конфликт на интереси. Затова тя бе назначена в Държавния департамент, където първоначално работеше под ръководството на Лиз Чейни, дъщеря на вицепрезидента на САЩ.
Приятелката на Пол Улфовиц обаче продължава да получава заплата от Световната банка. Сега излезе наяве и фактът, че той издействал увеличение на възнаграждението й с невероятните 60 000 долара. По всякакъв начин Улфовиц се опита да предотврати скандала. Той се извини на служителите на банката, обеща пълно съдействие на разследването, както и призова персонала на институцията да не използва "предишното му работно място" срещу него.
Проблемът изобщо не е в поста, който е заемал преди да оглави Световната банка. Улфовиц вече предизвика достатъчно сериозни дебати за настоящия си пост. Ръководството и служителите на банката бяха особено разгневени от безцеремонния начин, по който изпълняваше антикорупционната си програма, вслушвайки се в тесния кръг съветници, които сам доведе. Какво ли би си казал Улфовиц, ако бе установил, че някое правителство, ползващо заеми от Световната банка, е постъпило по същия начин, уреждайки личните приятели на премиера си? Невъзможно е Улфовиц да възстанови доверието към себе си и да остане в банката.
Жалка стана битката
на Пол Улфовиц да остане президент на Световната банка, когато в неделя комисията, която проверява дали са основателни обвиненията към него, публично го смъмри за начина, по който ръководи институцията. Комисията също така изрази "дълбоко безпокойство" за бъдещето на Световната банка и необходимостта да се запази доверието и моралът на персонала.
На пресконференция Улфовиц заяви, че ще остане в банката и че е много загрижен за етичните стандарти. "Вярвам в мисията на тази организация и вярвам, че мога да да я изпълня", заяви той с драматично изражение на лицето. Бъдещето му като президент на Световната банка е много несигурно.
Представители на банката и на различни финансови институции обявиха, че не могат да си спомнят друг случай, при който да е имало толкова открит и враждебен разрив между президент и служители в банката, от които се очаква да си сътрудничат в работата.
РЕАКЦИИ
Европейската комисия изрази безпокойство от скандала с президента на Световната банка Пол Улфовиц, но добави, че се надява това да не засегне плановете за засилване на сътрудничеството между Брюксел и финансовата институция, предаде Ройтерс.
"Тревожим се, притесняваме се от тези обвиненията и следим развитието на случая", заяви говорителят на еврокомисаря по развитието и хуманитарната помощ Луи Мишел. "Надяваме се, че случаят ще се реши правилно и няма да засегне сътрудничеството по оказването на помощ за развиващите се страни, особено в Африка", допълни той.
Британският в. "Сънди таймс" писа в неделя, че Европейският съюз спира парите за Световната банка, докато Пол Улфовиц оглавява институцията.
След избухването на скандала САЩ застанаха зад президента на Световната банка. Джордж Буш обяви, че продължава да се отнася с доверие към Улфовиц.
|
|